Справа №: 486/421/16-а Провадження №2-а/486/9/2016
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 травня 2016 року Южноукраїнський міський суд Миколаївської області
у складі: головуючого- судді - Франчук О. Д.
при секретарі Філіпповій Ю.І.
за участю: представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Южноукраїнськ Миколаївської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Южноукраїнського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Миколаївської області про визнання протиправними дій та зоовязання призначити пенсію за віком,
В С Т А Н О В И В:
15.04.2016 року ОСОБА_3 звернувся до суду з вищезазначеним позовом, в якому просив визнати протиправними дії ОСОБА_4 Пенсійного фонду України в м. Южноукраїнську Миколаївської області щодо обчислення пенсії за віком та зобов'язати ОСОБА_4 Пенсійного фонду України в м. Южноукраїнську Миколаївської області здійснити розрахунок та виплату пенсії за віком відповідно до ч.2 ст.40 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за три календарних роки, що передують року зверненню за призначенням пенсії, тобто 18.03.2016 року та здійснити відповідні виплати з врахуванням раніше виплачених сум.
Свої вимоги позивач мотивував тим, що з 23.12.1985 року по 05.02.1999 року проходив службу в органах внутрішніх справ та був звільнений відповідно до наказу УМВС № 11 від 01.02.1999 року. В зв'язку з чим з лютого 1999 року йому була призначена та виплачувалась пенсія військовослужбовця за вислугу років. З 16 березня 1999 року він працює на ВП Южно-Українська АЕС ДП НАЕК Енергоатом. Після досягнення 60-ти річного віку, а саме 18.03.2016 року він звернувся до ОСОБА_4 Пенсійного фонду України в м. Южноукраїнську Миколаївської області з заявою про припинення виплати йому пенсії за вислугу років як пенсіонеру МВС та призначення йому пенсії за віком. При цьому, переводити з одного виду пенсії на інший не просив. Однак, 04.04.2016 року отримавши повідомлення та розпорядження № 11830 від 24.03.2016 року про призначення пенсії позивачу стало відомо, що при призначенні йому пенсії за віком відповідач застосував показник середньої заробітної плати за 2007 рік 1197,91 грн., керуючись нормами п.3 ст.45 ЗУ Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від 09.07.2003 року № 1058-IV, тобто вчинив дії щодо переведення з одного виду пенсії на інший. Такі дії відповідача він вважає неправомірними та просить задовольнити його позов.
Ухвалою суду від 27.04.2016 року було замінено неналежного відповідача ОСОБА_4 Пенсійного фонду України в м. Южноукраїнськ Миколаївської області на Южноукраїнське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала у повному обсязі та просив їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечувала проти задоволення позову, посилаючись на те, що відповідно до поданої позивачем заяви від 18.03.2016 року до Головного управління ПФУ в Миколаївській області, ОСОБА_3 було припинено виплату пенсії, яка була призначена відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб.
18.03.2016 року згідно поданої заяви до ОСОБА_4 Пенсійного фонду України в м. Южноукраїнську, позивачеві було призначено пенсію за віком.
Відповідно до статті 7 вказаного закону військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором. У разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до цього Закону та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», призначається одна пенсія за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на який особа має право відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, і розміром пенсії із солідарної системи відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, яка визначається в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, фінансується за рахунок коштів державного бюджету.
Частиною 3 статті 45 ЗУ Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування передбачено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Згідно з пунктом 15 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Пенсійного фонду від 25 листопада 2005 року №22-1 поновлення виплати раніше призначеної пенсії здійснюється за документами, що є у пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло на момент призначення цього виду пенсії.
У цьому разі заробітна плата для обчислення пенсії визначається з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за календарний рік, який враховувався при призначенні (перерахунку) пенсії, виплата якої відновлюється. У такому самому порядку за бажанням пенсіонера здійснюється переведення з одного виду пенсії на інший.
Переведення з одного виду пенсії на інший є зміна виду пенсії. При цьому, пенсійне законодавство не містить застереження щодо переведення з одного на інший вид пенсії лише в межах одного закону.
Отже, показник заробітної плати за 2007 рік, при переході позивача з одного виду пенсії на інший, враховуючи правила п.3 ст. 45 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та постанови Кабінету Міністрів України Про підвищення рівня соціального захисту населення від 3 квітня 2012 року №327, відповідно до якої, пенсії, призначені (перераховані) відповідно до ЗУ Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування із застосуванням показника середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2006 рік, перераховані з травня 2012 р. із застосуванням показника середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу вцілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 рік 1197,91 грн., застосований правомірно. Тобто позивачу проведено перерахунок пенсії правильно, відповідно до вимог чинного законодавства.
Суд, заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, вважає, що заявлені позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до частини 3 статі 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
В судовому засіданні встановлено, що з 23.12.1985 року ОСОБА_3 проходив службу в органах внутрішніх справ та 05.02.1999 року був звільнений на підставі наказу УМВС № 11 від 01.02.1999 року (а.с.8). З лютого 1999 року він отримував пенсію за вислугою років, як військовослужбовець.
