Справа № 645/1382/16-а
Провадження № 2-а/645/43/16
ПОСТАНОВА
Іменем України
27 квітня 2016 рокуФрунзенський районний суд м. Харкова у складі: головуючого - судді Бондарєвої І.В., при секретарі - Гудзенко О.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління до Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м.Харкова про визнання дій протиправними, зобовязання вчинити певні дії,
встановив :
24.03.2016 р. позивач звернулася до суду з позовом до відповідача про визнання дій протиправними, зобовязання вчинити певні дії, вказуючи, що вона перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Фрунзенському районі м. Харкова. З 28.04.2009 їй було призначено пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу». До 17.04.2014 року вона працювала і отримувала пенсію у розмірі, обчисленому відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування». У звязку з виходом на пенсію 17.04.2014 року вона звільнилася з державної служби і звернулася з заявою до Управління Пенсійного фонду України у Фрунзенському районі м. Харкова про перерахунок пенсії як державному службовцю, та надала довідку про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), довідку про складові заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи (надбавки, премії та інші виплати), в яку не входила матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, про необхідність включення яких на той момент позивач не знала.
Після звернення позивача до Управління з будівництва, ремонту та реконструкції Департаменту будівництва та шляхового господарства Харківської міської ради їй було видано довідку від 26.02.2016 року №01-3, в якій зазначені у колонці «інші виплати» матеріальна допомога для оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань у загальній сумі 12816,75грн.
29.02.2016р. позивач звернулася письмово до Управлінні Пенсійного фонду України у Фрунзенському районі м. Харкова з проханням врахувати при призначенні їй пенсії як державному службовцю, матеріальної допомоги для оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань , з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, проте їй було відмовлено у перерахунку пенсії.
Просить суд визнати протиправними дії УПФУ України у Фрунзенському районі м. Харкова щодо відмови у перерахунку та неврахування з 18.04.2014 року у розрахунках розміру пенсії суми матеріальної допомоги для оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, зобов*язати відповідача здійснити розрахунок та виплату пенсії, як державному службовцю, з 18.04.2014 року довічно (у розмірі 80%), з урахуванням у складі заробітку матеріальної допомоги для оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань.
У судовому засіданні ОСОБА_1 підтримала позовні вимоги в повному обсязі, просила суд їх задовольнити та відшкодувати судові витрати, повязані з оплатою судового збору.
Представник відповідача ОСОБА_2, яка діє на підставі довіреності, у судовому засіданні позовні вимоги не визнала в повному обсязі, просила суд відмовити в задоволенні позову, оскільки матеріальна допомога є одноразовою виплатою та не є складовою заробітної плати у розумінні ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу», а факт утримання з суми такої допомоги збору на обовязкове державне пенсійне страхування не є підставною для включення її до складу заробітної плати державного службовця та врахування при обчисленні розміру його пенсії.
Суд, заслухавши пояснення учасників судового розгляду, дослідивши надані докази, приходить до наступного висновку.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_3 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Фрунзенському районі м. Харкова та з 28.04.2009 їй було призначено пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу».
До 17.04.2014 року позивач працювала і отримувала пенсію у розмірі, обчисленому відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування».
17.04.2014 року вона звільнилася з державної служби і та отримує пенсію в розмірі 80 відсотків суми заробітної плати, перераховану відповідно до довідки про складові заробітної плати, в якій були зазначені відомості про її посадовий оклад, надбавку за ранг, надбавку за вислугу років, та надала довідку про складові заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи (надбавки, премії та інші виплати), без зазначення сум матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань.
29.02.2016 р. ОСОБА_3 звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії державного службовця згідно довідки № 01-3 від 26.02.2016 р. про складові заробітної плати Управління з будівництва, ремонту та реконструкції Департаменту будівництва та шляхового господарства Харківської міської ради, з врахуванням усіх виплат, з яких сплачено страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а саме матеріальної допомоги для оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань.
