Постанова № 57622504, 11.05.2016, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.05.2016
Номер справи
825/811/16
Номер документу
57622504
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 травня 2016 року Чернігів Справа № 825/811/16

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді - Кашпур О.В.,

суддів - Падій В.В., Клопота С.Л.,

за участі секретаря - Пушенко О.І.,

позивача - ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Національного банку України, Управління Національного банку України в Чернігівській області про зобов'язання вчинити дію,

В С Т А Н О В И В:

Позивач 26.06.2016 року звернувся з позовом до Національного банку України, Управління Національного банку України в Чернігівській області і просить зобов'язати Національний банк України надати ОСОБА_1 довідку про заробітну плату головного бухгалтера-начальника відділу організації бухгалтерського обліку Управління Національного банку України в Чернігівській області станом на 01.10.2015 року.

Свої позовні вимоги мотивує тим, що 08 грудня 2015 року вона звернулась до Управління Національного банку України в Чернігівській області та 15 грудня 2015 року до Національного банку України із заявою про надання довідки про заробітну плату головного бухгалтера-начальника відділу організації бухгалтерського обліку Управління Національного банку України в Чернігівській області з метою пред'явлення її до Пенсійного фонду для здійснення перерахунку пенсії. 28 грудня 2015 року від Управління Національного банку України в Чернігівській області позивач отримав лист, в якому зазначено, що відповідно до роз'яснення Пенсійного фонду України на перерахунок пенсії він права не має і відповідно довідку про заробітну плату головного бухгалтера-начальника відділу організації бухгалтерського обліку Управління Національного банку України в Чернігівській області не було надано. Позивач вважає, що до компетенції Національного банку України не входить питання визначення права на перерахунок його пенсії. Враховуючи наведене, позивач просить задовольнити його позовні вимоги.

Позивач в судовому засіданні позов підтримав в повному обсязі.

Представник відповідача - Національного банку України в письмовому клопотанні просив розглянути справу за його відсутності, в письмових запереченнях зазначив, що відповідно до п.5.37 Розділу 5 постанови Правління Національного банку України №246 від 14.08.2008 «Про організацію роботи з інформацією з обмеженим доступом, що не належить до державної таємниці», до службової інформації належать окремі рішення Національного банку України щодо розміру оплати праці працівників Національного банку. Відповідач вважає, що інформація, яку просить надати позивач щодо розміру заробітної плати головного бухгалтера - начальника відділу організації бухгалтерського обліку управління Національного банку України у Чернігівській області станом на 01.10.2015 є інформацією з обмеженим доступом.

Окрім цього, Національний банк України звертає увагу на те, що відповідно до частини першої, другої статті 4 Закону України «Про Національний банк України», Національний банк є економічно самостійним органом, який здійснює видатки за рахунок власних доходів у межах затвердженого кошторису адміністративних витрат. Національний банк України є юридичною особою, має відокремлене майно, що є об'єктом права державної власності і закріплено за ним на праві господарського відання. Таким чином, Національний банк України не є розпорядником бюджетних коштів, а доступ до інформації, яку просить позивач, може бути обмежено.

Враховуючи вищевикладене, відповідач зазначає, що Національним банком України не було порушено права позивача, оскільки законодавством України не встановлено обов'язку надавати витребувану позивачем інформацію, а звернення розглянуто належним чином, а тому позовні вимоги є безпідставними та необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Представник відповідача - Управління Національного банку України в Чернігівській області в судове засідання не з'явився, про час слухання справи повідомлений належним чином, про причини неявки не повідомив та заперечень на позов не подав.

Заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що 08.12.2015 ОСОБА_1 звернулась із заявою до Управління Національного банку в Чернігівській області з проханням надати довідку про заробітну плату головного бухгалтера-начальника відділу організації бухгалтерського обліку Управління Національного банку України в Чернігівській області (а.с. 8).

Також 15.12.2015 позивач звернувся до Національного банку України із заявою про видачу довідки про заробітну плату головного бухгалтера-начальника відділу організації бухгалтерського обліку Управління Національного банку України в Чернігівській області. Позивач в заяві посилається на те, що відповідно до п.п. 4, 5 постанови Кабінету Міністрів України №865 від 31.05.2000 «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії» та роз'яснень стосовно перерахунку пенсій, викладених в листах Міністерства праці та соціальної політики України від 23.10.2006 № 502/039/97-06 і Міністерства юстиції України від 26.04.2006 № 21-26-1549 перерахунок пенсії проводиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця.

Листом №90-05/03-017/104896 від 28.12.2015 Управління Національного банку України в Чернігівській області надало ОСОБА_1 копію листа Пенсійного фонду України від 23.12.2015 № 55449/02-12 на запит Національного банку України щодо наявності/відсутності підстав для здійснення перерахунку пенсій колишнім службовцям Національного банку України у зв'язку зі змінами структури заробітної плати працівникам Національного банку України. Крім того, додатком до цього листа Управління Національного банку України в Чернігівській області зазначено лист Національного банку України від 28.12.2015 № В/17-04012/115723.

Згідно листа від 28.12.2015 № В/17-04012/115723 Національний банк України звертається до керівників Департаменту бухгалтерського обліку, територіальних управлінь та структурних одиниць Національного банку України з проханням на звернення пенсіонерів щодо надання їм довідок про заробітну плату для перерахунку пенсій ознайомлювати їх зі змістом листа Пенсійного фонду України від 23.12.2015 № 55449/02-12.

