Постанова № 57612348, 06.05.2016, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.05.2016
Номер справи
822/534/16
Номер документу
57612348
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія

Справа № 822/534/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 травня 2016 року м. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіОСОБА_1 при секретаріОСОБА_2 за участі:представника позивача: ОСОБА_3, представника відповідача: ОСОБА_4, третьої особи: ОСОБА_5,розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_6 до Хмельницької обласної державної адміністрації, третя особа ОСОБА_5 про визнання незаконними дій та скасування розпорядження, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з адміністративним позовом до Хмельницької обласної державної адміністрації, третя особа ОСОБА_5, в якому просить:

- визнати протиправною та скасувати відмову Хмельницької обласної державної адміністрації у наданні ОСОБА_6 дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки водного фонду орієнтованою площею 1,7 га та 1,9 га для рибогосподарських потреб з подальшою передачею в оренду, яка розташована за межами населених пунктів на території Чепелівської сільської ради Красилівського району;

- визнати протиправним та скасувати розпорядження Хмельницької обласної державної адміністрації №98/2016-р від 03.03.2016 року про надання дозволу громадянину ОСОБА_5 на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок водного фонду в натурі (на місцевості) із земель державної власності площами 1,9324 га та 1,7025 га, які розташовані за межами населеного пункту на території Чепелівської сільської ради Красилівського району, з метою подальшої передачі у користування на умовах оренди для рибогосподарських потреб;

- зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_6 від 16 лютого 2016 року про надання йому дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки водного фонду орієнтованою площею 1,7 га та 1,9 га для рибогосподарських потреб з подальшою передачею в оренду, яка розташована за межами населених пунктів на території Чепелівської сільської ради Красилівського району.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що 16 лютого 2016 року звернувся до Хмельницької обласної державної адміністрації із заявою про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки водного фонду орієнтованою площею 1,7 га та 1,9 га для рибогосподарських потреб з подальшою передачею в оренду, яка розташована за межами населених пунктів на території Чепелівської сільської ради Красилівського району.

За результатами розгляду поданої заяви відповідач відмовив у наданні такого дозволу, обгрунтовуючи тим, що на вказані земельні ділянки вже надано дозвіл на розроблення технічної документації із землеустрою.

Позивач із вказаною відмовою у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не погоджується, та вважає її протиправною. Просить суд зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву від 16 лютого 2016 року, визнати протиправним та скасувати розпорядження Хмельницької обласної державної адміністрації №98/2016-р від 03.03.2016 року про надання дозволу громадянину ОСОБА_5 на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок водного фонду в натурі (на місцевості) із земель державної власності площами 1,9324 га та 1,7025 га, які розташовані за межами населеного пункту на території Чепелівської сільської ради Красилівського району, з метою подальшої передачі у користування на умовах оренди для рибогосподарських потреб.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.

Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, надавши суду заперечення, в якому просить у задоволенні позову відмовити в повному обсязі, з підстав викладених у ньому.

Третя особа - ОСОБА_5 у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, надавши суду заперечення, в якому просить у задоволенні позову відмовити, з підстав викладених у ньому.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, третьої особи, дослідивши належним чином зібрані докази по справі, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи на яких ґрунтуються вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення спору по суті, приходить до висновків, що позовні вимоги не підлягають до задоволення з наступних підстав.

Встановлено, що постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 30.06.2015 року у справі №822/2052/15 за позовом ОСОБА_5 до Хмельницької обласної державної адміністрації третя особа на стороні відповідача ОСОБА_7 екології та природних ресурсів Хмельницької обласної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії позов задоволено частково. Постановлено, визнати протиправною та скасувати відмову Хмельницької обласної державної адміністрації у наданні ОСОБА_5 дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок водного фонду площею 1,934 га та 1,7025 га, розташованих за межами с.Чепелівка Красилівського району Хмельницької області, оформлену листом від 03.04.2015 року №05/3-1338. Зобов'язати Хмельницьку обласну державну адміністрацію повторно розглянути заяву ОСОБА_5 від 06.03.2015 року про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок водного фонду площею 1,934 га та 1,7025 га, розташованих за межами с.Чепелівка Красилівського району Хмельницької області.

В мотивувальній частині рішення суду вказано, що суд вважає безпідставною відмову Хмельницької обласної адміністрації у наданні ОСОБА_5 дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок водного фонду площею 1,934га та 1,7025 га, розташованих за межами с.Чепелівка Красилівського району Хмельницької області, оформлену листом від 03.04.2015 року №05/3-1338.

Розпорядженням Хмельницької обласної державної адміністрації №98/2016-р від 03.03.2016 року про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки водного фонду в натурі (на місцевості) громадянину ОСОБА_5, на виконання постанови Хмельницького окружного адміністративного суду у справі №822/2052/15 від 30.06.2015 року, надано дозвіл на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок водного фонду в натурі (на місцевості) із земель державної власності площами 1,9324 га та 1,7025 га, які розташовані за межами населеного пункту на території Чепелівської сільської ради Красилівського району, з метою подальшої передачі у користування на умовах оренди для рибогосподарських потреб.

16 лютого 2016 року позивач звернувся із заявою до Хмельницької обласної державної адміністрації про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки водного фонду орієнтованою площею 1,7 га та 1,9 га для рибогосподарських потреб з подальшою передачею в оренду, яка розташована за межами населених пунктів на території Чепелівської сільської ради Красилівського району.

