Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 листопада 2011 року Справа № 1170/2а-4281/11
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Нагібіної Г.П. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою Світловодської обєднаної державної податкової інспекції до буддійської традиційної громади «Дхармалінг»про припинення підприємницької діяльності, -
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Світловодська ОДПІ звернулась до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд припинити підприємницьку діяльність буддійської традиційної громадин «Дхармалінг».
В обґрунтування позовної заяви Світловодська ОДПІ зазначає, що буддійської традиційної громадин «Дхармалінг»протягом року податкової звітності до органу державної податкової служби не подає. Посилаючись на п.2 ст.9 Закону України «Про систему оподаткування», ст. 48 ГПК України, ст.ст.10, 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», ст. 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців»та ст.20 ПК України.
Представник позивача в судове засідання двічі не зявився, надав суду заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Представник відповідача в судове засідання двічі не зявився, хоча про дату час та місце судового розгляду справи повідомлявся судом належним чином. Судова повістка про виклик до суду на 17.11.2011 р. повернута до суду з відміткою пошти «за закінченням терміну зберігання» (а.с.34).
Згідно з частиною 11 статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України від 06.07.2005 р. № 2747-ІУ (далі КАС України) у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Відповідно до частини 6 статті 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Дослідивши подані позивачем документи і матеріали, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Буддійська традиційна громада «Дхармалінг»(ідентифікаційний код 26069741, АДРЕСА_1 далі відповідач).
Позивач при зверненні не надав доказів реєстрації буддійської традиційної громади «Дхармалінг»органами державної реєстрації.
Судом, користуючись частиною 5 статті 11 КАС України, здійсненні запити до ЄДР, Світловодського міськрайонного управління юстиції та державного реєстратора Світловодської міської ради.
Згідно довідки з ЄДР від 07.11.2011 р. за № 11647916 записів про проведення реєстраційних дій стосовно буддійської традиційної громади «Дхармалінг» в ЄДР не знайдено (а.с.18). Суд звертає увагу на той факт, що Світловодська ОДПІ до матеріалів позовної заяви додала витяг з ЄДР від 30.08.2011 р. № 10971058 про відсутність записів про буддійську традиційну громаду «Дхармалінг» і не надала жодних доказів про реєстрацію останньої державними органами.
Згідно відповіді Світловодського міськрайонного управління юстиції від 08.11.2011 р. № 329-01-11, Світловодським МУЮ не проводилась легалізація буддійської традиційної громади «Дхармалінг»(а.с.17).
Ухвалою суду від 17.11.2011 р. витребувано від виконавчого комітету Світловодської міської ради належним чином завірені матеріали реєстраційної справи буддійської традиційної громади «Дхармалінг», але станом на день розгляду справи вимоги ухвали виконані не були.
Згідно акту № 29/Л-11 від 05 вересня 2011 р. буддійська традиційна громада «Дхармалінг»зареєстрована в виконавчому комітеті Світловодської міської ради (а.с.7), але жодних доказів такої реєстрації позивачем не надано.
Відповідно до частини 1 статті 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
А відтак, суд дійшов висновку, що Світловодською ОДПІ не надано доказів, які б підтверджували факт реєстрації дитячого буддійської традиційної громади «Дхармалінг»як юридичною особою.
Оцінюючи наявність у позивача, як суб'єкта владних повноважень, права вимоги про припинення підприємницької діяльності відповідача суд дійшов до таких висновків.
Пунктом 4 частини 1 статті 17 КАС України передбачено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням субєкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.
Частина 3 статті 6 КАС України також надає право субєкту владних повноважень звернутися до адміністративного суду у випадках, передбачених Конституцією та законами України.
Наведені положення кореспондуються із приписами пункту 5 частини 4 статті 50 цього Кодексу, з яких, зокрема випливає, що юридичні особи, які не є субєктами владних повноважень, можуть бути відповідачами в адміністративній справі лише за адміністративним позовом субєкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Згідно з підпунктами 20.1.12 пункту 20.1 статті 20, пункту 67.2. статті 67 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право у випадках, встановлених законом, звертатися до суду щодо припинення юридичної особи та підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, про визнання недійсними установчих (засновницьких) документів суб'єктів господарювання.
Позивачем пред'явлено вимогу про припинення підприємницької діяльності відповідача на підставі статті 38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців".
Згідно зі статтею 3 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", який набрав чинності з 01.07.04 р., дія цього Закону поширюється на державну реєстрацію всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, а також фізичних осіб - підприємців.
Законом можуть бути встановлені особливості державної реєстрації об'єднань громадян (у тому числі професійних спілок), благодійних організацій, політичних партій, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, асоціацій органів місцевого самоврядування, банків, торгово-промислових палат, фінансових установ (у тому числі кредитних спілок), бірж, а також інших установ та організацій.
