Постанова № 57641406, 11.05.2016, Борзнянський районний суд Чернігівської області

Дата ухвалення
11.05.2016
Номер справи
730/369/16-а
Номер документу
57641406
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

БОРЗНЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД

ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

16400, м. Борзна, Чернігівської обл., вул. Незалежності, буд. 4 тел.: 0 (4653) 21-202

Справа №730/369/16-а

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"11" травня 2016 р. м.Борзна

Суддя Борзнянського районного суду Затєєва С.Д., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Борзнянському районі Чернігівської області про визнання неправомірними дій щодо відмови у перерахунку пенсії та зобов'язання вчинити певні дії,-

в с т а н о в и в:

25 квітня 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду із адміністративним позовом, у якому просить визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Борзнянському районі Чернігівської області щодо відмови у перерахунку розміру пенсії по інвалідності 2 групи згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 та зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Борзнянському районі Чернігівської області перерахувати пенсію по інвалідності 2-ї групи у відповідності до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», яка діяла на час призначення йому пенсії, у розмірі 80% від місячного заробітку, зазначеного у довідці №18-129 від 03.02.2016 року, виданої прокуратурою Чернігівської області, без обмеження її максимального розміру, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії з 01.01.2016 року.

Позовні вимоги мотивовані тим, що з березня 2013 року і по даний час він перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Борзнянському районі Чернігівської області як отримувач пенсії по інвалідності 2-ї групи, яка йому призначена 12 жовтня 2009 року підставі ст.50-1 Закону України (у редакції, що діяла станом на 12 жовтня 2009 року), в розмірі 80% від суми місячного заробітку.

10 квітня 2016 року звернувся до управління Пенсійного фонду України в Борзнянському районі Чернігівської області із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 80% від суми місячного заробітку без обмеження її максимального розміру у відповідності з Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013.

13 квітня 2016 року управлінням Пенсійного фонду України в Борзнянському районі Чернігівської області йому відмовлено у проведенні перерахунку пенсії відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» з посиланням на Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213-VIII від 02.03.2015 року.

Позивач вважає такі дії управління Пенсійного фонду України в Борзнянському районі Чернігівської області незаконними і такими, що порушують його конституційні права на пенсійне забезпечення, а тому просив задовольнити позов.

Ухвалою судді Борзнянського районного суду Чернігівської області від 27 квітня 2016 року відкрито скорочене провадження у справі.

Відповідач копію ухвали про відкриття скороченого провадження у справі з доданими документами отримав 28 квітня 2016 року, подавши у встановлений законом строк заперечення проти позову.

Розгляд справи проведено у порядку скороченого провадження у відповідності зі ст.183-2 КАС України без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Суддя за результатами розгляду справи в порядку скороченого провадження, оцінивши обставини справи, вважає їх достатніми для прийняття рішення.

Як вбачається з матеріалів справи ОСОБА_1 з 12 жовтня 2009 року і по даний час перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Борзнянському районі Чернігівської області як отримувач пенсії по інвалідності 2-ї групи, призначеної на підставі ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції, що діяла станом на 12 жовтня 2009 року), в розмірі 80% від суми місячного заробітку.

10 квітня 2016 року ОСОБА_1 звернувся до управління Пенсійного фонду України в Борзнянському районі Чернігівської області із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 80% від суми місячного заробітку без обмеження її максимального розміру у відповідності з Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013.

Управлінням Пенсійного фонду України в Борзнянському районі Чернігівської області 13 квітня 2016 року ОСОБА_1 відмовлено у проведенні перерахунку пенсії відповідно до розділу III «Прикінцевих положень» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року за №213-VIII.

Відповідно до ч.8 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року №1789-ХII з послідуючими змінами і доповненнями - прокурорам і слідчим, що визнані інвалідами I або II групи, призначається пенсія по інвалідності в розмірах, передбачених частиною першою цієї статті, за наявності стажу роботи в органах прокуратури не менше 10 років.

Відповідно до ч.1 ст.50-1 вищезгаданого закону прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Згідно із ч.2 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

У відповідності до ч.13 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Частина 17 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» передбачає перерахунок пенсій для прокурорсько-слідчих працівників. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року №3668-VI, який набрав чинності з 01 жовтня 2011 року, внесено зміни до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру». Зокрема, змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними свого права. Так, відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» 1991 року прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років. Пенсія призначається у розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

01.04.2014 року набрав чинності Закон України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 року №1166-VII, яким у частині другій ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» замінено цифру «80» на цифру «70».

