Постанова № 57643024, 06.05.2016, Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
06.05.2016
Номер справи
686/5374/16-а
Номер документу
57643024
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 686/5374/16-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 квітня 2016 року

Хмельницький міськрайонний суд в складі судді Демінської А.А., розглянувши в м. Хмельницький в приміщенні суду в скороченому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому про визнання неправомірними дій та зобовязання перерахувати та виплатити пенсію, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач в березні 2016 року звернулася до суду з вище вказаним позовом, в якому просить визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому щодо утримання з її пенсії в ході виконання постанови Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 14.10.2014 року за №686/18601/14-а суми індексації та зміни базового місяця нарахування індексації пенсії починаючи з серпня 2014 року; зобов'язати управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому виплатити їй утриману за період з серпня 2014 року індексацію пенсії та відновити індексацію пенсії наростаючим підсумком відповідно до п.п.1 п.1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078; визнати неправомірною відмову управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому включити суми - компенсації за невикористану відпустку в заробітну плату для призначення її пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу»; зобов'язати управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому врахувати при призначенні її пенсії інші виплати, за період з 02.10.2006 р. по 29.12.2007 р., у розмірі 83% від заробітної плати державного службовця компенсації за невикористану відпустку в сумі - 2667,79 грн.; зобов'язати управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому здійснити належним чином розрахунок її пенсії з 15.08.2014 р. у розмірі 83% від заробітної плати державного службовця, включивши до складу заробітної плати для призначення пенсії суму компенсацію за невикористану відпустку. Також просить зобов'язати відповідача виконати прийняте судове рішення негайно, в порядку, встановленому для виконання судових рішень, та стягнути фактично понесені судові витрати.

Ухвалою суду від 30 березня 2016 року позовні вимоги за період з серпня 2014 року по 04.09.2015 року були залишені без розгляду.

Відповідачу були вручені копія ухвали про відкриття скороченого провадження разом з копією позовної заяви та доданих до неї документів, після чого відповідачем суду надані письмові заперечення проти позову, в яких він вважає позовні вимоги необґрунтованими та просить відмовити в позові, посилаючись на те, що на виконання постанови Хмельницького міськрайонного суду від 14.10.2014 року по справі №686/18601/14-а, яка залишена без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 23.12.2014 року та з врахуванням додаткової постанови Хмельницького міськрайонного суду від 14.11.2014р., яка залишена без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 24.02.2015р., позивачу проведено перерахунок пенсії, включено до складу заробітної плати для призначення пенсії суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення із розрахунку 83% суми заробітної плати з 15.08.2014 року. Після перерахунку розмір пенсії становить 3248,16 грн., що включає в себе 53,00 грн. фіксованої індексації. З 01.01.2010 року пенсія підлягала індексації як непрацюючій особі, а станом на серпень 2014 року розмір індексації становив 274,26 грн., розмір пенсії разом з індексацією 3248,16 грн. (2973,90+274,26). В обгрунтування правомірності своїх дій посилається на абзаци 1- 3 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою КМУ від 17.07.2003р. № 1078 (в редакції, чинній на момент виникнення підстав для перерахунку), вказуючи, що після виконання рішення суду з 15.08.2014р. основний розмір пенсії позивача збільшився на 221,26 грн. та становив 3195,16 грн., розмір індексації зменшився на різницю між новим та попереднім розміром пенсії, внаслідок чого було перевизначено базовий місяць (на серпень 2014 року) та зафіксовано новий розмір індексації 53,00 грн. (274,26-221,26). З огляду на зазначене після виконання рішення суду на виплату позивачу направлено пенсію у попередньому розмірі.

Суд вважає, що підстави для розгляду даної справи за загальними правилами адміністративного судочинства відсутні.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов слід задовольнити частково з наступних мотивів.

Постановою Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 14.10.2014 року, додатковою постановою Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 14.11.2014 року та ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 23.12.2014 року в адміністративній справі № 686/18601/14-а за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому про визнання дій протиправними та зобовязання до вчинення дій встановлено, що позивач з 29.12.2007 року знаходиться на обліку в управлінні Пенсійного фонду України вм. Хмельницькому і отримує пенсію відповідно доЗакону України "Про державну службу"в розмірі 83% суми її посадового окладу з урахуванням надбавок, передбаченихЗаконом "Про державну службу". В серпні 2014 року вона звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії державного службовця, з урахуванням довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно доЗакону України "Про державну службу", форма якої затвердженапостановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року № 5-1, однак відповідач відмовив їй в перерахунку пенсії згідно поданої нею заяви на тій підставі, що такі види виплат, як матеріальна допомога та індексація, не входять до складових заробітної плати.

