ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01014, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 липня 2011 року № 2а-3955/11/2670
Об 11 годині 51 хвилині в приміщенні Окружного адміністративного суду міста Києва за адресою у м. Києві по вул. Хрещатик, 10,
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого Бояринцевої М.А.
при секретарі судового засідання Шевчук Л.Д
за участю:
прокурора: Чирви О.О.
представників позивача: ОСОБА_1, ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Заступника прокурора Дніпровського району м. Києва в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Дніпровському районі м. Києва
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Екобуд»
про стягнення податкової заборгованості,
ВСТАНОВИВ:
Заступник прокурора Дніпровського району м. Києва звернувся до суду в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Дніпровському районі м. Києва з позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «Екобуд»суму податкової заборгованості у розмірі 1 204 345,75 грн.
В обгрунтування заявлених вимог Заступник прокурора Дніпровського району м. Києва посилається на Конституцію України, Цивільний кодекс України, закони України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», «Про державну податкову службу в Україні», «Про оренду землі», «Про прокуратуру»та зазначає, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Екобуд»має податкову заборгованість у розмірі 1 204 345,75 грн. по орендній платі за землю.
Відповідач в судові засідання не зявився, проте через канцелярію суду подав заяву про визнання адміністративного позову та відстрочення виконання судового рішення, в якій просить суд при прийнятті постанови у даній справі врахувати обставини, що ускладнюють виплату заборгованості, а саме: скрутне матеріальне становище Товариства з обмеженою відповідальністю «Екобуд».
Помічник прокурора Дніпровського району м. Києва та представник Державної податкової інспекції у Дніпровському районі м. Києва заперечили проти задоволення клопотання відповідача про відстрочення виконання судового рішення.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно зясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Екобуд»є юридичною особою та є платником податків в Державній податковій інспекції у Дніпровському районі м. Києва, ідентифікаційний код юридичної особи 31482028, місцезнаходження: 03148, м. Київ, вул. Гната Юри, 9, к. 414.
За результатами проведеної перевірки своєчасності подання платіжних доручень до установ банку по орендній платі за землю за період з 30 січня 2009 року по 10 вересня 2010 року Державною податковою інспекцією у Дніпровському районі м. Києва складено акт № 1458 від 15 вересня 2010 року, яким встановлено порушення Товариством з обмеженою відповідальністю «Екобуд»строків подання до установ банку платіжних доручень, а саме: платіжне доручення № 15 на суму 41 314,81 грн. подане 17 травня 2010 року, проте термін його подання до установи банку закінчився 30 січня 2009 року, платіжне доручення № 15 на суму 14 519,03 грн. подане 17 травня 2010 року, проте термін його подання до установи банку закінчився 2 березня 2009 року, платіжне доручення № 19 на суму 174,51 грн. подане 17 травня 2010 року, проте термін його подання до установи банку закінчився 30 січня 2009 року, платіжне доручення № 94992543 на суму 37,13 грн. подане 6 серпня 2010 року, проте термін його подання до установи банку закінчився 2 березня 2009 року, платіжне доручення № 34 на суму 8 684,26 грн. подане 10 вересня 2010 року, проте термін його подання до установи банку закінчився 2 березня 2009 року, чим відповідач порушив ст. 21 Закону України «Про оренду землі», ч. 1 ст. 17 Закону України «Про плату за землю», п.п. 5.3.1 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
На підставі складеного акту 7 жовтня 2010 року Державною податковою інспекцією у Дніпровському районі м. Києва винесене податкове повідомлення-рішення № 0018791540/0, яким на Товариство з обмеженою відповідальністю «Екобуд»накладено штраф у розмірі 32 364,89 грн. за платежем: штрафні санкції по орендній платі за землю, код платежу: 13050200.
Вказане податкове повідомлення-рішення направлялося Державною податковою інспекцією у Дніпровському районі м. Києва на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю «Екобуд»та отримане його представником 29 вересня 2010 року.
Згідно податкової декларації орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2009 рік від 3 лютого 2009 року № 3991 Товариством з обмеженою відповідальністю «Екобуд» самостійно визначено податкове зобовязання у розмірі 585 258,80 грн.
Згідно податкової декларації орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2010 рік від 30 січня 2010 року № 2146 Товариством з обмеженою відповідальністю «Екобуд» самостійно визначено податкове зобовязання у розмірі 620 869,07 грн.
За несплату самостійно визначеного податкового зобовязання у строк, встановлений законодавством, Державною податковою інспекцією у Дніпровському районі м. Києва відповідачу нараховано пеню у розмірі 18 165,28 грн.
