ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 квітня 2016 року Справа № 803/441/16
ОСОБА_1 окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Александрової М.А.,
при секретарі судового засідання Веремчуку В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 управління Національної поліції у Волинській області , атестаційної комісії № 2 ОСОБА_3 управління Національної поліції у Волинській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача ОСОБА_1 обласна профспілкова організація атестованих працівників органів внутрішніх справ України, про визнання протиправними дій, визнання протиправним та скасування рішення, наказу, поновлення на посаді та стягнення грошового забезпечення за час вимушеного прогулу,
ВСТАНОВИВ:
01 квітня 2016 року ОСОБА_2 звернувся з адміністративним позовом до ОСОБА_3 управління Національної поліції у Волинській області, атестаційної комісії № 2 ОСОБА_3 управління Національної поліції у Волинській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача ОСОБА_1 обласна профспілкова організація атестованих працівників органів внутрішніх справ України, про визнання протиправними дій, визнання протиправним та скасування рішення, наказу, поновлення на посаді та стягнення грошового забезпечення за час вимушеного прогулу.
Позовні вимоги обґрунтовано наступними обставинами.
Позивач з 12 лютого 2002 року по 06 листопада 2015 року проходив службу в органах внутрішніх справ України, останнім часом на посаді дільничного інспектора міліції сектору дільничних інспекторів міліції Рожищенського районного відділу УМВС України у Волинській області.
Наказом від 07 листопада 2015 року № 1 о/с "По особовому складу" ОСОБА_3 управління Національної поліції у Волинській області позивача призначено, як такого, що прибув з Міністерства внутрішніх справ, з присвоєнням спеціального звання капітан поліції з 07 листопада 2015 року старшим інспектором черговим Рожищенського відділення поліції Ківерцівського відділу поліції ОСОБА_3 управління Національної поліції у Волинській області.
15 лютого 2016 року атестаційною комісією № 2 ГУ НП у Волинській області у складі голови комісії ОСОБА_4 заступника начальника управління-начальника відділу ОСОБА_5 превентивної діяльності Національної поліції України, секретаря комісії ОСОБА_6 працівника Управління патрульної поліції в місті ОСОБА_5 патрульної поліції Національної поліції України; членів комісії ОСОБА_7 головного оперуповноваженого-інспектора ОСОБА_5 внутрішньої безпеки Національної поліції України; ОСОБА_8 представника Асоціації фермерів та приватних землевласників ОСОБА_9; ОСОБА_10 представника громадського обєднання "Обєднання адвокатів, які надають безоплатну правову допомогу"; ОСОБА_11 представника громадського обєднання "Волинь"; проведене атестування позивача і прийнято рішення, оформлене протоколом ОП № 15.00003256. 0018366 від 15 лютого 2016 року, а саме: займаній посаді не відповідає, підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність.
Наказом № 41 о/с від 02 березня 2016 року начальника ГУНП у Волинській області "По особовому складу" звільнено капітана поліції ОСОБА_2 старшого інспектора-чергового Рожищенського відділення поліції Ківерцівського відділу поліції зі служби в поліції за пунктом 5 частини першої статті 77 Закону України "Про Національну поліцію" (через службову невідповідність) з 02 березня 2016 року. Підстава звільнення: висновок атестаційної комісії ОСОБА_3 управління Національної поліції у Волинській області від 15 лютого 2016 року.
Позивач вважав протиправними дії ОСОБА_3 управління Національної поліції у Волинській області щодо проведення атестації позивача, а також протиправними і такими, що підлягають скасуванню, рішення атестаційної комісії № 2 ГУНП у Волинській області від 15 лютого 2016 року щодо визнання ОСОБА_2 таким, що не відповідає займаній посаді, підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність, та наказ № 41 о/с від 02 березня 2016 року ГУНП у Волинській області про звільнення зі служби в поліції з наступних підстав.
Позивач прийнятий на службу в поліцію наказом від 07 листопада 2015 року № 1 о/с "По особовому складу" ОСОБА_3 управління Національної поліції у Волинській області на постійній основі, безстроково, оскільки в наказі про призначення на службу в поліцію відсутня вказівка про призначення на визначений строк, контракт не укладався, а тому проходження ним дострокової атестації могло мати місце лише з підстав, визначених частиною другою статті 57 Закону України "Про Національну поліцію". Оскільки Законом України "Про Національну поліцію" та Інструкцією про порядок проведення атестування поліцейських не встановлені строки та періодичність проведення атестації, то слід керуватися Законом України "Про професійний розвиток працівників", статтею 11 якого встановлено, що категорії працівників, які підлягають атестації, та періодичність її проведення визначаються колективним договором, На підприємствах, в установах і організаціях, у яких не укладаються колективні договори, категорії працівників, які підлягають атестації, строки та графік її проведення визначаються роботодавцем за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації. Атестація працівників проводиться не частіше ніж один раз на три роки. Проводиться атестація за рішенням роботодавця, яким затверджуються положення про проведення атестації, склад атестаційної комісії, графік проведення атестації. Атестаційна комісія формується з висококваліфікованих фахівців та представника виборного органу первинної профспілкової організації. Статтею 12 Закону визначено категорії працівників, які не підлягають атестації, до яких включено осіб, які відпрацювали на відповідній посаді менше одного року.
Отже, дії відповідача ГУНП у Волинській області щодо призначення проведення 16 лютого 2016 року атестування позивача є протиправними.
Крім того, порушена процедура проведення атестації. Так, до повноважень атестаційної комісії органу поліції належить проведення атестування поліцейських відповідних органів поліції. До складу атестаційної комісії входять: голова комісії та секретар, які визначаються керівником органу поліції за погодженням із ОСОБА_12 Національної поліції України. До комісій можуть бути включені працівники підрозділів кадрового забезпечення, ОСОБА_5 внутрішньої безпеки Національної поліції України, практичної психології та інші працівники апарату Національної поліції України чи органу поліції, а також за згодою народні депутати України, працівники МВС, громадських, правозахисних організацій, представники проектів міжнародної технічної допомоги, громадськості та засобів масової інформації. З урахуванням мети проведення атестації, з урахуванням вимог Закону України "Про професійний розвиток працівників", Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого постановою кабінету Міністрів України від 29 липня 1991 року № 114, яке є діючим, для обєктивної оцінки ділових, професійних, особистих якостей поліцейських, їх освітнього та кваліфікаційного рівнів, на підставі глибокого і всебічного вивчення, визначення відповідності посадам, а також перспектив їхньої службової карєри до комісії мають бути включені винятково кваліфіковані фахівці, які б могли оцінити усі критерії відповідності того чи іншого поліцейського, та представники профспілкового органу. Разом з тим статтею 104 Закону України "Про Національну поліцію" визначено, що для захисту своїх прав та законних інтересів працівники поліції можуть утворювати професійні об'єднання та професійні спілки відповідно до Закону України "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності". Позивач є членом ОСОБА_1 обласної профспілкової організації атестованих працівників органів внутрішніх справ України. Наказом ОСОБА_12 Національної поліції України від 12 лютого 2016 року № 145 до складу апеляційної атестаційної комісії західного регіону № 2 був включений ОСОБА_9 - голова ОСОБА_1 обласної профспілкової організації атестованих працівників органів внутрішніх справ України. Проте, наказом Національної поліції України від 20 лютого 2016 року № 156. ОСОБА_9 був виключений зі складу комісії , а тому в засіданні апеляційної атестаційної комісії західного регіону № 2 24 лютого 2016 року, на якому розглядалася скарга позивача на рішення атестаційної комісії № 2 ГУ НП у Волинській області від 15 лютого 2016 року, представник профспілки участі не приймав.