Вище вказаною постановою суду, яка набрала законної сили, було визнано неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду України вм. Хмельницькому щодо включення суми - індексаціїзаробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення в заробітну плату для призначення пенсіїпозивачувідповідно доЗакону України «Про державну службу», а також зобов'язано Управління Пенсійного фонду України вм. Хмельницькомунарахувати та виплатитиз 15серпня2014 рокупозивачу пенсію відповідно доЗакону України «Про державну службу»,включивши до складу заробітної плати для призначення пенсії сумиіндексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення.

На виконання вище вказаних постанов та ухвали відповідачем проведено перерахунок пенсії позивачу, при здійсненні котрого відповідач виходив із того, що базовим місяцем (місяцем підвищення доходів) для нарахування індексації позивачу є місяць, в якому після набрання відповідним судовим рішенням законної сили фактично збільшився дохід позивача (серпень 2014 року).

Відповідно до ст. 4Закону України "Про індексацію грошових доходів населення"індексація грошових доходівнаселенняпроводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка.

Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цьогоЗакону.

Для проведення подальшої індексації грошовихдоходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, уякомуіндексспоживчихцін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.

Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

Уразі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходівузв'язкуізіндексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному КабінетомМіністрів України.

Згідно з п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженогоПостановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003р. № 1078, у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. У базовому місяці значення індексу споживчих цін приймається за 1 або 100 відсотків. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.

У разі коли підвищення розмірів мінімальних соціальних гарантій, зазначених в абзаці першому цього пункту, не супроводжується зростанням грошових доходів громадян, передбачених пунктом 2 цього Порядку, грошові доходи індексуються на загальних підставах відповідно до пунктів 1-1 і 4 цього Порядку.

Виходячи з викладеного, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації доходів громадян проводиться нарастаючим підсумком, починаючи з 1 числа наступного місяця за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, визначений Порядком. У разі підвищення сум доходів громадян, без перегляду їх мінімальних розмірів, місяць в якому відбулося таке підвищення вважається базовим, та в наступному місяці відбувається обчислення та нарахування нового індексу споживчих цін для провадженння індексації грошових виплат. У разі якщо підвищення мінімальних розмірів виплат не спричинило зростання доходів громадян, нарахування індексації провадиться на загальних підставах.

Помилковим є позиція відповідача у справі про те, що при здійсненні перерахунку пенсії позивачу за відповідний період відбулось підвищення доходів позивача, що стало підставою для зміни базового місяця та визначення нового розміру споживчих цін для проведення індексації з наступного місяцяпісля місяця, в якому відбулось підвищення.

Звідси, здійснення пенсійним органом нарахування на виконання судових рішень позивачу не може слугувати підставою для здійснення нового нарахування споживчих цін для проведення індексації у зв'язку із зростанням доходів громадян, без перегляду їх мінімального розміру, оскільки фактично збільшення доходів позивача в контексті приписів законодавства про порядок підвищення пенсійного забезпечення та індексацію доходів громадян не відбулось.

Перерахунок пенсії позивачу на підставі вище вказаних постанов та ухвали є відновленням порушеного права на отримання належної виплати в розмірі, встановленому Законом, та не може бути підставою для здійснення нової індексації із застосуванням нового рівня споживчих цін та відповідно для встановлення нового базового місяця.

Таким чином, відповідачем було порушено вимоги чинного законодавства при проведенні індексації пенсійних виплат позивача, що потягло за собою зменшення загального розміру її пенсії, а тому позовні вимоги, викладені в пунктах 1 і 2 прохальної частини позовної заяви є обґрунтованими.

Разом з тим, оскільки утримань з пенсії відповідач фактично не проводив, натомість обрахував її в заниженому розмірі, тому вказані позовні вимоги слід задовольнити частково, а саме визнати протиправними дії відповідача щодо зміни базового місяця нарахування індексації наростаючим підсумком при перерахунку пенсії позивача на виконання постанови Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 14.10.2014 року, додаткової постанови Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 14.11.2014 року та ухвали Вінницького апеляційного адміністративного суду від 23.12.2014 року в адміністративній справі № 686/18601/14-а за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому про визнання дій протиправними та зобовязання до вчинення дій, а також зобовязати відповідача провести індексацію пенсії позивача на виконання перелічених судових рішень, здійснюючи нарахування індексації наростаючим підсумком і залишивши без зміни базовий місяць індексації пенсії, та виплатити позивачу не отриману у зв'язку з цим суму пенсії.

