Постанова № 57643720, 30.11.2011, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.11.2011
Номер справи
1170/2а-4279/11
Номер документу
57643720
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 листопада 2011 року Справа № 1170/2а-4279/11

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Нагібіної Г.П. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою Світловодської обєднаної державної податкової інспекції до Світловодської міської організації Української народної партії про припинення підприємницької діяльності, -

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Світловодська ОДПІ звернулась до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд припинити підприємницьку Світловодської міської організації Української народної партії.

В обґрунтування позовної заяви Світловодська ОДПІ зазначає, Світловодська МО УНП протягом року податкової звітності до органу державної податкової служби не подає. Посилаючись на п.2 ст.9 Закону України «Про систему оподаткування», ст. 48 ГПК України, ст.ст.10, 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», ст. 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців»та ст..20 ПК України.

Представник позивача в судове засідання двічі не зявився, надав суду заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Представник відповідача в судове засідання двічі не зявився, хоча про дату час та місце судового розгляду справи 17.11.2011 р. був повідомлений належним чином, що підтверджується повідомленням про отримання поштового відправлення (а.с.82). Судова повістка про виклик до суду на 30.11.2011 р. повернута до суду з відміткою пошти «за закінченням терміну звербігання».

Згідно з частиною 11 статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України від 06.07.2005 р. № 2747-ІУ (далі КАС України) у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.

Відповідно до частини 6 статті 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Дослідивши подані позивачем документи і матеріали, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Світловодської міської організації Української народної партії (ідентифікаційний код 25812779, АДРЕСА_1 далі відповідач) є юридичною особою, про що свідчить довідка з Єдиного державного реєстру підприємств та організації України (а.с. 78).

Світловодської міської організації РУХ 10 січня 2001 р. зареєстрована Світловодським міською радою, про що останнім видано свідоцтво про реєстрацію обєднаня громадян №97, в якому в графі вид обєднання зазначено «політична партія»(а.с. 37). В звязку зі зміною назви політичної партії з «РУХ»була змінена на «Українська Народна Партія»Кіровоградським обласним управлінням юстиції 12.03.2003 р. видане свідоцтво про реєстрацію структурного утворення політичної партії (а.с.46).

З 27.04.2001 р. відповідач зареєстрований у Світловодській ОДПІ. (а.с. 5) Згідно з актом Світловодської ОДПІ №38/Л-11 від 05.09.2011 р. (а.с.6) востаннє відповідачем до органу державної податкової служби подано податковий звіт про використання коштів неприбутковими установами й організаціями за 1 квартал 2005 р. за № 6980 від 06.05.200 5р. (а.с.9).

Оцінюючи наявність у позивача, як суб'єкта владних повноважень, права вимоги про припинення підприємницької діяльності відповідача суд дійшов до таких висновків.

Пунктом 4 частини 1 статті 17 КАС України передбачено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням субєкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.

Частина 3 статті 6 КАС України також надає право субєкту владних повноважень звернутися до адміністративного суду у випадках, передбачених Конституцією та законами України.

Наведені положення кореспондуються із приписами пункту 5 частини 4 статті 50 цього Кодексу, з яких, зокрема випливає, що юридичні особи, які не є субєктами владних повноважень, можуть бути відповідачами в адміністративній справі лише за адміністративним позовом субєкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.

Згідно з підпунктами 20.1.12 пункту 20.1 статті 20, пункту 67.2. статті 67 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право у випадках, встановлених законом, звертатися до суду щодо припинення юридичної особи та підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, про визнання недійсними установчих (засновницьких) документів суб'єктів господарювання.

Позивачем пред'явлено вимогу про припинення підприємницької діяльності відповідача на підставі статті 38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", а з урахуванням заяви про припинення юридичної особи.

Згідно зі статтею 3 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", який набрав чинності з 01.07.04 р., дія цього Закону поширюється на державну реєстрацію всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, а також фізичних осіб - підприємців.

Законом можуть бути встановлені особливості державної реєстрації об'єднань громадян (у тому числі професійних спілок), благодійних організацій, політичних партій, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, асоціацій органів місцевого самоврядування, банків, торгово-промислових палат, фінансових установ (у тому числі кредитних спілок), бірж, а також інших установ та організацій.

Об'єднання громадян, благодійні організації, політичні партії, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, асоціації органів місцевого самоврядування, банки, торгово-промислові палати, фінансові установи (у тому числі кредитні спілки), біржі, інші установи та організації, для яких законом встановлені особливості державної реєстрації, набувають статусу юридичної особи лише з моменту їх державної реєстрації у порядку, встановленому цим Законом.

Міністерство юстиції України та його територіальні органи здійснюють реєстрацію (легалізацію) об'єднань громадян (у тому числі професійних спілок та їх об'єднань), благодійних організацій, політичних партій, творчих спілок та їх територіальних осередків, адвокатських об'єднань, торгово-промислових палат, асоціацій органів місцевого самоврядування, інших установ та організацій, визначених законом, та видають свідоцтво про державну реєстрацію, оформлене державним реєстратором у відповідному виконавчому комітеті міської ради міста обласного значення або у районній, районній у містах Києві та Севастополі державній адміністрації за місцезнаходженням юридичної особи.

Пунктом 3 Прикінцевих положень Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" передбачено, що закони, нормативно-правові акти, прийняті до набрання чинності цим Законом, діють у частині, що не суперечить цьому Закону.

