Постанова № 57670830, 10.05.2016, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.05.2016
Номер справи
803/501/16
Номер документу
57670830
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 травня 2016 року Справа № 803/501/16

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Лозовського О.А.,

при секретарі судового засідання Шикун О.Є.,

за участю представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача Гарголи О.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до департаменту соціального захисту населення Волинської обласної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 (далі - ОСОБА_3, позивач) звернулася з адміністративним позовом до департаменту соціального захисту населення Волинської обласної державної адміністрації про визнання дій щодо відмови у видачі довідки про заробітну плату державного службовця протиправними та зобов'язання вчинити дії.

Свої вимоги обґрунтовує тим, що з 14.04.20105 вона перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в місті Луцьку як одержувач пенсії за віком, яка призначена відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» в редакції закону №3732-ХІ від 16.12.1993. У зв'язку з досягненням граничного віку перебування на державній службі, ОСОБА_3 було звільнено з посади начальника відділу Волинського обласного центру зайнятості та проведено перерахунок пенсії з 31.12.2010 згідно статті 37-1 Закону України «Про державну службу» в редакції закону №432-IV від 16.01.2003.

У зв'язку з підвищенням заробітної плати державних службовців відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015, позивач звернулась до департаменту соціального захисту населення Волинської обласної державної адміністрації з метою отримати довідку про заробітну плату державного службовця для перерахунку пенсії. Однак, відповідач листом від 23.03.2016 №Л-154 відмовив у наданні такої довідки посилаючись на те, що постановою Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких законодавчих актів» скасовано дію пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України №865 від 31.05.2000, яким було передбачено механізм формування (обчислення визначених складових заробітної плати працюючого державного службовця) та порядок видачі довідок, а також перерахунок раніше призначених пенсій державним службовцям.

Вважає, що відповідач незаконно відмовив їй у наданні довідки про заробітну плату, а тому просить визнати дії щодо відмови у наданні довідки про заробітну плату державного службовця протиправними та зобов'язати департамент соціального захисту населення Волинської обласної державної адміністрації видати ОСОБА_3 довідку про заробітну плату державного службовця для перерахунку пенсії.

В поданих письмових запереченнях відповідач заявлені позовні вимоги не визнав з тих підстав, що на даний час відсутній порядок формування та видачі довідок для перерахунку пенсії державних службовців, оскільки постановою Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких законодавчих актів» скасовано дію пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України №865 від 31.05.2000, яким було передбачено механізм формування (обчислення визначених складових заробітної плати працюючого державного службовця) та порядок видачі довідок, а також перерахунок раніше призначених пенсій державним службовцям.

В судовому засіданні представник позивача заявлені позовні вимоги підтримав з підстав, викладених в позовній заяві. Просив позов задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав з підстав, викладених в письмових запереченнях. Просив в задоволенні позову відмовити.

Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення повністю з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_3 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в місті Луцьку Волинської області з 14.04.2005 та отримує пенсію державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу» (в редакції закону №3732-ХІ від 16.12.1993) в розмірі 85% від заробітної плати.

У зв'язку з досягненням граничного віку перебування на державній службі, ОСОБА_3 було звільнено з посади начальника відділу Волинського обласного центру зайнятості та проведено перерахунок пенсії з 31.12.2010 згідно статті 37-1 Закону України «Про державну службу» в редакції закону №432-IV від 16.01.2003.

Відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про звернення громадян» від 02.10.1996 №393/96-ВР (з наступними змінами та доповненнями) громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.

В судовому засіданні встановлено, що постановою Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» було підвищено заробітну плату державних службовців.

У зв'язку з чим, 18.03.2016 позивач звернулась до департаменту соціального захисту населення Волинської обласної державної адміністрації із зверненням щодо отримання довідки про заробітну плату державного службовця з метою перерахунку пенсії (а. с. 7).

