Постанова № 57612594, 11.05.2016, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
11.05.2016
Номер справи
826/25226/15
Номер документу
57612594
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

11 травня 2016 року № 826/25226/15

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії суддів: головуючого судді Мазур А.С., суддів Аблова Є.В., Літвінової А.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовомГромадської організації «Сила Народного Контролю - ЧОП» до третя особаМіністерства юстиції України Державне підприємство Інформаційний центр «Міністерства юстиції України»провизнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії, ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулась Громадська організація «Сила Народного Контролю - ЧОП» з позовом до Міністерства юстиції України, в якому просить:

- визнати нечинною відмову Міністерства юстиції України у наданні інформації на запит Громадської організації «Сила Народного Контролю - ЧОП» від 14.04.2015;

- зобов'язати Міністерство юстиції України надати інформацію на зазначений запит, а саме: надати інформацію щодо посадових осіб місцевого самоврядування Закарпатської області, яких протягом 2011-2015 років було притягнуто до адміністративної та кримінальної відповідальності за корупційні правопорушення.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що Міністерством юстиції України необґрунтовано відмовлено у наданні запитуваної інформації, оскільки у відповідності до положень чинного законодавства, саме на відповідача покладено обов'язок з ведення Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні правопорушення.

У судовому засіданні 16.02.2016 протокольною ухвалою до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача залучено Державне підприємство Інформаційний центр «Міністерства юстиції України».

Під час судового розгляду справи представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив суд задовольнити їх з підстав, викладених у позовній заяві.

Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечував, вказавши про те, що Міністерство юстиції України не є розпорядником запитуваної інформації у зв'язку з тим, що позивач просив надати інформацію в обсягах та параметрах, що потребує спеціальних дій, а саме: узагальнення, аналітичної обробки даних, тобто потребує створення нової інформації, відтак, за твердженням останнього, Громадській організації «Сила Народного Контролю - ЧОП» було правомірно відмовлено у наданні вказаної інформації.

З огляду на неявку у судове засідання 27.04.2016 представника третьої особи, судом ухвалено про перехід до розгляду справи у порядку письмового провадження на підставі ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України.

Розглянувши подані особами, які беруть участь у справі, документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Громадська організація «Сила Народного Контролю - ЧОП» звернулась до Генеральної прокуратури України з інформаційним запитом від 23.04.2015, в якому просило, у відповідності до ст.ст. 19 та 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації», інформацію щодо такого:

- вичерпні відомості (ПІБ, посаду, назву органу місцевого самоврядування, статтю, звільнення з посади, внесення у єдиний реєстр корупціонерів) посадових осіб місцевого самоврядування Закарпатської області, яких протягом 2011-2015 років було притягнуто до адміністративної відповідальності за корупційні правопорушення;

- вичерпні відомості (ПІБ, посаду, назву органу місцевого самоврядування, статтю, звільнення з посади, внесення у єдиний реєстр корупціонерів) посадових осіб місцевого самоврядування Закарпатської області, яких протягом 2011-2015 років було притягнуто до кримінальної відповідальності за корупційні правопорушення.

У відповідь на вказаний запит Міністерством юстиції України із зазначенням того, що Генеральною прокуратурою України запит Громадської організації «Сила Народного Контролю - ЧОП» від 23.04.2015 направлено за належністю до Міністерства, листом від 14.05.2015 №ПІ-ЮР-1202/11 позивача повідомлено про те, що доступ до інформації Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні правопорушення, здійснюється лише за законодавчо визначеними параметрами пошуку, а тому надати інформацію у розрізі окремого регіону неможливо у зв'язку з обмеженими технічними можливостями програмного забезпечення вказаного реєстру.

Вважаючи таку відмову у наданні запитуваної інформації протиправною, а свої права та охоронювані законом інтереси порушеними, позивач звернувся з позовом до суду.

Розглядаючи справу по суті, суд виходить з такого.

Нормативно-правовим актом, який визначає порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес, є Закон України «Про доступ до публічної інформації».

Згідно зі ст. 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації», публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.

У відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 13 Закону України «Про доступ до публічної інформації», розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються, зокрема, суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання.

У силу ч. 1 ст. 22 Закону України «Про доступ до публічної інформації», розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках: 1) розпорядник інформації не володіє і не зобов'язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит; 2) інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону; 3) особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього Закону фактичні витрати, пов'язані з копіюванням або друком; 4) не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною п'ятою статті 19 цього Закону.

