ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
12 квітня 2016 рокусправа № 804/5209/15
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді:Добродняк І.Ю
суддів: Бишевської Н.А. Семененка Я.В.
за участю секретаря судового засідання:Кязимова Д.В.
за участю представників:
позивача:- не зявився
відповідача:- не зявився
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську
апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Акотранс»
на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22 червня 2015 року
у справі № 804/5209/15
за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Акотранс»
до Державної податкової інспекції в Амур-нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Акотранс» звернулося до суду з позовом до Державної податкової інспекції в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області, в якому просило визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 14.03.2015 № НОМЕР_1, яким позивачу збільшено суму грошового зобовязання за платежем орендна плата з юридичних осіб у розмірі 444065,30 грн., з яких: за основним платежем 355252,24 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) 88813,06 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскільки рішенням Господарського суду Дніпропетровської області від 17.03.2014, яке набрало законної сили 19.05.2014, внесені зміни до п.п.1.3.,3.1 Договору землі, будь-які нарахування, в тому числі щодо повноти нарахування та своєчасності сплати за землю, повинні проводитись саме з 19.05.2015 - дати набрання законної сили вказаного рішення суду. Позивач зазначає, що положеннями Податкового кодексу України передбачено, що питання щодо встановлення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності вирішуються за згодою сторін договору оренди із закріпленням розміру орендної плати в такому договорі оренди, отже саме умови щодо розміру орендної плати, вказані в договорі оренди, є обовязковими для виконання сторонами такого договору. Отже висновки відповідача щодо заниження позивачем податкових зобовязань з орендної плати за землю не відповідають фактичним обставинам справи.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.06.2015 в задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Постанову суду мотивовано тим, що у зв'язку зі зміною розміру орендної плати за земельну ділянку згідно п.п.288.5.1 п.288.5 ст.288 ПК України товариство повинно самостійно розрахувати розмір орендних платежів на поточний рік з урахуванням вимог, встановлених чинним Податковим кодексом України.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою позовні вимоги задовольнити в повному обсязі. Позивач зазначає, що посилання суду першої інстанції на те, що відповідно до п.п.288.5.1. п.288.5 ст.288 ПК України ТОВ «Акотранс» повинно сплачувати податок у збільшеному розмірі, ніж той, який зазначено у договорі оренди землі, не може бути прийнято до уваги, оскільки такі зміни були внесені в Податковий кодекс України Законом № 1166-УІІ від 27.03.2014, який набрав чинності з 01.04.2014, а тому розраховані податковим органом суми заниження розміру орендної плати по земельній ділянці за період листопад-грудень 2011 року - 24862,48 грн.; за 2012 рік - 149174,88 грн.; за 2013 рік - 176128,66 грн.; за період січень 2014 року-жовтень 2014 року - 154261,10 грн., що призвело до заниження розміру податкового зобов'язання по орендній платі за землю в розмірі 355252,24 грн., є необґрунтованими, тому що такі нарахування повинні поводитись виключно починаючи з 01.04.2014. Також позивач зазначає, що судом першої інстанції не взято до уваги рішення господарського суду Дніпропетровської області від 17.03.2014, яким внесені зміни до договору оренди земельної ділянки щодо розміру орендної плати і яке у відповідності до вимог ч.1 ст.72 КАС України має преюдиційне значення при вирішенні спору.
Представники сторін у судове засідання не зявились, про час і місце судового засідання сторони повідомлені судом належним чином.
На вимогу апеляційного суду від управління Держгеокадастру у м. Дніпропетровську Дніпропетровській області надійшла довідка від 08.04.2016 № 9-411-0.2-1247/2-16 щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею 0,9132 га, яка розташована за адресою: вул. Берегова, 141, м. Дніпропетровськ, перебуває в оренді у ВАТ «Дніпробудважмаш». Означена довідка долучена до матеріалів справи в якості доказу відповідно до ст.195 КАС України.
Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів не вбачає підстав для задоволення апеляційної скарги, внаслідок наступного.
Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи, згідно п.1.1 Статуту ТОВ «Акотранс» є правонаступником Відкритого акціонерного товариства «Дніпробудважмаш» (а. с.72-87).
18.09.2001 між Дніпропетровською міською радою (орендодавець) та ВАТ «Дніпробудважмаш» (орендар) укладений договір оренди земельної ділянки строком дії на 15 років, площею 0,9132 га, що знаходиться за адресою: м.Дніпропетровськ, АНД район, вул.Берегова, 141, для розміщення виробничої бази № 1, яка зареєстрована в Державному земельному кадастрі м.Дніпропетровська за кодом 63756018 (а. с.88-90).
За умовами п.3.1 Договору сума орендної плати за користування земельною ділянкою на термін дії договору складає 437872,75 грн.
Відповідно до п.п.3.2, 3.3 Договору орендна лата за користування земельною ділянкою сплачується у грошовій формі в розмірі земельного податку.
