Постанова № 57596878, 05.05.2016, Балаклійський районний суд Харківської області

Дата ухвалення
05.05.2016
Номер справи
610/1492/16-а
Номер документу
57596878
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №610/1492/16-а

Провадження №2-а/610/26/2016

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05.05.2016 року м.Балаклія

Балаклійський районний суд Харківської області в складі:

Головуючого судді Муленко Л.М.,

за участю секретаря Кравченко М.Ю.,

позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області про визнання дій протиправними, скасування рішення щодо відмови у перерахунку пенсії та зобовязання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

01.04.2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду із позовною заявою, у якій просив: визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області (далі УПФУ в Балаклійському районі) щодо обмеження під час перерахунку розміру його пенсії за вислугу років; скасувати рішення відповідача №171368 від 28.03.2016 року щодо відмови у перерахунку його пенсії; зобовязати відповідача провести перерахунок його пенсії з 01.01.2016 року на підставі довідки прокуратури Харківської області №18-281 від 17.03.2016 року відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 5 листопада 1991 року №1789-XII (далі Закону №1789-ХІІ) в редакції 01.04.2014 року, виходячи з розрахунку 80% від середнього заробітку, без обмеження її максимального розміру та здійснити відповідні виплати з вищевказаного розрахунку, та з 01.06.2015 року поновити виплату його пенсії. Крім того, просив стягнути з відповідача на його користь понесені ним витрати по сплаті судового збору в сумі 551,20 грн.

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначив, що з 15.11.1996 року він працює в органах прокуратури Харківської області. Обіймаючи посаду старшого прокурора прокуратури Балаклійського району Харківської області він набув право на пенсію за вислугу років, у звязку з чим 01.04.2014 року на підставі ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» йому призначено пенсію в розмірі 80% середнього заробітку посади старшого прокурора прокуратури Балаклійського району Харківської області.

25.03.2016 року він звернувся до УПФУ в Балаклійському районі із заявою про перерахунок пенсії на підставі ст.50-1 Закону №1789-ХІІ в розмірі 80% від середнього заробітку з урахуванням Постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2015 року №763 та постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», та надав довідку прокуратури Харківської області №18-281 від 17.03.2016 року про заробітну плату.

31.03.2016 року УПФУ в Балаклійському районі надало йому копію рішення від 28.03.2016 року №171368 про відмову у перерахунку пенсії від заробітку відповідно до Закону України «Про прокуратуру», посилаючись на те, що Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213-VIII з 01.06.2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначена згідно Закону України «Про прокуратуру». Тому з 01.06.2015 року органами ПФУ пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру» не призначаються, а призначені не перераховуються.

Позивач вважає зазначене рішення УПФУ в Балаклійському районі неправомірним, таким, що не відповідає чинному законодавству, порушує його соціальні права щодо пенсійного забезпечення та неправомірно звужує конституційні гарантії.

Крім того, зазначив, що 01.04.2015 року відповідачем тимчасово було зупинено виплату його пенсії на підставі абз.2 ч.1 ст.47 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року №1058-IV (у чинній станом на 01.04.2015 року редакції), відповідно до якої у період з 01.04.2015 року по 31.12.2015 року у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених, зокрема, Законом України «Про прокуратуру», пенсії, призначені відповідно до цього Закону, не виплачуються.

Однак з 01.06.2015 року зазначені підстави для зупинення виплати пенсії відпали, оскільки з 01.06.2015 року посада, яку обіймає позивач, не дає права на призначення пенсії в порядку та на умовах, передбачених Законами України «Про державну службу» та «Про прокуратуру».

Тому управління ПФУ в Балаклійському районі повинно було поновити виплату його пенсії з 01.06.2015 року, однак цього не було зроблено, чим порушено його право на отримання належної пенсії.

До початку розгляду справи по суті ОСОБА_1 уточнив позовні вимоги просив зобовязати відповідача провести перерахунок його пенсії з 01.12.2015 року на підставі довідки прокуратури Харківської області №18-281 від 17.03.2016 року відповідно до ст.50-1 Закону №1789-ХІІ в редакції 01.04.2014 року, виходячи з розрахунку 80% від середнього заробітку, та здійснити відповідні виплати, оскільки відповідно до ст.50-1 Закону №1789-ХІІ перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Позивач у судовому засіданні підтримав позовні вимоги, посилаючись на доводи позовної заяви.