Таким чином, з 01 жовтня 2011 року положення частини першої ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» 1991 року щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законами України №3668-VI та №1166-VII.

Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсії прокурорам регулюють частини тринадцята та вісімнадцята ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (1991 року), положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку з прийняттям Законів №3668-VI та №1166-VII не зазнали змін, а змінилася лише нумерація частини статті.

Так, відповідно до ч.13 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отриманих працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (частина 18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру».)

01.01.2015 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2014 року, яким у частині другій ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» змінено цифру «70» на цифру «60», частину 18 викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначається Кабінетом Міністрів України».

З 01 квітня 2015 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року №213-VIII, який у п.5 Прикінцевих положень передбачає, що у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Законів України в тому числі і Закону України «Про прокуратуру».

15 липня 2015 року набрав чинності Закон України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VII, згідно п.3 Прикінцевих положень якого попередній Закон України "Про прокуратуру» із змінами і доповненнями частково втратив чинність, крім, зокрема, частини третьої, четвертої, шостої та одинадцятої ст.50-1.

Ст.86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року передбачено пенсійне забезпечення працівників прокуратури. Так, вказаною статтею передбачено, що пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії (частина друга). Розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі (частина третя).

Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України (частина 20 вищезазначеної статті).

Виходячи з вищевикладеного, суд вважає, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, тобто ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» 1991 року, а тому внесені Законами зміни до статті, що регулює пенсійне забезпечення працівників прокуратури щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедура призначення і перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення.

Також, суд вважає необґрунтованими і безпідставними доводи відповідача з приводу відмови в перерахунку пенсії позивачу з посиланням на Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», у п.5 Прикінцевих положень якого зазначено про скасування норм щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до законів України, зокрема «Про прокуратуру», у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, оскільки положення зазначеної правової норми поширюються виключно на правовідносини щодо призначення пенсії, а не щодо її перерахунку.

Вирішуючи питання про застосування цього Закону у часі, суд виходить із того, що згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і обов'язки не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював позицію, згідно з якою Конституція України виділяє певні категорії громадян України, котрі потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст.17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06 липня 1999 року №8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року №5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових, економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення (Рішення №5-рп/2002).

Виходячи з викладеного у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства, а правовідносини щодо їхнього пенсійного забезпечення виникають на момент звернення за призначенням пенсії.

Аналогічну правову позицію висловив і Верховний Суд України у постановах від 10 грудня 2013 року (справа №21-348а13) та 17грудня 2013року (справа №21-445а13).

Згідно ст.58 Конституції України - закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотньої дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Як встановлено в судовому засіданні позивачу ОСОБА_1 пенсію призначено 12 жовтня 2009 року, тобто до набрання чинності Законів України №3668-VІ, №1166-VІІ, і ним ставиться питання не про її призначення, а про проведення перерахунку на підставі ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, чинній на час призначення пенсії.

З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що відповідач повинен був перерахувати пенсію ОСОБА_1 відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» з розрахунку 80% середнього заробітку із заробітку, зазначеного у довідці прокуратури Чернігівської області №18-129 від 03.02.2016 року, з 01.01.2016 року.

З урахуванням наведеного, суд вважає, що дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивачу є протиправними, а позовні вимоги є обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України - якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України. Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне стягнути з Державного бюджету України на користь позивача 551 грн. 20 коп..

Керуючись ст.ст.19, 22, 58, 64, 152 Конституції України, ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», ст.ст.4 - 12, 17, 159-163, 256 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Борзнянському районі Чернігівської області про визнання неправомірними дій щодо відмови у перерахунку пенсії та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Борзнянському районі Чернігівської області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку розміру пенсії по інвалідності 2-ї групи згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Борзнянському районі Чернігівської області перерахувати ОСОБА_1 пенсію по інвалідності 2-ї групи у відповідності до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції, що діяла станом на 12 жовтня 2009 року) у розмірі 80% від місячного заробітку, зазначеного у довідці, виданої прокуратурою Чернігівської області від 03.02.2016 року №18-129, без обмеження її максимального розміру та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії з 01.01.2016 року.

Стягнути з Державного бюджету України на користь позивача ОСОБА_1 судові витрати по справі у сумі 551 грн. 20 коп..

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Борзнянський районний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили у порядку, встановленому ст.254 КАС України.

Суддя Борзнянського райсуду С.Д.Затєєва