На момент укладення договору оренди відповідно до ст.7 Закону України «Про плату за землю», який діяв до 01.01.2011, ставки земельного податку, грошову оцінку яких встановлено, встановлюється у розмірі одного відсотка від їх грошової оцінки.
Відповідно до довідки Управління земельних ресурсів м.Дніпропетровська від 30.08.2001 грошова оцінка земельної ділянки площею 0,9132 га за адресою м. Берегова, 141, складає 2919151,67 грн. (а. с.92).
За результатами розгляду позову прокурора Амур-Нижньодніпровського району м. Дніпропетровська в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради до ТОВ «Акотранс» про внесення змін до Договору оренди земельної ділянки від 18.09.2001, рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 17.03.2014 у справі № 904/10277/13, яке набрало законної сили 19.05.2014 згідно постанови Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 19.05.2014, внесено зміни до п.п.1.3., 3.1 Договору оренди, вказані пункти викладені в наступній редакції:
«п.1.3. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає згідно з витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки кадастровий номеру 1210100000:01:205:0004 від 27.01.2011, виданого Управлінням Держземагенства у Дніпропетровському районі Дніпропетровської області, 7 458 783,67 грн.»;
«п.3.1. Річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у грошовій формі (у гривнях) у розмірі 223763,52 грн. не є сталою та може змінюватися у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки, встановлюється та обчислюється відповідно до Податкового кодексу України у мінімальному розмірі, що встановлюється цим кодексом» (а. с.47-54).
ДПІ в АНД районі м. Дніпропетровська проведена документальна невиїзна перевірка ТОВ «Акотранс» з питання дотримання вимог податкового законодавства щодо повноти нарахування та своєчасності сплати плати за землю за листопад 2011 року-жовтень 2014 року, за результатами якої складений акт № 392/04-61-22-01/04836801 від 13.02.2015 (а.с.14-23).
Перевіркою встановлено порушення підприємством п.288.5.1 ст.288.5 ст.288 ПК України, внаслідок чого занижена орендна плата за землю за період з 01.11.2011 по 01.11.2014 за земельну ділянку, яка знаходиться за адресою: вул.Берегова, 141, м.Дніпропетровськ, на суму 355252,24 грн.
Суть виявленого порушення полягає в тому, що згідно поданих підприємством податкових декларацій з плати за землю за вказані періоди (копії декларацій долучені до матеріалів справи - а. с.97-116) розмір орендної плати визначався всупереч вимогам Податкового кодексу України - 1% грошової оцінки земельної ділянки (як передбачено укладеним договором оренди земельної ділянки від 18.09.2001), тоді як виходячи з пріоритетності норм Податкового кодексу України над нормами інших актів у разі їх суперечності, який закріплений у п.5.2 ст.5 ПК України, до моменту внесення до договору відповідних змін розмір орендної плати в будь-якому разі не може бути меншим, ніж встановлений пп.288.5.1 п.288.5 ст.288 ПК України.
Відповідно до наведеного податковим органом в акті перевірки розрахунку розмір орендної плати, яка підлягала сплаті підприємством, встановлений за правилами п.288.5 ст.288 ПК України виходячи з нормативної грошової оцінки земельної ділянки згідно листу управління Держкомзему м.Дніпропетровська від 14.12.2012 № 11/11-387.
За даними управління Держкомзему м.Дніпропетровська нормативна грошова оцінка 1 кв. м земельної ділянки по вул.Берегова, 141 за 2011-2012 роки складає 816,77 грн. (а. с.138).
Згідно наданої на вимогу суду апеляційної інстанції довідці управління Держгеокадастру у м. Дніпропетровську Дніпропетровській області від 08.04.2016 № 9-411-0.2-1247/2-16 нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 0,9132 га, яка розташована за адресою: вул. Берегова, 141, м. Дніпропетровськ, в 2011-2014 роках складає 7458783,67 грн.
На підставі акту перевірки відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення від 14.03.2015 № НОМЕР_1, яким ТОВ «Акотранс» нараховані грошові зобовязання з орендної плати за землю у загальному розмірі 444 065,30 грн., в тому числі , основний платіж - 355252,24 грн., штрафні (фінансові) санкції - 88813,06 грн. (а. с.44).
З огляду на фактичні обставини справи, норми законодавства, що регулюють спірні правовідносини, апеляційний суд погоджується з судом першої інстанції про правомірність висновків податкового органу.
Спір між сторонами з приводу арифметичних розрахунків відповідача при визначенні суми заниження розміру орендної плати відсутній. Спірним в межах даної справи є правове регулювання обчислення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
За визначенням, наведеним у статті 13 Закону України «Про оренду землі» від 06.10.98 № 161-XIV, договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння та користування на певний строк, а орендар - використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
У ч.1 ст.15 Закону України «Про оренду землі» встановлено, що істотними умовами договору оренди землі, зокрема, є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Згідно ч.1 ст.632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін.