Разом із заявою як додатки подано: копію паспорта, копію довідки про присвоєння ідентифікаційного коду, графічні матеріали, на яких зазначено місце розташування бажаної земельної ділянки, копію дозволу на спеціальне водокористування.

Хмельницька обласна державна адміністрація своїм листом від 14.03.2016р. №03/1-1115 повідомила позивача, що за наявності вже наданого дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою на вказані земельні ділянки, підстави для надання такого дозволу громадянину ОСОБА_6 відсутні, а тому задовольнити заяву не має можливості.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наведене нижче.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

В силу ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України (далі ЗК України) громадяни та юридичні особи набувають право власності та право користування земельними ділянками із земель державної та комунальної власності за рішеннями органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

За змістом ч.2 ст.123 ЗК України зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.

У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). ОСОБА_8 Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку (ч.3 ст.123 Земельного кодексу України).

Таким чином, визначений статтею ст.123 ЗК України перелік підстав для відмови у наданні такого дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки є вичерпним.

Підставою для відмови позивачу у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки водного фонду орієнтованою площею 1,7 га та 1,9 га для рибогосподарських потреб з подальшою передачею в оренду, яка розташована за межами населених пунктів на території Чепелівської сільської ради Красилівського району, слугувало те, що на вказані земельні ділянки вже надано дозвіл на розроблення технічної документації із землеустрою.

Як встановлено, на виконання постанови Хмельницького окружного адміністративного суду у справі №822/2052/15 від 30.06.2015 року, якою Хмельницьку обласну державну адміністрацію зобов'язано повторно розглянути заяву ОСОБА_5 від 06.03.2015 року про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок водного фонду площею 1,934 га та 1,7025 га, розташованих за межами с.Чепелівка Красилівського району Хмельницької області, відповідачем винесено розпорядження №98/2016-р від 03.03.2016 року, яким громадянину ОСОБА_5 надано дозвіл на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок водного фонду в натурі (на місцевості) із земель державної власності площами 1,9324 га та 1,7025 га, які розташовані за межами населеного пункту на території Чепелівської сільської ради Красилівського району, з метою подальшої передачі у користування на умовах оренди для рибогосподарських потреб.

Суд, критично ставиться до твердження позивача, що ОСОБА_5 не отримував дозволу на спеціальне водокористування спірною земельною ділянкою, а тому не мав права на її відведення, оскільки як встановлено у постанові Хмельницького окружного адміністративного суду від 30.06.2015 року у справі №822/2052/15, що для отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок водного фонду для рибогосподарських потреб ОСОБА_5 надав Хмельницькій обласній державній адміністрації всі документи, передбачені ч. 2 ст. 123 ЗК України, а також копії дозволів на спеціальне водокористування, наявність яких відповідно до ч. 2 ст. 123 ЗК України є підставою для надання відповідного дозволу без проведення земельних торгів.

Згідно ч.1 ст.72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Крім того, суд не бере до уваги доводи позивача про те, що на момент повторного розгляду заяви ОСОБА_9 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок водного фонду площею 1.9324 га та 1.7025 га, які знаходяться за межами с. Чепелівка, Красилівського р-н, Хмельницької області 03.03.2016 року, вже була зареєстрована заява ОСОБА_6 від 16.02.2016 року про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою на вказані земельні ділянки, оскільки відповідачем повторно розглянуто заяву ОСОБА_5 від 06.03.2015 року про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок водного фонду площею 1,934 га та 1,7025 га, розташованих за межами с.Чепелівка Красилівського району Хмельницької області, а не від 03.03.2016 року, як стверджує позивач.

В процесі судового розгляду справи судом встановлено, що розпорядження від 03.03.2016 року №98/2016-р "Про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки водного фонду в натурі (на місцевості) громадянину ОСОБА_5В." прийняте Хмельницькою обласною державною адміністрацією в межах повноважень та у спосіб, визначений ЗК України, а відтак позовні вимоги про його скасування не підлягають до задоволення.

Враховуючи те, що розпорядженням Хмельницької обласної державної адміністрації №98/2016-р від 03.03.2016 року, на виконання постанови Хмельницького окружного адміністративного суду у справі №822/2052/15 від 30.06.2015 року, громадянину ОСОБА_5 надано дозвіл на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок водного фонду в натурі (на місцевості) із земель державної власності площами 1,9324 га та 1,7025 га, які розташовані за межами населеного пункту на території Чепелівської сільської ради Красилівського району, з метою подальшої передачі у користування на умовах оренди для рибогосподарських потреб, тому відповідачем правомірно відмовлено позивачу у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою на вказані земельні ділянки.

Отже, судом не встановлено, а позивачем не надано належних доказів в обґрунтування своїх позовних вимог, які б могли бути законною підставою для їх задоволення, а тому у задоволенні позовних вимог ОСОБА_6 слід відмовити.

У відповідності зі статтею 124 Конституції України, юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі, водночас частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. ст. 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

З огляду на викладене вище позивачем не доведено правомірність позовних вимог.

Керуючись ст. ст. 158-163 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

В позові ОСОБА_6 до Хмельницької обласної державної адміністрації про визнання незаконними дій та скасування розпорядження відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 10 травня 2016 року о 11 год. 45 хв.

Суддя "Згідно з оригіналом" Суддя ОСОБА_1