На підставі наведеного позивач просив визнати протиправними дії ОСОБА_3 управління Національної поліції у Волинській області щодо проведення атестування позивача; визнати протиправним і скасувати рішення атестаційної комісії № 2 ОСОБА_3 управління Національної поліції у Волинській області, оформлене протоколом ОП № 15.00003256.0018366 від 15 лютого 2016 року, щодо визнання позивача таким, що не відповідає займаній посаді, підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність; визнати протиправним і скасувати наказ ОСОБА_3 управління Національної поліції у Волинській області від 02 березня 2016 року № 41 о/с "По особовому складу" про звільнення позивача зі служби в поліції за пунктом 5 частини першої статті 77 Закону України "Про Національну поліцію" через службову невідповідність; поновити позивача на посаді старшого інспектора-чергового Рожищенського відділення поліції Ківерцівського відділу поліції з 02 березня 2016 року; стягнути з ОСОБА_3 управління Національної поліції у Волинській області на користь позивача грошове забезпечення за час вимушеного прогулу з 02 березня 2016 року по день поновлення на службі в поліції.
В судове засідання особи, які беруть участь у справі, не прибули, про дату, час і місце розгляду справи повідомлені належним чином, що підтверджується розписками про вручення судових повісток (а.с. 120-123).
Позивач ОСОБА_2, його представник ОСОБА_13, представник відповідача ГУ НП у Волинській області ОСОБА_14 подали клопотання про розгляд справи за їх відсутності (а.с. 128, 129, 127).
Відповідно до частини четвертої статті 122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності.
Представник відповідача атестаційної комісії № 2 ГУ НП у Волинській області в судове засідання не прибув.
Відповідно до положень статті 37 КАС України у разі відмови адресата від одержання повістки особа, яка її доставляє, робить відповідну відмітку на повістці, засвідчує її власним підписом і негайно повертає до адміністративного суду. Особа, яка відмовилася одержати повістку, вважається такою, що її повідомлено про дату, час і місце судового засідання.
Згідно з частиною першою статті 41 КАС України у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі, (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Отже, оскільки особи, які беруть участь у справі, належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, в судове засідання не прибули, при цьому позивач ОСОБА_2, його представник ОСОБА_13, представник відповідача ГУ НП у Волинській області ОСОБА_14 подали клопотання про розгляд справи за їх відсутності (а.с. 128, 129, 127), суд вважає можливим розгляд і вирішення справи за відсутності осіб, які беруть участь у справі, на підставі наявних у справі доказів, без здійснення фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
В письмових запереченнях проти адміністративного позову від 19 квітня 2016 року № 753/26/01-2016 (а.с. 84-91) відповідач ОСОБА_12 управління Національної поліції у Волинській області адміністративний позов не визнає і просить відмовити в його задоволенні з тих підстав, що відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Наказ про звільнення позивача зі служби в поліції прийнятий на підставі рішення (висновку) атестаційної комісії, яке є обов'язковим до виконання керівником органу поліції.
Судом встановлено, що відповідно до наказу ГУ НП у Волинській області від 03 лютого 2016 року № 145 (а.с. 27), протоколу засідання атестаційної комісії № 2 ГУ НП у Волинській області від 15 лютого 2016 року (а.с. 30) місцем проведення діяльності атестаційної комісії № 2 ГУ НП у Волинській області є місто Луцьк, вулиця Винниченка, будинок 11, тобто місцезнаходження відповідача - ГУНП у Волинській області.
Атестаційна комісія № 2 ГУ НП у Волинській області відмовилася від одержання судових повісток, шо підтверджується судовими повістками з відмітками особи, яка доставляла судові повістки, засвідченими власними підписами цієї особи ( а.с. 123).
Отже, відповідач атестаційна комісія № 5 ГУНП у Волинській області відповідно до правил статті 37 КАС України вважається таким, що його повідомлено про дату, час і місце судового засідання.
Зясувавши всі обставини у справі та перевіривши їх доказами, суд прийшов до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню.
Відповідно до пунктів 1 і 7 частини першої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень; суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Отже, даний спір є публічно-правовим, оскільки однією із сторін є суб'єкти владних повноважень ОСОБА_12 управління Національної поліції у Волинській області та атестаційна комісія № 2 ОСОБА_3 управління Національної поліції у Волинській області. Атестаційна комісія № 2 ГУ НП у Волинській області є спеціальним органом з питань проведення атестування поліцейських, яка утворена відповідно до Інструкції про порядок проведення атестування поліцейських (Інструкція), затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України (МВС України) від 17 листопада 2015 року № 1465, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 18 листопада 2015 року за № 1445/27890, в компетенцію якого входить проведення атестування поліцейських та складання обовязкового для керівника поліцейського висновку про подальше його просування по службі або звільнення з неї
Відповідно до пункту 1 частини другої статті 18 КАС України окружним адміністративним судам предметно підсудні адміністративні справи однією зі сторін в яких є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська, Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ щодо їх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Згідно з частиною другою статті 19 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження правових актів індивідуальної дії, а також дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх обєднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача, або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
Як встановлено судом з паспорта позивача , виданого 16 листопада2007 року Рожищенським РВ УМВС України у Волинській області, зареєстрованим місцем проживання позивача є місто село Валерянівка Рожищенського району Волинської області, вул.Зарічна, 44 (а.с. 1616-17).
Отже, дана адміністративна справа підсудна ОСОБА_15 окружному адміністративному суду.
Відповідно до частини третьої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
При вирішенні спору судом дії відповідача ГУ НП у Волинській області, рішення відповідача атестаційної комісії № 2 ГУ НП у Волинській області від 16 лютого 2016 року, наказ відповідача ГУ НП у Волинській області від 02 березня 2016 року № 41 о/с про звільнення позивача з роботи, вчинені і прийняті відповідачами як субєктами владних повноважень, перевірялися на відповідність вимогам частини третьої статті 2 КАС України.
Згідно із частиною першою статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Відповідно до частини другої статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд приходить до висновку, що відповідачі не довели правомірності вчинених дій та прийнятих рішення від 12 лютого 2016 року і наказу від 02 березня 2016 року про звільнення позивача з роботи, а тому вони є протиправними, а рішення і наказ, крім того, підлягають скасуванню.
Відповідно до пункту 15 частини першої статті 3 КАС України публічна служба діяльність на державних політичних посадах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, дипломатична служба, інша державна служба, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
Отже, будь-яка публічна служба є державною службою.
Судом встановлено, що позивач з 07 листопада 2015 року проходив службу в органах національної поліції України (а.с. 25), тобто перебував на публічній службі, а відповідно до пункту 2 частини другої статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.
Відповідно до положень пунктів 9 і 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про Національну поліцію", у звязку із припиненням виконання функцій ОСОБА_3 управлінням МВС України у Волинській області та створенням ОСОБА_3 управління Національної поліції у Волинській області, на підставі рапорту та заяви позивача наказом від 07 листопада 2015 року № 1 о/с "По особовому складу" ОСОБА_3 управління Національної поліції у Волинській області призначено позивача, як такого, що прибув з Міністерства внутрішніх справ, з присвоєнням спеціального звання капітан поліції в порядку переатестування та установленням посадового окладу згідно з штатним розписом, з 07 листопада 2015 року старшим інспектором-черговим Рожищенського відділення поліції Ківерцівського відділу поліції ОСОБА_3 управління Національної поліції у Волинській області.
Наказом ОСОБА_12 Національної поліції України від 20 листопада 2015 року № 210 о/с з метою оцінки ділових, професійних, особистих якостей поліцейських, їх освітнього та кваліфікаційного рівнів, на підставі глибокого і всебічного вивчення, визначення відповідності посадам, а також перспектив їхньої службової карєри при призначенні на вищу посаду, переміщення на нижчу, звільнення зі служби в поліції через службову невідповідність, керуючись статтею 57 Закону України "Про Національну поліцію" було призначено проведення атестації поліцейського апарату Національної поліції України та підпорядкованих структурних підрозділів.
