Ухвала суду № 57612735, 05.05.2016, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.05.2016
Номер справи
819/1573/13-а
Номер документу
57612735
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 травня 2016 р. Справа № 876/9482/15

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Носа С. П.,

суддів Яворського І. О., Кухтея Р. В.;

за участю секретаря судового засідання Мельничук Б. Б.;

представника позивача ОСОБА_1;

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Агрокомбінат-Тернопіль» на постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 23 червня 2015 року в справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Агрокомбінат-Тернопіль» до Тернопільської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Тернопільській області про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

14 червня 2013 року Тернопільським окружним адміністративним судом зареєстровано позовну заяву товариства з обмеженою відповідальністю «Агрокомбінат-Тернопіль» до Тернопільської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Тернопільській області про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення Тернопільської обєднаної державної податкової інспекції від 15 лютого 2013 року № НОМЕР_1.

В обґрунтування вимог позовної заяви зазначено, що акт перевірки № 438/7/15-30/31138298 від 12 лютого 2013 року, на підставі якого було винесено спірне податкове повідомлення-рішення, містить недостовірні дані, викладені в ньому висновки не відповідають дійсності, прийняті без достатніх на те підстав, ґрунтуються виключно на припущеннях та не можуть бути підставою для прийняття податковим органом оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.

Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 23 червня 2015 року в задоволенні позову відмовлено.

Зазначену постанову мотивовано тим, що позивачем не надано достатніх та належних доказів на обґрунтування позовних вимог, проте правомірність висновків, викладених в акті перевірки від 25 січня 2013 № 438/7/15-30/31138298, а відтак і правомірність винесеного на підставі зазначеного акту перевірки податкового повідомлення-рішення форми «Р» № НОМЕР_1 від 15 лютого 2013 року доведено Тернопільською ОДПІ та зібраними по справі доказами.

Не погоджуючись з прийнятою постановою, позивачем товариством з обмеженою відповідальністю «Агрокомбінат-Тернопіль», подано апеляційну скаргу до Львівського апеляційного адміністративного суду, в якій висловлено прохання скасувати оскаржувану постанову та прийняти нове рішення, яким задовольнити адміністративний позов.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги вказано, що оскаржуване рішення суду першої інстанції є незаконним, необґрунтованим та прийнятим з порушенням норм матеріального та процесуального права.

Представник позивача, у судовому засіданні, вимоги апеляційної скарги підтримав та просить таку задовольнити.

Інші особи, які беруть участь у справі, в судове засідання не зявились, про дату, час і місце апеляційного розгляду були повідомлені належним чином, а тому, суд, у відповідності до ч. 4 ст. 196 КАС України, вважає можливим здійснювати розгляд справи за їхньої відсутності.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника позивача, проаналізувавши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів не знаходить підстав для її задоволення.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ст. 70 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом при вирішенні справи не беруться до уваги. Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

Статтею 71 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Встановлено, що товариство з обмеженою відповідальністю «Агрокомбінат-Тернопіль» зареєстровано як юридична особа 27 вересня 2000 року виконавчим комітетом Тернопільської міської ради, з присвоєнням ідентифікаційного коду 31138298 та перебуває на обліку в податковій інспекції і відповідно до ст. 67 Конституції України та ст. 36 Податкового кодексу України на нього покладений обов'язок сплачувати податки і збори в порядку і розмірах у встановлені законами терміни.

12 вересня 2001 року виконавчий комітет Тернопільської міської ради прийняв рішення № 1159 про вилучення у ВАТ «Тернопільський облагропостач» земельної ділянки площею 43852,4 кв.м. та надання її в оренду терміном на 25 років ЗАТ «Агрокомбінат».

11 березня 2002 року, на виконання рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради № 1159, від 12 вересня 2001 року між Тернопільською міською радою та ЗАТ «Агрокомбінат» укладено договір оренди земельної ділянки АЕР № 602514, зареєстрований 28 березня 2002 року за № 476.

Рішенням Тернопільської міської ради від 30 березня 2010 року № 5/33/1 «Про грошову оцінку земель м. Тернополя» затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель м. Тернополя. Дана нормативна грошова оцінка земель м. Тернополя з 01 червня 2010 року використовується для визначення розміру земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Відповідно до вимог пункту 9 зазначеного рішення Тернопільської міської ради, суб'єктам господарювання (землевласникам, землекористувачам) необхідно було до 01 червня 2010 року одержати в Управлінні Держкомзему у м. Тернополі витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок та до 01 липня 2010 року подати уточнені податкові розрахунки плати за землю в Тернопільську ОДПІ з врахуванням матеріалів затвердженої грошової оцінки землі. Зазначена інформація розміщена у друкованому виданні «Тернопіль Вечірній» від 31 березня 2010 року № 14 (1541).

