Постанова № 57615680, 17.02.2012, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.02.2012
Номер справи
1170/2а-4138/11
Номер документу
57615680
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 лютого 2012 року Справа № 1170/2а-4138/11

Кіровоградський окружний адміністративний суд

в складі головуючого: судді Петренко О.С.

за участю секретаря: Снісар Я.В.

представників:

позивача ОСОБА_1

відповідача не зявився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом: Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «Майстербіс 2010»

про припинення юридичної особи та визнання установчих документів, статуту, свідоцтва про державну реєстрацію недійсними з моменту перереєстрації, -

ВСТАНОВИВ:

Кіровоградська обєднана державна податкова інспекція звернулась до суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Майстербіс 2010»про припинення юридичної особи та визнання установчих документів, статуту, свідоцтва про державну реєстрацію недійсними з моменту перереєстрації .

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що ТОВ «Майстербіс 2010»не заходиться за юридичною адресою, не звітує про будь-яку діяльність та не повідомляє про найманих працівників, не має ресурсів для підприємницької діяльності, з чого має ознаки фіктивності, створене з метою надання послуг по мінімізації податкових зобов'язань реально існуючим суб'єктам господарювання, а тому позивач вважає, що слід винести постанову, якою припинити юридичну особу та визнати установчі документи недійсними з моменту перереєстрації.

Представник позивача в судове засідання прибув та позовні вимоги підтримав в повному обсязі.

Відповідач в судове засідання не з'явився, про дату час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, шляхом направлення на адресу зазначену в позовній заяві кореспонденції. Вказана кореспонденція повернулась до суду з відміткою органу поштового " за зазначеною адресою не проживає"

Суд звертає увагу, на наступне: як випливає зі змісту статті 22 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" інформація про зміну місцезнаходження юридичної особи підлягає обов'язковому опублікуванню в спеціалізованому друкованому засобі масової інформації. Доказів опублікування інформації про зміну місцезнаходження відповідача в спеціалізованому друкованому засобі масової інформації суду надано не було. Тому судові ухвали та повістки надсилалися відповідачу за зазначеною в позовній заяві та витягу з реєстраційної справи адресою, в якому зазначена адреса відповідача: 25013, м. Кіровоград, вул. Тореза, 27а.

У відповідності до ч.8 ст.35 КАС України, вважається, що повістку вручено особі, якщо вона доставлена за адресою, внесеною до відповідного державного реєстру, або за адресою, яка зазначена її представником, і це підтверджується підписом відповідної службової особи, отже суд вважає відповідача належно повідомленим про дату, час та місце розгляду справи, а тому здійснено всіх заходів для реалізації ними права судового захисту своїх прав та інтересів.

Таким чином, суд вважає за можливе розглянути справу без участі представника відповідача відповідно до положень ст. 128 КАС України.

Суд, розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до наступних висновків.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ТОВ «Майстербіс 2010»зареєстровано в якості юридичної особи 01.12.2010 року /а.с.9/.

Абзацом 12 ч. 1 ст. 239 Господарського кодексу України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування відповідно до своїх повноважень та у порядку, встановленому законом, можуть застосовувати до суб'єктів господарювання адміністративно-господарську санкцію у вигляді скасування державної реєстрації та ліквідація суб'єкта господарювання.

Відповідно до ч. 1 ст. 247 Господарського кодексу України у разі здійснення суб'єктом господарювання діяльності, що суперечить закону чи установчим документам, до нього може бути застосовано адміністративно-господарську санкцію у вигляді скасування державної реєстрації цього суб'єкта та його ліквідації.

Згідно ст. 104 КАС України до адміністративного суду має право звернутися з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин. Суб'єкт владних повноважень має право звернутися до адміністративного суду у випадках, встановлених законом.

Закон України "Про державну податкову службу в Україні" від 04.12.90р. №509-XII, а саме ст. 10 встановлює вичерпний перелік функцій податкових органів, який не підлягає розширеному тлумаченню.

Здійснюючи функції визначені ст. 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" податкові органи наділені правами, які визначені ст. 11 вказаного Закону. Виходячи зі змісту вказаної норми, податкові органи у правовідносинах унормованих Законом України "Про держану реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" від 15.05.2003р. № 755-IV наділені лише правом на звернення у передбачених законом випадках до судових органів із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності (п. 17 ст. 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні").

Застосування податковим органом вказаної адміністративно-господарської санкції має наслідком втрату юридичною особою цивільної правоздатності у зв'язку з ухваленням судового рішення про внесення до Єдиного державного реєстру запису про припинення юридичної особи (ст. 33 Закону України "Про держану реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців").

Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України "Про держану реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" відомості про юридичну особу або фізичну особу - підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.

Згідно ст. 19 вказаного Закону, якою врегульовано порядок внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, правом подачі державному реєстратору відповідних реєстраційних карток наділені особи уповноважені діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), при цьому положення вказаної статті Закону не передбачають внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі на підставі рішення суду.

Як вбачається з матеріалів справи посадовими особами позивача встановлено, що за юридичною адресою відповідач не знаходиться.

Відповідно до ст. 38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" від 15.05.2003р. № 755-IV підставами для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, зокрема, є наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням.

Згідно ч. 8 ст. ст. 19 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" від 15.05.2003р. № 755-IV (в редакції чинній на момент здійснення позивачем перевірки відповідача щодо знаходження за юридичною адресою) якщо до Єдиного державного реєстру не внесено запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням, то в разі неодержання реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу в установлений частиною сьомою цієї статті строк, а також у разі одержання державним реєстратором від органу державної податкової служби повідомлення встановленого зразка про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням державний реєстратор зобов'язаний у строк, що не перевищує десяти робочих днів з дати, яка встановлена для подання реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу, або з дати одержання повідомлення від органу державної податкової служби, направити рекомендованим листом юридичній особі повідомлення про необхідність подання державному реєстратору реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу.

В матеріалах справи міститься копія довідки з ЄДРПОУ, відповідно до якої встановлено, що державним реєстратором було внесено запис до Єдиного держаного реєстру про відсутність юридичної особи за її місце знаходженням /а.с. 37-40/.

Отже позовні вимоги в частині припинення юридичної особи ТОВ «Майстербіс 2010»підлягають задоволенню.

Поряд з тим, суд дійшов висновку, що позовні вимоги в частині визнання установчих документів, статуту, свідоцтва про державну реєстрацію недійсними з моменту перереєстрації задоволенню не підлягають з наступних підстав.

Згідно ч. 1 ст. 56 ГК України суб'єкт господарювання може бути утворений за рішенням власника (власників) майна або уповноваженого ним (ними) органу, а у випадках, спеціально передбачених законодавством, також за рішенням інших органів, організацій і громадян шляхом заснування нового, реорганізації (злиття, приєднання, виділення, поділу, перетворення) діючого (діючих) суб'єкта господарювання з додержанням вимог законодавства.

Як вбачається із позовної заяви висновок про те, що перереєстрація ТОВ «Майстербіс 2010»має ознаки фіктивності та здійснена, на думку позивача, з наміром надання послуг по мінімізації податкових зобов'язань реально існуючим суб'єктам господарювання є завідомо неправдивими та висновок про те, що установчі документи підлягають визнанню недійсними з моменту їх перереєстрації зроблено на підставі відомостей ОКП «Кіровоградського ООБТІ»та Управління ДАІ України в Кіровоградській області, відповідно до яких встановлено, що нерухоме та рухоме майно, зареєстроване на ТОВ «Майстербіс 2010»відсутнє.

Проте суд вважає, що дані документи, не можуть бути єдиним та достатнім доказом обґрунтованості заявлених позовних вимог.

Позивачем не надано відповідних обґрунтованих пояснень відносно конкретних порушень закону, які на думку позивача, допущено при перереєстрації та створенні юридичної особи, а також наслідків впливу таких порушень при створенні цієї юридичної особи безпосередньо на діяльність відповідача.

Відповідно до ч.1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. ст. 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Керуючись ст.ст. 86, 94,159-163, 167 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Припинити юридичну особу Товариство з обмеженою відповідальністю «Майстербіс 2010»/код ЄДРПОУ - 37426880, адреса вул. Тереза, 27А, м.Кіроовград, 25013/.

В задоволені решти позовних вимог відмовити.

Судові витрати віднести на рахунок Державного бюджету України.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10- денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі, відповідно до ст. 160 КАС України з дня отримання копії постанови у повному обсязі, апеляційної скарги.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду підпис ОСОБА_2

Згідно з оригіналом