Наказом керівника ГУ НП у Волинській області від 22 січня 2016 року № 85 (а.с.112) "Про організацію проведення атестування особового складу ОСОБА_3 управління Національної поліції у Волинській області" з метою оцінки ділових, професійних, особистих якостей поліцейських, їх освітнього та кваліфікаційного рівнів, на підставі глибокого і всебічного вивчення, визначення відповідності посадам, а також перспектив їхньої службової карєри при призначенні на вищу посаду, переміщення на нижчу, звільнення зі служби в поліції через службову невідповідність, на підставі статті 57 Закону України "Про Національну поліцію" та Інструкції про порядок проведення атестування поліцейських, затвердженої наказом МВС України від 17 листопада 2015 року № 1465, було призначено проведення атестування поліцейських ОСОБА_3 управління Національної поліції у Волинській області та підпорядкованих підрозділів атестаційними комісіями ГУ НП у Волинській області, починаючи з 22 січня 2016 року.
Цим же наказом (а.с.112) створено атестаційну комісію ГУ НП № 2; вирішено погодити з керівництвом Національної поліції України персональний склад атестаційної комісії та подати його на затвердження; визначено робочим місцем атестаційної комісії: місто Луцьк, вулиця Винниченка, будинок 11; зобовязано посадових осіб відділів поліції, структурних і підпорядкованих підрозділів ГУ НП у Волинській області скласти списки поліцейських, які підлягають атестуванню, підготувати атестаційні листи на поліцейських, додаткові матеріали щодо проходження служби поліцейськими; довести до відома поліцейських інформацію про час та місце проведення засідань атестаційної комісії; розмістити на офіційному сайті ГУ НП оголошення про набір до атестаційних комісій осіб з числа народних депутатів України, працівників МВС, громадських і правозахисних організацій, проектів міжнародної технічної допомоги, громадськості та засобів масової інформації.
Наказом ГУ НП у Волинській області від 25 січня 2016 року № 95 (а.с. 96) "Про організацію заходів з тестування поліцейських ГУ НП у Волинській області" було зобовязано керівників відділів поліції, структурних і підпорядкованих підрозділів ГУ НП у Волинській області до 30 січня 2016 року забезпечити реєстрацію поліцейських, які підлягають атестуванню, у єдиній централізованій відомчій телекомунікаційній мережі (ЄЦВТМ); розмістити на офіційному сайті ГУ НП оголошення про проведення тестування, складеного з дотриманням вимог пункту 7 розділу V Інструкції про порядок проведення атестування поліцейських.
03 лютого 2016 року наказом ГУ НП у Волинській області № 145 "Про затвердження персонального складу атестаційних комісій ОСОБА_3 управління Національної поліції у Волинській області" (а.с. 97-98) затверджено персональний склад атестаційної комісії № 2 у кількості 6 осіб, з яких 3 кадрові працівники органів Національної поліції України: ОСОБА_4 голова комісії; заступник начальника управління начальник відділу ОСОБА_5 превентивної діяльності Національної поліції України; ОСОБА_6 секретар комісії, працівник Управління патрульної служби в місті ОСОБА_5 патрульної поліції Національної поліції України; ОСОБА_7 головний оперуповноважений-інспектор ОСОБА_5 внутрішньої безпеки Національної поліції України та 3 представники громадських організацій (ОСОБА_16В представник ОСОБА_15 обласної громадської організації "Центр правової допомоги; ОСОБА_11 представник громадського обєднання "Волинь"; ОСОБА_8 представник Асоціації фермерів та приватних землевласників ОСОБА_9).
03 лютого 2016 року ОСОБА_12 Національної поліції України було погоджено персональний склад атестаційної комісії № 5 ГУ НП у Волинській області (а.с.99-100).
12 лютого 2016 року наказом ГУ НП у Волинській області № 157 "Про внесення змін до наказу ГУ НП від 03 лютого 2016 року № 145 "Про затвердження персонального складу атестаційних комісій ГУ НП у Волинській області" (а.с. 75) виключено з персонального складу атестаційної комісії №2 ОСОБА_16 представника ОСОБА_15 обласної громадської організації "Центр правової допомоги" з 12 лютого 2016 року; включено до складу комісії ОСОБА_10 - представника громадського обєднання "Обєднання адвокатів, які надають безоплатну правову допомогу"
Проте, доказів погодження ОСОБА_12 Національної поліції України змін у персональному складі атестаційної комісії № 5 відповідачами суду не надано.
Наказом Національної поліції України від 12 лютого 2016 року № 124 (а.с.109) "Про затвердження персонального складу апеляційної атестаційної комісії західного регіону № 2" затверджено персональний склад апеляційної атестаційної комісії західного регіону № 2: голова комісії ОСОБА_17 заступник начальника управління - начальник відділу ОСОБА_3 слідчого управління Національної поліції України; секретар Образцова-Поддубняк А.Г. інспектор роти № 7 батальйону № 2 Управління патрульної поліції у місті Києві; члени комісії ОСОБА_18 головний інспектор Департаменту кадрового забезпечення Національної поліції України, ОСОБА_19 представник громадської організації "Народний тил"; ОСОБА_9 представник ОСОБА_15 обласної профспілкової організації атестованих працівників органів внутрішніх справ України; ОСОБА_20 представник комітету правозахисту та боротьби з корупцією Громадської ради ОСОБА_9; ОСОБА_21 представник ОСОБА_15 обласної громадської організації "Центр правової допомоги".
Згідно з наказом Національної поліції України від 20 лютого 2016 року № 156 "Про внесення змін до наказу Національної поліції України від 12 лютого 2016 року № 124 "Про затвердження персонального складу апеляційної атестаційної комісії західного регіону № 2 " виключено з персонального складу атестаційної комісії західного регіону № 2 ОСОБА_9 представника ОСОБА_15 обласної профспілкової організації атестованих працівників органів внутрішніх справ України; затверджено членом апеляційної атестаційної комісії західного регіону № 2 ОСОБА_22 представника громадської організації "ВО "Автомайдан" (а.с. 132).
16 лютого 2016 року атестаційною комісією № 2 ГУ НП у Волинській області була проведена атестація позивача, за результатами атестування прийнято рішення, оформлене протоколом ОП № 15.00003256.0018366 від 15 лютого 2016 року (а.с. 108), а саме: займаній посаді не відповідає, підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність. В засіданні комісії приймали участь: голова комісії ОСОБА_4М, ОСОБА_6 секретар комісії, члени комісії ОСОБА_11, ОСОБА_8, ОСОБА_13, А.Я., ОСОБА_7
Рішенням апеляційної атестаційної комісії західного регіону № 2 від 24 лютого 2016 року, оформленим протоколом засідання апеляційної атестаційної комісії західного регіону № 2 від 24 лютого 2016 року ОП № 15 00003898.0018366 (а.с.110), визнано, що скарга позивача на рішення атестаційної комісії ГУ НП у Волинській області від 16 лютого 2016 року розгляду не підлягає, оскільки позивачем не набрано 60 і більше балів за професійний тест та тест на загальні здібності та навички.
Суд прийшов до висновку, що дії та рішення відповідачів не відповідають Європейській конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, Конституції України та законам України.