В тексті листа Пенсійного фонду України від 23.12.2015 № 55449/02-12 зазначено, що статтею 64 Закону України «Про Національний банк України» визначено, що службовці Національного банку є державними службовцями і до них застосовуються норми Закону України «Про державну службу», якщо цей Закон не встановлює іншого. Структура та розмір оплати праці службовців Національного банку визначаються Правлінням Національного банку відповідно до законодавства про оплату праці.

Відповідно до частини 5 розділу III Закону України від 02.03.2015 № 213-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», з 1 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, зокрема, згідно з Законом України «Про державну службу» (далі - Закон).

Відтак, з 01.06.2015 року органи Пенсійного фонду України не застосовують положення статті 37 Закону при призначенні пенсії, зокрема службовцям Національного банку України, а призначені до 01.06.2015 року - не перераховують.

Надаючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зауважує, що спірні правовідносини врегульовано Законами України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року N 3723-XII, від 17 листопада 2011 року N 4050-VI, від 10 грудня 2015 року N 889-VIII та постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії».

Відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року N 3723-XII умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Закон України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року N 3723-XII втратив чинність в зв'язку з введенням в дію з 01.01.2016 Закону України «Про державну службу» від 17 листопада 2011 року N 4050-VI.

Законом України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року N 889-VIII визнано таким, що втратив чинність Закон України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., N 52, ст. 490 із наступними змінами), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу. Цей Закон набирав чинності з 1 травня 2016 року.

Таким чином, до 01.01.2016 Закон України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року N 3723-XII був чинним.

Отже, на час подання позивачем заяви про видачу довідки для здійснення перерахунку пенсії умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначалися Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 5 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 р. N 865, в редакції що почала діяти з 01.12.2015, форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а у разі його відсутності та перейменування (відсутності) посад довідка видається у порядку, встановленому Міністерством соціальної політики за погодженням з Головним управлінням державної служби.

Згідно із п.п. 4,5 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 р. N 865, в редакції що почала діяти з 01.12.2015, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 р. N 432-IV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", визначається в такому порядку:

1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;

2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому:

посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, установлених його Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії;

надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, за почесне звання "заслужений", за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

премія, крім премій, зазначених у другому реченні цього абзацу, та інші надбавки враховуються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. Премія до державних, професійних свят та ювілейних дат, виплачена у місяці підвищення заробітної плати, враховується в розмірі 1/12 середнього розміру цієї премії (премій), визначеного за відповідною посадою (посадами), з якої призначено (перераховано) пенсію.

За бажанням осіб, під час перерахунку пенсій виплати, отримані на час призначення (перерахунку) пенсії (крім посадових окладів, надбавок за ранг, вислугу років), визначаються у порядку, передбаченому абзацами першим - п'ятим пункту 1 та пунктом 2 цієї постанови.

Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а у разі його відсутності та перейменування (відсутності) посад довідка видається у порядку, встановленому Міністерством соціальної політики за погодженням з Головним управлінням державної служби.

Аналіз наведеного свідчить про те, що на момент подачі ОСОБА_1 заяви про видачу довідки про розмір заробітної плати головного бухгалтера-начальника відділу організації бухгалтерського обліку Управління Національного банку України в Чернігівській області для здійснення перерахунку пенсії, з постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» виключено положення, що визначали порядок здійснення перерахунку пенсії пенсіонерам у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України.

Однак, нова редакція постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 р. N 865 не виключає можливості отримання пенсіонером довідки про заробітну плату, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді. Навпаки передбачає, що форма довідки про розмір заробітної плати державного службовця розробляється уповноваженим на те органом та видається державним органом, в якому працював пенсіонер або його правонаступником.

Суд також приймає до уваги те, що постанова Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 р. N 865 викладена в новій редакції відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 р. N 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», яка набрала чинності з дня її опублікування (15.12.2015), але застосовується з 1 грудня 2015 року. Як свідчать матеріали справи, ОСОБА_1 звернулась до Управління Національного банку України за отриманням довідки 08.12.2015 року, тобто до внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 р. N 865. Таким чином, на момент звернення позивача до Управління національного банку України в Чернігівській області законодавцем передбачався порядок видачі довідки пенсіонеру про заробітну плату працюючого державного службовця відповідної посади та видачу такої довідки.

Крім того, суд зазначає, що Національний банк України не має повноважень щодо визначення наявності чи відсутності підстав для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1, до його обов'язку належить лише видача довідки про розмір заробітної плати державного службовця в разі надходження до нього відповідного звернення.

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку про те, що діючим законодавством чітко встановлено право позивача на отримання довідки про заробітну плату, якому кореспондується обов'язок Національного банку України надати таку інформацію.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

На думку суду позивачем доведено ті обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, а відповідачем не доведено правомірність своєї відмови в наданні довідки про розмір заробітної плати головного бухгалтера-начальника відділу організації бухгалтерського обліку Управління Національного банку України в Чернігівській області, а тому позовні вимоги про зобов'язання Національного банку України надати ОСОБА_1 довідку про заробітну плату головного бухгалтера-начальника відділу організації бухгалтерського обліку Управління Національного банку України в Чернігівській області станом на 01.10.2015 підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити в повному обсязі.

Зобов'язати Національний банк України надати ОСОБА_1 довідку про заробітну плату головного бухгалтера-начальника відділу організації бухгалтерського обліку Управління Національного банку України в Чернігівській області станом на 01.10.2015.

Присудити здійснені ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) грн. 20 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Національного банку України (01601, м. Київ, вул. Інститутська, 9 код ЄДРПОУ 00032106).

Постанова суду набирає законної сили в порядку статей 167,186 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Головуюча суддя О.В. Кашпур

Судді В.В. Падій

С.Л. Клопот