Крім цього, рішеннями Тернопільської міської ради від 26 серпня 2010 року № 5/38/19 «Про внесення змін до рішення міської ради від 30 березня 2010 року № 5/33/1 «Про грошову оцінку земель м. Тернополя» та від 16 серпня 2011 № 6/13/54 «Про встановлення коефіцієнта при розрахунках плати за земельні ділянки» встановлено, що з червня 2010 року по 2012 рік при розрахунках плати за земельні ділянки використовується коефіцієнт 0,5 до нормативної грошової оцінки землі.

Згідно з інформацією управління Держкомзему у м. Тернополі від 04 травня 2012 № 3080/09/02, щодо розміру нормативної грошової оцінки земельних ділянок, відповідно до якого грошова оцінка земельної ділянки у м. Тернополі по вулиці Поліська, 14, площею 43852,4 кв. м. становить 21480782,84 грн.

На підставі наказу про проведення позапланової невиїзної документальної перевірки від 15 січня 2013 року № 91, виданого Тернопільською ОДПІ Тернопільської області ДПС, на підставі пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, ст.75, ст.78 та ст. 79 Податкового Кодексу України проведено документальну позапланову невиїзну перевірку правильності обчислення та справляння орендної плати на землю ТзОВ «Агрокомбінат-Тернопіль» (ЄДРПОУ 31138298) за період 01 червня 2010 року по 30 листопада 2012 року, результати якої оформлено актом перевірки від 25 січня 2013 № 438/7/15-30/31138298.

Проведеною перевіркою встановлено порушення ст. 14 Закону України «Про плату за землю», пп. 4.1.4 "а" пункту 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», п. 9.2 рішення Тернопільської міської ради від 30 березня 2010 року № 5/33/1 «Про грошову оцінку земель м. Тернополя» та п. 286.2 ст. 286 ПК України внаслідок чого позивачем занижено суму сплати орендної плати на 717450,24 грн.

За наслідками розгляду акту перевірки Тернопільською ОДПІ було винесене податкове повідомлення-рішення форми «Р» № НОМЕР_1 від 15 лютого 2013 року, яким ТзОВ «Агрокомбінат-Тернопіль» було збільшено суму грошового зобов'язання за платежем орендна плата з юридичних осіб на 856877,38 гривень, в тому числі 717450,24 гривень за основним платежем, 139427,14 гривень за штрафними (фінансовими) санкціями (а.с. 5).

Не погоджуючись з винесеним податковим повідомленням-рішенням ТзОВ «Агрокомбінат-Тернопіль» було подано скаргу до Міністерства доходів і зборів України № 122/4 від 13 травня 2013 року.

Рішенням Міністерства доходів і зборів України «Про результати розгляду скарги» № 4146/6/90-99-10-01-15 від 03 червня 2013 року оскаржуване податкове повідомлення-рішення було залишено без змін, а скарга без задоволення (а.с. 6-9).

Згідно із ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Судом апеляційної інстанції здійснено перевірку висновків суду першої інстанції щодо відповідності дій відповідача вимогам ч. 3 ст. 2 КАС України, внаслідок чого суд апеляційної інстанції погоджується з такими та вважає за необхідне зазначити наступне.

Враховуючи нормативну грошову оцінку земельної ділянки з 01 червня 2010 року та неподання податкових декларації з плати за землю, перевіркою зроблено висновок про порушення платником вимог ст. 14 Закону України «Про плату за землю» та пункту 286.2 статті 286 Податкового кодексу України, внаслідок чого товариством занижено суму орендної плати на 717450,29 грн., в тому числі за період з 1 червня по 31 грудня 2010 року на 99877,74 грн., з 1 січня по 30 червня 2011 року на 161105,87 грн., з 1 липня по 31 грудня 2011 року на 161105,87 грн. та з 1 січня по 30 листопада 2012 року на 295360,76 грн.

Відповідно до рішення сесії Тернопільської міської ради від 06 червня 2002 року, слід зазначити, що листом міського голови від 04 березня 2013 № 76/11/19/13 Тернопільську ОДПІ проінформовано, що за період з 2002 по 2013 роки Тернопільською міською радою рішення щодо надання, вилучення, зменшення земельної ділянки площею 43852,4 кв. м. по вул. Поліська, 14 м. Тернопіль, яка знаходиться у користуванні TзOB «Агрокомбінат-Тернопіль», не приймалися.

Тернопільською ОДПІ прийнято податкове повідомлення-рішення від 15 лютого 2013 року № НОМЕР_1 про визначену суму грошових зобов'язань ТзОВ «Агрокомбінат-Тернопіль» з орендної плати у розмірі 856877,38 грн., в тому числі 717450,24 грн. основного платежу та 139427,14 грн. штрафних санкцій, застосованих з посиланням на пункт 123.1статті 123 та пункт 120.1 статті 120 Податкового кодексу.

Згідно з вимогами статті 2 цього Закону України «Про плату за землю» використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.

Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, є договір оренди такої земельної ділянки (стаття 13 цього Закону).

11 березня 2002 року, на виконання рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради № 1159 від 12 вересня 2001 року між Тернопільською міською радою та ЗАТ «Агрокомбінат» укладено договір оренди земельної ділянки АЕР № 602514, зареєстрований 28 березня 2002 року за № 476.

Згідно п. 5 договору оренди земельної ділянки орендна плата за землю вноситься землекористувачем щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця у розмірі 4848,83 грн. з врахуванням коефіцієнту індексації грошової оцінки земель, встановленого відповідно до чинного законодавства.

Встановлено, що постановою Львівського апеляційного господарського суду від 23 лютого 2015 у справі № 921/1025/14-г/б визнано недійсним договір оренди земельної ділянки від 11 березня 2002 року АЕР № 602514, укладеного між ЗАТ «Агрокомбінат» (правонаступником якого є ТзОВ «Агрокомбінат-Тернопіль») та Тернопільською міською радою.

Тернопільською міською радою 30 березня 2010 року № 5/33/1 «Про грошову оцінку земель м. Тернополя» затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель м. Тернополя. Дана нормативна грошова оцінка земель м. Тернополя з 01 червня 2010 року використовується для визначення розміру земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Крім цього, рішеннями Тернопільської міської ради від 26 серпня 2010 року № 5/38/19 «Про внесення змін до рішення міської ради від 30 березня 2010 року № 5/33/1 «Про грошову оцінку земель м. Тернополя» та від 16 серпня 2011 року № 6/13/5ч «Про встановлення коефіцієнта при розрахунках плати за земельні ділянки» встановлено, що з червня 2010 року по 2012 рік при розрахунках плати за земельні ділянки використовується коефіцієнт 0.5 до нормативної грошової оцінки землі.

Згідно з частиною п'ятою статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рішення ради нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо радою не встановлено більш пізній строк введення цих рішень у дію. Таким чином, з часу оприлюднення рішення Тернопільської міської ради набрало законної сили.

У пункті 2 Рішення Конституційного Суду України від 09.02.1999 № 1-рп/99 у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів), зазначено, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Таким чином, проведеною перевіркою встановлено порушення вимог ст. 14 Закону України «Про плату за землю», пп. 4.1.4 "а" пункту 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами1», п. 9.2 рішення Тернопільської міської ради від 30 березня 2010 року № 5/33/1 «Про грошову оцінку земель м. Тернополя» та п. 286.2 ст. 286 ПК України, внаслідок чого позивачем занижено суму сплати орендної плати на 717450,24 грн.

Суд першої інстанції вірно вказав, що до часу втрати чинності договору оренди земельної ділянки від 11 березня 2002 року АЕР № 602514, укладеного між ЗАТ «Агрокомбінат» та Тернопільською міською радою та прийнятого на підставі рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради № 1159 від12 вересня 2001 року, за фактом набрання законної сили судовим актом про його скасування (23 лютого 2015 року) цей договір був чинним, а рішення Тернопільської міської ради від 26 серпня 2010 № 5/38/19 «Про внесення змін до рішення міської ради від 30 березня 2010 року № 3/33/1 «Про грошову оцінку земель м. Тернополя» та від 16 серпня 2011 року № 6/13/54 «Про встановлення коефіцієнта при розрахунках плати за земельні ділянки», були обов'язковими для виконання, що обумовлює обов'язок позивача обчислювати та сплачувати земельний податок у період дій цих рішень за встановленими у них ставками.

Узагальнюючи викладене, суд апеляційної інстанції переконаний, що судом першої інстанції надано належну оцінку наявним у справі доказам, а їх достатня кількість та взаємний звязок у сукупності дали змогу суду першої інстанції зробити вірний висновок про відсутність підстав для задоволення позову.

Враховуючи вищенаведене, суд апеляційної інстанції визнає, що судом першої інстанції, при вирішенні даного публічно-правового спору, правильно встановлено обставини справи та ухвалено законне рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права, постанова суду першої інстанції ґрунтується на повно, обєктивно і всебічно зясованих обставинах, доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, тому підстав для скасування постанови суду першої інстанції немає.

Керуючись ст. ст. 158-160, 195, 196, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. ст. 200, 205, 206, 254 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Агрокомбінат-Тернопіль» залишити без задоволення, а постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 23 червня 2015 року в справі № 819/1573/13-а без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.

Ухвала може бути оскаржена у касаційному порядку, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України, протягом двадцяти днів з дня набрання ухвалою законної сили, а у випадку коли, відповідно до частин 3 та 7 ст. 160 КАС України, складення ухвали в повному обсязі відкладено з дня складення ухвали в повному обсязі.

Головуючий суддя: С. П. Нос

Судді: І. О. Яворський

ОСОБА_2

Ухвалу складено в повному обсязі 10 травня 2016 року.