Об'єднання громадян, благодійні організації, політичні партії, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, асоціації органів місцевого самоврядування, банки, торгово-промислові палати, фінансові установи (у тому числі кредитні спілки), біржі, інші установи та організації, для яких законом встановлені особливості державної реєстрації, набувають статусу юридичної особи лише з моменту їх державної реєстрації у порядку, встановленому цим Законом.
Міністерство юстиції України та його територіальні органи здійснюють реєстрацію (легалізацію) об'єднань громадян (у тому числі професійних спілок та їх об'єднань), благодійних організацій, політичних партій, творчих спілок та їх територіальних осередків, адвокатських об'єднань, торгово-промислових палат, асоціацій органів місцевого самоврядування, інших установ та організацій, визначених законом, та видають свідоцтво про державну реєстрацію, оформлене державним реєстратором у відповідному виконавчому комітеті міської ради міста обласного значення або у районній, районній у містах Києві та Севастополі державній адміністрації за місцезнаходженням юридичної особи.
Пунктом 3 Прикінцевих положень Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" передбачено, що закони, нормативно-правові акти, прийняті до набрання чинності цим Законом, діють у частині, що не суперечить цьому Закону.
Згідно з пунктом 1.4 Регламенту передачі Міністерством юстиції та його територіальними органами державним реєстраторам даних про юридичних осіб, затвердженого наказом Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва, Міністерства юстиції України від 27.02.07 №23/74/5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 03.03.07 за №184/13451, об'єднання громадян, благодійні організації, політичні партії, місцеві осередки зареєстрованих всеукраїнських та міжнародних громадських організацій, що є юридичними особами, обласні, міські, районні організації та інші структурні утворення політичних партій, що є юридичними особами, інші установи та організації, для яких Законом можуть бути встановлені особливості державної реєстрації і які зареєстровані до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" (№3575-IV від 16 березня 2006 року), подають безпосередньо державному реєстратору копію довідки про включення до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (у разі її наявності) та заповнену реєстраційну картку форми №6, а також пред'являють свідоцтво про реєстрацію або документ, який підтверджує їх легалізацію Мін'юстом (територіальним органом).
Таким чином, юридичні особи, для яких законом встановлені особливості державної реєстрації, підлягають державній реєстрації у порядку, встановленому Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" з урахуванням особливостей, що передбачені для них відповідним (спеціальним) законом.
Особливості створення, функціонування та припинення громадських організацій регулюються спеціальним законодавством, а саме Законом України "Про обєднання громадян" від 16.06.1992р. №2460-XII.
Згідно статті 19 Законом України «Про обєднання громадян»від 16.06.1992р. №2460-XII, припинення діяльності об'єднання громадян може бути проведено шляхом його реорганізації або ліквідації (саморозпуску, примусового розпуску). Ліквідація об'єднання громадян здійснюється на підставі статуту або рішення суду.
Статтями 28, 32 Законом України "Про обєднання громадян" від 16.06.1992р. №2460-XII, встановлено, що примусовий розпуск (ліквідація) є одним із видів стягнень, які застосовуються до обєднань громадян.
Примусовий розпуск (ліквідація) застосовується до об'єднання громадян на підставі рішення суду за поданням легалізуючого органу (Міністерства юстиції України та його територіальних органів) або прокурора у випадках: 1) вчинення дій, передбачених ст.4 цього Закону (якщо метою діяльності легалізованих об'єднань громадян є: зміна шляхом насильства конституційного ладу і в будь-якій протизаконній формі територіальної цілісності держави; підрив безпеки держави у формі ведення діяльності на користь іноземних держав; пропаганда війни, насильства чи жорстокості, фашизму та неофашизму; розпалювання національної та релігійної ворожнечі; створення незаконних воєнізованих формувань; обмеження загальновизнаних прав людини); 2) систематичного або грубого порушення вимог ст.22 цього Закону (політичним партіям, їх установам та організаціям забороняється прямо або опосередковано одержувати кошти та інше майно від: іноземних держав та організацій, міжнародних організацій, іноземних громадян та осіб без громадянства; державних органів, державних підприємств, установ та організацій, крім випадків, передбачених законами України; підприємств, створених на основі змішаної форми власності, якщо участь держави або іноземного учасника в них перевищує 20 відсотків; нелегалізованих об'єднань громадян; анонімних пожертвувачів. Політичні партії не мають права одержувати доходи від акцій та інших цінних паперів, їм забороняється мати рахунки в іноземних банках та зберігати в них коштовності. Політичні партії зобов'язані щороку публікувати свої бюджети для загального відома); 3) продовження протиправної діяльності після накладення стягнень, передбачених цим Законом; 4) зменшення кількості членів політичної партії до числа, коли вона не визнається як така.
