ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 819/479/16
05 травня 2016 р.м.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі головуючої судді Подлісної І.М. розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Зборівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області про зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Тернопільського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Зборівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області про зобов'язання вчинити дії.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач просить внести зміни, доповнення у актовий запис про народження ОСОБА_2 за № 12, складений 12 квітня 1942 року у селі Загіря Зборівського району Тернопільської області щодо доповнення графою національність матері «полька», та у актовий запис про шлюб громадян ОСОБА_3 та ОСОБА_2 № 15, складений 22 листопада 1963 року Загірянською сільською радою Зборівського району Тернопільської області, щодо виправлення національності нареченої з «українка» на «полька».
Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні позов підтримала в повному обсязі та просила його задовольнити, а також подала клопотання про те, щоб справа розглядалася в порядку письмового провадження.
Представник відповідача у судове засідання не зявився, хоча про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, причини неявки суду невідомі.
Таким чином, з огляду на вжиття судом всіх залежних від нього заходів щодо повідомлення належним чином сторін про наявність судової справи з їх участю та можливість реалізації ними права захисту у судовому порядку їх прав та інтересів, зважаючи на відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, а також враховуючи неявку в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, та відповідну заяву позивача про розгляд справи без його представника, - суд, у відповідності до положень статей 12, 41, частини 6 статті128 Кодексу адміністративного судочинства України, визнав за доцільне проводити розгляд справи в порядку письмового провадження без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши подані докази, суд вважає, що позов підставний і підлягає до задоволення, виходячи з наступних міркувань.
ОСОБА_1, звернулася до Зборівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області із заявою про внесення змін, доповнень у актовий запис про народження ОСОБА_2 за № 12, складений 12 квітня 1942 року у селі Загіря Зборівського району Тернопільської області щодо доповнення графою національність матері «полька», та у актовий запис про шлюб громадян ОСОБА_3 та ОСОБА_2 № 15, складений 22 листопада 1963 року Загірянською сільською радою Зборівського району Тернопільської області, щодо виправлення національності нареченої з «українка» на «полька».
Висновком Зборівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області від 06.04.2016 року позивачу було відмовлено. ОСОБА_1 вважає таку відмову незаконною та такою, яка порушує її права, з огляду на наступне.
Мати позивача ОСОБА_2 (дівоче прізвище ОСОБА_4) ОСОБА_5, народилася 05 грудня 1913 року в с. Загіря Зборівського району Тернопільської області, про що Зборівським районним відділом ЗАГС Тернопільської області в книзі реєстрації актів про народження 06 квітня 1967 року зроблено запис за № 248. В такому актовому записі вказано, що обоє її батьків ОСОБА_4 та ОСОБА_6 за національністю були поляками.
Оскільки дитина походить від своїх батьків, які є подружжям, а обоє батьків моєї матері ОСОБА_7 були поляками, то її мати також була полькою.
Як вбачається з повної копії акту про шлюб батьків ОСОБА_8 та ОСОБА_7, виданої управлінням запису актів громадянського стану столичного міста Варшава, воєводство Мазовецьке, Польща, № ZB-913/zag/1/1931, шлюб моїх батьків було укладено 20 жовтня 1931 року у римо-католицькій парафії в Залізцях, колишній Зборівський повіт, колишнє Тернопільське воєводство, на даний час Україна. Відомостей про національність жінки в такому актовому записі не вказано, тому що в документів відсутня така графа. Проте сам факт укладення шлюбу у римо-католицькому костелі а також те, що актовий запис на даний час зберігається на території Польщі також свідчить про приналежність її матері до польської національності.
Проте, в актовому записі, ОСОБА_2, про народження, який складений у с. Загіря Зборівського району Тернопільської області 12 квітня 1942 року за № 12, національності її батьків, а зокрема матері ОСОБА_9, не вказано взагалі, (тобто прямо не вказано про те, що вони були українцями). А в актовому записі про шлюб ОСОБА_3 та ОСОБА_2, складеному Загірянською сільською радою Зборівського району Тернопільської області 22 листопада 1963 року за № 15, її національність (національність дружини) помилково вказана «українка».
Обоє батьків матері позивача ОСОБА_4 та ОСОБА_6 за національністю були поляками.
Мати позивача, ОСОБА_9, за національністю також була полькою, сповідувала римо-католицьку віру, шлюб укладала у римо-католицькому костелі, батьки виховували її в дусі польських культурних традицій.