У свою чергу, ч. 1 ст. 59 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що відомості про осіб, яких притягнуто до кримінальної, адміністративної, дисциплінарної або цивільно-правової відповідальності за вчинення корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень, а також про юридичних осіб, до яких застосовано заходи кримінально-правового характеру у зв'язку з вчиненням корупційного правопорушення, вносяться до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов'язані з корупцією правопорушення, що формується та ведеться Національним агентством.

Водночас, згідно з п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення спеціальної перевірки стосовно осіб, які претендують на зайняття посад, які передбачають зайняття відповідального або особливо відповідального становища, та посад з підвищеним корупційним ризиком, і внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» від 25.03.2015 №171, постановлено Міністерству юстиції продовжити здійснення повноважень щодо забезпечення ведення Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні правопорушення, та забезпечити надання інформації з нього згідно з Порядком, затвердженим цією постановою, до початку ведення Національним агентством з питань запобігання корупції Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов'язані з корупцією правопорушення.

На виконання вказаних положень наказом Міністерства юстиції України від 11.01.2012 №39/5 затверджено Положення про Єдиний державний реєстр осіб, які вчинили корупційні правопорушення (надалі - Положення №39/5), який визначає порядок формування та ведення Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні правопорушення (далі - Реєстр), а також надання відомостей з нього.

Так, п. 1.2 Положення №39/5 визначено, що Реєстр - це електронна база даних, яка містить відомості про осіб, які вчинили корупційні правопорушення.

Держатель Реєстру - Міністерство юстиції України (далі - Держатель).

Держатель розробляє нормативно-правову базу для функціонування Реєстру, затверджує методичні рекомендації щодо його ведення, здійснює безпосередній контроль за її створенням та за дотриманням вимог цього Положення (п.п. 1.4 та 1.5 Положення №39/5).

У відповідності до п. 2.6 Положення №39/5, до Реєстру вносяться такі відомості про особу, яку притягнуто до відповідальності за вчинення корупційного правопорушення: прізвище, ім'я, по батькові (за наявності останнього); число, місяць, рік народження; місце народження; паспортні дані (серія та номер паспорта, ким і коли виданий); реєстраційний номер облікової картки платника податків; місце проживання (для іноземців, осіб без громадянства - місце проживання за межами України); сфера діяльності; місце роботи, посада на час вчинення корупційного правопорушення; стаття (частина статті) Кримінального кодексу України або Кодексу України про адміністративні правопорушення, відповідно до якої особу притягнуто до відповідальності; склад корупційного правопорушення; характер корупційного правопорушення, що стало підставою для притягнення до цивільно-правової відповідальності; дата набрання законної сили судовим рішенням про притягнення особи до відповідальності за корупційне правопорушення; дата, номер судового рішення, номер судової справи, найменування суду, який ухвалив (постановив) судове рішення про притягнення особи до відповідальності за корупційне правопорушення; вид покарання (стягнення), суть задоволення позовних вимог; підстава та дата зняття, погашення судимості; реквізити наказу про накладання дисциплінарного стягнення; спосіб вчинення дисциплінарного проступку; вид дисциплінарного стягнення; підстава та дата зняття дисциплінарного стягнення.

Порядок надання відомостей з Реєстру врегульовано положеннями розділу ІІІ Положення №39/5, згідно з яким відомості з Реєстру надаються у вигляді витягу з Реєстру та інформаційної довідки (п. 3.1 Положення №39/5).

Витяг з Реєстру містить таку інформацію: номер витягу, дата формування; відомості про заявника, який звернувся за наданням витягу; відомості, за якими здійснювався пошук інформації у Реєстрі (прізвище, ім'я, по батькові (за наявності останнього), місце народження та число, місяць, рік народження, реєстраційний номер облікової картки платника податків); відомості про особу, яку притягнуто до відповідальності за вчинення корупційного правопорушення (прізвище, ім'я, по батькові (за наявності останнього), місце народження, число, місяць, рік народження, серія та номер паспорта, реєстраційний номер облікової картки платника податків); стаття (частина статті) Кримінального кодексу України та/або Кодексу України про адміністративні правопорушення, відповідно до якої особу притягнуто до відповідальності за корупційне правопорушення, в тому числі до цивільно-правової відповідальності; дата набрання законної сили судовим рішенням про притягнення особи до відповідальності за корупційне правопорушення та/або цивільно-правової відповідальності; дата, номер судового рішення, номер судової справи, найменування суду, який ухвалив (постановив) судове рішення про притягнення особи до відповідальності за корупційне правопорушення; реквізити наказу про накладання дисциплінарного стягнення; вид дисциплінарного стягнення; інформація про погашення, зняття судимості, зняття дисциплінарного стягнення; відмітка про відсутність у Реєстрі відомостей, зазначених у запиті; відомості про Реєстратора, який надав витяг (п. 3.4 Положення №39/5).