Згідно частини 4 статті 14 Законом України "Про обєднання громадян" від 16.06.1992р. №2460-XII, легалізація громадської організації здійснюється відповідно Міністерством юстиції України, місцевими органами державної виконавчої влади, виконавчими комітетами сільських, селищних, міських Рад народних депутатів.
Таким чином, громадські обєднання як юридичні особи наділені спеціальною правосубєктністю, що викликано їх особливою метою - задоволення та захисту своїх законних соціальних, економічних, творчих, вікових, національно-культурних, спортивних та інших спільних інтересів. Одним із властивостей спеціальної правосубєктності громадських організацій як юридичних осіб є особливий спосіб припинення їх діяльності, зокрема, вичерпний перелік підстав для їх припинення, які визначені Законом України „Про обєднання громадян.
Щодо посилання позивачем на норми господарського кодексу, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Статтею 58 Господарського Кодексу України визначено, що у випадку здійснення діяльності, що суперечить законодавству або в інших випадках, передбачених законом, скасування державної реєстрації здійснюється на підстав рішення суду.
Згідно звіту про використання коштів неприбуткових організацій і установ за 2004 р. поданого відповідачем, в графі ознака неприбуткової установи (організації) «0006»(а.с.8).
За визначенням, наведеним у статті 42 Господарського кодексу України, підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.
Таким чином, оскільки діяльність відповідача не має метою одержання прибутку, тому він не є субєктом підприємницької діяльності, оскільки являється неприбутковою організацією, тому вимога позивача про припинення його підприємницької діяльності є юридично необґрунтованою та безпідставною.
Статтею 32 Закону України 14 Законом України "Про обєднання громадян" від 16.06.1992р. №2460-XII передбачені підстави примусового розпуску (ліквідації) об'єднання громадян. Так, за поданням легалізуючого органу або прокурора рішенням суду об'єднання громадян примусово розпускається (ліквідується) у випадках: 1) вчинення дій, передбачених статтею 4 цього Закону; 2) систематичного або грубого порушення вимог статті 22 цього Закону; 3) продовження протиправної діяльності після накладення стягнень, передбачених цим Законом; 4) зменшення кількості членів політичної партії до числа, коли вона не визнається як така.
Отже, Законом України "Про об'єднання громадян", який є спеціальним у спірних правовідносинах, не передбачено такої підстави для припинення діяльності політичної партії як неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності, що на думку суду, виключає можливість звернення податкового органу до суду з таким позовом.
Відповідно до статті 25 Закону України "Про обєднання громадян" від 16.06.1992р. №2460-XII, державний контроль за діяльністю об'єднань громадян здійснюється державними органами у порядку, передбаченому законодавством України. Органи, що проводять легалізацію об'єднань громадян, здійснюють контроль за додержанням ними положень статуту. Представники цих органів мають право бути присутніми на заходах, що проводяться об'єднаннями громадян, вимагати необхідні документи, одержувати пояснення. Нагляд за виконанням та додержанням законності об'єднаннями громадян здійснюють органи прокуратури. Контроль за джерелами та розмірами надходжень, сплатою податків об'єднаннями громадян здійснюють відповідно фінансові органи та органи державної податкової інспекції.
Тобто, податкові органи в межах своєї компетенції здійснюють лише контроль за джерелами, розмірами надходжень та сплатою податків відповідних громадських обєднань.
Згідно частини 1 статті 32 Закону України "Про обєднання громадян" від 16.06.1992р. №2460-XII, за поданням легалізуючого органу або прокурора рішенням суду об'єднання громадян примусово розпускається (ліквідується) у випадках: 1) вчинення дій, передбачених статтею 4 цього Закону; 2) систематичного або грубого порушення вимог статті 22 цього Закону;3) продовження протиправної діяльності після накладення стягнень, передбачених цим Законом;4) зменшення кількості членів політичної партії до числа, коли вона не визнається як така.
Тобто, законодавчо обмежені випадки примусової ліквідації громадських обєднань.
Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведене свідчить, що законодавство України не передбачає повноваження податкового органу, який не має функцій державного контролю за діяльністю громадський обєднань, на звернення до суду з позовом про припинення підприємницької діяльності громадського обєднаня, який не є суб'єктом підприємницької діяльності.
За вказаних обставин суд дійшов висновку про безпідставність позовних вимог та про відмову у їх задоволенні.
Керуючись ст.ст. 11, 71, 86, 94, 158 - 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Відмовити в задоволенні позовної заяви Світловодської обєднаної державної податкової інспекції до буддійської традиційної громади «Дхармалінг»про припинення підприємницької діяльності в повному обсязі.
Постанова суду набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 254 КАС України.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі, протягом десяти днів з дня проголошення постанови суду, апеляційної скарги через Кіровоградській окружний адміністративний суд, з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду ОСОБА_1