ПОСТАНОВА Іменем Україним. Балаклія 12 травня 2016 року Справа № 610/1686/16-а 2-а/610/37/2016
Балаклійський районний суд Харківської області у складі:
головуючого судді Купіна В.В.,
розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області
про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії,
установив:
19.04.2016 р. позивач звернувся суду з позовом до відповідача, в якому просив визнати дії УПФУ в Балаклійському районі Харківської області щодо відмови йому в перерахунку пенсії за довідкою про заробітну плату за період роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС ВАТ "Балцем", яка міститься в матеріалах пенсійної справи, із застосуванням механізму обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок Чорнобильської катастрофи, яку направлено у відрядження для ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, визначеного п.п.4 п.3 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою КМУ від 23.11.2011 р. №1210 протиправними та зобов`язати відповідача здійснити перерахунок пенсії, а також проводити відповідні виплати.
Позивач посилався на те, що він 15 березня 2016 року звернувся до відповідача із заявою, в якій вимагав провести перерахунок пенсії з 01березня 2016 року згідно довідки ВАТ «Балцем», яка міститься в матеріалах пенсійної справи, застосувавши механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок Чорнобильської катастрофи, характерний для особи, яку направлено у відрядження для ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, визначений п.п. 4) п. З Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, Затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. N 1210, без застосування методу розрахунку характерного для виконання робіт вахтовим методом.
На заяву позивача про проведення перерахунку пенсії відповідач листом №20/Т-14 від 29 березня 2016 року відмовив.
Позивач вважає дії відповідача незаконними, протиправними та такими, що порушують його права на отримання пенсії в належному розмірі.
Відповідачем 11.05.2016 р. були подані суду письмові заперечення на адміністративний позов, в яких зазначено, що відповідач вважає позовні вимоги ОСОБА_1 необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
При цьому відповідач посилався на сплив строку на оскарження, на те, що між позивачем та відповідачем відсутній публічно-правовий спір, а також на те, що підстав для перерахунку пенсії немає, оскільки пенсія позивачу призначена і виплачується згідно із законодавством.
Відповідно до ч. 4 ст. 183-2 КАС, справа розглянута в порядку скороченого провадження, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Дослідивши матеріали справи, судом установлено наступне.
ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 має статус учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, є інвалідом ІІ групи, що підтверджується посвідченням громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи серії А№ 018120, виданим 05.04.1993 р.
ОСОБА_1 працював на посаді водія КРАЗ на Балаклійському цементно-шиферному комбінаті (далі БЦШК), що підтверджується довідкою ВАТ «Балцем».
Позивач був відряджений і брав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 13.08.1986 року по 06.09.1986 року, що підтверджується наданою довідкою ВАТ «Балцем».
ОСОБА_1 з отримує пенсію як учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Викладені обставини визнаються сторонами і не є спірними.
15 березня 2016 року ОСОБА_1 звернувся до УПФУ в Балаклійському районі Харківської області із заявою, в якій просив провести перерахунок пенсії з 01 березня 2016 року згідно з довідкою ВАТ «Балцем», яка міститься в матеріалах пенсійної справи, застосувавши механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок Чорнобильської катастрофи, характерний для особи, яку направлено у відрядження для ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, визначений п.п.4 п.3 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою КМУ від 23.11.2011 р. № 1210 без застосування методу розрахунку, характерного для виконання робіт вахтовим методом.
Листом УПФУ від 29.03.2016 р. № 20/Т-14 позивачу у перерахунку пенсії було фактично відмовлено, посилаючись на те, що пенсія йому обрахована на підставі наявних документів відповідно до п.4 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
19.04.2016р. позивач звернувся до суду з позовною заявою до відповідача.
Із викладеного вбачається необґрунтованість посилань відповідача на те, що позивач нібито пропустив строк звернення до суду, передбачений ст.99 КАС, адже з моменту відмови відповідача у перерахунку пенсії до моменту звернення позивачем до суду минуло менше одного місяця.
Також із викладеного вбачається необґрунтованість посилань відповідача на те, що нібито між ним і позивачем відсутній публічно-правовий спір. Так, позивач оскаржує до суду дії відповідача, який є субєктом владних повноважень, і які полягають у відмові здійснити перерахунок пенсії позивачу, в той час як розгляд саме такої категорії справ прямо передбачено п.4 ч.1 ст.18 КАС.