Представник відповідача позов не визнав, в обґрунтування заперечень вказав, що рішення УПФУ в Балаклійському районі №171368 від 28.03.2016 року про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 було винесено з додержанням норм чинного законодавства, оскільки статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) не передбачено підстав для перерахунку працівникам прокуратури раніше призначеної пенсії. Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

З 01.06.2015 року органами Пенсійного фонду України пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру» не призначаються, а призначені не перераховуються, оскільки Законом України №213-VIII від 02.03.2015 року припинена дія норм Закону України «Про прокуратуру» з 01.04.2015 року по 31.12.2015 року (в частині призначення і виплати пенсії особам, які працюють на посадах, які дають право на призначення пенсії у порядку та на умовах, передбачених цим законом), та Законом України №911-VIII від 24.12.2015 року - припинена дія норм Закону України «Про прокуратуру» (в частині призначення і виплати пенсії особам, які працюють на посадах, які дають право на призначення пенсії у порядку та на умовах, передбачених цим законом) з 01.01.2016 року по 31.12.2016 року. Тому підстави для поновлення виплати пенсії відсутні.

Крім того зауважив, що довідка прокуратури Харківської області №18-281 від 17.03.2016 року про заробітну плату ОСОБА_1 не відповідає вимогам, встановленим Постановою КМУ №1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».

Суд, враховуючи пояснення позивача та представника УПФУ в Балаклійському районі, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступного:

Судом встановлено, що з 01.04.2014 року ОСОБА_1 на підставі ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 5 листопада 1991 року №1789-XII призначено пенсію за вислугу років із розрахунку 80% від суми місячного (чинного) заробітку, що підтвердив у судовому засіданні представник відповідача та що вбачається з письмових заперечень (а.с.18).

З 01.04.2015 року управління ПФУ в Балаклійському районі відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2 березня 2015 року №213-VIII призупинило виплату пенсії позивачу.

Положеннями частини 2 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції на час призначення пенсії позивачу) встановлено, що пенсія прокурорам призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Відповідно до ч.18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції на час призначення пенсії позивачу) обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2015 року №763, якою внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року №505 Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури, та Постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» підвищено заробітну плату працівників прокуратури.

Відповідно до довідки прокуратури Харківської області №18-281 від 17.03.2016 року заробітна плата ОСОБА_1 станом на 01.12.2015 року становить 11295,01 грн. (а.с.10).

25.03.2016 року ОСОБА_1 звернувся до УПФУ в Балаклійському районі із заявою про перерахунок пенсії з більшого заробітку відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції станом на 01.04.2014 року). До заяви позивачем була додана довідка прокуратури Харківської області №18-281 від 17.03.2016 року про його заробітну плату (а.с.10, 11).

Рішенням УПФУ в Балаклійському районі №171368 від 28.03.2016 року ОСОБА_1 відмовлено у перерахунку його пенсії від більшого заробітку, оскільки Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2013 року №213-VIII з 01.06.2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначались, зокрема, згідно Закону України «Про прокуратуру». Тому з 01.06.2015 року органами ПФУ пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру» не призначаються, а призначені не перераховуються. Відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (зі змінами, які набрали чинності з 01.01.2015 року) умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України (а.с.12).

Згідно ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 22 Конституції України передбачено, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно з ч.1 ст.58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Відповідно до ст.64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України "Про прокуратуру"), є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, повязані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, у тому числі в органах прокуратури (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року №8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року №5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави повязана з ризиком для життя і здоровя, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Також, Конституційний Суд України у своєму рішенні №6-рп/2007 від 09.07.2007 року зазначив, що невиконання державою взятих на себе соціальних зобов'язань порушує принцип соціальної, правової держави. Встановлення певних соціальних пільг, компенсацій та гарантій є складовою конституційного права на соціальний захист і юридичними засобами здійснення цього права.

Відповідно до пункту 2 Постанови Пленуму Верховною Суду України №9 від 01.11.1996 «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя», оскільки Конституція України, як зазначено в статті 8 має найвищу юридичну силу, а її норми є нормами прямої дії, суди при розгляді конкретних справ мають оцінювати законність того чи іншого нормативно-правового акту, з точки зору його відповідності Конституції та у всіх необхідних випадках застосовувати Конституцію, як акт прямої дії.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213-VIII внесено зміни до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» - встановлено, що тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року особам, на яких поширюється дія цього Закону (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії/щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених цим Законом, пенсія, призначена відповідно до цієї статті, не виплачується.

З 1 січня 2016 року пенсія, призначена особам відповідно до цієї статті (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії/щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених цим Законом, законами України "Про статус народного депутата України", "Про державну службу", "Про судоустрій і статус суддів", виплачується в розмірі, обчисленому відповідно до Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування". Після звільнення з роботи виплата пенсії відповідно до цього Закону поновлюється.

Станом на 1 квітня 2015 року посада, яку обіймав позивач, дійсно, давала право на призначення пенсії у порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про прокуратуру», у зв'язку з чим відповідачем було припинено виплату пенсії позивачу з 1 квітня 2015 року.

Разом з тим, відповідно до пункту 5 розділу III «Прикінцеві положення» Закону №213-VIII, у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про Національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

Вказаний в пункті 5 розділу III «Прикінцеві положення» Закону №213-VIII закон щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах до 1 червня 2015 року прийнятий не був, у зв'язку з чим з вказаної дати втратили чинність, зокрема, норми Закону України «Про прокуратуру» щодо пенсійного забезпечення і відповідно пенсії за цим Законом не призначаються.

Таким чином, з 1 червня 2015 року посада, яку обіймає позивач, не дає права на призначення пенсії в порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про прокуратуру», у зв'язку з чим відпали підстави для невиплати позивачу пенсії, призначеної відповідно до вказаного Закону.

Тобто в Законі зазначено, що виплата пенсій призупиняється не тим особам, які працюють на посадах прокурорів, а тим, які працюють на посадах, які дають право на призначення пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру».

З огляду на вищевикладене, суд вважає, що з 1 червня 2015 року виплата пенсії, призначеної позивачу відповідно до Закону України «Про прокуратуру», підлягає поновленню, у зв'язку з відсутністю підстав для її невиплати.

За таких обставин, слід зобов'язати відповідача поновити з 01 червня 2015 року виплату призначеної позивачу пенсії за вислугу років.

Водночас, виходячи з принципу незворотності дії законів у часі, суд вважає, що положення п.5 розділу III «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213-VIII, якими скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначається відповідно до Закону України «Про прокуратуру», стосуються порядку призначення пенсії прокурорам, слідчим, державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.

На підставі викладеного, суд вважає помилковими доводи рішення УПФУ в Балаклійському районі про відмову в перерахунку пенсії про те, що на підставі Закону №213-VIII з 01.06.2015 року пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру» не призначаються, а призначені не перераховуються.

Таким чином, перерахунок пенсії позивачу повинен бути здійснений відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції на час призначення пенсії позивачу), виходячи з розрахунку 80 відсотків від заробітної плати, тобто має застосовуватись норма, що визначає розмір пенсії у відсотках від заробітної плати, яка діяла на момент призначення пенсії та не може застосовуватись норма, яка значно звужує обсяг прав пенсіонера при перерахунку його пенсії у порівнянні з обсягом прав, який існував на день призначення йому пенсії, тому рішення відповідача про відмову у перерахунку пенсії є протиправним.

ОСОБА_1 у позовній заяві просив зобовязати відповідача провести перерахунок його пенсії починаючи з 01.12.2015 року, однак позов в цій частині підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного:

Частиною 4 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV передбачено, що перерахунок призначеної пенсії провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Оскільки ОСОБА_1 звернувся до УПФУ в Балаклійському районі із заявою про перерахунок пенсії 25.03.2016 року, перерахунок його пенсії повинен бути здійснений з 01.04.2016 року.

Позовні вимоги про визнання протиправними дій відповідача щодо обмеження під час перерахунку розміру пенсії позивача за вислугу років не підлягають задоволенню як безпідставні, оскільки перерахунок пенсії ОСОБА_1 не було проведено управлінням ПФУ в Балаклійському районі, і обмеження при перерахунку пенсії не було застосовано.

Згідно ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі.

На підставі зазначеного, з УПФУ в Балаклійському районі за рахунок його бюджетних асигнувань підлягає стягненню на користь позивача судовий збір у розмірі 551,20 грн., сплачений ним при поданні позовної заяви до суду.

На підставі ст.ст.19, 22, 58, 64 Конституції України, ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 5 листопада 1991 року №1789-XII, ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року №1058-IV, керуючись ст.ст.2, 7-12, 71, 94, 158-163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області щодо непоновлення виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.06.2015 року.

Визнати протиправним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області №171368 від 28.03.2016 року щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1.

Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2016 року на підставі довідки прокуратури Харківської області №18-281 від 17.03.2016 року відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 5 листопада 1991 року №1789-XII в редакції 01.04.2014 року, виходячи з розрахунку 80% від середнього заробітку, здійснити відповідні виплати з вищевказаного розрахунку, та з 01.06.2015 року поновити виплату раніше призначеної відповідно до Закону України «Про прокуратуру» пенсії за вислугу років ОСОБА_1.

В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 551 (пятсот пятдесят одна) грн. 20 коп.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Балаклійський районний суд Харківської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення.

Мотивована постанова складена 10.05.2016 року.

Суддя Л.М. Муленко