ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 квітня 2016 р. м. Чернівці Справа № 824/247/16-а
Чернівецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Левицького В.К.,
за участю секретаря судового засідання Мандрик І.А.,
сторони в судове засідання не з'явилися,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Новоселицької обєднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Чернівецькій області
до товариства з додатковою відповідальністю Чернівціоблпаливо
про стягнення податкового боргу.
ВСТАНОВИВ:
Новоселицька обєднана державна податкова інспекція ГУ ДФС у Чернівецькій області (далі позивач, Новоселицька ОДПІ) звернулася до суду із вказаним адміністративним позовом, в якому просить стягнути з товариства з додатковою відповідальністю Чернівціоблпаливо (далі відповідач) кошти з рахунків у банках за податковим боргом в розмірі 74171,10 грн.
Позов мотивовано тим, що за відповідачем рахується податковий борг зі сплати земельного податку з юридичних осіб на загальну суму 74171,10 грн. Оскільки, борг в добровільному порядку відповідачем не сплачений, позивач звернувся до суду з вимогою про стягнення вказаного боргу в судовому порядку.
27.04.2016 р. позивачем подано до суду клопотання, в якому просив провести розгляд справи без його участі. Водночас вказував, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просив їх задовольнити.
Відповідач в судове засідання призначене на 27.04.2016 р. не зявився, явку представників не забезпечив, про причини неявки не повідомив, хоча належним чином був повідомлений про дату, час і місце судового розгляду, що підтверджується відміткою про вручення рекомендованого поштового відправлення від 19.04.2016 р.
Відповідно до ч. 4 ст. 122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності.
Згідно ч. 4 ст. 128 КАС України, у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Враховуючи приписи ст. 122 та ст. 128 КАС України, суд вважає, що подання до суду позивачем клопотання про розгляд справи без його участі, а також неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, не є перешкодою для розгляду і вирішення справи за наявними у справі матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, встановивши фактичні обставини в справі, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.
Судом встановлено, що товариство з додатковою відповідальністю Чернівціоблпаливо (58018, м. Чернівці, провулок Чкалова Валерія, буд. 6, ідентифікаційний код 01885199) зареєстроване як юридична особа 16.02.1995 р. (а.с. 8-13).
Як слідує з матеріалів справи, відповідачем подано до Новоселицької обєднаної державної податкової інспекції наступні податкові декларації по орендній платі з юридичних осіб, що сплачується до міської ради м. Новоселиця:
- податкову декларацію з плати за землю (земельного податку та/або орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності) на 2015 р. зареєстрована відповідачем 17.02.2015 р. Річна сума, самостійно обчислена відповідачем по даному розрахунку за земельні ділянки склала: 16820,87 грн., з розбивкою річної суми рівними частками по 1401,74 грн. за місяць та 16455,51 грн. з розбивкою річної суми рівними частками по 1371,29 грн. за січень-листопад та 1371,33 грн. за грудень (а.с. 15-17);
- податкову декларацію з плати за землю (земельного податку та/або орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності) на 2016 р., зареєстрована відповідачем 16.02.2016 р. Річна сума, самостійно обчислена відповідачем по даному розрахунку, склала 16820,87 грн., з розбивкою річної суми рівними частками по 1401,74 грн. за січень-листопад та 1401,73 грн. за грудень (а.с. 18-19).
Як слідує з матеріалів справи, сума податкового зобовязання по орендній платі за землю з юридичних осіб самостійно визначена відповідачем в податкових деклараціях в розмірі 30553,82 грн. є узгодженою, проте в добровільному порядку відповідачем несплачена.
Спеціалістами позивача проведено камеральну перевірку з питань своєчасності сплати відповідачем плати за землю по податкових декларацій № 515 від 28.01.2011 р., № НОМЕР_1 від 20.02.2013 р., № НОМЕР_2 від 17.02.2014 р., № НОМЕР_3 від 17.02.2015 р. за 2011-2015 р.р., за результатами якої складено акт № 1010/15 від 02.11.2015 р. (а.с. 21-22).
На підставі висновків вказаного акту перевірки, Новоселицькою ОДПІ винесено податкове повідомлення-рішення форми Ш № НОМЕР_4 від 02.11.2015 р. про сплату штрафних санкцій на суму 12811,81 грн. (а.с. 20). Вказане податкове повідомлення-рішення отримано нарочно керівником відповідача, про що свідчить його підпис (а.с.20).
У звязку із порушенням відповідачем строків погашення узгодженого грошового зобовязання по орендній платі за землю з юридичних осіб, що сплачується до міської ради м. Новоселиця (згідно висновків акту перевірки № 1010/15 від 02.11.2015 р.), позивачем нараховано пеню за період з 11.04.2014 р. по 01.07.2015 р. у розмірі 7416,13 грн. (а.с. 23-24).