Таким чином спірним є механізм за яким має розраховуватись пенсія позивачу, оскільки позивач наполягає на необхідності застосувати пп.4 п.3 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, а відповідач п.4 цього ж Порядку.
У відповідності до Конституції України визначені права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод визначаються Законами України. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод (ст.22, п.1 ст.92).
Згідно з ч. 1 ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення встановлено ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року N 796-XII. (далі - Закон № 796).
Згідно з ч. 1 ст. 54 Закону № 796 пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.
На виконання делегованих повноважень Кабінет Міністрів України 23.11.2011 року прийняв постанову №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», відповідно до п.2 якої зобов'язано Пенсійний фонд України забезпечити здійснення перерахунку пенсій, призначених особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, до набрання чинності цією постановою, за матеріалами пенсійних справ.
Згідно з п.1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210, цей порядок визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.
У відповідності до підпункту 4 пункту 3 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, У разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження: менше календарного місяця у 1986-1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати.
Разом із тим відповідач, відмовляючи позивачу у перерахунку пенсії, а також у своїх запереченнях, посилається на те, що у даному випадку має застосовуватись пункт 4 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, у відповідності до якого, Якщо робота проводилася вахтовим методом, визначення тривалості роботи у зоні відчуження і заробітної плати для обчислення пенсії здійснюється виходячи з того, що одна повна вахта (не менш як 14 робочих днів підряд) вважається повним місяцем.
Указаний п.4 Порядку підлягає застосуванню лише до тих осіб, які працювали за вахтовим методом.
При цьому відповідач посилається на те, що табель обліку робочого часу підписаний начальником вахти ТВО і завірений печаткою ТВО.
Всупереч посиланням відповідача, окрім підпису начальника вахти ТПО, на табелі обліку робочого часу стоять ще підписи начальника експлуатації, начальника колони, табельщика, начальника КБ, а також начальника ОТИЗ (відділу праці та зарплатні), і саме на підпису начальника ОТИЗ стоїть печатка відділу кадрів.
Тому таке посилання відповідача є помилковим, оскільки у даному випадку вирішального значення має не те, хто підписав табель обліку робочого часу і яку поставив печатку, а як саме був організований режим роботи особи під час участі нею у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, оскільки режим роботи вахтовим методом значно відрізняється від звичайного.
По-перше, із тексту пунктів 3 та 4 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, вбачається, що не всі учасники ліквідації наслідків аварії Чорнобильської катастрофи працювали за вахтовим методом.
По-друге, позивач був відряджений і брав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 13.08.1986 року по 06.09.1986 року, що підтверджується довідкою ВАТ «Балцем», виданої на підставі особових рахунків. Працював водієм КРАЗ-256Б зі встановленим посадовим окладом (годинною тарифною ставкою) 0,83 крб. При цьому оплата йому виплачувалась по місцю роботи на БЦШК.
Також із наказу ВАТ «Балцем» №П/630-7 від 31.05.2007р. вбачається, що на підприємстві рахується дві категорії учасників ліквідації на ЧАЕС, ті, що були на військових зборах, та відряджені за наказом з підприємства.
Слід зазначити, що не відповідає дійсності посилання відповідача на те, що ОСОБА_1 було видано посвідчення про відрядження №836, оскільки із наданого суду самим відповідачем ОСОБА_2 учасників ліквідації ЧАЕС ВАТ «Балцем», убачається, що ОСОБА_1 з 11.08.1986р. по 09.09.1986р. був у відрядженні в ОУ Черноб.АЕС на підставі наказу по комбінату №836. Із вказаного списку однозначно вбачається, що №836 це номер наказу, на підставі якого ОСОБА_1 був направлений у відрядження, а не номер посвідчення про відрядження.
Крім того із довідки ВАТ «Балцем» б/н б/д, убачається, що ОСОБА_1, що працює на Балаклійському шиферному комбінаті, знаходився в зоні ЧАЕС у серпні-вересні 1986 року.
