ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 травня 2016 року № 813/1046/16
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Хоми О.П.,
з участю секретаря судового засідання Павлішевського М.В.,
з участю представників: позивача ОСОБА_1,
відповідача ОСОБА_2, ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства «Іскра» до Управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі м. Львова про визнання протиправним та скасування розрахунку,
в с т а н о в и в:
Публічне акціонерне товариство «Іскра» (далі - ПАТ «Іскра») звернулося до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі м. Львова (далі УПФУ в Галицькому районі) з вимогою визнати протиправним та скасувати Розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини другої Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з червня 2015 року, складений УПФУ в Галицькому районі 20.10.2015 року № 16081/04-26. В обґрунтування позовних вимог з посиланням на статтю 19 Конституції України, пункти 6.4, 6.5 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року №21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 року за №64/8663, вказує про те, що чинне законодавство передбачає право відповідача визначати розмір сум до відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій виключно за поточний рік та не передбачає права з донарахування додаткових сум відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за минулі періоди.
Представник позивача ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, викладений у позовній заяві. Просив позов задовольнити в повному обсязі.
Представники відповідача ОСОБА_2, ОСОБА_3 в судовому засіданні позову не визнали з підстав, викладених у запереченні на позовну заяву. Суть заперечень полягає у правомірності формування оскаржуваного Розрахунку. Підставою для проведення перерахунку пенсій ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 та ОСОБА_7 стали заяви, подані ними у травні-червні 2015 року. Перерахунок пенсії вказаним особам призвів до зміни сум, які підлягали до відшкодування та обумовили виникнення розбіжностей між фактичними витратами та сумами, виставленими до відшкодування. У звязку із несвоєчасним виявленням розбіжностей, Розрахунок був сформований лише у жовтні 2015 року. Просили відмовити у задоволенні позову.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, зясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
УПФУ в Галицькому районі 20.10.2015 року за № 16081/04-26 сформовано Розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини другої Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з червня 2015 року (далі - Розрахунок), який є предметом оскарження (а.с. 7-13).
В графі 15 вказаного Розрахунку у рядку «Всього» значиться сума 8879,98 грн, яка складається із сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій по особам ОСОБА_7, ОСОБА_6 та ОСОБА_8
Як пояснила представник відповідача ОСОБА_3 в судовому засіданні, необхідність формування Розрахунку була викликана розбіжностями, які виникли у звязку із проведеними перерахунками пенсій пенсіонерам ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 та ОСОБА_7 на підставі поданих ними у травні та червні заяв.
Формування оскаржуваного Розрахунку відбулося у жовтні 2015 року через те, що така розбіжність не була виявлена раніше.
Вирішуючи спір, суд виходив з наступного.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З 01.01.2011 року набрав чинності Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування», який визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.
Згідно з Прикінцевих та Перехідних положень Закону з дня набрання чинності цим Законом платники страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообовязкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, вважаються платниками єдиного внеску.
Пунктом 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» встановлено, що до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди: особам, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення». При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Відшкодуванню Пенсійному фонду України підлягають витрати на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до пунктів «а», «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», незалежно від їх часу призначення, до досягнення працівниками пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону, а саме: для чоловіків 60 років, для жінок 55 років.
Порядок відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, встановлено розділом 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року №21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 року за №64/8663 (надалі - Інструкція) (тут і далі в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Так, пунктом 6.1 Інструкції передбачено, що відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зокрема, 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім працівників, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, 100 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених з 2012 року.
Пунктом 6.4 Інструкції встановлено, що розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Згідно з пунктом 6.5 Інструкції розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються згідно з додатком 8 та додатком 8а до 1 січня поточного року та протягом 10 днів з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії.
Відповідно до п. 6.7 вказаної Інструкції підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
В абзаці другому пункту 6.8 Інструкції зазначено, що у разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання та ін.), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення цих обставин.
Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.