Отже, заборгованість по орендній платі за землю з юридичних, що сплачується до міської ради м. Новоселиця становить в сумі 50761,76 грн (30533,82 грн. + 12811,81 грн. + 7416,13 грн.).
Щодо орендної плати з юридичних осіб, що сплачується до сільської ради с. Припруття, суд зазначає наступне.
На підставі висновків акту перевірки № 1010/15 від 02.11.2015 р., Новоселицькою ОДПІ винесено податкове повідомлення-рішення форми Ш № НОМЕР_5 від 02.11.2015 р. про сплату штрафних санкцій на суму 937,80 грн. (а.с. 49). Вказане податкове повідомлення-рішення отримано нарочно керівником відповідача, про що свідчить його підпис (а.с.49).
У звязку із порушенням відповідачем строків погашення узгодженого грошового зобовязання по орендній платі за землю з юридичних осіб, що сплачується до сільської ради с. Припруття (згідно висновків акту перевірки № 1010/15 від 02.11.2015 р.), позивачем нараховано пеню за період з 31.05.2011 р. по 30.03.2015 р. у розмірі 6167,05 грн. (а.с. 23-24).
Відтак, заборгованість по орендній платі з юридичних осіб, що сплачується до сільської ради с. Припруття становить 7104,85 грн. (937,80 грн. + 6167,05 грн.).
Також з матеріалів справи вбачається, що за відповідачем обліковується є заборгованість по земельному податку з юридичний осіб, яка сплачується до міської ради м. Герца в сумі 16304,49 грн.
Так, спеціалістами позивача проведено камеральну перевірку з питань сплати відповідачем плати за землю згідно декларації № 123 від 30.01.2011 р., за результатами якої складено акт № 38/15-01885199 від 10.12.2015 р. (а.с. 56-57).
На підставі висновків вказаного акту перевірки, Новоселицькою ОДПІ винесено податкове повідомлення-рішення форми Ш № НОМЕР_6 від 10.12.2015 р. про сплату штрафних санкцій по земельному податку з юридичних осіб на суму 2490,00 грн. (а.с. 58). Вказане податкове повідомлення-рішення отримано нарочно 10.12.2015 р. керівником відповідача, про що свідчить його підпис (а.с.58).
У звязку із порушенням відповідачем строків погашення узгодженого грошового зобовязання по земельному податку із юридичних осіб, визначеного в податковій декларації (згідно висновків акту № 38/15-01885199 від 10.12.2015 р.), позивачем нараховано пеню за період з 03.03.2011 р. по 30.03.2015 р. у розмірі 13813,89 грн. (а.с. 59-60).
Отже, заборгованість по земельному податку з юридичний осіб сплачується до міської ради м. Герца становить 16304,49 грн. ( 2490,00 грн + 13813,89 грн.).
Таким чином, за відповідачем рахується заборгованість по орендній платі за землю та земельному податку з юридичних осіб на загальну суму 74171,10 грн. (50761,76 грн. + 7104,85 грн. + 16304,49 грн.) Вказана обставина підтверджується також зворотнім боком облікових карток відповідача (а.с. 26-48, 50, 51-55, 61-70).
Статтями 67 та 68 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом, неухильно додержуватися Конституції України та законів України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платники податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенція контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства врегульовані Податковим кодексом України від 02.12.2010 р. № 2755- IV (далі ПК України).
Згідно п. 10.2 ст. 10 ПК України місцеві ради обовязково установлюють єдиний податок та податок на майно (в частині транспортного податку та плати за землю).
Підпункт 16.1.4. п. 16.1 ст. 16 ПК України передбачає, що платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Пунктом 14.1.175 ст. 14 ПК України визначено, що податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Відповідно до ст. 46 ПК України податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Пунктами 49.1, 49.3 ст. 49 ПК України визначено, 49.1. Податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків. Податкова декларація подається за вибором платника податків, якщо інше не передбачено цим Кодексом, в один із таких способів: а) особисто платником податків або уповноваженою на це особою; б) надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення; в) засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством.
Згідно п. 57.1 ст. 57 ПК України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Як вбачається із матеріалів справи відповідачем не сплачено самостійно визначене ним податкове зобовязання з плати за землю, зазначене у податкових деклараціях на суму 30533,82 грн.
У разі визначення податкового зобовязання контролюючим органом платник податків зобовязаний сплатити нараховану суму грошового зобовязання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення рішення, крім випадків, коли протягом цього строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобовязання платник податків зобовязаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження (п. 57.3 ст. 57 ПК України)
Згідно п. 54.1 статті 54 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Відповідно до п. 56.11 ст. 56 ПК України не підлягає оскарженню податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.
Згідно п.56.1 ст. 56 ПК України рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.
У разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган неправильно визначив суму грошового зобов'язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству або виходить за межі повноважень контролюючого органу, встановлених цим Кодексом або іншими законами України, він має право звернутися до контролюючого органу вищого рівня із скаргою про перегляд цього рішення (56.2. ст. 56 ПК України).