У силу п.п. 3.5 та 3.6 Положення №39/5, пошук у Реєстрі здійснюється за такою сукупністю відомостей - прізвище, ім'я, по батькові (за наявності останнього), реєстраційний номер облікової картки платника податків, місце народження та число, місяць, рік народження.

Реєстратор відмовляє у наданні витягу з Реєстру в строки, встановлені для надання витягу, у разі відсутності у запитувача підстав в отриманні запитуваної інформації або якщо у запиті про видачу витягу відсутні, неповністю, нечітко або нерозбірливо визначені відомості, передбачені пунктом 3.5 цього розділу.

З аналізу наведених положень вбачається, що як перелік відомостей про особу, яку притягнуто до відповідальності за вчинення корупційного правопорушення, які містяться в Єдиному державному реєстрі осіб, які вчинили корупційні правопорушення (п. 2.6 Положення №39/5), так і перелік інформації, яка міститься у витязі з Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні правопорушення, наданого на запит (п. 3.4 Положення №39/5), не передбачає включення до даного Реєстру інформації про регіон діяльності таких осіб.

При цьому, вказаними приписами Положення №39/5 передбачено забезпечення пошуку у Реєстрі за такою сукупністю певних відомостей, а саме: прізвище, ім'я, по батькові (за наявності останнього), реєстраційний номер облікової картки платника податків, місце народження та число, місяць, рік народження.

Вказане свідчить про відсутність у розпорядженні Міністерства юстиції України, як держателя Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні правопорушення, відомостей щодо регіону діяльності осіб, які вчинили корупційні правопорушення, тобто запитуваної у запиті від 23.04.2015 Громадської організації «Сила Народного Контролю - ЧОП» інформації, оскільки спеціальними нормами, якими врегульовано порядок формування та ведення Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні правопорушення, а також надання відомостей з нього, не передбачено формування у даному Реєстрі такої інформації.

Також, суд звертає увагу, що приписами п. 1.2 наказу Міністерства юстиції України від 08.06.2011 №1522/5 «Питання виконання Закону України «Про доступ до публічної інформації» в Міністерстві юстиції» передбачено, що Міністерство юстиції не є розпорядником інформації за запитами на інформацію стосовно інформації, яка може бути отримана шляхом узагальнення, аналітичної обробки даних або яка потребує створення в інший спосіб.

Таким чином, з урахуванням того, що Положенням №39/5 не передбачено включення до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні правопорушення, відомостей щодо регіону діяльності осіб, які вчинили корупційні правопорушення, тобто для надання запитуваної позивачем інформації потребується проведення аналітичної обробки, суд дійшов до висновку, що Міністерством юстиції України правомірно відмовлено у наданні запитуваної у запиті від 23.04.2015 Громадської організації «Сила Народного Контролю - ЧОП» інформації.

Щодо позовних вимог зобов'язального характеру, суд вказує, що останні є похідними від розглянутих вище, у задоволенні яких судом відмовлено, з огляду на що вимога про зобов'язання Міністерства юстиції України надати інформацію на зазначений запит, а саме: надати інформацію щодо посадових осіб місцевого самоврядування Закарпатської області, яких протягом 2011-2015 років було притягнуто до адміністративної та кримінальної відповідальності за корупційні правопорушення, є також необґрунтованою та задоволенню не підлягає.

Згідно з ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.

Беручи до уваги викладене, суд дійшов до висновку про необґрунтованість позовних вимог та про відмову у задоволенні останніх.

Керуючись ст.ст. 69-71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову відмовити у повному обсязі.

Постанова набирає законної сили у відповідності зі ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена за правилами, встановленими ст. ст. 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя А.С. Мазур

Судді Є.В. Аблов

А.В. Літвінова