Так, позивача відповідно до положень пунктів 9 і 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про Національну поліцію", у звязку із припиненням виконання функцій ОСОБА_3 управлінням МВС України у Волинській області та створенням ОСОБА_3 управління Національної поліції у Волинській області, на підставі заяви позивача, наказом від 07 листопада 2015 року № 1 о/с "По особовому складу" ОСОБА_3 управління Національної поліції у Волинській області призначено, як такого, що прибув з Міністерства внутрішніх справ, з присвоєнням спеціального звання капітан поліції в порядку переатестування та установленням посадового окладу згідно з штатним розписом, з 07 листопада 2015 року старшим інспектором Рожищенського відділення Ківерцівського відділу ОСОБА_3 управління Національної поліції у Волинській області (а.с. 93).
Відповідно до частини першої статті 58 Закону України "Про Національну поліцію" призначення на посаду поліцейського здійснюється безстроково (до виходу на пенсію або у відставку), за умови успішного виконання службових обовязків.
Суд не бере до уваги посилання відповідача ОСОБА_3 управління Національної поліції у Волинській області на те, що позивача було призначено на посаду тимчасового штату територіального підрозділу Національної поліції України (а.с. 94), що позивач не перебував на постійній посаді, оскільки частиною другою статті 58 Закону України "Про Національну поліцію" передбачено випадки, коли особа може бути призначена на посаду в органи Національної поліції України тимчасово. До них відносяться: 1) заміщення посади поліцейського на період відсутності особи, за якою відповідно до закону зберігається посада поліцейського, 2) заміщення посад, призначенню на які передує укладання контракту.
Враховуючи, що в наказі про призначення позивача на посаду поліцейського від 07 листопада 2015 року № 1 о/с "По особовому складу" (а.с. 93) було відсутнє посилання на підстави, визначені частиною другою статті 58 Закону України "Про Національну поліцію", позивач є таким, що прийнятий на службу до Національної поліції України безстроково із забезпеченням відповідних гарантій поліцейського.
Однією з таких гарантій незалежності поліцейського є проходження атестацій щодо відповідності його займаній посаді виключно з підстав, визначених законом.
Атестація поліцейських відповідно до частини першої статті 57 Закону України "Про Національну поліцію", насамперед, є індивідуальним заходом, який здійснюється з метою оцінки ділових, професійних, особистих якостей поліцейських, їх освітнього та кваліфікаційного рівнів, на підставі глибокого і всебічного вивчення, визначення відповідності посадам, а також перспектив їхньої службової карєри при призначенні на вищу посаду, переміщення на нижчу, звільнення зі служби в поліції через службову невідповідність конкретного поліцейського.
Пунктами 9 і 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про Національну поліцію" не передбачено проведення атестації усіх без винятку працівників поліції, які перейшли на службу в поліцію за переводом з міліції, як передумову їх прийняття на службу в Національну поліцію чи зайняття ними конкретних посад.
Частиною першою статті 57 зазначеного Закону взагалі не передбачено проходження поліцейськими так званих планових атестацій для підтвердження ними відповідності займаним посадам.
Відповідно до статті 3 Закону України "Про Національну поліцію" у своїй діяльності поліція керується Конституцією України, міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною ОСОБА_6 України, цим та іншими законами України, актами Президента України та постановами Верховної ОСОБА_6 України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, а також виданими відповідно до них актами Міністерства внутрішніх справ України, іншими нормативно-правовими актами. Згідно з частиною першою статті 7 Закону під час виконання своїх завдань поліція забезпечує дотримання прав і свобод людини, гарантованих Конституцією та законами України, а також міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною ОСОБА_6 України, і сприяє їх реалізації.
Дії відповідача ОСОБА_3 управління Національної поліції України у Волинській області щодо призначення і проведення атестування позивача згідно з наказом ГУ НП у Волинській області від 22 січня 2016 року № 85 (а.с.95) "Про організацію проведення атестування особового складу ОСОБА_3 управління Національної поліції у Волинській області" вчинені в порушення вимог статті 3 Закону України "Про Національну поліцію", не ґрунтуються на положеннях Конституції України та законів України та в порушення вимог частини першої статті 7 Закону не забезпечують дотримання прав і свобод людини, гарантованих Конституцією та законами України. Тому суд вважає, що згідно із статтею 9 КАС України цей наказ не може розглядатися як належна законна підстава для проведення атестації позивача.
Для оцінки законності призначення і проведення атестації позивача застосуванню підлягають положення Європейської конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, Конституції України, Закону України "Про Національну поліцію" та інших нормативних актів, які відповідають їм.
Отже, суд прийшов до висновку, що підстав, встановлених Законом України "Про Національну поліцію", для призначення проведення атестації усіх без будь-яких виключень поліцейських не було.
Стосовно наявності індивідуальних підстав для проведення атестації позивача, визначених Законом України "Про Національну поліцію", суд зазначає наступне.
Підстави проведення атестації поліцейських у окремих випадках визначені частиною другою статті 57 Закону України "Про Національну поліцію". До таких випадків віднесені: 1) при призначенні на вищу посаду, якщо заміщення цієї посади здійснюється без проведення конкурсу; 2) для вирішення питання про переміщення на нижчу посаду через службову невідповідність; 3) для вирішення питання про звільнення зі служби в поліції через службову невідповідність.
Як встановлено судом з атестаційного листа позивача від 29 січня 2016 року (а.с. 101), атестація позивача проводилася за відсутності посилання на будь-яку з підстав проведення атестації поліцейського, які визначені у частині другій статті 57 Закону України "Про Національну поліцію".
З атестаційного листа також встановлено, що позивач проходить службу в органах поліції з 07 листопада 2015 року та у займаній посаді атестується вперше.
Отже, суд прийшов до висновку, що й індивідуальних підстав, визначених частиною другою статті 57 Закону України "Про Національну поліцію", для призначення відповідачем атестації позивача станом на 22 січня 2016 року також не було.
Крім того, суд вважає незаконним призначення проведення атестації позивача протягом першого року проходження служби після призначення на посаду, виходячи з наступного.
Відповідно до положень частин четвертої і пятої статті 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду України, є обовязковими для всіх субєктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.
Висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду України, враховуються іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права. Суд має право відступити від правової позиції, викладеної у висновках Верховного Суду України, з одночасним наведенням відповідних мотивів.
Згідно з положеннями статті 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обовязковими для всіх субєктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.
Постановою Верховного Суду України від 05 березня 2012 року у справі № 21-42а-12 (номер рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень 24068075) встановлено, що питання, повязані із прийняттям (обранням, призначенням) громадян на публічну службу, її проходженням та звільненням із неї (її припиненням), урегульовані спеціальним законодавством, зокрема, Законом України від 20 грудня 1990 року № 565-ХІІ "Про міліцію", Законом України від 02 грудня 1990 року № 509-ХІІ "Про державну податкову службу", Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ Української РСР. Тому, за загальним правилом, під час вирішення справ цієї категорії пріоритетними є норми спеціальних законів. Трудове законодавство підлягає
застосуванню у випадках, якщо нормами спеціальних законів не врегульовано спірних правовідносин, або коли про це йдеться у спеціальному законі.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом України у постанові від 17 лютого 2015 року у справі № 21-8а15 (номер рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень 42946756).
Отже, оскільки положеннями спеціального законодавства з питань проходження служби в поліції Законом України "Про Національну поліцію" не врегульоване питання визначення кола осіб, які не підлягають атестації, суд з врахуванням наведених рішень Верховного Суду України, вважає можливим застосувати до спірних правовідносин окремі положення Закону України "Про професійний розвиток працівників" від 12 січня 2012 року № 4312-VІ.
Відповідно до частини першої статті 12 цього Закону атестації не підлягають: працівники, які відпрацювали на відповідній посаді менше одного року; вагітні жінки; особи, які здійснюють догляд за дитиною віком до трьох років або дитиною-інвалідом, інвалідом дитинства; одинокі матері або одинокі батьки, які мають дітей віком до чотирнадцяти років; неповнолітні; особи, які працюють за сумісництвом.