З матеріалів справи вбачається, що податкові повідомлення-рішення від 02.11.2015 р форми Ш № НОМЕР_4 та № НОМЕР_5, а також податкове повідомлення-рішення від 10.12.2015 р. форми Ш № НОМЕР_6 відповідачем в адміністративному чи судовому порядку не оскаржувалося.
Відтак, податкові зобовязання визначені в податкових повідомленнях-рішеннях в сумі 16240,21 грн., на думку суду, є узгодженими.
Відповідно до пп.14.1.162 п.14.1 ст.14 ПК України пеня - це сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки.
Стаття 129 ПК України передбачає, що після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Нарахування пені розпочинається при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні-рішенні згідно із цим Кодексом. Пеня, визначена пп. 129.1.1 п. 129.1 цієї статті, нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
Як вбачається із матеріалів справи, у звязку із порушенням відповідачем строків погашення узгодженого грошового зобовязання по орендній платі за землю та земельного податку з юридичних осіб позивачем нараховано пеню у розмірі 27397,07 грн. (7416,13 грн. + 6167,05 грн. + 13813,89 грн.) Вказана обставина підтверджується зворотнім боком облікових карток платника.
Доказів оскарження нарахованої пені відповідачем до суду не надано.
Підпунктом 14.1.147 п.14.1 ст.14 ПК України визначено, плата за землю - обовязковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності
Платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі (п. 286.2 ст. 286 ПК України).
Відповідно до п. 287.1, 287.3 ст. 287 ПК України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. Податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Судом встановлено, що сума податкового зобов'язання по орендній платі за землю та земельному податку з юридичних осіб, самостійно визначена відповідачем у податкових деклараціях, а також в податкових повідомленнях-рішеннях, у встановлений строк не було ним сплачені, у зв'язку з чим утворився борг та нараховано пеню всього на загальну суму 74171,10 грн.
Згідно п. 60.6. ст. 60 ПК України, якщо нарахована сума грошового зобов'язання або податкового боргу збільшується внаслідок їх адміністративного оскарження, раніше надіслане (вручене) податкове повідомлення-рішення або податкова вимога не відкликаються. На суму збільшення грошового зобов'язання надсилається окреме податкове повідомлення-рішення, а на суму збільшення податкового боргу окрема податкова вимога не надсилається (не вручається).
Пунктом 59.1 та 59.5 ст. 59 ПК України передбачено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Як зазначено позивачем у позовній заяві, Новоселицькою ОДПІ сформовано та направлено на адресу товариства з додатковою відповідальністю "Чернівціоблпаливо" податкову вимогу № 48 від 09.03.2011 р. З даного періоду податковий борг не переривався.
Оскільки, після вручення податкової вимоги сума податкового боргу у відповідача не змінилася, але податковий борг не був погашений відповідачем в повному обсязі, податкова вимога позивачем додатково не надсилалася.
Згідно п.п. 20.1.34 п. 20.1 ст.20 ПК України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до п. 95.1 ст. 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (п. 95.2, п. 95.3, п.95.4 ст.95 ПК України).
Згідно п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України та ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідач не надав належні та допустимі докази відсутності або погашення ним в добровільному порядку податкового боргу в сумі 74171,10 грн.
За таких обставин, суд приходить до висновку про порушення відповідачем вимог податкового законодавства щодо сплати податкових зобовязань, що є підставою для стягнення коштів з рахунків у банках, які обслуговують платника (відповідача) з погашення податкового боргу та вважає, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають обставинам справи і наявним матеріалам, у зв'язку з чим позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
У процесі розгляду справи не виявлено інших фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.
Керуючись ст. 129 Конституції України, ст. ст. 71, 86, 158, 160 - 167, 183-2 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Стягнути кошти з банківських рахунків товариства з додатковою відповідальністю "Чернівціоблпаливо" (58018, м. Чернівці, провулок Чкалова Валерія, буд. 6, ідентифікаційний код 01885199) в рахунок податкового боргу в сумі 74171,10 грн., а саме податковий борг:
7104,85 грн. орендної плати за землю з юридичних осіб одержувач Місцевий бюджет Припрутської сільської ради;
50761,76 грн. орендної плати за землю з юридичних осіб одержувач Місцевий бюджет Новоселицької міської ради;
16304,49 грн. земельний податок з юридичних осіб одержувач Місцевий бюджет Герцаївської міської ради.
Порядок та строки набрання постановою законної сили та оскарження.
Відповідно до ч. 1 та 3 ст. 254 КАС України постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова, згідно ст. 186 КАС України, може бути оскаржена в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в десятиденний строк з дня її проголошення апеляційної скарги. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 цього Кодексу, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя В.К. Левицький
Повний текст постанови виготовлений та підписаний судом 06.05.2015 р.