Однак, як слідує з матеріалів справи, листом від 23.03.2016 №Л-154 заступник департаменту соціального захисту населення Волинської обласної державної адміністрації відмовив у наданні такої довідки посилаючись на те, що постановою Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких законодавчих актів» скасовано дію пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України №865 від 31.05.2000, яким було передбачено механізм формування (обчислення визначених складових заробітної плати працюючого державного службовця) та порядок видачі довідок, а також перерахунок раніше призначених пенсій державним службовцям (а. с. 8).

Згідно із частиною другою статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Частиною третьою статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частин першої, другої статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

На думку суду, відповідач не довів правомірність оскаржуваних в даній адміністративній справі дій щодо відмови у наданні довідки про заробітну плату державного службовця для перерахунку пенсії, з огляду на наступне.

Згідно положень статті 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ (в редакції, чинній на момент виникнення правовідносин з приводу пенсійного забезпечення позивача) та постанови Кабінету Міністрів України №865 від 31.05.2000 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» слідує, що в разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку з набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок здійснюється на підставі довідки про заробітну плату працюючого державного службовця на відповідній посаді, з якої призначено пенсію.

Згідно з пунктом п'ятим постанови Кабінету Міністрів України №865 від 31.05.2000 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» перерахунок пенсії проводиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а у разі його відсутності та перейменування (відсутності) посад довідка видається у порядку, встановленому Міністерством соціальної політики України за погодженням з Головним управлінням державної служби України.

Тобто, порядок видачі довідок про заробітну плату для перерахунку пенсій державним службовцям у разі ліквідації органів, з яких особа вийшла на пенсію, а також перейменування (відсутності) посад, регулюється наказом Міністерства праці та соціальної політики України та Головного управління державної служби України «Про затвердження Порядку видачі довідок про заробітну плату для перерахунку пенсій державним службовцям у разі ліквідації органів, з яких особа вийшла на пенсію, а також перейменування (відсутності) посад» від 03.12.2003 №319/144 (далі - Порядок).

Як вбачається з листа Волинського обласного центру зайнятості від 31.03.2016 №960/10-28, посади працівників державної служби зайнятості відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 04.06.1994 №410-р «Про віднесення посад працівників державної служби зайнятості до відповідних категорій державних службовців» відносились до відповідних категорій державних службовців міністерств і місцевих органів державної виконавчої влади.

Однак, на підставі постанови Кабінету Міністрів України №703 від 14.08.2013 «Про віднесення деяких посад працівників органів державної влади, інших державних органів, установ до відповідних категорій посад державних службовців та визнання такими, що втратили чинність, деяких актів Кабінету Міністрів України», яка набрала чинності 03.10.2013, вищезазначене розпорядження втратило чинність.

Крім того, судом встановлено, що на підставі постанови Кабінету Міністрів України №703 від 14.08.2013 та наказу Міністерства соціальної політики України №1043 від 16.12.2014 працівники Волинського обласного центру зайнятості були позбавлені статусу державних службовців, який їм надавався згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України №410-р від 04.06.1994.

У зв'язку з набранням чинності наказу Міністерства соціальної політики України від 16.12.2014 №1043 «Про умови оплати праці працівників державної служби зайнятості», Державним центром зайнятості з 02.03.2015 введено в дію нові структуру та штатні розписи обласних центрів зайнятості, які містять перелік посад, що не відносяться до категорій державних службовців, серед яких і посада начальника відділу по роботі з кадрами та з питань державної служби обласного центру зайнятості, з якої ОСОБА_3 вийшла на пенсію.

Відповідно до абзацу 23 пункту третього Порядку, у разі, якщо орган, з якого особа вийшла на пенсію, або його правонаступник на час перерахунку пенсії не є державним органом, довідки видаються відповідним суб'єктом господарювання за відповідною посадою (посадами) на момент перерахунку пенсії в порядку, передбаченому пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 N865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», за умови, коли в ньому згідно із законодавством за працівниками збережений статус державних службовців, з посад яких призначено пенсію. У разі коли в такому суб'єкті господарювання немає працівників, за якими збережено статус державних службовців, з посад яких призначено пенсію, довідки видаються органами, визначеними в абзацах другому, третьому цього пункту.