Таким чином, оскільки позивача було призначено на посаду в поліції наказом ГУ НП у Волинській області від 07 листопада 2015 року № 1 о/с "По особовому складу" (а.с. 93) вперше, тому він не міг бути призначеним до проходження атестації за цією посадою до 07 листопада 2016 року.
Крім того, відповідно до частини першої статті 9 Конституції України чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною ОСОБА_6 України, є частиною національного законодавства України. Згідно із статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" від 23 лютого 2006 року № 3477-ІV суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права. Отже, суди і органи державної влади повинні дотримуватись положень Європейської конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, застосовувати в діяльності рішення Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ).
Аналогічний обовязок Національної поліції України та її посадових і службових осіб щодо застосування положень Конвенції у своїй діяльності встановлений положеннями статті 6 Закону України "Про Національну поліцію" - поліція у своїй діяльності керується принципом верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Принцип верховенства права застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини.
Відповідно до пункту першого статті 6 Конвенції кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обовязків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Згідно з практикою Європейського суду з прав людини орган, який не є одним із судів держави, може тим не менше для цілей пункту першого статті 6 Конвенції, розглядатися як "суд" у змістовному значенні цього терміну (пункт 36 рішення у справі Срамек проти Австрії). "Суд" може являти собою орган, заснований з метою вирішення обмеженої кількості питань, за умови, що він завжди забезпечує відповідні гарантії.
У пункті 108 рішення Європейського суду з прав людини у справі "ОСОБА_23 проти України" (Заява № 21722/11), яке набуло статусу остаточного 27 травня 2013 року, Суд зауважив, що "Вища рада юстиції (ВРЮ) та парламент виконували функцію розгляду справи щодо заявника та винесення обовязкового рішення. Згодом Вищий адміністративний суд України здійснив перегляд висновків та рішень вищезазначених органів. Отже, спершу Суд повинен розглянути, чи були дотримані принципи незалежного та безстороннього суду на стадії розгляду справи заявника та винесення обовязкового для виконання рішення".
Отже, наведене свідчить про те, що Європейський суд з прав людини визначає терміном "суд" не тільки суди загальної юрисдикції, але й інші органи, які розглядають справи осіб, а тому повинні дотримуватися принципу незалежного і безстороннього суду на стадії розгляду справи заявника та винесення обовязкового для виконання рішення.
Атестаційна комісія № 2 ГУ НП у Волинській області створена відповідно до положень Інструкції про порядок проведення атестування поліцейських, затвердженої наказом МВС України від 17 листопада 2015 року № 1465 (Інструкція) з метою вирішення конкретних питань забезпечення проведення атестації поліцейських.
Відповідно до пункту 4 розділу III Інструкції "Повноваження голови, секретаря та членів атестаційної комісії" член атестаційної комісії повинен бути відведений, якщо є інформація про конфлікт інтересів або обставини, що викликають сумнів у його безсторонності. Якщо такі обставини існують, член атестаційної комісії повинен заявити самовідвід. Із тих самих підстав відвід члену комісії можуть заявити особи, щодо яких атестаційна комісія може прийняти рішення.
Відвід має бути вмотивований і поданий до початку розгляду питання у формі письмової заяви на ім'я голови атестаційної комісії. Головуючий на засіданні зобов'язаний ознайомити із заявою про відвід члена комісії, якому заявлено відвід.
Рішення про відвід (самовідвід) приймає атестаційна комісія більшістю голосів членів, які беруть участь у засіданні. Член комісії, щодо якого приймається рішення про відвід (самовідвід), не бере участі в голосуванні.
Крім того, порядок здійснення функцій атестаційною комісією визначений у розділі IV Інструкції; пунктами 24 і 28 розділу IV Інструкції визначено прийняття атестаційною комісією рішення (висновку), яке є обовязковим до виконання керівниками органів поліції, яким надано право призначення поліцейського на посаду та звільнення з посади або зі служби.
Отже, атестаційна комісія № 2 ГУ НП у Волинській області має всі необхідні ознаки "суду" в розумінні частини першої статті 6 Європейської конвенції з прав людини і основоположних свобод.
Таким чином, виходячи з наведеної позиції Європейського суду з прав людини, суд при розгляді цієї справи повинен встановити чи були дотримані атестаційною комісією № 2 ГУ НП у Волинській області принципи незалежного та безстороннього суду на стадії розгляду справи позивача 15 лютого 2016 року та прийняття нею обовязкового для виконання рішення.
Відповідно до пункту 150 рішення Європейського суду з прав людини у справі "ОСОБА_23 проти України" (Заява № 21722/11), яке набуло статусу остаточного 27 травня 2013 року, згідно з практикою Суду метою терміну "встановлений законом" у статті 6 Конвенції є гарантування того, "що функціонування судової системи у демократичному суспільстві не залежить від виконавчої влади, а регулюється законом, прийнятим парламентом". У країнах з кодифікованим правом організація судової системи також не може бути залишена на розсуд судових органів, хоча це не означає, що суди не матимуть певної свободи тлумачення відповідного національного законодавства (див. рішення від 21 червня 2011 року у справі "Фруні проти Словаччини " (Fruni v. Slovakia), заява № 8014/07, п. 134, з подальшими посиланнями). Згідно з пунктом 151 зазначеного рішення Суду фраза "встановлений законом" поширюється не лише на правову основу самого існування "суду", але й на склад колегії у кожній справі (див. ухвалу щодо прийнятності від 4 травня 2000 року у справі "Бускаріні проти Сан-Маріно" (Buscarini v. San Marino), заява № 31657/96, та "Посохов проти Росії" (Posokhov v. Russia), заява № 63486/00, п. 39, ECHR 2003-IV).
Отже, Європейський суд з прав людини зазначає, що дотримання права особи, визначене у пункті першому статті 6 Конвенції щодо розгляду її справи встановленим законом судом, буде забезпечено лише тоді, коли її справу буде розглядати суд, який створений як орган та за персональним складом призначений у відповідності до вимог діючого законодавства.
Відповідно до розділу ІІ Інструкції у Національній поліції України створюються атестаційні комісії органів поліції, персональний склад яких затверджується наказом керівника відповідного органу за погодженням із Національною поліцією України. До повноважень атестаційної комісії органу поліції належить проведення атестування поліцейських відповідних органів поліції. До складу атестаційних комісій входять: голова комісії та секретар комісії, які визначаються керівником органу поліції за погодженням із ОСОБА_12 Національної поліції України. У разі відсутності голови (секретаря) атестаційної комісії його обов'язки виконує член атестаційної комісії, який обраний більшістю голосів присутніх на засіданні членів атестаційної комісії.
До зазначених вище атестаційних комісій можуть бути включені працівники підрозділів кадрового забезпечення, ОСОБА_5 внутрішньої безпеки Національної поліції України, практичної психології та інші працівники апарату Національної поліції України чи органу поліції, а також за згодою народні депутати України, працівники МВС, громадських, правозахисних організацій, представники проектів міжнародної технічної допомоги, громадськості та засобів масової інформації.
Кандидати з числа народних депутатів України, працівників МВС, громадських, правозахисних організацій, проектів міжнародної технічної допомоги, громадськості та засобів масової інформації включаються до складу атестаційних комісій за пропозиціями, які були отримані після розміщення відповідних оголошень на офіційних сайтах МВС чи органів поліції, та за наявності їхньої згоди.
