Постанова № 57634769, 27.04.2016, Радивилівський районний суд Рівненської області

Дата ухвалення
27.04.2016
Номер справи
568/143/16-а
Номер документу
57634769
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №568/143/16-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 квітня 2016 р. м.Радивилів

Радивилівський районний суд Рівненської області

В складі:

головуючого судді: Бірука В.О.

при секретарі: Дмитришин О.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Радивилів адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Радивилівському районі Рівненської області про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити дії,

встановив:

Позивач звернулась до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України у Радивилівському районі Рівненської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії починаючи з25 січня 2016 року з урахуванням одержаних сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та суми виплат пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове пенсійне страхування відповідно до довідки Крупецької сільської ради №462 від 15.04.2015 року виходячи із розміру із 60% заробітної плати.

В обґрунтування позову посилається на те, щовона перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Радивилівському районі Рівненської області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 26.09.2012 року. З 29.04.2015 року їй згідно поданої заяви перераховано пенсію як державному службовцю відповідно Закону України «Про державну службу».Як їй стало відомо відповідач невірно нарахував їй пенсію, не врахував в розрахунок пенсії нараховану і виплачену їй матеріальну допомогу на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань, та суми виплат пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове пенсійне страхування відповідно до довідки Крупецької сільської ради №462 від 15.04.2015 року.

25 січня 2016 року вона звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, проте їй було відмовлено.Посилаючись наст.37 Закону України «Про державну службу»вважає, що відповідачнезаконно відмовив їй в проведеннітакого перерахунку.

В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_2 підтримав заявлений позов в повному обсязі, просив його задоволити і дав покази в межах заявлених вимог.

Представник відповідача ОСОБА_3 позову не визнала. Показала, що нарахування пенсії позивачу в 2015 році проведено відповідно до вимог чинного законодавства, як державному службовцю, що отримує пенсію за віком. При розрахунку розміру пенсії не враховано виплачену матеріальну допомогу на оздоровлення і вирішення соціально-побутових питань та суми виплат пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове пенсійне страхування поскільки згідно Закону України «Про оплату праці» ці виплати є одноразові, носять компенсаційний характер і не входять до заробітної плати, а тому не були враховані при нарахуванні пенсії. Законом України від 02.03.2015 року №213-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» з 01.06.2015 року дія нормЗакону України «Про державну службу» в частині, яка стосується пенсійного забезпечення державних службовців припинено, тобто пенсії в порядку та на умовах, визначених цим Законом, не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються. Просить в позові відмовити.

Заслухавши сторін, дослідившиписьмовідокази по справі, надані сторонами, давши їм всесторонню правову оцінку, судзнаходить, що позовпідлягає до задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду в Радивилівському районі і отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».

25 січня 2016 року позивач звернулась до Управління Пенсійного фонду в Радивилівському районі Рівненської області з заявою про перерахунок та виплату пенсії з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб та індексації заробітної плати виходячи із 60% заробітної плати згідно довідки №462 від 15.04.2015 року.

Листом від 02.02.2016 року за №1-с/05-06 Управління Пенсійного фонду в Радивилівському районі Рівненської області відмовило їй в проведені перерахунку з посиланням на те, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових потреб та індексація заробітної плати належать до компенсаційних виплат і не є заробітною платою, відповідно немає підстав включати їх в заробіток для обчислення пенсії державним службовцям. Крім того, Законом України від 02 березня 2015 року №213-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» з 01 червня 2015 року дію норм Закону України «Про державну службу» в частині, яка стосується пенсійного забезпечення державних службовців припинено, тобто пенсії в порядку та на умовах, визначених цим законом, не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються.

Відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» від 02.03.2015 року №213-VІІІ (в редакції на момент виходу позивача на пенсію, а самем квітень 2015 року) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60% від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

У відповідності до довідки Крупецької сільської ради №439 від 02.04.2015 року стаж державної служби позивача перевищує 10 років.

Згідно ч.1 ст.1 Закону України від 24 березня 1995 року №108/95 ВР «Про оплату праці» заробітна плата це винагорода обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Згідно із ст.33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі, премій та інших надбавок. Державним службовцям можуть встановлюватись надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань (ч.6 ст.33 Закону України «Про державну службу»).

Відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» 1288-ХІІ від 03.07.1991 року передбачено, що об'єктом індексації грошових доходів населення є в тому числі заробітна плата, підстави для індексації грошових доходів наявні у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка, те що індексація грошових доходів працюючого населення проводиться за основним місцем роботи.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що допомога на оздоровлення, грошова винагорода державного службовця за сумлінну, безперервну працю в органах державної влади та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати входить до системи оплати праці державного службовця.

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату, дохід застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим законом, з яких згідно з цим законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим законом у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше нараховувались внески на державне соціальне страхування, або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, не залежно від того чи входять вони до структури заробітної плати.

Таким чином, суд знаходить неправомірними дії відповідача, які проявилися у відмові відповідача провестиперерахунок пенсії позивачу згідно поданої заяви від 21.01.2016 року і довідки Крупецької сільської ради №462 від 15.04.2015 року.

Відповідач не довів в судовому засіданні правомірність своїх дій при відмові позивачу в проведенні перерахунку пенсіїна підставі поданої заяви.

Нормою, яка визначає механізм проведення перерахунку пенсії державним службовцям є ст.37-1 Закону України «Про державну службу». Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати на які нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії (ч.2 ст.37-1 Закону України «Про державну службу»). При цьому внесені Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» №3668-V1 від 08.07.2011 року зміни до ст.37 Закону України «Про державну службу» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

Пенсійне управління вказує, що відповідно до пункту 5 розділу III „Прикінцеві положення" Закону України від 02.03.2015 року №213-VІІІ, у разі неприйняття до 1 червня 2015 року Закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

Таким чином, відповідач вважає, що і перерахунок пенсії не повинен проводитись у звязку з відсутністю правової норми, проте така його позиція є хибною з огляду на наступне.

Аналіз вищевикладеного положення дає підстави для висновку, що воно поширюється на тих осіб, яким пенсії призначаються (в теперішньому часі) спеціальними законами, а не на тих, яким вони вже призначені (в минулому часі).

Крім цього, вказане положення Закону України від 02.03.2015 року №213-VІІІ не містить посилання на конкретні норми законів чи підзаконних актів щодо пенсійного забезпечення осіб, які скасовуються. Підстав вважати, що скасовуються всі норми, як ті, що стосуються призначення, так і ті, що стосуються перерахунку пенсій немає.

Відповідач, застосовуючи до спірних правовідносин Закон №213 від 02.03.2015 року, фактично допустив звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод шляхом скасування або обмеження наданих державою соціальних прав, гарантій, пільг, компенсацій, які були встановлені Законами України. Зазначене дає підстави вважати, що цим порушено приписи частин другої та третьої статті 22 Конституції України та частини 1 статті 58 статті 21 та 24 Конституції України.

Як свідчать матеріали справи розмір пенсії ОСОБА_1 при призначені за нормами Закону України «Про державну службу» в редакції від 02.03.2015 року обчислювався виходячи з 60% заробітної плати.

Таким чином при перерахунку пенсії державним службовцям має застосовуватись норма що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії таким особам.

Суд знаходить, що позивачем не пропущено строк звернення з позовом до суду. Відповідно до ч.4 ст.99 КАС України, якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, то для звернення до адміністративного суду встановлюється місячний строк, який обчислюється з дня, коли позивач дізнався про рішення суб'єкта владних повноважень за результатами розгляду його скарги на рішення дії чи бездіяльність.

Керуючись Законом України «Про державну службу», ст.ст.2, 6, 9, 11, 17, 18, 71, 94, 99, 158-163, 167, 186 КАС України, суд

постановив:

Позов ОСОБА_1 - задовільнити.

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного Фонду України в Радивилівському районі Рівненської області щодо відмови в перерахунку та виплаті пенсії.

Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Радивилівському районі Рівненської області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 25.01.2016 року зарахувавши до її заробітку (доходу) для обчислення пенсії матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та індексацію заробітної плати відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 60% місячного заробітку.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Радивилівський районний суд Рівненської області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

При неподані в 10-денний строк апеляційної скарги постанова набирає законної сили по закінченню цього строку, а при поданні апеляційної скарги постанова набирає законної сили по закінченню розгляду справи апеляційним судом.

Повний текст постанови виготовлено 29 квітня 2016 року.

Суддя: Бірук В.О.