Постанова № 57596976, 10.05.2016, Богодухівський районний суд Харківської області

Дата ухвалення
10.05.2016
Номер справи
613/498/16-а
Номер документу
57596976
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №-613/498/16-а Провадження №-2-а/613/17/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 травня 2016 року м. Богодухів

Суддя Богодухівського районного суду Харківської області Кузіна Н.П, розглянувши в скороченому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Богодухівського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправними дії Богодухівського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, -

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом в якому просить: 1) визнати дії Богодухівського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови у перерахунку пенсії протиправними; 2) Зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії відповідно до довідки про заробітну плату № 215-04/04 від 18.04.2016 року у розмірі 87 відсотків від суми місячного заробітку з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та премій до свят з 04 листопада 2008 року.

Ухвалою суду від 20 квітня 2016 року в частині зобовязання Богодухівського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок пенсії відповідно до довідки про заробітну плату № 215-04/04 від 18.04.2016 року у розмірі 87 відсотків від суми місячного заробітку з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та премій до свят з 04 листопада 2008 року по 18 жовтня 2015 року позов залишено без розгляду і продовжено розгляд справи 19 жовтня 2015 року.

В обґрунтування своїх позовних вимог ОСОБА_1 посилається на те, що вона має загальний стаж роботи більше 37 років та стаж державної служби понад 17 років. На обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Богодухівському районі перебуває з 25.01.2008 року на пенсії за віком. Позивач зазначила, що з 04.11.2008 року їй виплачується пенсія за віком відповідно до ЗУ «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ.

У зв'язку з тим, що Управлінням Пенсійного фонду України в Богодухівському районі, при обчисленні пенсії державного службовця за віком не враховані інші виплати, а саме: матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати та преміювання до свят, 18 квітня 2016 року позивач звернулася до Богодухівського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області з заявою про здійснення перерахунку пенсії, надавши довідку про заробітну плату № 215-04/04 від 18.04.2016 року з урахуванням інших виплат: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та преміювання до свят. Листом від 19 квітня 2016 року №228-02/04 позивачу було відмовлено в перерахунку пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та преміювання до державних і професійних свят з посиланням на статті 33 ЗУ «Про державну службу» та постанови КМУ «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року № 865, відповідно до чого, нібито не включено зазначені виплати до складу заробітної плати.

Відповідач надав письмові заперечення на позов, згідно яких заперечує проти задоволення позовних вимог, з наступних підстав. Зазначає, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні з 2008 року та отримує пенсію за віком відповідно до ст. 37 ЗУ «Про державну службу».

При призначенні пенсії ОСОБА_1 відсоток заробітку було встановлено на рівні 87 відсотків згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу».

Для призначення пенсії ОСОБА_1 була надана довідка про складові заробітної плати до складу якої входить: посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років, премії.

Тому, при розрахунку розміру заробітної плати для обчислення пенсії ОСОБА_1 було застосовано постанову КМУ від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» (в редакції чинній на момент призначення пенсії).

Відповідач посилається на те, що стаття 1 ЗУ «Про оплату праці», визначає заробітну плату як винагороду, обчислену у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану роботу. Стаття 2 цього Закону, яка визначає структуру заробітної плати не містить вказівки на те, що матеріальна допомога входить до структури заробітної плати. Більш того у зазначеній нормі Закону, відсутнє таке поняття як матеріальна допомога. Тому причин для включення матеріальної допомоги до складу (структури) заробітної плати не має.

Крім того, зазначає, що матеріальна допомога на оздоровлення не належить до заохочувальних виплат, а має компенсаційний характер, і виплачується для того, щоб відновити здоровя і сили працівників для продовження продуктивності праці.

Відповідно до ст. 1 ЗУ «Про індексацію грошових доходів населення», індексація грошових доходів населення це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України, механізм підвищення грошових доходів населення, що має можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів та послуг.

Таким чином, такі види виплат, як матеріальна допомога на оздоровлення, індексація заробітної плати, матеріальна допомога на вирішення соціально побутових питань, премії до свят, непередбачено як складову заробітної плати, а тому вони не можуть бути враховані в заробіток, з якого обчислюють пенсію державному службовцю.

На підставі вищевикладеного, представник відповідача просив відмовити в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Богодухівському районі Харківської області з 2008 року та отримує пенсію за віком згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу».