Наказом ГУ НП у Волинській області № 145 від 03 лютого 2016 року "Про затвердження персонального складу атестаційних комісій ОСОБА_3 управління Національної поліції у Волинській області" (а.с. 97-98) затверджено персональний склад атестаційної комісії № 2 у кількості 6 осіб, з яких 3 кадрові працівники органів Національної поліції України (ОСОБА_4, ОСОБА_6, ОСОБА_7Г.) та 3 представники громадських організацій (ОСОБА_16, ОСОБА_11, ОСОБА_8Т.).
Відповідачами суду не надано доказів розміщення на офіційному сайті ГУ НП у Волинській області оголошення щодо прийняття пропозицій з формування складу атестаційної комісії № 5 ГУ НП у Волинській області.
Тому суд позбавлений можливості перевірити чи з дотриманням встановленого Інструкцією порядку розміщення оголошення по набору та отримання пропозицій щодо формування атестаційної комісії були включені до складу атестаційної комісії представники громадських організацій ОСОБА_16, ОСОБА_11, ОСОБА_8
Крім того, 12 лютого 2016 року наказом ГУ НП у Волинській області № 157 "Про внесення змін до наказу ГУ НП від 03 лютого 2016 року № 145 "Про затвердження персонального складу атестаційних комісій ГУ НП у Волинській області" (а.с. 29) виключено з персонального складу атестаційної комісії № 2 ОСОБА_16 з 12 лютого 2016 року і включено до персонального складу атестаційної комісії № 2 ОСОБА_10 представника громадського обєднання "Обєднання адвокатів, які надають безоплатну правову допомогу".
Проте, доказів погодження ОСОБА_12 Національної поліції України змін у персональному складі атестаційної комісії № 2 відповідачами суду не надано.
Оскільки, як вже зазначалося судом раніше, положеннями спеціального законодавства з питань проходження служби в поліції Законом України "Про Національну поліцію" не врегульоване питання визначення складу атестаційних комісій, суд з урахуванням наведених рішень Верховного Суду України, вважає можливим застосувати до спірних правовідносин окремі положення Закону України "Про професійний розвиток працівників".
Частиною пятою статті 11 Закону передбачено, що атестаційна комісія формується з висококваліфікованих фахівців та представника виборного органу первинної профспілкової організації.
Судом встановлено, що в Україні діє професійна спілка атестованих працівників органів внутрішніх справ України (Профспілка), яка є всеукраїнською добровільною неприбутковою самоврядною громадською організацією, члени якої повязані спільними інтересами за родом їхньої професійної (трудової) діяльності, створеною за територіальною та галузевою ознаками з метою представництва та здійснення захисту трудових, соціально-економічних прав та інтересів членів Профспілки. Профспілка обєднує атестованих працівників органів, підрозділів внутрішніх справ, організацій, підприємств, установ, навчальних закладів, інших субєктів, які входять до сфери управління МВС України, осіб, які проходили службу на атестованих посадах та звільнилися із зазначених субєктів у звязку із виходом на пенсію, а також державних службовців та інших осіб, які визначені в другому розділі (п.2.1 Статуту Профспілки).
Статут Професійної спілки атестованих працівників органів внутрішніх справ України затверджено V зїздом Професійної спілки атестованих працівників органів внутрішніх справ України 18 червня 2015 року, зміни до Статуту зареєстровані наказом Міністерства юстиції України від 20 листопада 2015 року № 2334/5 (а.с. 159-173).
Відповідно до пункту 1.5 Статуту Профспілка діє згідно з Конституцією України, Законом України "Про Національну поліцію", Законом України "Про обєднання громадян", Законом України "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності ", Законом України "Про колективні договори і угоди", Законом України "Про соціальний діалог в Україні".
Профспілка є юридичною особою, юридична адреса Профспілки: 01024, місто Київ, вул.Богомольця, 10, що підтверджується, як Статутом, так і Спеціальним витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 27 квітня 2016 року (а.с. 134-137).
Крім того, у МВС України продовжено на 2016 рік дію Галузевої угоди, яка укладена на 2012-2014 роки з Професійною спілкою атестованих працівників органів внутрішніх справ, до складу якої входять атестовані працівники міліції, що перейшли на службу до органів національної поліції України (а.с. 138-147).
Як встановлено судом з позовної заяви, листа ОСОБА_15 обласної профспілкової організації атестованих працівників органів внутрішніх справ України від 31 березня 2016 року № 43 (а.с. 35), позивач ОСОБА_24 є членом ОСОБА_15 обласної профспілкової організації атестованих працівників органів внутрішніх справ України. Дана профспілкова організація зареєстрована 20 листопада 2003 року, реєстраційний номер в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань НОМЕР_1, що підтверджується Спеціальним витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с. 133).
Отже, відповідно до Закону України "Про Національну поліцію", Статуту Профспілки завданням профспілкової організації є захист трудових та соціальних прав атестованих працівників органів внутрішніх справ, в тому числі поліцейських органів Національної поліції України членів профспілки, а саме: захист прав працівників будь-якими визначеними законом способами, у тому числі шляхом участі представника профспілкової організації у складі атестаційних комісій, які здійснюють атестацію працівників поліції.
Однак, до складу атестаційної комісії № 2 ГУ НП у Волинській області в порушення наведеної норми закону не був включений представник профспілкової організації для забезпечення захисту прав поліцейських, з якою у МВС України укладена галузева угода.
ОСОБА_9 представник ОСОБА_15 обласної профспілкової організації атестованих працівників органів внутрішніх справ України наказом Національної поліції України від 12 лютого 2016 року № 124 "Про затвердження персонального складу апеляційної атестаційної комісії західного регіону № 2" (а.с.109) був затверджений членом апеляційної атестаційної комісії західного регіону № 2:, однак, наказом від 20 лютого 2016 року № 156 "Про внесення змін до наказу Національної поліції України від 12 лютого 2016 року № 124 "Про затвердження персонального складу апеляційної атестаційної комісії західного регіону № 2 " виключено з персонального складу атестаційної комісії західного регіону № 2 ОСОБА_9 представника ОСОБА_15 обласної профспілкової організації атестованих працівників органів внутрішніх справ України (а.с. 132).
Таким чином, персональний склад атестаційної комісії № 5 ГУ НП у Волинській області було сформовано всупереч вимогам законодавства, яке регламентує порядок її створення та формування персонального складу.
За таких обставин суд не може дійти висновку, що атестаційна комісія № 2 ГУ НП у Волинській області, яка розглядала справу позивача, була створена, а її персональний склад визначений у правомірний спосіб, який відповідав би вимозі "суду, встановленого законом".
З урахуванням позиції Європейського суду з прав людини, яка викладена ним у пункті 156 рішення у справі "ОСОБА_23 проти України" (Заява № 21722/11), яке набуло статусу остаточного 27 травня 2013 року, суд констатує, що під час розгляду справи позивача проведення його атестування атестаційною комісією № 2 ГУ НП у Волинській області 15 лютого 2016 року відбулося порушення пункту першого статті 6 Конвенції в частині незабезпечення розгляду його справи "судом, встановленим законом".
Крім того, з врахуванням практики ЄСПЛ, забезпеченням принципу безсторонності при розгляді справи позивача атестаційною комісією № 2 ГУ НП у Волинській області 15 лютого 2016 року була б ситуація, при якій принаймні половина голосів членів атестаційної комісії № 5 належала б працівникам органів Національної поліції України, тобто, був би дотриманий принцип професійної компетентності.
Однак, наказом ГУ НП у Волинській області № 145 від 03 лютого 2016 року "Про затвердження персонального складу атестаційних комісій ОСОБА_3 управління Національної поліції у Волинській області" (а.с. 97-98) затверджено персональний склад атестаційної комісії № 2 у кількості 6 осіб, з яких 3 кадрові працівники органів Національної поліції України (ОСОБА_4, ОСОБА_6, ОСОБА_7Г.) та 3 представники громадських організацій (ОСОБА_16, ОСОБА_11, ОСОБА_8Т.).