З 22.03.1999 року ОСОБА_3 працював на ВП Южно-Українська АЕС ДП НАЕК «Енергоатом» (а.с.8-9).
18.03.2016 року ОСОБА_3 звернувся до ОСОБА_4 Пенсійного фонду України в м. Южноукраїнську Миколаївської області з заявою про припинення виплати йому пенсії за вислугу років як пенсіонеру МВС з 01.04.2016 року (а.с.27)
Цього ж дня ОСОБА_3 звернувся до ОСОБА_4 Пенсійного фонду України в м. Южноукраїнську Миколаївської області з заявою про призначення пенсії за віком, яку було прийнято та зареєстровано в журналі звернень громадян 18.03.2016 р. (а.с.12).
Відповідач у своїх запереченнях зазначив, що, оскільки позивачу раніше призначалась пенсія, його було переведено з пенсії за вислугу років на пенсію за віком. Відповідно до п.3 ст. 45 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст.40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. У зв'язку з цим, розрахунок пенсії був здійснений із застосуванням показника середньої заробітної плати, який враховувався під час призначення попереднього виду пенсії.
Статтею 10 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від 09.07.2003 року, передбачено право вибору пенсійних виплат і означає, що особі, яка має одночасне право на різні види пенсії: за віком, за вислугою років, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника, призначається одна із цих видів пенсії за її вибором.
За ч.1 ст.44 ЗУ Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному ОСОБА_4 Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Виходячи з приписів ст. 45 Закону, пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: 1) пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Частина 3 вказаної правової норми регулює порядок переведення з одного виду пенсії на інший, а саме: переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви, на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії (частина 4 ст. 45 Закону).
Проте, необхідно зазначити, що висновок відповідача, про те, що позивач звернувся з заявою про переведення з одного виду пенсії на інший, а тому у відповідача виник обов'язок застосувати при цьому показник за 2007 рік, є помилковим, оскільки, відповідно до Закону Про пенсійне забезпечення, пенсії за вислугу років призначаються у разі звільнення з роботи, що дає право на цей вид пенсії. У разі зарахування після призначення пенсії за вислугу років на роботу, яка дає право на цей вид пенсії, виплата припиняється і поновлюється з дня, що слідує за днем звільнення з роботи.
В даному випадку, суд вважає за необхідне відзначити, що аналіз зазначеного вище правового припису вказує на те, що у випадку припинення пенсії за вислугу років, її поновлення можливе лише в разі звільнення з роботи. Разом з тим, позивач працював, як на момент призначення пенсії за віком так і на даний час працює, що підтверджується його трудовою книжкою (а.с.7-9). Отже, поновлення пенсії за вислугу років відносно позивача не мало місця.
Крім того, аналіз змісту ст. 45 ЗУ Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, вказує на те, що тільки за бажанням пенсіонера при переведенні з одного виду пенсії на інший, можуть застосовуватись норми ч.3 вказаної правової норми щодо застосування показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
З поданої позивачем заяви про призначення пенсії не вбачається, що він просив призначити пенсію із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення попереднього виду пенсії, а оскільки такої згоди не було, то і у відповідача не було підстав застосовувати показник середньої заробітної плати за 2007 рік.
Поряд з цим, згідно ч.2 ст.40 зазначеного Закону за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені ч.1 ст.40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Позивач просив відповідача саме призначити йому пенсію за віком з 18.03.2016 року, а не перевести на іншу.
У вказаній ситуації, застосування положень ст.45 Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування є помилковим.
Статтею 162 КАС України встановлені повноваження суду при вирішенні справи, до переліку яких входить право суду прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення окремих його положень, про зобов'язання відповідача вчинити певні дії.
Згідно з частиною 1 статтею 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ст. 70 КАС України).
Відповідно до положень частини 2 статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Проте, відповідач Южноукраїнське об'єднане управління Пенсійного Фонду України в Миколаївській області, свою правову позицію перед судом не довів.
Таким чином, суд приходить до висновку, що рішення відповідача про застосування до позивача, при призначенні з 18.03.2016 року пенсії за віком, показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2007 рік, є неправомірним.
Для відновлення порушеного права позивача, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача перерахувати йому пенсію, з 18.03.2016 року згідно вимог ст.ст. 26, 27, 40 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування виходячи з показника середньої заробітної плати за три календарних роки, що передують року призначення пенсії та здійснити відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум.
За таких обставин позовні вимоги про визнання дій відповідача протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 11, 71, 86, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
П О С Т А Н О В И В :
Позов ОСОБА_3 до Южноукраїнського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Миколаївської області про визнання протиправними дій та зобовязання призначити пенсію за віком - задовольнити.
Визнати дії Южноукраїнського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Миколаївської області щодо обчислення пенсії ОСОБА_3, неправомірними.
Зобов'язати Южноукраїнське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Миколаївської області провести перерахунок та виплату пенсії за віком ОСОБА_3 відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за три календарних роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто з 18.03.2016 року та здійснити відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум.
Постанову може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду через Южноукраїнський міський суд Миколаївської області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, з подачею її копії до апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Южноукраїнського міського суду ОСОБА_5