Міністерство праці та соціальної політики України у Листі від 13.04.2001 N 03-3/1652-018-2 зазначило, що відповідно до абзацу четвертого підпункту 1 пункту 1 постанови Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 10 червня 1986 р. N 207-7 ( 207с-86-п ) оплата праці працівників підприємств, організацій і установ, відряджених у зону відчуження для виконання робіт, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС в зоні відчуження і запобіганням забрудненню навколишнього середовища, провадилась у III, II, I зонах небезпеки у 4-, 3-, 2-кратному розмірах тарифної ставки понад середньомісячну заробітну плату, яка відповідно до чинного законодавства зберігалась за основним місцем роботи.
Із довідки ВАТ «Балцем», убачається, що саме така кратність розмірів тарифної ставки була застосована до ОСОБА_1
Також у листі від 13.04.2001 N 03-3/1652-018-2 Міністерство праці та соціальної політики України зазначило, що облік робочого часу водіїв здійснювався на основі табеля обліку робочого часу, шляхового листа і інших документів (постанова Держкомпраці СРСР і Секретаріату ВЦРПС від 16 серпня 1977 р. N 255/16 ( v0255400-77 ) "Про затвердження Положення про робочий час і час відпочинку водіїв автомобілів").
Працівникам підприємств, організацій і установ, які були відряджені для виконання робіт, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС і запобіганню забруднення навколишнього середовища, а також переведеним у штат ЧАЕС і інших підприємств, нарахування заробітної плати провадилося за місцем відрядження. Таким працівникам надавалась довідка в розрізі видів нарахувань у двох екземплярах, один із яких направлявся в бухгалтерію підприємства, яке відряджало працівника, для відображення по обліку заробітної плати. Відповідно до пункту 18 Тимчасового порядку оплати праці працівників підприємств, організацій і установ Міненерго СРСР, які приймали участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і запобіганні забрудненню навколишнього середовища, відрядженому працівнику надавалась (в руки) також довідок установленого зразка про участь в роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС для надання йому пільг по пенсійному забезпеченню і додатковій відпустці. Сума нарахованої заробітної плати перераховувалась на розрахунковий рахунок підприємств, які командирували зазначених працівників.
Середньомісячна заробітна плата, що зберігалась за працівником за період службового відрядження за його основним місцем роботи, нараховувалась і виплачувалась, відповідно до чинного законодавства, за рахунок коштів підприємства.
Із довідки ВАТ «Балцем», убачається, що ОСОБА_1 під час виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС залишався працівником БЦШК і оплату роботи за підвищеними ставками отримував у БЦШК.
Також у листі від 13.04.2001 N 03-3/1652-018-2 Міністерство праці та соціальної політики України зазначило, вВахтовий метод організації робіт в зоні ЧАЕС у червні 1986 р. застосовувався відповідно до Тимчасового порядку оплати праці працівників підприємств, організацій і установ Міненерго СРСР, які приймали участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і запобіганні забрудненню навколишнього середовища (роз'яснення Держкомпраці СРСР і ЦК профспілок робітників електростанцій і електротехнічної промисловості від 26.05.86 р.). Працівникам підприємств і організацій, тимчасово переведеним і відрядженим з інших підприємств для виконання робіт, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, які виконували зазначені роботи вахтовим методом, виплачувались добові у відповідності з пунктом 2 постанови Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 5 червня 1986 р. ( v0665400-86 ).
На виконання постанови ЦК КПРС і Ради Міністрів СРСР від 22 травня 1986 р. N 583 "Про заходи про забезпечення введення в експлуатацію резервних енергоблоків ЧАЕС" та на підставі Типового положення про вахтовий метод, затвердженого постановою Держкомпраці СРСР і Секретаріату ВЦРПС від 3 грудня 1981 р. N 333-21-100, із змінами, наказом Міністерства енергетики і електрифікації СРСР від 17.07.86 р. N 391 було затверджено Тимчасове положення про вахтовий метод організації робіт на Чорнобильській АЕС. Було встановлено, що вахтовим методом виконуються експлуатаційні, ремонтні, будівельно-монтажні та інші роботи. Відповідальність за формування і комплектування вахт покладалася на Головне виробниче управління по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, керівництво ЧАЕС, Управління будівництва ЧАЕС, субпідрядні і інші організації і підприємства, що приймали участь в аварійно-відновлювальних роботах.
