Постанова № 57652673, 10.05.2016, Рівненський міський суд Рівненської області

Дата ухвалення
10.05.2016
Номер справи
569/3280/16-а
Номер документу
57652673
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 569/3280/16-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 травня 2016 року

Суддя Рівненського міського суду Рівненської області Панас О.В., розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Рівненського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії,-

встановив:

До Рівненського міського суду звернулася з позовом ОСОБА_1, з подальшим 30.03.2016 р. його уточненням до Управління Пенсійного фонду України в м.Рівне, правонаступником якого є Рівненське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії.

В обґрунтування своїх вимог вказує на те, що вона перебуває на обліку в УПФ України в м.Рівне та отримує пенсію за віком відповідно до ст.. 37 Закону України «Про державну службу». Її пенсія державного службовця починаючи із 12.04.2010 року обчислювалась виходячи із 88 % заробітної плати, з урахуванням 18 повних років роботи на посадах державних службовців та службовців органів місцевого самоврядування, що не заперечується відповідачем. Постановою КМУ від 09.12.2015 року № 1013 було підвищено посадові оклади працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери, втому числі державним службовцям виконавчого комітету Рівненської міської ради, в якому вона працювала на момент виходу на пенсію. 14.03.2016 року вона звернулася до відповідача із заявою про перерахунок її пенсії та надала довідку встановленого зразка , в якій відображена заробітна плата за посадою начальника відділу виконавчого комітету Рівненської міської ради станом на грудень 2015 року.

Листом від 16.03.2016 року за №156/10 відповідачем було відмовлено позивачу в проведенні перерахунку пенсії, як державному службовцю із посиланням на те, що , відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України « Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 з 01 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу». З урахуванням отриманої відповіді відповідача на її заяву вважає дії відповідача такими, що ґрунтуються лише на припущеннях, а не на нормах чинного законодавства. Просить визнати дії відповідача протиправними та зобовязати здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 згідно із Законом України « Про державну службу» починаючи із 01.03.2016 року, виходячи із 88 % від заробітної плати у сумі 7195,40 грн., що значиться в довідці виконавчого комітету Рівненської міської ради від 03.03.2016 року № 08-506.

Ухвалою суду від 21.03.2016 року відкрито провадження по справі у порядку скороченого провадження щодо заявлених вимог позивача.

Копія ухвали про відкриття скороченого провадження та копія позову направлена судом відповідачу з наданням строку для письмових заперечень на позов або заяви про визнання позову.

У встановлений строк від відповідача надійшли до суду заперечення, відповідно до змісту яких заперечує проти позову у повному обсязі, просить призначити справу до розгляду в загальному порядку та відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог.

Ухвалою суду від 30.03.2016 року справа була призначена до розгляду за загальними правилами КАС України.

Позивач до суду не зявилася. В своїй позовній заяві просила розглянути справу без її участі.

Згідно поданої до суду заяви, представник відповідача просив розглянути справу в порядку письмового провадження без участі представника відповідача.

Враховуючи те, що сторони заявили клопотання про слухання справи у їх відсутності, суд в порядку ч.3 ст.122 КАС України здійснює судовий розгляд справи у порядку письмового провадження.

Дослідивши позовні вимоги та заперечення відповідача, повно і всебічно зясувавши всі докази і обставини в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевірши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд вважає, що позов підлягає до задоволення.

Згідно ст. 46 Конституції Українипенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Згідно ст. 19 Конституції Україниоргани державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцієюта Законами України.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства Україниу справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцієюта законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відсутність хоча б однієї з наведених вище ознак є підставою для задоволення адміністративного позову.

Судом встановлено, та не заперечується відповідачем, що позивач перебуває на обліку в УПФ України в м.Рівне та отримує пенсію за віком відповідно до ст.. 37 Закону України «Про державну службу».Розмір пенсії позивача складає 88 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця.

Згідно Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09 грудня 2015 року, яка набрала чинності з 15.12.2015 року , збільшено посадові оклади працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери, в тому числі державним службовцям виконавчого комітету Рівненської міської ради, в якому працювала позивач на момент виходу на пенсію.

14 березня 2016 року позивач звернулася до відповідача із з письмовою заявою про перерахунок пенсії з 01.12.2015 року з більшого заробітку.

Відповідно до довідки про заробітну плату за посадою начальника відділу виконавчого комітету Рівненської міської ради з якої призначено пенсію, для її перерахунку № 08-506 від 03.03.2016р., з 01.12.2015 року сума заробітної плати становить 7195,40 грн.

