Провадження № 2-а/742/79/16
Єдиний унікальний № 742/1373/16-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 травня 2016 року суддя Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області Гумен В.М. розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Прилуцького обєднаного управління Пенсійного фонду України про визнання протиправними дій та зобовязання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулася з адміністративним позовом до Прилуцького обєднаного управління Пенсійного фонду України про визнання протиправними дій та зобовязання вчинити певні дії. Заявлені позовні вимоги мотивує тим, що з 22 лютого 2009 року перебуває на обліку в управлінні як отримувач пенсії за віком, призначену відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 84 відсотків від суми її місячної заробітної плати. В звязку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям з 01 грудня 2015 року, позивач звернулася із заявою до відповідача про проведення перерахунку призначеної їй пенсії з 01 грудня 2015 року та надала довідку Прилуцького обєднаного управління Пенсійного фонду України від 05 квітня 2016 року № 2101/07. Проте, листом від 15 квітня 2016 року за №59/10/П-3 відповідач відмовив їй в проведенні такого перерахунку, посилаючись на те, що Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» з 01 червня 2015 року скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначалися відповідно до Закону України «Про державну службу», а раніше призначені пенсії не перераховуються. Оскільки, вказану відмову позивач вважає протиправною, та такою, що суперечить нормам чинного законодавства, вона і звернулася з даним позовом до суду за захистом свого порушеного права.
Представник відповідача надав суду письмове заперечення на позовну заяву в якій не погоджується з позовними вимогами та просить відмовити позивачу у задоволенні позову повністю.
Суддя за результатами розгляду справи в порядку скороченого провадження, оцінивши обставини справи, вважає їх достатніми для задоволення позовних вимог, з наступних підстав:
З 22 лютого 2009 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в Прилуцькому обєднаному управлінні Пенсійного фонду України як отримувач пенсії за віком у розмірі 84 відсотків від суми її місячної заробітної плати, відповідно до Закону України «Про державну службу». Страховий стаж роботи позивача становить 37 років 06 місяців 05 днів, в тому числі стаж роботи на посаді державного службовця 14 років 02 місяці 16 днів.
З матеріалів справи вбачається, що 06 квітня 2016 року позивач звернулася до відповідача із заявою про проведення перерахунку її пенсії за віком у звязку із збільшенням заробітної плати державним службовцям на підставі постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09 грудня 2015 року №1013 та надав довідку Прилуцького обєднаного управління Пенсійного фонду України від 05 квітня 2016 року № 2101/07.
Проте, листом від 15 квітня 2016 року №59/10/П-3, Прилуцьким обєднаним управління Пенсійного фонду України було відмовлено в проведенні даного перерахунку посилаючись на те, що у відповідності до розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року №213, з 01 червня 2015 року скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу», а раніше призначені пенсії не перераховуються.
Суд погоджується з доводами позивача про те, що вказане рішення не ґрунтується на положеннях закону, з наступних підстав.
Пунктом четвертим постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865, в редакції до 01.12.2015 року, було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16.01.2003 № 432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку:
1)пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;
2)іншим пенсіонерам на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Відповідно до пункту 5 вказаної постанови перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи.
09 грудня 2015 року Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» за №1013, згідно якої з 01 грудня 2015 року відбулося підвищення заробітної плати відповідних категорій посад працівників прокуратури.
Тому, 06 квітня 2016 року позивач і звернулася до відповідача із заявою про перерахунок її вже призначеної пенсії за вислугу років з 01 грудня 2015 року на підставі довідки Прилуцького обєднаного управління Пенсійного фонду України №2101/07 від 05 квітня 2016 року про заробітну плату.
У відповідності до ст.ст.22,92 Конституції України, конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Враховуючи викладене, посилання відповідача на те, що станом на дату звернення позивача із заявою про проведення перерахунку пенсії за вислугу років, тобто 06 квітня 2016 року, набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», у пункті 5 Прикінцевих положень якого зазначено, що в разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу», суд вважає не обґрунтованими і безпідставними, оскільки положення зазначеної правової норми поширюється виключно на правовідносини щодо призначення пенсії, а не щодо її перерахунку.
Таким чином, посилання Відповідача про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії позивача за віком є необгрунтованими, оскільки він застосував нові положення до правовідносин, які виникли до набрання ними чинності. Таке застосування норм права суперечить вимогам ч.1 ст. 58 Конституції України, якою передбачено, що закони та нормативні акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність.
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що відповідач повинен був перерахувати ОСОБА_1 пенсію за віком, згідно довідки Прилуцького обєднаного управління Пенсійного фонду України у відповідності до Закону України «Про державну службу» у розмірі 84 відсотків від розміру місячної заробітної плати, зазначеної у довідці Прилуцького обєднаного управління Пенсійного фонду України від 05 квітня 2016 року №2101/07.
Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, в тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Вирішуючи питання про судові витрати, суд виходить з приписів ст. 94 КАС України, які відповідно, підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі.
Тому, виходячи з вимог ч. 2 ст. 11 КАС України, з метою повного захисту прав та інтересів позивача, суд вважає необхідним стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі на користь позивача 551 грн. 20 коп. в рахунок повернення сплаченого судового збору.
На підставі викладеного, керуючись Законом України «Про державну службу», ст.ст.2, 4, 6, 8, 9, 17-18, 69, 104-106, 158-163, 183-2, 186 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Прилуцького обєднаного управління Пенсійного фонду України про визнання протиправними дій та зобовязання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Прилуцького обєднаного управління Пенсійного фонду України, щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку пенсії за віком, відповідно до Закону України «Про держану службу» в розмірі 84 відсотків заробітної плати, згідно довідки Прилуцького обєднаного управління Пенсійного фонду України від 05 квітня 2016 року №2101/07.
Зобовязати Прилуцьке обєднане управління Пенсійного фонду України здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком, призначену у відповідності до Закону України «Про державну службу» в розмірі 84 відсотків заробітної плати, на підставі постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09 грудня 2015 року №1013, згідно довідки Прилуцького обєднаного управління Пенсійного фонду України від 05 квітня 2016 року №2101/07 з 01 грудня 2015 року.
Звернути дану постанову до негайного виконання в частині виплати пенсії у межах суми стягнення за один місяць.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі Прилуцького обєднаного управління Пенсійного фонду України на користь ОСОБА_1 судовий збір сплачений останньою під час розгляду справи у суді в розмірі 551 грн. 20 коп.
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Прилуцький міськрайонний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення, з одночасним надісланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.
Суддя Гумен В.М.