Згідно ст. 19 Конституції України - органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. ст. 69, 71 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободі в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихстаттею 72 цього Кодексу.

Частиною 1 ст. 9 КАС України передбачено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяли лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу", в редакції, яка діяла на час призначення пенсії позивачці, пенсія їй, як державному службовцю була призначена у розмірі 87 відсотків від суми заробітної плати, на які були нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу», в редакції, що діє на даний час, на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі , передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»,у тому числі стажу державної служби не менше як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах віднесених до категорії посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.

В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 18 квітня 2016 року, звернулася до Богодухівського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області із заявою про здійснення їй перерахунку пенсії з 04.11.2008 року з урахуванням інших виплат, тобто: індексації на заробітну плату, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальну допомогу на соціально-побутові потреби, премії до свят, враховуючи довідку Богодухівського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 18.04.2016 року № 215-04/04.

Відповідно до довідки № 215-04/04 від 18.04.2016 року виданої Богодухівським обєднаним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області про те, що ОСОБА_1 нараховані інші виплати заробітної плати, які не увійшли в розрахунок для призначення пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу» за період з 01.11.2006 року по 31.10.2008 року становили: індексація на заробітну плату 41,92 грн.; матеріальна допомога на оздоровлення 6355,68 грн.; матеріальна допомога на соціально-побутові потреби 6308,51 грн.; премії до свята 5258,00 грн. Всього, сума заробітної плати, на яку нараховані та сплачені страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування становить: 17964 грн. 11 коп.

Вищеописана довідка за формою та змістом відповідає вимогам, встановленимПостановою правління Пенсійного фонду України № 5-1 від 14.02.2011 року, яка була чинна на той час.

Проте відповідачем при розрахунку пенсії не включено до складу заробітної плати суми вказаних допомог, індексації заробітної плати та премій до свят, з яких були фактично нараховані та сплачені збори на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, внаслідок чого пенсія позивачці виплачується в меншому розмірі, ніж повинна бути.

Листом № 228-02/04 від 19.04.2016 року ОСОБА_1 з посиланням на ст. 33 Закону України «Про державну службу» та Постанову Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» було розяснено, що складові заробітної плати державного службовця, які враховуються у відповідних розмірах для перерахунку пенсії в разі підвищення розміру заробітної плати державним службовцям згідно з рішенням Кабінету Міністрів України. Такі види виплат, як матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально побутових питань, індексація та компенсація за невикористану відпустку, не передбачено як складову частину заробітної плати, а тому вони не можуть бути враховані в заробіток, з якого обчислюють пенсію державному службовцю.

Таким чином, ОСОБА_1 з 04.11.2008 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у Богодухівському районі Харківської області, та отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу». При нарахуванні пенсії державного службовця до сум заробітної плати для призначення їй пенсії управління ПФУ у Богодухівському районі не включило суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та премій до свят, хоча з вказаних сум відповідно до вимогЗакону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»були фактично нараховані та сплачені страхові внески.

Згідно з ч. 1 ст. 1 Закону України "Про оплату праці" заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений орган виплачує працівникові за виконану роботу.

Відповідно до ст. 2 Закону України "Про оплату праці", в структуру заробітної плати входить додаткова заробітна плата, а це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій. Також до заробітної плати відносяться інші заохочувальні та компенсаційні виплати. До них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Згідно ч. 2ст. 33 Закону України "Про державну службу"заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років та інших надбавок.

Тобто аналізуючи вищевикладене дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровленнявходитьдо системи оплати праці державного службовця.

Згідно з ч. 6, 7ст. 33 Закону України "Про державну службу"державним службовцям можуть встановлюватись надбавки за високі досягнення в праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч.1ст. 35 Закону України "Про державну службу"передбачено виплату державним службовцям допомоги на оздоровлення в розмірі посадового окладу при наданні щорічної відпустки.

Згідно з ч. 2ст. 35 цього Законудержавним службовцям надається щорічна відпустка тривалістю 30 календарних днів, якщо законодавством не передбачено більш тривалої відпустки, з виплатою допомоги для оздоровлення у розмірі посадового окладу.

З огляду на вказане, виплата матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально - побутові питання визначена законом, а повноваження щодо встановлення конкретних розмірів посадових окладів, матеріальної допомоги, доплат делеговані Кабінету Міністрів України.