У випадках, визначених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
На час укладення договору діяв Закон України «Про плату за землю» від 03.07.92 №2335-ХІІ, який втратив чинність з 01.01.2011 згідно з Податковим кодексом України від 02.12.2010 № 2755-VI.
Відповідно до ст.27 Закону України «Про плату за землю» контроль за правильністю обчислення і справляння орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюють органи державної податкової служби.
З 01.01.2011 питання оподаткування земельних ділянок та сплати орендної плати за землю урегульоване Податковим кодексом України.
Згідно п.287.1 ст.287 ПК України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році.
Відповідно до ст.9 Податкового кодексу України в редакції, що діяла на час спірних правовідносин, плату за землю віднесено до загальнодержавних податків та зборів.
При цьому відповідно до ст.14 ПК України плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (пп.14.1.147 п.14.1 ст.14 ПК України).
земельний податок - обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів (далі - податок для цілей розділу XIII цього Кодексу) - пп.14.1.72 п.14.1 ст.14 ПК України.
орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (далі у розділі XIII - орендна плата) - пп.14.1.136 п.14.1 ст.14 ПК України.
З наведених норм вбачається, що орендна плата за землю за своєю правовою природою є податком, контроль за справлянням якого, а отже і відповідністю розміру чинному законодавству, покладено на податкові органи.
Відповідно до п.288.1 ст.288 ПК України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду (п.288.3 ст.288 ПК України).
Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (п.288.4 ст.288 ПК України).
Одночасно, за правилами пп.288.5.1 п.288.5 ст.288 ПК України в редакції, що діяла до 01.04.2014, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою:
для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;
для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.
Згідно пп.288.5.1, 288.5.2 п.288.5 ст.288 ПК України (в редакції Закону України № 1166 від 27.03.2014, чинній з 01.04.2014) розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу:
не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки;
не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Відповідно до п.288.7 ст.288 ПК України податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього розділу.
З огляду на викладені правові норми в їх сукупності, враховуючи, що плату за землю у формі орендної плати за землі комунальної та державної власності віднесено до загальнодержавних податків і зборів згідно переліку статті 9 ПК України, вбачається, що розмір орендної плати за вказані ділянки є нормативно-регульованою ціною із визначеними мінімальною та максимальною межами.
Тобто, починаючи з 01.01.2011 на адміністрування орендної плати та відносини, що виникають при оренді земельної ділянки комунальної та державної власності, поширюються приписи Податкового кодексу України з усіма правилами обрахування орендної плати та наслідками недотримання порядку нарахування та справляння даного обов'язкового платежу.
Таким чином, з аналізу наведених норм випливає, що положення договору оренди земельної ділянки, які не відповідають Податковому кодексу України в частині визначення розміру орендної плати, не можуть мати пріоритет над нормами вказаного Кодексу, оскільки орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності належить до загальнодержавних податків, порядок нарахування та сплати якого регламентований положеннями Податкового кодексу України.
У відповідності до п.286.2 ст.286 ПК України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Отже, що після набрання чинності Податковим кодексом України позивач мав самостійно перерахувати величину орендної плати на поточний рік з урахуванням встановлених п.288.5 ст.288 ПК України меж та розміру грошової оцінки земельних ділянок.
В ході проведеної відповідачем перевірки правильності обчислення підприємством плати за землю в період листопад 2011 року жовтень 2014 року контролюючий орган вірно виходив з даних Управління Держгеокадастру у м. Дніпропетровську про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, правильність яких підтверджена довідкою Управління Держгеокадастру у м. Дніпропетровську від 08.04.2016 (в 2011-2014 роках нормативна грошова оцінка становила 7 458 783,67 грн., що відповідає також п.1.3 Договору оренди земельної ділянки від 18.09.2001 відповідно до рішення господарського суду Дніпропетровської області від 17.03.2014 у справі № 904/10277/13), вимог п.288.5 ст.288 ПК України, а також враховував попередні нарахування (за попередньою перевіркою).
З огляду на викладене, апеляційний суд вважає правильним висновок суду першої інстанції про правомірність збільшення ТОВ «Акотранс» грошових зобовязань з орендної плати податковим повідомленням-рішенням № НОМЕР_1 від 14.03.2015.
Суд першої інстанції під час розгляду даної справи дослідив обставини, які мають значення для справи, ухвалив законне та обґрунтоване рішення. Передбачені ст.202 КАС України підстави для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення відсутні.
Керуючись ст.ст.198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Акотранс» залишити без задоволення.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22 червня 2015 року у справі № 804/5209/15 залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку, встановленому ст.212 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий:І.Ю. Добродняк
Суддя:Н.А. Бишевська
Суддя:Я.В. Семененко