Абзацом 3 пункту третього Порядку встановлено, що Міністерство праці та соціального захисту Автономної Республіки Крим, головні управління праці та соціального захисту населення обласної, Головне управління соціального захисту населення Київської міської державної адміністрації, Управління праці та соціального захисту населення Севастопольської міської державної адміністрації, управління праці та соціального захисту населення районної, районної у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчих комітетів міської, районної у місті ради (крім міст Києва та Севастополя), міських, районних у містах (крім міст Києва та Севастополя) рад - особам, які вийшли на пенсію з відповідних місцевих державних органів.

З огляду на вказане, суд не бере до уваги твердження представника відповідача про те, що відсутність нормативно-правового акту, який би регулював порядок видачі довідки про заробітну плату державного службовця для перерахунку пенсії є підставою для відмови надати відповідну довідку, оскільки в даному випадку відповідачу необхідно було керуватись пунктом четвертим постанови КМУ № 865 від 31.05.2000, редакція якого була чинною на момент призначення пенсії ОСОБА_3

Крім того, твердження відповідача про відсутність правових підстав для надання довідки про заробітну плату держслужбовця з метою проведення перерахунку пенсії позивача суперечить вимогам частини першої статті 58 Конституції України, відповідно до якої закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Разом з тим, пунктом 5 рішення Конституційного Суду України №1-зп від 13.05.1997 та пунктом 2 рішення Конституційного Суду України№1-рп/99 від 09.02.1999 установлено, що стаття 58 Конституції України закріплює один з найважливіших загальновизнаних принципів сучасного права - закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Це означає, що вони поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності. Закріплення названого принципу на конституційному рівні є гарантією стабільності суспільних відносин, у тому числі відносин між державою і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього закону чи іншого нормативно-правового акта. Принцип незворотності дії в часі поширюється також на Конституцію, яка є Основним Законом держави (Преамбула Конституції України). Виняток з цього принципу допускається лише у випадках, коли закони та інші нормативно-правові акти пом'якшують або скасовують відповідальність особи (частина перша статті 58 Конституції України).

Статтею 64 Конституції України закріплено, що конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Згідно статті 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України».

З огляду на вищевикладене, відповідач належним чином не довів правомірність своїх дій та не надав суду належних та допустимих доказів на їх підтвердження, а тому, суд приходить до висновку, що дії відповідача щодо відмови ОСОБА_3 у наданні довідки про заробітну плату державного службовця з метою перерахунку пенсії слід визнати протиправними та зобов'язати департамент соціального захисту населення Волинської обласної державної адміністрації видати ОСОБА_3 довідку про заробітну плату державного службовця для перерахунку пенсії.

Відповідно до частини першої статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, за рахунок бюджетних асигнувань департаменту соціального захисту населення Волинської обласної державної адміністрації підлягає до стягнення на користь позивача судовий розмір в розмірі 551,20 грн., сплачений згідно квитанції №0.0.533642340.1 від 11.04.2016 при поданні адміністративного позову (а. с. 2).

Керуючись статтями 11, 17, частиною третьою статті 160, статтями 162, 163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Конституції України, наказу Міністерства праці та соціальної політики України і Головного управління державної служби України №319/144 від 03.12.2013 «Про затвердження Порядку видачі довідок про заробітну плату для перерахунку пенсії державним службовцям у разі ліквідації органів, з яких особа вийшла на пенсію, а також перейменування (відсутності) посад», суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати дії департаменту соціального захисту населення Волинської обласної державної адміністрації щодо відмови у видачі довідки про заробітну плату державного службовця протиправними.

Зобов'язати департамент соціального захисту населення Волинської обласної державної адміністрації видати ОСОБА_3 довідку про заробітну плату державного службовця для перерахунку пенсії.

Присудити на користь ОСОБА_3 за рахунок бюджетних асигнувань департаменту соціального захисту населення Волинської обласної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 03192135) витрати по сплаті судового збору в розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) гривня 20 копійок.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, повний текст якої буде виготовлено 13 травня 2016 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Головуючий О. А. Лозовський