Справа№ 583/1301/16-а
2-а/583/64/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 травня 2016 року м. Охтирка Сумської області
Суддя Охтирського міськрайонного суду Сумської області Ярошенко Т.О. розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Охтирського обєднаного управління пенсійного фонду України Сумської області про визнання протиправними дій та зобовязання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
21 квітня 2016 року позивачка звернулася до Охтирського міськрайонного суду Сумської області з вищевказаним адміністративним позовом.
Свої вимоги мотивує тим, що з 01 серпня 2001 року вона перебуває на обліку в Охтирському обєднаному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області як пенсіонерка за вислугою років. Згідно зі ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року № 1789-ХІІ (в редакції від 12 липня 2001 року, що діяла на момент призначення пенсії) їй призначено пенсію у розмірі 90 % від суми місячної заробітної плати.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до нормативно-правових актів» з 01 грудня 2015 року підвищено на 25% посадові оклади працівників прокуратури, розміри яких затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2015 року № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури»
У звязку з цим, для реалізації права на пенсійне забезпечення 12 квітня 2016 року позивачка звернулася до Охтирського обєднаного управління пенсійного фонду України Сумської області з письмовою заявою про відповідний перерахунок з 01 січня 2016 року її пенсії, виходячи з 90% від суми місячної заробітної плати на цей час, згідно з ч.18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 12 липня 2001 №2663-ІІІ, що діяла на час призначення пенсії. До заяви вона також додала довідку прокуратури Сумської області від 07 квітня 2016 року № 113 зп-16 заробітну плату на відповідній посаді.
15 квітня 2016 року Охтирським обєднаним управлінням пенсійного фонду України Сумської області на її заяву надано письмову відповідь про відмову в перерахунку пенсії. У відповіді вказано, що згідно з п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року №213-VІІІ з 01 червня 2015 року норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким призначена пенсія відповідно до Закону України «Про прокуратуру», скасовані, а тому відсутні підстави для перерахунку пенсії за цим законом.
Вважає, що відповідачем незаконно відмовлено у перерахунку пенсії, що грубо порушує її права і законні інтереси.
Просить визнати протиправними дії Охтирського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови в перерахунку призначеної їй пенсії згідно її заяви від 12 квітня 2016 року та довідкою прокуратури Сумської області від 07 квітня 2016 року № 113-зп-16 з урахуванням визначених сум та зобовязати Охтирське обєднане управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити з 01 січня 2016 року перерахунок призначеної їй пенсії, виходячи з 90 % від суми місячного (чинного заробітку), зазначеного в довідці прокуратури Сумської області від 07 квітня 2016 року № 113-зп-16.
Ухвалою Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 25 квітня 2016 року відкрито скорочене провадження по справі.
Відповідно до ч.4ст. 183-2 КАС України, суддя розглядає справув порядку скороченого провадження без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Суд вважає за можливе розглянути справу без участі сторін за наявними в матеріалах справи доказами у скороченому провадженні.
Від Охтирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на адресу суду надійшли письмові заперечення, в яких відповідач зазначає, що з 01 червня 2015 року норми Закону України «Про прокуратуру», що регулюють порядок здійснення перерахунку пенсії, призначених відповідно до Закону України «Про прокуратуру», скасовано на підставі Закону №213-VІІІ, у звязку з чим підстави для проведення перерахунку пенсії позивачці відсутні.
Судом вивчивши матеріали справи, об'єктивно та всебічно дослідивши та оцінивши докази у справі встановлено наступне.
ОСОБА_1 з 01 серпня 2001 року перебуває на обліку в Охтирському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області та отримує пенсію відповідно доЗакону України «Про прокуратуру»у розмірі 90 % від суми місячної заробітної плати.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» було затверджено нові схеми посадових окладів працівників органів прокуратури.
У звязку з цим 12 квітня 2016 року позивачка звернулася із заявою до Охтирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, в якій просила здійснити перерахунок пенсії, додавши довідку прокуратури Сумської області від 07 квітня 2016 року № 113 зп-16 про заробітну плату на відповідній посаді (а.с. 9).
За результатами розгляду заяви 15 квітня 2016 року Охтирським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області надано письмову відповідь про відмову в перерахунку пенсії. У відповіді вказано, що згідно з п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року №213-VІІІ з 01 червня 2015 року норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким призначена пенсія відповідно до Закону України «Про прокуратуру» скасовані, а тому відсутні підстави для перерахунку пенсії за цим законом (а.с. 10 ).