Таким чином, органи пенсійного фонду мають право для донарахування додаткової суми відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за попередні періоди лише у випадку зміни розміру пенсії або настання обставин, які безпосередньо впливають на суму відшкодування, про що повинні повідомити підприємство в місячний термін з моменту виникнення цих обставин.
Судом встановлено, що відповідачем проведено перерахунок пенсій ОСОБА_4 (на підставі заяви від 14.05.2015 року), ОСОБА_5 (на підставі заяви від 23.05.2015 року), ОСОБА_6 (на підставі заяви від 09.06.2015 року) та ОСОБА_7 (на підставі заяви від 10.06.2015 року).
Як видно з матеріалів справи, перерахунок пенсій ОСОБА_6 та ОСОБА_7 проведено з дати призначення пенсії до дати формування Розрахунку, тобто за минулі періоди, по яким ПАТ «Іскра» вже здійснював відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
У звязку з цим суд зазначає, що чинним законодавством, аналіз якого наведено по тексту постанови вище, не передбачено право органів пенсійного фонду для донарахування додаткової суми відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, за попередні періоди, оскільки така можливість передбачена лише на поточний рік.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Вищого адміністративного суду України від 14.03.2013 року №К/9991/32264/11.
Ураховуючи викладене, в УПФУ в Галицькому районі відсутні правові підстави для виставлення до відшкодування розрахунку по цих витратах.
Водночас, відповідач провів перерахунок пенсії ОСОБА_4, ОСОБА_5 з червня 2015 року.
В силу положень пункту 6.8 Інструкції, УПФУ в Галицькому районі повинно було повідомити ПАТ «Іскра» про проведенні перерахунки пенсій вищевказаним особам в липні 2015 року, та з цього часу позивач повинен був би відшкодовувати фактичні витрати по виплаті та доставці пільгових пенсій у перерахованих сумах ОСОБА_4 та ОСОБА_5, що позивачем не заперечується.
Однак відповідач в порушення вимог пункту 6.8 Інструкції своєчасно не повідомив про проведений з червня 2015 року перерахунок пенсій ОСОБА_4 та ОСОБА_5
Сторони підтвердили, що УПФУ в Галицькому районі вже виставлявся Розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини другої Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з червня 2015 року. Однак у тому Розрахунку відомості по ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 та ОСОБА_7 були без урахування проведених перерахунків.
За встановлених судом фактичних обставин формування УПФУ в Галицькому районі повторно Розрахунку за аналогічний період, до якого включено суми перерахованих фактичних витрат по виплаті та доставці пільгових пенсій ОСОБА_6 та ОСОБА_7 за минулі періодита суми перерахованих фактичних витрат по виплаті та доставці пільгових пенсій ОСОБА_4 та ОСОБА_5 з червня 2015 року, є протиправним.
Відповідно до вимог частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем не подано належних доказів правомірності формування оскаржуваного Розрахунку.
Відповідно до частини третьої статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті ( вчинені ) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Даючи оцінку Розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини другої Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з червня 2015 року, складеному Управлінням Пенсійного фонду України в Галицькому районі м. Львова 20.10.2015 року № 16081/04-26, суд дійшов висновку, що він суперечить чинному законодавству та принципам частини третьої статті 2 КАС України, тому його слід визнати протиправним та скасувати.
Відповідно до частини першої статті 94 КАС України підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі м. Львова понесені позивачем судові витрати у вигляді судового збору в сумі 3090,63грн, сплаченого за платіжним дорученням № 108699 від 23березня 2016 року.
Керуючись ст.ст.7-14, 69-71, 86, 87, 94, 159, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
п о с т а н о в и в :
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати Розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини другої Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з червня 2015 року, складений Управлінням Пенсійного фонду України в Галицькому районі м. Львова 20.10.2015 року № 16081/04-26.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі м. Львова в користь Публічного акціонерного товариства «Іскра» 3090 (три тисячі девяносто) грн 63 к. судових витрат.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови відповідно до частини другої статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Якщо субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Хома О.П.