12 лютого 2016 року наказом ГУ НП у Волинській області № 157 "Про внесення змін до наказу ГУ НП від 03 лютого 2016 року № 145 "Про затвердження персонального складу атестаційних комісій ГУ НП у Волинській області" (а.с. 29) виключено з персонального складу атестаційної комісії № 2 ОСОБА_16 з 12 лютого 2016 року і включено до персонального складу атестаційної комісії № 2 ОСОБА_10 представника громадського обєднання "Обєднання адвокатів, які надають безоплатну правову допомогу".
Отже, кількість голосів працівників Національної поліції України у складі атестаційної комісії № 2 є рівною кількості голосів представників громадських організацій.
За таких обставин, під час розгляду справи позивача - проведення атестаційною комісією № 5 атестування позивача 16 лютого 2016 року був дотриманий принцип безсторонності суду з мотиву дотримання професійної компетентності.
Також одним із чинників, які забезпечують право особи на безсторонність суду є право особи заявляти відвід суду або окремим членам цього суду. Це право особи, яка проходить атестацію в органах Національної поліції України також передбачене пунктом 4 розділу ІІІ Інструкції та повинно реалізовуватись шляхом відведення члена атестаційної комісії, якщо є інформація про конфлікт інтересів або обставин, що викликають сумнів у його безсторонності. Якщо такі обставини існують, член атестаційної комісії повинен заявити самовідвід. Із тих самих підстав відвід члену комісії можуть заявити особи, щодо яких атестаційна комісія може прийняти рішення.
Однак, для забезпечення реалізації права на відвід особі, яка проходить атестацію, повинно бути відомо який саме склад комісії розглядає її справу.
Проте, судом встановлено, що позивачеві 15 лютого 2016 року перед початком проведення атестування не був повідомлений персональний склад комісії, а це не давало можливості позивачу скористатись своїм правом на відвід голові, секретарю чи членам атестаційної комісії. Дана обставина підтверджена поясненнями позивача в позовній заяві, протоколом засідання атестаційної комісії № 2 ГУ НП у Волинській області ОП № 15.00003256.0018366 від 15 лютого 2016 року, в якому відсутній запис про доведення до відома позивача складу атестаційної комісії та розяснення права відводу голові, секретарю, членам комісії (а.с. 30). Відповідачем дана обставина не спростована, а так само не надано доказів про оприлюднення інформації про склад атестаційної комісії.
Отже, під час розгляду справи позивача атестаційною комісією № 2 15 лютого 2016 року не був дотриманий принцип обєктивної безсторонності суду з мотиву незабезпечення права на відвід голові, секретарю чи членам комісії, що є безумовним порушенням пункту першого статті 6 Конвенції в частині незабезпечення розгляду справи позивача безстороннім судом.
Оскільки рішення атестаційної комісії № 2 ГУ НП у Волинській області, оформлене протоколом ОП № 15.00003256.0018366 від 15 лютого 2016 року (а.с. 30), щодо визнання ОСОБА_24 таким, що не відповідає займаній посаді, підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність є таким, що безпосередньо порушує права позивача щодо проходження публічної служби, то воно може оскаржуватися безпосередньо до суду згідно з положеннями пункту першого статті 6 Конвенції, статті 55 Конституції України, частини першої статті 6 КАС України.
Крім того, пунктом 10 розділу IV (Порядок організації, підготовки, проведення атестування) Інструкції № 1465 передбачено, що з метою визначення теоретичної та практичної підготовленості, компетентності, здатності якісно та ефективно реалізовувати на службі свої потенційні можливості атестаційна комісія проводить тестування поліцейського, який проходить атестування. За результатами проведеного тестування атестаційна комісія встановлює мінімальний бал, що становить 25 балів за тестом на знання законодавчої бази (далі - професійний тест) та 25 балів за тестом на загальні здібності та навички, який в обов'язковому порядку ураховується атестаційною комісією при прийняті рішення, визначеного пунктом 15 цього розділу.
Як вбачається із атестаційного листа на капітана поліції ОСОБА_2, позивач пройшов тестування на застосування загальних навичок (набравши 33 бали із 60 можливих) та професійне тестування (набравши 19 балів із 60 можливих) (а.с. 72), тобто, позивач не набрав більше, ніж мінімальну кількість балів за професійними тестом та за тестом на загальні здібності та навички.
За приписами пунктів 11, 12 розділу IV (Порядок організації, підготовки, проведення атестування) Інструкції № 1465 атестаційна комісія при прийнятті рішення розглядає атестаційний лист та інші матеріали, які були зібрані на поліцейського, який проходить атестування. За рішенням атестаційної комісії поліцейські, які проходять атестування, проходять співбесіду з відповідною атестаційною комісією.
Пунктами 15, 16 розділу IV Інструкції визначено, що атестаційні комісії на підставі всебічного розгляду всіх матеріалів, які були зібрані на поліцейського, під час проведення атестування шляхом відкритого голосування приймають один з таких висновків: 1) займаній посаді відповідає; 2) займаній посаді відповідає, заслуговує призначення на вищу посаду; 3) займаній посаді не відповідає, підлягає переміщенню на нижчу посаду через службову невідповідність; 4) займаній посаді не відповідає, підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність. Атестаційні комісії при прийнятті рішень стосовно поліцейського повинні враховувати такі критерії: 1) повноту виконання функціональних обов'язків (посадових інструкцій); 2) показники службової діяльності; 3) рівень теоретичних знань та професійних якостей; 4) оцінки з професійної і фізичної підготовки; 5) наявність заохочень; 6) наявність дисциплінарних стягнень; 7) результати тестування; 8) результати тестування на поліграфі (у разі проходження).
Згідно із пунктами 20, 21 цього ж розділу вказаної Інструкції усі рішення атестаційної комісії оформлюються протоколом. У протоколі зазначаються дата і місце прийняття рішення, склад комісії, питання, що розглядалися, та прийняте рішення. У протоколі за результатами атестування серед іншого зазначається один із висновків, зазначених у пункті 15 цього розділу.
Як слідує із рішення атестаційної комісії № 5 ОСОБА_3 управління Національної поліції у Волинській області, оформленого протоколом ОП № 15.00003256.0018366 від 15 лютого 2016 року, за результатами розгляду матеріалів, проведеної співбесіди та обговорення головою атестаційної комісії поставлено на голосування рішення "4 займаній посаді не відповідає, підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність", яке підтримано за результатами голосування: за 6, (а.с. 76).
Разом з тим, у протоколі ОП № 15.00003256.0018366 від 15 лютого 2016 року взагалі не зазначено мотивів прийняття саме такого рішення.
Зокрема, у вказаному протоколі не відображено хід проведення співбесіди, зміст питань, які ставилися позивачу, та відповіді на них, відсутнє покликання на конкретні матеріали, на підставі яких прийняте зазначене рішення.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оскільки судом раніше було встановлено, що дії ГУ НП у Волинській області щодо проведення атестування позивача є протиправними, а також, що відповідачем атестаційною комісією № 2 ГУ НП у Волинській області під час проведення атестування позивача 15 лютого 2016 року не було забезпечено дотримання прав та свобод позивача, гарантованих йому пунктом першим статті 6 Конвенції, то рішення цього органу (висновок), прийняте за наслідком таких протиправних дій, є таким, що не відповідає вимогам частини другої статті 19 Конституції України, статті 3, частини першої статті 7 Закону України "Про Національну поліцію", а тому є протиправним і підлягає скасуванню.
