Номер провадження 2-а/754/197/16
Справа №754/3272/16-а
ПОСТАНОВА
Іменем України
04 травня 2016 року
Суддя Деснянського районного суду м. Києва Мальченко О.В. розглянувши в скороченому провадженні в судовому засіданні у м. Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Деснянському районі м. Києва про визнання дій протиправними та зобов»язання вчинити дії ,
в с т а н о в и в :
Позивач звернулась до суду з вищезазначеним адміністративним позовом та згідно позовних вимог просить визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії та зобов»язати відповідача провести перерахунок та виплату позивачу пенсії з урахуванням суми 17 262 , 22 грн . , зазначеної у довідці від 15.03.2011 № 26-2-7/64 та суми 81 , 76 коп . , зазначеної у поновленій довідці від 29.02.2016 № 26-2-7/9 « Про складові заробітної плати» з врахуванням індексації пенсії для непрацюючих пенсіонерів , починаючи з 01.03.2011 у розмірі 90 % від заробітної плати за матеріалами пенсійної справи довічно .
Відповідачем подані письмові заперечення, в яких останній вказує на необґрунтованість вимог позову та невідповідність їх вимогам діючого законодавства.
Оскільки розгляд справи відбувається в порядку скороченого провадження без проведення судового засідання виклик осіб , які беруть участь у справі , відповідно до ст. 182-2 КАС України судом не здійснювався .
Дослідивши матеріали справи , суд вважає , що заявлені вимоги підлягають задоволенню частково , виходячи з наступного .
Позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України « Про державну службу » у розмірі 90 % від заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу .
24.02.2016 позивач звернулась до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії з урахуванням графи « інші виплати » згідно наданої нею довідки від 15.03.2011 № 26-2- 7/64 .
Листом від 25.02.2016 р. відповідач відмовив позивачу у проведенні перерахунку пенсії, посилаючись на те , що довідка від 15.03.2011 № 26-2- 7/64 не відповідає встановленій формі довідок про заробітну плату та не містить графі « інші виплати» відповідно до чинного законодавства на момент звернення за перерахунком .
У позовних вимогах позивач просить зобов»язати відповідача провести перерахунок та виплату позивачу пенсії з урахуванням суми 17 262 , 22 грн . , зазначеної у довідці від 15.03.2011 № 26-2-7/64 та суми 81 , 76 коп . , зазначеної у поновленій довідці від 29.02.2016 № 26-2-7/9 « Про складові заробітної плати» .
Як вбачається з довідки від 15.03.2011 № 26-2-7/64 « Про складові заробітної плати» сума 17 262 , 22 грн . є сумою матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань , яка була нарахована та виплачена позивачу в період з 01.03.2009 до 28.02.2011 . На всі включені у довідку виплати нараховані страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування .
З довідки від 29.02.2016 № 26-2-7/9 « Про складові заробітної плати» за період з 01.03.2009 до 28.02.2011 , яка була долучена позивачем до позовної заяви , вбачається , що сума 17 262 , 22 грн. включена до графи « Інші виплати» , які складаються з матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань . На всі включені у довідку від 29.02.2016 № 26-2-7/9 виплати нараховані страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування .
Відповідно до ч.2 ст. 33 ЗУ "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" від 31.05.2000 року № 865 посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, за вислугу років при призначенні пенсії відповідно до ЗУ "Про державну службу" враховуються в розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії, а згідно з п.п.2 п.4 цієї ж постанови, посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються у розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.
Статтею 37-1 ЗУ "Про державну службу" визначено порядок і умови перерахунку пенсії державним службовцям, а саме - у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95 ВР "Про оплату праці" (далі - Закон № 108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі , яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, в тому числі доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій, виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога, індексація, надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премії входять до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-ХП "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон № 1788-ХП) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, суд вважає, що індексація , матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань , матеріальна допомога на оздоровлення , на яку нарахований збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії.
Зазначені висновки узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду України, яка викладена в постанові від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11.
Частиною першою статей 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Виходячи з встановлених по справі обставин , суд приходить до висновку про обгрунтованість вимог позову в частині проведення перерахунку пенсії позивача з урахуванням суми індексації , матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення .
Оскільки позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії 24.02.2016 , позовні вимоги мають бути задоволені з моменту звернення до органу пенсійного фонду , а саме - 24.02.2016 .
На підставі викладеного, керуючись ст. 33 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ "Про державну службу", ст. 1, 2 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95 ВР "Про оплату праці", ст. 41 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-ІV
"Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст. ст. 158, 159, 160, 161, 162,1 63 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
п о с т а н о в и в :
Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити частково .
Визнати неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням сум індексації , матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення .
Зобов»язати Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії призначеної відповідно до Закону України « Про державну службу» , виходячи з розміру 90 % заробітної плати для обчислення пенсії відповідно до довідки про складові заробітної плати від 29.02.2016 № 26-2-7/9 з урахуванням сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань , допомоги на оздоровлення та індексації , починаючи з 24.02.2016 з урахуванням проведених виплат .
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва на користь ОСОБА_1 понесені витрати по сплаті судового збору у розмірі 551 грн. 20 коп .
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя
.