Як вбачається з облікової картки платника податків, податковий борг відповідача складає 1 256 658,04 грн. Враховуючи переплату за попередній період в розмірі 52 312,29 грн., загальна сума заборгованості Товариства з обмеженою відповідальністю «Екобуд» становить 1 204 345,75 грн.
Відповідно до ст. 21 Закону України від 06.10.1998 № 161-ХІV «Про оренду землі»(в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин) орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Закону України «Про плату за землю»).
Згідно ст. 17 Закону України від 03.07.1992 № 2535-ХІІ «Про плату за землю»(який був чинний на час виникнення спірних правовідносин) податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у новій звітній податковій декларації, у тому числі і за нововідведені земельні ділянки, сплачується власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності громадянами сплачується рівними частками до 15 серпня і 15 листопада.
Підпунктом 5.3.1. ст. 5 Закону України від 21.12.2000 № 2181-ІІІ «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (далі Закон № 2181-ІІІ, який був чинний на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Відповідно до п.п. 16.1.1 ст. 16 Закону № 2181-ІІІ після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Нарахування пені розпочинається, зокрема при самостійному нарахуванні суми податкового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного цим Законом.
Статтею 17 Закону № 2181-ІІІ передбачено, що за порушення податкового законодавства накладаються штрафні санкції на платника податків у розмірах, визначених цією статтею, крім штрафних санкцій за порушення валютного законодавства, що встановлюються окремим законодавством.
Згідно п.п. 17.1.1. ст. 7 Закону № 2181-ІІІ платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.
Підпунктом 17.1.7 ст. 7 Закону № 2181-ІІІ встановлено, що у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах:
- при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
- при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
- при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Таким чином, загальна сума заборгованості Товариства з обмеженою відповідальністю «Екобуд» складає 1 204 345,75 грн.
Позивачем, з метою стягнення податкового боргу, направлено відповідачу першу податкову вимогу від 4 лютого 2009 року № 1/357 та другу податкову вимогу від 20 березня 2009 року № 2/878.
Відповідно до п.п. 6.2.1 п. 6.2 ст. 6 Закону № 2181-ІІІ у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Податкові вимоги надсилаються:
а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків. обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;
б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу (п.п. 6.2.3 п. 6.2 ст. 6 Закону № 181-ІІІ).
Як вбачається з матеріалів справи представник Товариства з обмеженою відповідальністю «Екобуд»отримав податкові вимоги відповідно 18 лютого 2009 року та 1 квітня 2009 року.
Станом на день розгляду спору заборгованість, визначена вказаними податковим повідомленнями-рішеннями та вимогами, відповідачем не сплачена, рішення та вимоги відповідачем не оскаржені.
Відповідно до п.п. 20.1.18. ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Беручи до уваги те, що суму боргу у розмірі 1 204 345,75 грн. відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив, податковий борг є узгодженим, наявність у нього вказаної заборгованості підтверджується матеріалами справи, а тому суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та визнає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Щодо заявленого клопотання відповідача про відстрочення виконання судового рішення, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
8 червня 2011 року суд направив судовий запит на адресу відповідача з метою отримання інформації щодо фінансового стану Товариства з обмеженою відповідальністю «Екобуд».
На виконання судового запиту відповідач надав копію балансу Товариства з обмеженою відповідальністю «Екобуд»за 2010 рік та копію звіту про фінансові результати Товариства з обмеженою відповідальністю «Екобуд» за 2010 рік.
Під час дослідження наданих відповідачем документів, суд не знайшов підстав для задоволення заяви відповідача про відстрочення виконання судового рішення.
Статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України та статтею 36 Закону України «Про виконавче провадження»передбачено, що за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
За таких обставин, відповідач не позбавлений права звернутися із заявою про відстрочення виконання судового рішення під час проведення виконавчого провадження після набрання рішенням законної сили.
Оскільки спір вирішено на користь субєкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст. ст. 98, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов Заступника прокурора Дніпровського району м. Києва в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Дніпровському районі м. Києва задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Екобуд»(юридична адреса: 04123, м. Київ, вул. Гната Юри, 9, к. 414, фактична адреса: 04123, м. Київ, вул. Осиповського, 9, код ЄДРПОУ 31482028) до Державного бюджету України суму податкової заборгованості в розмірі 1 204 345 (один мільйон двісті чотири тисячі триста сорок пять) грн. 75 коп. на р/р № 34122999700005, банк одержувач ГУ ДКУ у м. Києві, МФО 820019, ідентифікаційний код 26077906.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленим статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя М.А.Бояринцева
Повний текс постанови складений 18 липня 2011 року.