Відповідно до форми довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно доЗакону України «Про державну службу», затвердженоїпостановою Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року № 5-1, до складу «Інших виплат» входять - індексація, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових умов та матеріальна допомога на оздоровлення, що свідчить про необхідність врахування відповідачем цих виплат під час перерахунку пенсії позивачу.

Відповідно абз. 4 пункту 2Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення», індексації підлягає оплата праці найманих працівників підприємств, установ, організацій у грошовому виразі, яка включає оплату праці за виконану роботу згідно з тарифними ставками (окладами) і відрядними розцінками, доплати, надбавки, премії, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені законодавством, а також інші компенсаційні виплати, що мають постійний характер. Індексація заробітної плати являє собою дохід, з якого відповідно достатті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення»справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів відповідно до чинного законодавства день одержання заробітку (виплат, доходу).

Пунктом 2 частини 1 статті 4 Закону України «Про збір та облік єдиного податку на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» встановлено, платниками єдиного внеску також: є працівники - громадяни України, іноземці (якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України) та особи без громадянства, які працюють на підприємствах, установах та організаціях, в інших юридичних осіб - підприємців на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, у фізичних осіб на умовах трудового договору контракту). Тобто працівники, які працюють - перебувають у трудових відносинах з організацією - є застрахованими особами та підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню.

Обґрунтованість вимог щодо включення до складу заробітної плати суми матеріальної допомоги та індексації доходів, з метою проведення перерахунку пенсії, підтверджується також правовою позицію Верховного Суду України, що викладена у постанові від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а-11. Зокрема у цій постанові Верховний Суд України звертає увагу на перевагу в застосуванні норм права спеціальних норм, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії:ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення»таст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Зокрема,ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення»передбачає включення до заробітку для обчислення пенсії всіх видів оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання заробітку (виплат, доходу).

Згідно ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) зареєстрованої особи для обчислення пенсії.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного суду України від 06 листопада 2013 року у справі № 21-350а-13, зокрема:

У судових рішеннях Вищого адміністративного суду України від 18 травня та 20 грудня 2012 року (справи №№ К-10879/09, К/9991/59887/12 відповідно), касаційний суд у подібних правовідносинах дійшов висновку про те, що матеріальна допомога, на яку нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховується до заробітку для обчислення пенсії державного службовця.

Верховний Суд України вирішував питання про усунення розбіжностей у застосуванні статей33,37 Закону «Про державну службу» і в постановах від 20 лютого 2012 року, від 14 травня 2013 року у справі №21/125а13 та від 28 травня 2013 року у справі №21/97а13, і зазначив, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховується в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Згідно з частиною 1 ст. 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Отже, чинне законодавство як загальне, так і спеціальне, відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому, слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії.

Таким чином, пенсія ОСОБА_1 повинна обчислюватись із заробітної плати, яку вона фактично отримувала на день звільнення, в тому числі з урахуванням виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та премій до свят, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

За таких обставин позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправними дій Богодухівського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо не включення до розрахунку її пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та премій до свят, є законними та обґрунтованими.

Враховуючи, що відповідач відмовив позивачу лише у врахуванні в пенсійні виплати матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та премій до свят, а відсоткова ставка сторонами не оспорюється, тому підстав для її визначення суд не вбачає, оскільки це не є предметом позову.

При розгляді питання щодо встановлення дати з якої необхідно провести відповідний перерахунок пенсії ОСОБА_1, то судом прийнято до уваги, що згідно ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Оскільки позивач звернулася до УПФУ в Богодухівському районі Харківської області з заявою про перерахунок пенсії та надала відповідну довідку 18.04.2016 року, то пенсія підлягає перерахунку з 01 травня 2016 року.

На підставі викладеного, суд вважає необхідним позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Керуючись ст.ст. 4, 6, 8, 9, 69, 71, 86, 99, ч. 4 ст. 122, 158 163, 183-2, 186, 244-2, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИЛА:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Богодухівського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправними дії Богодухівського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії задовольнити частково.

Визнати дії Богодухівського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1, протиправними.

Зобовязати Богодухівське обєднане управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та премій до свят, відповідно до відомостей, які містяться у довідці Богодухівського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 18 квітня 2016 року № 215-04/04, з урахуванням раніше проведених виплат з 01 травня 2016 року.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

На постанову може бути подано апеляційну скаргу до Харківського апеляційного адміністративного суду через Богодухівський районний суд Харківської області протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Суддя