Справа № 645/1375/16-а
Провадження № 2-а/645/42/16
Постанова
іменем України
05 травня 2016 року
Суддя Фрунзенського районного суду м. Харкова Алфьорова Т.М. розглянувши у скороченому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова про визнання дій та рішень пенсійного фонду неправомірними та про зобовязання вчинити певні дії,
встановив:
Позивач ОСОБА_1 звернулася до Фрунзенського суду м. Харкова з позовом про визнання дій та рішень пенсійного фонду неправомірними та про зобовязання вчинити певні дії, посилаючись на те, що з 28.02.2014 р. знаходиться на обліку у УПФУу Фрунзенському районі м. Харкова і отримує пенсію за віком як державний службовець. 05.02.16 року звернулась до відповідача з заявою про здійснення перерахунку пенсії за віком з 01 січня 2016 р. відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 80% суми від заробітної плати на підставі довідки про середню заробітну плату, наданою Апеляційним судом Харківської області 05.02.2016 р. за № 03-53/23. Рішенням від 10.02.2016 року УПФУ у Фрунзенському районі м. Харкова за №72 було відмовлено в перерахунку пенсії. Вважає, що дії та рішення Управління Пенсійного Фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова щодо відмови в перерахуванні пенсії із застосуванням обмежень, встановлених ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» є неправомірними, порушують її конституційні права та гарантії. На момент звільнення з роботи 27.02.2014 р. з посади начальника відділу планово - фінансової діяльності апеляційного суду Харківської області діяв Закон України «Про державну службу» № 3723-Х11 від 16.12.1993 р. зі змінами та. доповненнями. Постановою Кабінету Міністрів України від 02 вересня 2015 року № 644 внесено зміни до постанови КМУ від 09 березня 2006 року № 286 « Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів», що стосується посадових окладів керівних працівників і спеціалістів апарату місцевих (загальних, спеціалізованих) судів та підвищена заробітна плата працівникам суду.
Таким чином вважає, що перерахунок пенсії повинен складати з 01.01.2016 р. 80% від суми розміру заробітної плати начальника відділу планово - фінансової діяльності, обліку та звітності апеляційного суду Харківської області, який складає 11522,50 грн. Виходячи з вищенаведеного, вважає, що при перерахунку пенсії їй як державному службовцю має застосовуватися норма Закону, яка діяла на момент призначення пенсії.
Просить визнати неправомірними дії та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенеькому районі м. Харкова щодо відмови у перерахунку пенсії від 10.02.2016 року № 72.
Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенськом районі здійснити перерахунок і виплачувати та індексувати щомісячну пенсію відповідно до Закону України Про державну службу» (із змінами, внесеними згідно із Законом № 5483-УІ від 20.11.2012 р.і в розмірі 80% суми від фактичної заробітної плати (начальника відділу планово-фінансової діяльності, обліку та звітності) для обчислення - 11522.50 грн., починаючи з 01 січня 2016 року.
Представник відповідача позов не визнав та дав письмові заперечення, де посилається на те, що згідно Постанови КМУ від 02.09.2015 р. № 644 «Про внесення змін до деяких актів КМУ» внесені зміни до постанови № 268 від 09.03.2006р. підвищена заробітна плата працівникам суду. Згідно ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» зазначено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсії державним службовцям визначаються КМ України.( п.4) Однак п. 4 постанови КМУ від 31.05.2000р. № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення заробітку для обчислення пенсій» виключено на підставі постанови КМУ № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 р., тому на сьогодні не визначено порядок перерахунку призначених пенсії даної категорії осіб. Крім того, раніше призначені пенсії не перераховуються з 01.06.2015 року згідно п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-VІІІ.
Суд розглянув справу у порядку скороченого провадження.
Суд, розглянувши адміністративний позов, дослідивши надані сторонами докази, вважає необхідним зазначити наступне.
Положеннями частини 1 статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до вимог статті 9 КАС України при вирішенні спору суд керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові і службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.
Частина 1 статті 11 КАС України передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Судом встановлено, що 27.02.2014 р. позивач ОСОБА_1 була звільнена з посади начальника відділу планово-фінансової діяльності апеляційного суду Харківської областівідповідно до ч. 2 ст. 40 КЗОТ Україні: станом здоровя (наказ голови суду від 24.02.2014 р. № 04-02/10-ОС).
Як вбачається з матеріалів справи, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова та отримує пенсію у відповідності до Закону України «Про державну службу» у розмірі 80% від заробітної плати.
На момент виходу на пенсію діяв Закон України « Про державну службу» № 3723-Х11 від 16.12.1993 р. зі змінами та. доповненнями.
05.02.16 року позивач звернулася до відповідача з заявою про здійснення перерахунку пенсії за віком з 01 січня 2016 р. відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 80% суми від заробітної плати на підставі довідки про середню заробітну плату, наданою Апеляційним судом Харківської області від 05.02.2016 р. № 03-53/23, яка складає 11522,50 грн.
Рішенням комісії управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова від 10.02.2016р. № 72 позивачу відмовлено в перерахунку пенсії, посилаючись на те, що немає правових підстав для її перерахування, так як за нормами Закону України « Про державну службу» перерахування проводиться в разі прийняття постанови КМУ про підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям. З 01.06.2015р. Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-VІІІ призупинена дія Закону України « Про державну службу.»
Постановою Кабінету Міністрів України від 02 вересня 2015 року № 644 внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року № 286, що стосується посадових окладів керівних працівників і спеціалістів апарату місцевих (загальних, спеціалізованих) судів. Із застосуванням відповідного коефіцієнту, посадовий оклад начальнику відділу складає 0,5 від місячного посадового окладу судді місцевого суду та мінімальної заробітної плати в розмірі 1378 грн. (додаток 45 по постанови).