Відповідно до ст. 2 ч.1 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Згідно п. 1 ст. 1 Закону України Про державну реєстрацію актів цивільного стану від 01.07.2010 року № 2398-VI (далі Закон №2398), цей Закон регулює відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, визначає засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану.
Відповідно до ч. 1 ст.6 Закону №2398, відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
Згідно статті 9 Закону №2398, державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану. Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану.
Відповідно до ч. 1 ст. 22 Закону №2398 внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав.
Згідно ч. 4 ст. 22 Закону №2398, зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису.
Частиною 2 статті 300 Цивільного кодексу України визначено, що фізична особа має право на збереження своєї національної, культурної, релігійної, мовної самобутності, а також право на вільний вибір форм та способів прояву своєї індивідуальності, якщо вони не заборонені законом та не суперечать моральним засадам суспільства.
Згідно з положеннями статей 1, 3 Закону України Про національні меншини в Україні Україна гарантує громадянам республіки незалежно від їх національного походження рівні політичні, соціальні, економічні та культурні права і свободи, підтримує розвиток національної самосвідомості й самовиявлення.
Усі громадяни України користуються захистом держави на рівних підставах.
При забезпеченні прав осіб, які належать до національних меншин, держава виходить з того, що вони є невід'ємною частиною загальновизнаних прав людини.
До національних меншин належать групи громадян України, які не є українцями за національністю, виявляють почуття національного самоусвідомлення та спільності між собою.
Відповідно до статті 4 даного Закону відносини, які виникають з приводу реалізації громадянами України прав і свобод, пов'язаних з їх належністю до національних меншин, регулюються Конституцією України, цим Законом, прийнятими на їх підставі іншими законодавчими актами, а також міжнародними договорами України.
Статтею 11 Закону України Про національні меншини в Україні передбачено, що громадяни України мають право вільно обирати і відновлювати національність. Примус громадян хоч би в якій формі до відмови від своєї національності не допускається.
У Постанові Пленуму Верховного суду України від 07.07.1995 року Про практику розгляду судами справ щодо встановлення неправильності запису в актах громадянського стану зазначено, що при розгляді таких справ слід враховувати, що в актових записах про народження повинні міститись відомості про національність батьків, а якщо їх не було внесено чи неправильно зазначено то такий актовий запис має бути доповнено відповідно до рішення суду. Питання щодо національності батьків, суд вирішує на підставі письмових та інших доказів.
Відповідно до положень статті 122 Сімейного кодексу України, дитина, яка зачата у шлюбі, походить від батьків, які є подружжям.
Порядок внесення змін до актових записів цивільного стану регулюється Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 року № 96/5, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 року за № 55/18793 (далі - Правила).
Пунктом 1.1. Правил визначено, що внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських, міськрайонних управлінь юстиції у випадках, передбачених чинним законодавством.
За приписами пунктів 1.7 та 1.16 Правил зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису. Відмова органів державної реєстрації актів цивільного стану у внесенні змін до актових записів цивільного стану, їх поновленні та анулюванні може бути оскаржена в судовому порядку.
Згідно з підпунктом 2.16.7 пункту 2.16 вищезазначених Прави - на підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актові записи цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішенні суду.
Відповідно до частини 2 статті 162 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може, зокрема, прийняти постанову про зобов'язання відповідача вчинити певні дії.
Згідно ч. 2 статті 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
У відповідності до вищевказаних обставин справи, суд приходить до переконання, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Зборівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області про зобов'язання внести зміни у актовий запис є підставними та обґрунтованими, а відмова Відповідача у свою чергу є необґрунтованою та такою, яка не знайшла свого документального підтвердження в матеріалах справи.
Керуючись ст.ст. 94, 158-167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити. Зобовязати Зборівський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_2 за № 12, складеного 12 квітня 1942 року у селі Загіря Зборівського району Тернопільської області, доповнивши у відомостях про матір ОСОБА_9 національність «полька».
Зобовязати Зборівський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області внести зміни до актового запису про шлюб громадян ОСОБА_3 та ОСОБА_2 №15, складеного 22 листопада 1963 року Загірянською сільською радою Зборівського району Тернопільської області, виправивши національність дружини ОСОБА_2 з «українка» на «полька».
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Подлісна І.М.
копія вірна
СуддяПодлісна І.М.