Згідно з пунктом 1.4 Регламенту передачі Міністерством юстиції та його територіальними органами державним реєстраторам даних про юридичних осіб, затвердженого наказом Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва, Міністерства юстиції України від 27.02.07 №23/74/5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 03.03.07 за №184/13451, об'єднання громадян, благодійні організації, політичні партії, місцеві осередки зареєстрованих всеукраїнських та міжнародних громадських організацій, що є юридичними особами, обласні, міські, районні організації та інші структурні утворення політичних партій, що є юридичними особами, інші установи та організації, для яких Законом можуть бути встановлені особливості державної реєстрації і які зареєстровані до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" (№3575-IV від 16 березня 2006 року), подають безпосередньо державному реєстратору копію довідки про включення до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (у разі її наявності) та заповнену реєстраційну картку форми №6, а також пред'являють свідоцтво про реєстрацію або документ, який підтверджує їх легалізацію Мін'юстом (територіальним органом).

Таким чином, юридичні особи, для яких законом встановлені особливості державної реєстрації, підлягають державній реєстрації у порядку, встановленому Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" з урахуванням особливостей, що передбачені для них відповідним (спеціальним) законом.

Особливості створення, функціонування та припинення діяльності політичних партій регулюються спеціальним законодавством, а саме Законом України "Про політичні партії в Україні" від 05 квітня 2001 р. № 2365-ІІІ.

Згідно зі статтею 2 Закону України "Про політичні партії в Україні" від 05 квітня 2001 р. № 2365-ІІІ, політична партія - це зареєстроване згідно з законом добровільне об'єднання громадян - прихильників певної загальнонаціональної програми суспільного розвитку, що має своєю метою сприяння формуванню і вираженню політичної волі громадян, бере участь у виборах та інших політичних заходах.

Відповідно до частини 2 статті 14 цього Закону політичні партії є неприбутковими організаціями.

Воднораз, за визначенням, наведеним у статті 42 Господарського кодексу України, підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.

Таким чином, оскільки діяльність відповідача не має метою одержання прибутку, тому він не є субєктом підприємницької діяльності, а вимога позивача про припинення його підприємницької діяльності є юридично необґрунтованою та безпідставною.

Відповідно до частини 7 статті 11 Закону України "Про політичні партії в Україні" від 05 квітня 2001 р. № 2365-ІІІ, реєстрація обласних, міських і районних організацій або інших структурних утворень, передбачених статутом партії, здійснюється відповідними органами юстиції Міністерства юстиції України, якщо інший порядок не передбачений законом, лише після реєстрації політичної партії Міністерством юстиції України. Після реєстрації обласних, міських та районних організацій політичних партій вони можуть набувати статусу юридичної особи, якщо це передбачено статутом партії.

Нормою статті 23 вказаного Закону регламентовано припинення діяльності політичної партії, а саме шляхом реорганізації чи ліквідації (саморозпуску) або в разі заборони її діяльності чи анулювання реєстраційного свідоцтва в порядку, встановленому цим та іншими законами України. Рішення про реорганізацію чи саморозпуск приймається з'їздом (конференцією) політичної партії відповідно до статуту політичної партії. Одночасно з прийняттям такого рішення з'їзд (конференція) політичної партії приймає рішення про використання майна та коштів політичної партії на статутні чи благодійні цілі.

Статтею 32 Закону України "Про об'єднання громадян" передбачені підстави примусового розпуску (ліквідації) об'єднання громадян. Так, за поданням легалізуючого органу або прокурора рішенням суду об'єднання громадян примусово розпускається (ліквідується) у випадках: 1) вчинення дій, передбачених статтею 4 цього Закону; 2) систематичного або грубого порушення вимог статті 22 цього Закону; 3) продовження протиправної діяльності після накладення стягнень, передбачених цим Законом; 4) зменшення кількості членів політичної партії до числа, коли вона не визнається як така.

Отже, ні Закон України "Про політичні партії в Україні", ні Закон України "Про об'єднання громадян", які є спеціальними у спірних правовідносинах, не передбачають такої підстави для припинення діяльності політичної партії як неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності, що на думку суду, виключає можливість звернення податкових органів до суду з такими позовами.

Крім того, частиною 1 статті 18 Закону України "Про політичні партії в Україні" передбачено, що державний контроль за діяльністю політичних партій здійснюють: 1) Міністерство юстиції України - за додержанням політичною партією вимог Конституції та законів України, а також статуту політичної партії; 2) Центральна виборча комісія та окружні виборчі комісії - за додержанням політичною партією порядку участі політичних партій у виборчому процесі.

Згідно зі статтею 21 Закону України "Про політичні партії в Україні" політична партія може бути за поданням Міністерства юстиції України чи Генерального прокурора України заборонена в судовому порядку у випадку порушення вимог щодо створення і діяльності політичних партій, встановлених Конституцією України, цим та іншими законами України. Заборона діяльності політичної партії тягне за собою припинення діяльності політичної партії, розпуск керівних органів, обласних, міських, районних організацій політичних партій, її первинних осередків та інших структурних утворень, передбачених статутом партії, припинення членства в політичній партії.

Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведене свідчить, що законодавство України не передбачає повноваження податкового органу, яке не має функцій державного контролю за діяльністю політичних партій, на звернення до суду з позовом про припинення підприємницької діяльності політичної партії, яка не є суб'єктом підприємницької діяльності.

За вказаних обставин суд дійшов висновку про безпідставність позовних вимог та про відмову у їх задоволенні.

Керуючись ст.ст. 11, 71, 86, 94, 158 - 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Відмовити в задоволенні позовної заяви Світловодської обєднаної державної податкової інспекції до Світловодської міської організації Української народної партії про припинення підприємницької діяльності, в повному обсязі.

Постанова суду набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 254 КАС України.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі, протягом десяти днів з дня проголошення постанови суду, апеляційної скарги через Кіровоградській окружний адміністративний суд, з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду ОСОБА_1