Рішенням Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м.Харкова №85 від 01.03.2016 р. ОСОБА_1 відмовлено в проведенні перерахунку пенсії у звязку з відсутністю підстав для включення до складу заробітної плати державного службовця сум матеріальної допомоги для оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, і врахування цих сум при обчисленні розміру пенсії.
Відповідно до положень ст.37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що діяла на час виникнення спору), далі закон №3723-ХІІ, пенсія державним службовцям призначається, виходячи із сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно ч.2 ст. 33 Закону № 3723-ХІІ, заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Частина 7 ст.33 Закону № 3723-ХІІ встановлює, що умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Згідно Постанови КМУ від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальне звання, вислугу років при призначенні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» враховується в розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії.
Постановою КМУ від 09.03.2006 р. № 268 встановлено, що керівникам надано право в межах установленого фонду оплати праці надавати працівникам матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу на оздоровлення в розмірі середньомісячної заробітної плати.
Згідно частини 2 ст.37-1 Закону № 3723-ХІІ, перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
У частині 1 статті 1 Закону України від 24.03.1995 року «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього ж Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Крім того, враховуючи, що джерелом виплати матеріальної допомоги є фонд заробітної плати, то матеріальна допомога, яка виплачувалася до щорічної відпустки, відповідно до ст.35 Закону № 3723-ХІІ, і з якої нараховувався збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, є складовою частиною фонду заробітної плати, а тому є обєктом для призначення, і перерахунку пенсії відповідно до ст. 37 цього Закону.
Аналогічні положення містяться в Інструкції по статистиці заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 року № 5, де у п. 2.3.3 ст. 2 зазначено, що матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом), входить до складу фонду оплати праці.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини 1 статті 66 цього Закону, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, пенсія позивачки повинна обчислюватись із заробітної плати, яку вона фактично отримувала на день звільнення, в тому числі з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Доводи відповідача про не включення сум матеріальної допомоги до складу заробітної плати державного службовця є безпідставними, відтак, рішення №85 від 01.03.2016 р. про відмову у перерахунку пенсіє є протиправним.
Враховуючи, що на час первісного призначення пенсії та наступного її перерахунку 18.04.2014 р. права позивача на належне пенсійне забезпечення не були порушені, оскільки у відповідача були відсутні відповідні показники, з урахуванням положень ч.4 ст. 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», суд вважає, що позивачу слід перерахувати пенсію з 01.03.2016 року з першого числа наступного місяця, оскільки позивач звернувся із заявою про перерахунок пенсії після 15.02.2016 р.
Крім того, суд вважає, що позовні вимоги щодо перерахунку пенсії за період з 18.04.2014 р. по 24.09.2015 р. підлягають залишенню без розгляду з підстав, передбачених ст.100 КАС України, оскільки позивачем пропущено шестимісячний строк на звернення до суду, передбачений ст.99 КАС України, та у суду відсутні підстави для його поновлення.
За таких обставин суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.
Керуючись ст.ст. ст.ст. 6, 71, 99, 100, 159-163, 167 КАС України, ст.ст.41, 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.2 Закону України «Про оплату праці», суд
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги задовільнити частково.
Визнати неправомірним рішення Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м.Харкова №85 від 01.03.2016 р. про відмову в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2016 р.
Зобовязати Управління Пенсійного фонду України у Фрунзенському районі м.Харкова здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 як державного службовця, з 01.03.2016 р., включивши до складу заробітної плати для обчислення пенсії суми матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, із збереженням проценту нарахування пенсії на момент її перерахунку 18.04.2014 р. у розмірі 80%.
Позовні вимоги в частині перерахунку пенсії за період з 18.04.2014 р. по 24.09.2015 р. залишити без розгляду.
У задоволенні позовних вимог в частині перерахунку пенсії за період з 24.09.2015 р. до 29.02.2016 р. відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 551 грн. 20 коп.
Постанова може бути оскаржена по Харківського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня її проголошення.
СУДДЯ: