Постанова № 57595241, 28.04.2016, Богородчанський районний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
28.04.2016
Номер справи
338/157/16-а
Номер документу
57595241
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Справа № 338/157/16-а

28 квітня 2016 року смт.Богородчани

Богородчанський районний суд Івано-Франківської області

в складі: головуючого судді Битківський Л.М.,

секретаря Дякун М.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Богородчани справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Богородчанському районі про визнання протиправними дій відповідача при нарахуванні та виплаті пенсії та зобовязання провести перерахунок та виплату пенсії,

в с т а н о в и в:

09.02.2016 р. позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, позовні вимоги за яким уточнив під час судового розгляду справи, про визнання неправомірними дій управління ПФУ в Богородчанському районі Івано-Франківської області при призначенні йому основної пенсії за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоровю. Одночасно просив зобовязати відповідача провести перерахунок та виплату йому основної пенсії за віком відповідно доч. 2ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»пропорційно необхідному стажу роботи 20, а не 35 років, з врахуванням виплачених сум, а також зобовязати провести перерахунок та виплату додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоровю, відповідно до ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком з врахуванням виплачених сум, починаючи з дня призначення державної пенсії з 19.04.2012 року по 01.08.2014 року.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що являється учасником ліквідації аварії на ЧАЕС 2-ї категорії. Управління ПФУ в Богородчанському районі призначило та виплачувало з 19.04.2012 року йому пільгову пенсію по віку, як ліквідатору наслідків аварії на ЧАЕС другої категорії. Пенсія була нарахована за загальною формулою, визначеною Законом України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», і склала 919,4 грн., в т.ч. розрахована основна державна пенсія640,47 грн. до складу якої включено розрахована пенсія за віком 384 грн. та доплата до прожиткового мінімуму 256 грн.), додаткова пенсія125,70 грн., та 153, 23 грн. підвищення пенсії за проживання в гірському населеному пункті. Зазначає про те, що відповідач неправомірно не врахував при призначенні йому пенсії положеньЗакону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». При здійсненні розрахунку основної (державної) пенсії за формулою, визначеноюЗаконом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», необхідно брати до уваги необхідний стаж роботи 20 років, заЗаконом України «Про статус у соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а не 35 років заЗаконом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Крім того, вважає, що додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, мала виплачуватись по 01.08.20114 року у розмірі 30% від мінімальної пенсії, як це було визначено Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Вважає дії відповідача щодо неправильного визначення та виплати йому основної та додаткової пенсії неправомірними та просив здійснити необхідний перерахунок відповідно до норм чинного законодавства і виплатити недоотриману пенсію.

В судовому засіданні позивач та його представник уточнені позовні вимоги підтримали з наведених підстав. Вказали, що відповідач, маніпулюючи законодавством, безпідставно сумував державну та додаткову пенсію, додавши також доплату до прожиткового мінімуму і таким чином досяг показника мінімального розміру пенсії за віком. В той же час, позивач має право гарантоване ст.49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на державну пенсію, що має бути не нижчою від мінімального розміру пенсії за віком, а також на додаткову. Просили позов задовольнити.

Представник відповідачав судовому засіданні проти заявлених позовних вимог заперечила. Вказала, що державна (основна) та додаткова пенсія позивачу за шкоду заподіяну здоровю обчислена та виплачується у відповідності довимог чинного законодавства. Наведений позивачем принцип розрахунку не відповідає нормам діючого законодавства. Державна (основна) пенсія позивачу була нарахована за формулою, визначеною у ст. 27 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», і становила на момент призначення 919,40 грн., що більше мінімального розміру пенсії за віком, який станом на 01.04.2012 року складав 838 грн. Розмір пенсії позивача обчислений виходячи з мінімальної пенсії за віком в т.ч. основна державна пенсіябез кратності 384 грн., + щомісячна доплата до прожиткового мінімуму 256,07 грн. грн. та додаткова пенсія125,70 грн. (на час призначення). Відповідно до останнього розпорядження по пенсійній справі позивача від 13.02.2015 року йому з 01.02.2015 року проведено перерахунок пенсії за віком, згідно поданої ним заявив від 12.02.2015 року про перерахунок пенсії із стажу та заробітку і пенсія встановлена в розмірі 1152,56 грн., де враховано трудовий стаж 29 років 06 місяців та 11 днів та встановлена додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоровю у розмірі 170,82 грн. Щодо додаткової пенсії прояснила, що як на момент призначення пенсії позивачу так і на даний час редакціяст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»не містить норми щодо призначення додаткової пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком. Просила в задоволені позову відмовити повністю.

Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, дослідивши матеріали пенсійної справи, прийшов до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню.

Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на соціальний захист.

В судовому засіданні встановлено, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС другої категорії, що підтверджується посвідченням серії А № 370152 від 07.12.2011 року. (а.с.6)

Позивачу призначена в Богородчанському управлінні ПФУ пенсія як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС на підставі ст.49, 51, 54 Закону.

Право позивача на одержання пенсії ліквідатора наслідків Чорнобильської катастрофи відповідачем не оспорюється, тому на підставі ст.72 ч.3 КАС України доказуванню не підлягає.

Відповідно до ч. 1ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленогостаттею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

З Протоколу УПФУ в Богородчанському районі № 159 від 25.04.2012 року вбачається, що загальний стаж позивача, визначений УПФУ на момент призначення пенсії становив 26 років 9 місяців 14 днів, в т.ч. за списком № 1 (ліквідація аварії на ЧАЕС)7 місяців 25 днів. Також відповідно до Розпорядження на перерахунок пенсії №143912 від 19.04.2016 року повний стаж станом на 31.12.2014 року склав 29 років 6 місяців 14 дні. Розмір основної державної пенсії ОСОБА_1 становить 424,37 грн., доплата до прожиткового мінімуму 281,94 грн. та додаткова пенсія170,82 грн. і підвищення за проживання у гірському населеному пункті 175,434 грн.

Частиною 2ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку.

За змістомстатті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», вихідною величиною для обчислення пенсії визначено мінімальну пенсію за віком.

Розмір мінімальної пенсії за віком, визначенийстаттею 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", згідно з якою мінімальна пенсія за віком дорівнює прожитковому мінімуму, встановленому для осіб, що втратили працездатність.

Застереження з приводу поширення дії частини першоїстатті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"не є перешкодою для застосування мінімального розміру пенсії за віком для обчислення інших пенсій чи доплат, пов'язаних з мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого мінімального розміру пенсії за віком.

З врахуванням вищенаведеного, суд вважає, що при призначенні та обчисленні державної (основної) пенсії громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, пенсія має нараховуватись та обчислюватись згідно зЗаконом України № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"з врахуванням пільг, передбачених Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Зазначене стосується також і умов визначення стажу роботи та середньомісячного фактичного заробітку особи, якій призначається пенсія.

Отже, визначення розміру державної (основної) пенсії позивачу необхідно проводити за формулою: розмір мінімальної пенсії за віком помножити на фактичний стаж роботи позивача і поділити на 240 місяців (20 років - стаж роботи, необхідний для призначення мінімальної пенсії за віком з урахуваннямЗУ № 796-ХІІ), а не на 420 місяців (35 років стаж роботи, необхідний для призначення мінімальної пенсії за віком згідноЗУ № 1058-IV).

Таким чином, визначення розміру державної (основної) пенсії позивачу слід було проводити, приймаючи до розрахунку величину 20 років стажу роботи, необхідного для призначення мінімальної пенсії за віком з врахуваннямЗУ № 796-ХІІ), а не виходячи з 35 років стажу роботи, необхідного для призначення мінімальної пенсії за віком згідноЗУ № 1058-IV).

Аналогічна позиція викладена у Постанові Верховного Суду України від 07.07.2015 р. де зазначено, що для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, порядок обчислення стажу роботи має пільговий характер та визначений у ч.2 ст. 56 ЗУ № 796-ХІІ.

Щодо вимог позивача про перерахунок додаткової пенсії в розмірі 30% від мінімальної пенсії, як це було визначеност. 51 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», суд зазначає наступне.

Редакція ст. 51 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, яка є чинною на даний час встановлює, що особам, віднесеним до категорій 2, 3, 4 призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.

Вказана редакція згаданої норми діє відповідно до Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» №76-VIII від 28.12.2014 року, яким внесено зміни безпосередньо в тому числі до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Постанова Кабінету Міністрів України №1210 «Про Підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є єдиним чинним нормативним документом котрий визначає конкретні розміри додаткової пенсії даній категорії громадян. Позивачу додаткова пенсія виплачується у розмірі, що визначений згаданою Постановою.

Тому в цій частині у задоволенні вимог позивача слід відмовити.

Керуючись ст.ст. 98, 160-163, 167 КАС України, суд ,-

п о с т а н о в и в :

Адміністративний позовОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Богородчанському районі Івано-Франківської області при призначенні йому державної (основної) пенсії за віком.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Богородчанському районі Івано-Франківської області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 державної (основної) пенсії за віком виходячи з вимог ч.1, 2ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»тач. 2ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»пропорційно необхідному стажу 20 років, в межах строку, визначеного ст. 99 КАС, починаючи з 10.08.2015 року з урахуванням виплачених сум.

Узадоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів шляхом подання апеляційної скарги через суд першої інстанції.

Головуючий