Відповідно до довідки наданою Апеляційним судом Харківської області від 05.02.2016 р. № 03-53/23, заробітна плата за посадою начальника відділу планово фінансової діяльності, обліку та звітності з якої призначено пенсію для її перерахунку з 01.01.2016 р. становить 11522,50 грн.
Згідно ст.37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакцій чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, умови та порядок перерахунку пенсій державним службовцям визначається Кабінетом Міністрів України.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
За приписами ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції чинній на час виникнення спірних відносин) умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії» із змінами і доповненнями встановлено порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця.
Згідно п. 4 вищезазначеної Постанови встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 року «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку:
3) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;
4) іншим пенсіонерам на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії; премії, (крім премій до державних, професійних свят та ювілейних дат) та інші надбавки враховуються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
За правилами п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії», перерахунок пенсій проводиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форми довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується Правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Позивачем надана УПФ України в Фрунзенському районі м. Харкова відповідна довідка про заробітну плату.
Суд вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням посадових окладів керівних працівників і спеціалістів апарату місцевих (загальних, спеціалізованих) судів, при цьому розмір пенсії позивача має обчислюватися відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» та Постанови № 865 в редакції, чинній на час набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України № 644 від 02.09.2015 року.
Суд не бере до уваги посилання пенсійного органу на відсутність підстав для перерахунку пенсії позивачу відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213, з огляду на наступне.
Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» прийнято Верховною Радою України 02.03.2015 року, який набрав чинності 28.03.2015 року, окремі положення 01.04.2015 року.
Пунктом 5 Прикінцевих положень зазначеного вище Закону визначено питання призначення пенсій, які призначаються відповідно, зокрема, до Закону України «Про державну службу», після набрання ним чинності, а у межах спірних відносин вирішується питання про перерахунок раніше призначеної пенсії як державному службовцеві до вступу в дію п.5 Прикінцевих положень.
Відповідно до ч. 3 ст. 22 та ч. 1 ст. 58 Конституції України, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Будь-які законодавчі зміни, які звужують зміст та обсяг прав окремої категорії громадян не можуть застосовуватися до тих осіб, які до набрання чинності цих змін вже набули в законний спосіб певні, гарантовані державою права та свободи, в тому числі і право на пенсію державного службовця в передбаченому на час призначення пенсії розмірі.
Виходячи з викладеного, суд вважає, що прикінцеві положення Закону України № 213- VІІІ носять загальний характер, прийняті під умовами неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах і фактично не скасовують норми ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" та Постанову Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії».
Прикінцеві положення Закону № 213- VІІІ стосуються порядку призначення пенсії у разі реалізації права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії є ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» та Постанова Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії».
Зміни, які були внесені до Закону України «Про державну службу» стосуються призначення пенсії, тоді як підстави та порядок перерахунку пенсії державним службовцям регулює стаття 37-1 цього ж Закону, положення якої щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Законів № 213- VІІІ та № 1166-VII не зазнали змін.
Отже, вивчивши обставини справи, суд вважає, що Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенськом районі неправомірно відмовило ОСОБА_1 в проведенні перерахунку пенсії.
Згідно ч.4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяці, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
З врахуванням зазначеної норми ст.45 Закону №1058 суд вирішив, що порушене право позивача на обчислення розміру пенсії на підставі довідки наданою Апеляційним судом Харківської області 05.02.2016 р. за № 03-53/23підлягає відновленню з 01.02.2016 року, оскільки позивач звернулася за перерахунком з наданням нової довідки про складові заробітної плати до пенсійного органу 05.02.2016 року.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, суд вважає необхідним визнати дії відповідача щодо відмови в перерахуванні призначеної позивачу пенсії у відповідності до ст.37, Закону України «Про державну службу» неправомірними та зобов`язати його здійснити перерахунок і виплату позивачу пенсії на підставі наданої довідки.
Керуючись ст.ст.160, 167, 195, 196, п.3 ст.198, 183-2 КАС України, Законом України « Про державну службу», суд
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова про визнання неправомірними дії щодо перерахунку пенсії та про зобовязання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати неправомірними дії та рішення Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку з 01 січня 2016 р. пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 80% заробітної плати за посадою начальника відділу планово-фінансової діяльності, обліку та звітності, що складає 11522,50 грн. (одинадцять тисяч п'ятсот двадцять дві гривні 50 копійок).
Скасувати Рішення Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі міста Харкова від 10.02,2016 року № 72 про відмову ОСОБА_1 в проведенні перерахунку від заробітної плати, як незаконне.
ЗобовязатиУправління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова на підставі змін до Постанови КМУ № 268 від 09.03.2006 року (Постанови КМУ від 02.09.2015 р. № 644 КМУ) перерахувати та виплатити та .індексувати ОСОБА_1 пенсію у зв'язку із збільшенням заробітної плати щомісячну пенсію відповідно до Закону України « Про державну службу» (із змінами, внесеними згідно із Законом № 5483-УІ від 20.11.2012 р.) в розмірі 80% суми від фактичної заробітної плати (начальника відділу планово-фінансової діяльності, обліку та звітності) для обчислення - 11522.50 грн. (одинадцять тисяч п'ятсот двадцять дві гривні 50 копійок), починаючи з 01 лютого 2016 року.
Стягнути з держави на користь ОСОБА_1 збір у розмірі 551,20 грн.
Постанова може бути оскаржена повністю або частково протягом десяти днів з дня отримання копії постанови шляхом подачі апеляційної скарги до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення з одночасним надісланням особою, яка подає апеляційну скаргу, її копії до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили у строки та порядку, встановленими ст. 254 КАС України.
Суддя: Т.М. Алфьорова