Відповідно до письмової відповіді відповідача від 16 березня 2016 року № 156/10, позивачці відмовлено у перерахунку пенсії, оскільки відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року № 213з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України«Про державну службу» і з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезначеним законом, не призначаються, раніше призначені не перераховуються.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 8 та ч.1 ст. 58 Конституції Українив Україні визнається і діє принцип верховенства права. Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Відповідно до ч. 3 ст. 22 Конституції Українипри прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно ст. 37-1 Закону України «Про державну службу»(в редакції, що була чинна на момент призначення пенсії позивачу), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Закономвідповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Статтею 37-1 Закону України «Про державну службу»передбачено, що умови та порядок перерахунку пенсій державним службовцям визначається Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії»із змінами і доповненнями встановлено порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця.

Відповідно доп. 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 року «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії; премії, (крім премій до державних, професійних свят та ювілейних дат) та інші надбавки враховуються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Перерахунок пенсій проводиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форми довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується Правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям дає підстави для перерахунку пенсій особам, що отримують пенсії як державні службовці.

Отже,позивач набула право на перерахунок пенсії згідно статті 37-1 Закону України «Про державну службу»на підставі наданої довідки виконавчого комітету Рівненської міської ради № 08-506 від 03 березня 2016 року.

Зміни, які були внесені до Закону України «Про державну службу»стосуються призначення пенсії, тоді як підстави та порядок перерахунку пенсії державним службовцям регулює ст. 37-1 цього ж Закону, положення якої щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Законів № 213-VІІІта №1166-VIIне зазнали змін.

Прикінцеві положення№ 213-VІІІ стосуються порядку призначення пенсії у разі реалізації права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії є ст. 37-1 Закону України «Про державну службу»та Постанова Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії».

Таким чином, оскільки ОСОБА_1 звернулась до відповідача саме з приводу перерахунку вже призначеної їй пенсії, то будь-які законодавчі зміни, які звужують зміст та обсяг прав окремої категорії громадян не можуть застосовуватися до тих осіб, які до набрання чинності цих змін вже набули в законний спосіб певні, гарантовані державою права та свободи, в тому числі і право на пенсію державного службовця в передбаченому на час призначення пенсії розмірі.

Згідно ст. 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»- перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42і частиною п'ятою статті 48цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Враховуючи все вищевикладене, суд приходить до висновку, що позивач має право на перерахунок призначеної їй пенсії державного службовця з 01.03.2016 у зв'язку з підвищенням заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Відмова відповідача у здійсненні такого перерахунку та виплаті пенсії в підвищеному розмірі не ґрунтується на конституційному принципі верховенства права, вимогах закону, дії його в часі та обставинах справи, а тому є неправомірною.

Таким чином, позовні вимоги необхідно задовольнити та визнати протиправною відмову УПФ в м.Рівне у перерахунку позивачу призначеної пенсії державного службовця з 01.03.2016 у зв'язку з підвищенням заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі та зобовязати здійснити такий перерахунок з 01.03.2016 року.

Згідно ч.1ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

У відповідності до ч.1ст. 94 КАС України з відповідача на користь позивача підлягають стягненню судові витрати по оплаті судового збору у сумі 551,20 грн..

На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 19, 22, 64, 92 Конституції України, ст. 37 Закону України «Про державну службу», керуючись ст. ст. 11, 17, 18, 71, 94, 160, 161, 162, 163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

Постановив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Рівненського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії задовольнити..

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Рівне, які полягають у відмові здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 згідно із Законом України «Про державну службу» починаючи із 01 березня 2016 року, виходячи із 88 % від заробітної плати відповідно до довідки виконавчого комітету Рівненської міської ради від 03.03.2016 року № 08-506.

Зобовязати Рівненське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Рівненської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 згідно із Законом України «Про державну службу» починаючи із 01.03.2016 р., виходячи із 88 % від заробітної плати відповідно до довідки виконавчого комітету Рівненської міської ради від 03.03.2016 року № 08-506.

Стягнути з бюджетних асигнувань Рівненського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Рівненської област на користь ОСОБА_1 суму сплаченого судового збору в розмірі 551 (пятсот пятдесят одна) гривня 20 копійок.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський міський суд протягом 10 днів з дня проголошення. У разі застосування судом ч.3 ст.160 КАС, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга може бути подана протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: О.В.Панас