Відповідно до пункту 24 Інструкції за результатами атестування висновки, зазначені в протоколі атестаційної комісії, заносяться до атестаційного листа, який підписується головою та секретарем комісії та в місячний строк направляється до керівника, якому надано право на призначення поліцейського на посаду та звільнення з посади або зі служби в поліції.
Згідно з пунктом 28 Інструкції керівники органів поліції, яким надано право призначення поліцейського на посаду та звільнення з посади або зі служби в поліції, зобовязані через 15 календарних днів з дня підписання атестаційного листа з висновками, визначеними підпунктом 3 або 4 пункту 15 цього розділу, забезпечити його виконання шляхом видання відповідного наказу.
Наказом № 41 о/с від 02 березня 2016 року начальника ГУНП у Волинській області "По особовому складу" звільнено капітана поліції ОСОБА_2 старшого інспектора-чергового Рожищенського відділення поліції Ківерцівського відділу поліції зі служби в поліції за пунктом 5 частини першої статті 77 Закону України "Про Національну поліцію" (через службову невідповідність) з 02 березня 2016 року. Підстава звільнення: висновок атестаційної комісії ОСОБА_3 управління Національної поліції у Волинській області від 15 лютого 2016 року.
Відповідно до пункту 5 частини першої статті 77 Закону України "Про Національну поліцію" поліцейський звільняється зі служби в поліції, а служба в поліції припиняється через службову невідповідність
Оскільки рішення атестаційної комісії № 2 ОСОБА_3 управління Національної поліції у Волинській області, оформлене протоколом ОП № 15.00003256.0018366 від 15 лютого 2016 року, щодо визнання ОСОБА_2 таким, що не відповідає займаній посаді, підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність, визнане судом протиправним, крім того, відповідач належними та допустимими доказами не довів правомірності прийняття наказу про звільнення позивача зі служби в поліції через службову невідповідність, тому наказ № 41 о/с від 02 березня 2016 року про звільнення позивача зі служби в поліції через службову невідповідність є протиправним і підлягає скасуванню.
Згідно з частиною 2 статті 235 Кодексу законів про працю України (КЗпП України ) при винесенні рішення про поновлення на роботі орган, який розглядає трудовий спір, одночасно приймає рішення про виплату працівникові середнього заробітку за час вимушеного прогулу або різниці в заробітку за час виконання нижчеоплачуваної роботи, але не більш як за один рік. Якщо заява про поновлення на роботі розглядається більше одного року не з вини працівника, орган, який розглядає трудовий спір, виносить рішення про виплату середнього заробітку за весь час вимушеного прогулу.
Так само, пунктом 24 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів Української РСР від 29 липня 1991 року № 114, яке відповідно до перехідних і прикінцевих положень Закону України "Про Національну поліцію" є чинним на даний час, передбачено, що у разі незаконного звільнення або переведення на іншу посаду особи рядового, начальницького складу органів внутрішніх справ підлягають поновленню на попередній посаді з виплатою грошового забезпечення за час вимушеного прогулу або різниці в грошовому забезпеченні за час виконання службових обов'язків, але не більш як за один рік. Якщо заява про поновлення на службі розглядається більше одного року не з вини особи рядового, начальницького складу, така особа має право на отримання грошового забезпечення за весь час вимушеного прогулу.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 08 лютого 1995 року № 100 "Про затвердження Порядку обчислення середньої заробітної плати", чинність якої поширюється на підприємства, установи і організації усіх форм власності, середньомісячна заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за останні 2 календарні місяці роботи, що передують події, з якою пов'язана відповідна виплата. Працівникам, які пропрацювали на підприємстві, в установі, організації менше двох календарних місяців, середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за фактично відпрацьований час.
Якщо протягом останніх двох календарних місяців працівник не працював, середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за попередні два місяці роботи. Якщо і протягом цих місяців працівник не відпрацював жодного робочого дня, середня заробітна
плата обчислюється відповідно до останнього абзацу пункту 4 цього Порядку.
Оскільки позивача звільнено з роботи з 02 березня 2016 року, то 02 березня 2016 року є останнім днем роботи, за який відповідачем виплачено позивачу грошове забезпечення при проведенні розрахунку при звільненні.
Отже, час вимушеного прогулу позивача у звязку з незаконним його звільненням становить з 03 березня 2016 року по день постановлення рішення судом про поновлення на службі 22 квітня 2016 року включно 51 календарний день (у березні 29 календарних днів, у квітні 22).
Згідно з довідкою відповідача від 19 квітня 2016 року № 418 (а.с. 112) грошове забезпечення позивача у січні 2016 року становить 5 590 грн. за 31 календарний день служби, у лютому 2016 року 5 590 грн. за 29 календарних днів служби.
Отже, середньоденне грошове забезпечення позивача становить 186грн. 33 коп. (5 590 грн. + 5 590 грн. =11 180 грн.; 11 180 грн. : 60 календарних днів = 186, 33 грн.).
Втрачений заробіток позивача за час вимушеного прогулу з 03 березня 2016 року по 22 квітня 2016 року включно становить 9 502, 83 грн. (186, 33 грн. х 51 днів = 9 502, 83 грн.).
Згідно з пунктами 2 і 3 частини першої статті 256 КАС України негайно виконуються постанови суду про: присудження виплати заробітної плати, іншого грошового утримання у відносинах публічної служби у межах суми стягнення за один місяць; поновлення на посаді у відносинах публічної служби.
Тому слід звернути до негайного виконання постанову суду в частині поновлення позивача на посаді та стягнення грошового забезпечення за час вимушеного прогулу у межах суми стягнення за один місяць в розмірі 5 589, 90 грн. (в березні 31 календарний день, у квітні 30 календарних днів, разом 61 календарний день; 61 : 2 = 30, 5 днів середня кількість днів в одному місяці; 186, 33 грн. х 30 =5 589, 90 грн.).
Керуючись частиною третьою статті 160, статтями 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України "Про Національну поліцію", суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії ОСОБА_3 управління Національної поліції у Волинській області щодо проведення атестування ОСОБА_2.
Визнати протиправним і скасувати рішення атестаційної комісії № 2 ОСОБА_3 управління Національної поліції у Волинській області, оформлене протоколом ОП № 15.00003256.0018366 від 15 лютого 2016 року, щодо визнання ОСОБА_2 таким, що не відповідає займаній посаді, підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність.
Визнати протиправним і скасувати наказ ОСОБА_3 управління Національної поліції у Волинській області від 02 березня 2016 року № 41 о/с "По особовому складу" про звільнення ОСОБА_2 зі служби в поліції за пунктом 5 частини першої статті 77 Закону України "про Національну поліцію" через службову невідповідність.
Поновити ОСОБА_2 на посаді старшого інспектора-чергового Рожищенського відділення поліції Ківерцівського відділу поліції ОСОБА_3 управління Національної поліції у Волинській області з 02 березня 2016 року.
Стягнути з ОСОБА_3 управління Національної поліції у Волинській області на користь ОСОБА_2 грошове забезпечення за час вимушеного прогулу з 03 березня 2016 року по 22 квітня 2016 року включно в розмірі 9 502 грн. 83 коп. (дев'ять тисяч п'ятсот дві гривні вісімдесят три копійки).
Постанову суду в частині поновлення ОСОБА_2 на посаді старшого інспектора-чергового Рожищенського відділення поліції Ківерцівського відділу поліції ОСОБА_3 управління Національної поліції у Волинській області з 02 березня 2016 року та стягнення грошового забезпечення за час вимушеного прогулу у межах суми стягнення за один місяць в розмірі 5 589 грн. 90 коп. (п'ять тисяч п'ятсот вісімдесят дев'ять гривень 90 копійок) звернути до негайного виконання.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через ОСОБА_15 окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, яка буде складена у повному обсязі 27 квітня 2016 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя М.А. Александрова