При вахтовому методі виконання зазначених робіт встановлювався підсумований облік робочого часу з тим, щоб тривалість робочого часу за обліковий період не перевищувала нормального числа робочих годин, встановленого законодавством.
Застосування вахтового методу організації робіт було дозволено в будівельно-монтажних трестах і прирівняних до них організаціях, в ремонтно-будівельних трестах і прирівняних до них організаціях, на які було поширено чинність постанови ЦК КПРС і Ради Міністрів СРСР від 14 серпня 1986 р. N 971 та н на підприємствах торгівлі, громадського харчування, зв'язку, транспорту, установ охорони здоров'я і інших, які було зобов'язано обслуговувати колективи вахтовиків.
Положення про підсумований облік робочого часу працівників, відряджених для виконання робіт на ЧАЕС, затверджено 04.05.86 р. Міненерго СРСР, Мінатоменерго СРСР та ЦК галузевих профспілок.
Цим положенням передбачалось, що рішення про введення підсумованого обліку робочого часу для відряджених в зону ЧАЕС працівників приймають керівники підприємств, організацій, на які ці особи відряджені. Спеціальний облік робочого часу провадився за весь обліковий період знаходження особи в 30-кілометровій зоні ЧАЕС, в тому числі по кожній зоні небезпеки зокрема.
Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Обєктивні докази на підтвердження того, що робота, яку виконував ОСОБА_1 під час участі у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, була організована вахтовим методом відсутні.
Навпаки, дослідженими документами підтверджується, що ОСОБА_1 під час виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС залишався працівником БЦШК і оплату роботи за підвищеними ставками отримував у БЦШК, з огляду на що суд приходить до переконання, що ОСОБА_1 будучи у відрядженні виконував роботу, яка не була організована вахтовим методом.
За таких обставин посилання відповідача про необхідність обчислювати позивачу пенсію за п.4 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи є необґрунтованими.
Враховуючи, що позивач пропрацював у зоні відчуження з 13.07.1986р. по 06.09.1986р., тобто менше одного місяця, пенсія йому має обраховуватися за його бажанням згідно з довідкою ВАТ «Балцем», виходячи із заробітної плати одержаної за роботу у зоні відчуження за пп.4 п.3 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Право вибору способу обчислення пенсії Порядком надано саме пенсіонеру, і обмеження цього права з боку УПФ є неприпустимим.
З викладеного вбачається,що позивач має право на обчислення пенсії за обраним ним способом, а тому його заява про перерахунок пенсії мала бути задоволена УПФ, а відмова у здійсненні перерахунку не відповідає законодавству.
Судові рішення повинні ґрунтуватись на Конституції, а також на чинному законодавстві, яке не суперечить їй. Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 8 КАС, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до вимог ч.2 ст.71 КАС, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, однак даний обов'язок відповідачем в даній справі не виконано.
Відповідачем не було доведено належним чином правомірність свого рішення, в той час як позивач довів обґрунтованість позову.
З урахуванням наведеного, суд вважає, що дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивачу є протиправними, а позовні вимоги є обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають задоволенню.
Позивач просив зобовязати відповідача провести перерахунок пенсії з 01березня 2016 року.
У відповідності до ч.4 ст.45 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», перерахунок призначеної пенсії провадиться в такі строки:
у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;
у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Таким чином, враховуючи те, що позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії та додатковими документами 15 березня 2016 року, перерахунок мав бути проведений починаючи з 01 березня 2016 року.
За таких обставин позов в цій частині підлягає задоволенню.
За таких обставин, адміністративний позов ОСОБА_1 є обґрунтованим і підлягає задоволенню.
Керуючись стст. 8-12, 17-19, 70, 71, 159-163, 256 КАС,суд
постановив:
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії за довідкою про заробітну плату за період роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС ВАТ "Балцем", яка міститься в матеріалах пенсійної справи, із застосуванням механізму обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок Чорнобильської катастрофи, яку направлено у відрядження для ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, визначеного пп.4 п.3 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою КМУ від 23.11.2011 р. №1210 протиправними.
Зобов`язати Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2016 р. за довідкою про заробітну плату за період роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС ВАТ "Балцем", яка міститься в матеріалах пенсійної справи, за підпунктом 4 пункту 3 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою КМУ від 23.11.2011 р. №1210, а також проводити відповідні виплати.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя В. В. Купін