Відповідно до довідки Прокуратури Сумської області від 07 квітня 2016 року № 113-зп-16 заробітна плата ОСОБА_1 з 01 грудня 2015 року складає: основний оклад 1804 грн., кл.чин. 125 грн., вислуга років 771, 60 грн., щомісячна премія на яку нараховуються страхові внески 4040,10 грн. Доплати, які передбачені чинним законодавством: надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи 1890,42 грн., матеріальна допомога на оздоровлення (1/12) 382,59 грн., матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань (1/12) 382,59 грн., всього 9396,30 грн. (а.с.8) .
Пенсійне забезпечення прокурорів та слідчих прокуратури, до яких законодавством віднесено позивачку, встановлено приписами ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру».
Відповідно до ч. 1 ст. 50-1Закону України «Про прокуратуру» прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 90 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією, незалежно від наявності перерв протягом всього періоду на даній роботі.
Частиною 12 вищевказаної статті передбачено, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Згідно з ч.17 ст.50-1Закону України «Про прокуратуру», призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівниками виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
В подальшому до ст. 50-1Закону України «Про прокуратуру»вносились певні зміни. Так,Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» №3668-VІ від 08.07.2011до вказаної статті внесено нову норму, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Цим же Законом зменшено максимальний розмір при призначенні пенсії до 90 відсотків місячного заробітку.
Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють частини 13, 18 ст.50-1Закону №1789, положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку з прийняттямЗакону №3668-VІзмін не зазнали.
Таким чином внесені зміни до статті 50-1Закону України «Про прокуратуру»щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є ч.ч. 13, 18 ст.50-1Закону України «Про прокуратуру»у редакції, яка діяла на час призначення пенсії.
Останнє підвищення заробітної працівників прокуратури відбулося згідно зПостановою Кабінету Міністрів України №505 від 31.05.2012 «Про впорядкування структури та умов праці працівників органів прокуратури», а відтак з прийняттям вказаної постанови КМУ у позивача виникло право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.
При цьому, суд вважає твердження відповідача, про відсутність правових підстав для проведення перерахунку пенсії позивачці, з посиланням на п. 5 Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни від 02.03.2015 р. № 213-VІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», необґрунтованими тому, що він застосував нові положення до правовідносин, які виникли до набрання ними чинності. Але таке застосування норм права суперечить вимогам ч.1ст. 58 Конституції України, якою передбачено, що закони та нормативні акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність.
Крім того, Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція Україниви окремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них зокрема, належать громадяни, які відповідно достатті 17 Конституції Україниперебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції. Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року №8-рп/99усправі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав на необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно - правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення (Рішення № 5-рп/2002).
Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що відповідач повинен був перерахувати позивачці пенсію, згідно довідки прокуратури Сумської області, відповідно до ст.50-1Закону України «Про прокуратуру», в редакції яка діяла на час призначення пенсії, з розрахунку 90 % середнього заробітку.
Відповідно до ч. 1ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихстаттею 72 цього Кодексу.
Відповідно до вимог ч.2ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, однак даний обов'язок відповідачем в даній справі не виконано.
З урахуванням наведеного, суд вважає, що дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивачу є протиправними, а позовні вимоги є обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 9, 18, 69 71,93,94,97,99,100,102,104,158-163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправними дії Охтирського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови в перерахунку призначеної пенсії ОСОБА_1 згідно її заяви від 12 квітня 2016 року та довідки прокуратури Сумської області від 07 квітня 2016 року № 113-зп-16 з урахуванням визначених сум.
Зобовязати Охтирське обєднане управління Пенсійного фонду України Сумської області ідентифікаційний код 37761543 здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 з 01 січня 2016 року у відповідності до довідки прокуратури Сумської області від 07 квітня 2016 року № 113-зп-16 виходячи з розрахунку 90 % розміру місячного заробітку
Стягнути з Охтирського обєднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області, ідентифікаційний код 37761543 на користь ОСОБА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 понесені судові витрати в розмірі 551,20 грн.
Постанова суду може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Охтирський міськрайонний суд Сумської області протягом 10 днів в порядку, передбаченому ч.2ст. 186 КАС України, з подачею копії скарги до суду апеляційної інстанції.
Суддя Охтирського міськрайонного
суду Сумської області ОСОБА_2