Крім того, позивач в межах справи № 686/18601/14-а не ставила питання про те, що відповідача слід зобовязати також до розрахунку пенсії включити суми компенсації за невикористані відпустки, тож вона не досліджувалась судом і постанови з цього приводу прийнято не було.

Стосовно зазначеної вимоги, заявленої у даній справі (пункти 3, 4 прохальної частини позовної заяви), суд приходить до наступних висновків.

За змістом ст. 37 Закону № 3723-ХІІ (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 % від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 % заробітної плати.

Частиною 1 ст. 1 Закону України "Про оплату праці" від 24.03.1995 № 108/95 ВР визначено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною 2 ст. 33 Закону № 3723-ХІІ передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати згідно постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 212 є складовою заробітної плати. На суми виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань і індексацію нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що відображено у наданій відповідачу довідці форми 5-1.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 № 1788-ХІІ врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до ч. 1 зазначеної статті до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.1997 № 400/97-ВР нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Згідно ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Така ж правова позиція зі спірного питання вже була висловлена Верховним Судом України у постановах від 20.02.2012 року у справі № 21-430а11, від 28.05.2013 року №21-97а13 та від 03.06.2014 № 21-134а14.

Відповідно до ч. 1 ст. 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

За таких обставин позовні вимоги про визнання відмови відповідача у включенні компенсації за невикористану відпустку в заробітну плату для призначення її пенсії протиправною та про зобовязання відповідача врахувати при призначенні пенсії вказану компенсацію слід задовольнити.

Відповідно, остаточний розрахунок пенсії позивача має бути виконаний з урахуванням як вище зазначеної компенсації, так і вище наведених умов індексації її пенсії.

Згідно п. 1 ч. 1 ст. 256 КАС України, негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.

У відповідності до частин 1, 3 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа. Якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 5, 7 15, 69 71, 86, 94, 158 163, 183-2, 256 КАС України, Законом України «Про державну службу», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 41 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», ст. ст. 1, 2 Закону України «Про оплату праці», ст. 4Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженогоПостановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003р. № 1078, суд -

ПОСТАНОВИВ :

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому щодо зміни базового місяця нарахування індексації наростаючим підсумком при перерахунку пенсії ОСОБА_1 на виконання постанови Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 14.10.2014 року, додаткової постанови Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 14.11.2014 року та ухвали Вінницького апеляційного адміністративного суду від 23.12.2014 року в адміністративній справі № 686/18601/14-а за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому про визнання дій протиправними та зобовязання до вчинення дій.

Зобовязати Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому провести індексацію пенсії ОСОБА_1 на виконання постанови Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 14.10.2014 року, додаткової постанови Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 14.11.2014 року та ухвали Вінницького апеляційного адміністративного суду від 23.12.2014 року, здійснюючи нарахування індексації наростаючим підсумком і залишивши без зміни базовий місяць індексації пенсії, та виплатити ОСОБА_1 не отриману у зв'язку з цим суму пенсії.

Визнати протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому ОСОБА_1 у включенні суми компенсації за невикористану відпустку в заробітну плату для призначення її пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».

Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому здійснити, починаючи з 5.09.2015 р., перерахунок та виплату з урахуванням виплачених сум ОСОБА_1 її пенсії в розмірі 83% від заробітної плати державного службовця, включивши до сум заробітної плати, з якої нараховується пенсія, суму компенсації за невикористану відпустку відповідно до довідки Головного управління Міндоходів у Хмельницькій області від 7.08.2014 р. № 196/10/22-01-05.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 275,60 грн.

Звернути постанову до негайного виконання в частині присудження виплати пенсії у межах суми стягнення за один місяць.

Копії постанови невідкладно надіслати сторонам.

Постанова набирає законної сили у порядку, визначеному ст. 254 КАС України.

Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена в апеляційному порядку сторонами, а також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький міськрайонний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Вінницького апеляційного адміністративного суду.

Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.

Суддя: