Постанова № 57594104, 10.05.2016, Деснянський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
10.05.2016
Номер справи
754/3273/16-а
Номер документу
57594104
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Номер провадження 2-а/754/198/16

Справа №754/3273/16-а

ПОСТАНОВА

Іменем України

10 травня 2016 року суддя Деснянського районного суду міста Києва Таран Н.Г., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва, про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,

В с т а н о в и в:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва, в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва у зв'язку з відмовою в проведенні перерахунку пенсії;

- зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва провести перерахунок та виплату пенсії з урахуванням сум зазначених у довідці від 28.04.2014 року за № 11-256/7455 - допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань - графи «Інші виплати» починаючи з 29.04.2014 року у розмірі 80% від заробітної плати за матеріалами пенсійної справи довічно.

В обґрунтування зазначеного позову ОСОБА_1 вказує на те, що перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу», на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 35 років, для жінок - не менше 30 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. З 27.11.2008 року позивачу призначена пенсія державного службовця. З приводу проведення перерахунку пенсії з урахуванням інших виплат (а саме допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань) позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва. Проте в листі Пенсійного фонду позивачу було повідомлено про відмову в проведенні перерахунку пенсії з урахуванням вищезазначених виплат. Позивач вважає дії та відмову відповідача безпідставною, противоправною та такою, що порушують конституційні права позивача на пенсійне забезпечення.

Ухвалою Деснянського районного суду м. Києва від 11 березня 2016 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва, про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії за період з 28 квітня 2014 року по 28 вересня 2015 року залишено без розгляду.

Представник відповідача подав письмові заперечення на дану позовну заяву, посилаючись на те, що на даний час діє редакція Закону України «Про державну службу» відповідно до якої в ст. 37 зазначено, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадового окладу, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Обчислення пенсії відповідно до ст. 37 Закону здійснюється з урахуванням вищезазначених складових заробітної плати державного службовця. Такі виплати, як допомога для вирішення соціально-побутових питань та допомога на оздоровлення є не надбавкою, а одноразовою виплатою. Отже, допомоги не є складовою заробітної плати державного службовця, а тому не враховуються при перерахунку їх пенсії. Матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» не входить в структуру заробітної плати державного службовця, підстав для урахування її в заробіток для обчислення пенсії державному службовцю немає. Отже, пенсія позивачу призначена і розрахована відповідно до вимог чинного законодавства, а саме при розрахунку пенсії державного службовця не була врахована матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, оскільки дана виплата є одноразовою. На підставі викладеного Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва діє та діяло при визначенні права на перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до вимог чинного законодавства і тому просить відмовити ОСОБА_1 в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

У відповідності до п. 2 ч. 1 ст. 183-2 КАС України, скорочене провадження застосовується у адміністративних справах про оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат.

Згідно п. 4. ч. 1 ст. 183-2 КАС України, суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне та обґрунтоване судове рішення

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва та отримує пенсію у розмірі 80% від заробітної плати державного службовця за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».

05.02.2016 року ОСОБА_1 звернувся із заявою до Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва щодо проведення перерахунку пенсії з урахуванням сум «Інших виплат», що вказані в довідці №11-256/7455 від 28.04.2014 року, яка знаходиться в матеріалах пенсійної справи.

З довідки виданої ОСОБА_1 від 28.04.2014 року за №11-256/7455 про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» вбачається, що вона містить відомості про доходи позивача, на які нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у тому числі: допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Листом від 09.02.2016 року Управлінням Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва позивачу було відмовлено у здійснені перерахунку і визначені розміру пенсії з врахуванням виплати допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, з посиланням на ст. 33 Закону України «Про державну службу», якою передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Оскільки матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати та грошові винагороди не передбачені ст. 33 Закону України «Про державну службу» як складова заробітної плати державного службовця, тому зазначені виплати не враховуються для обчислення пенсії.

Суд не може погодитися з твердженням Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва, виходячи з наступного.

Відповідно до частини першої статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР «Про оплату праці», заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу», в редакції, яка діяла на момент призначення позивачу пенсії - право на одержання пенсії державних службовців мають особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків не менше 25 років, для жінок не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

Відповідно до вимог ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Матеріальна допомога на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань є додатковим видом грошового забезпечення державних службовців і на даний вид виплати нараховуєються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсій. Із змісту ст. 40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.

Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року № 865 встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва по справі №2а-4753/09/2670 від 13 серпня 2010 року, яка залишена без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 09 листопада 2010 року та ухвалою Вищого адміністративного суду України від 21 листопада 2012 року, постанову правління Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 30 жовтня 2008 року №19-11 визнано такою, що не відповідає правовим актам вищої юридичної сили щодо невключення до складових заробітної плати складових, які передбачені чинним законодавством; зобов'язано Пенсійний фонд України привести у відповідність постанову Правління Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 30 жовтня 2008 року №19-11 до вимог чинного законодавства шляхом передбачення чи встановлення інших складових заробітної плати, передбачених іншими нормативно-правовими актами.

Постановою Правління Пенсійного Фонду України від 14 лютого 2011 року №5-1 «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва по справі №2а-4753/09/2670» визнано такими, що втратили чинність: підпункт 1.2 пункту 1 постанови правління Пенсійного фонду України від 30 жовтня 2008 року №19-11 «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу»; форму довідки про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», затверджену Постановою, а також затверджено форму довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем до Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва було подано довідку від 28.04.2014 року № 11-256/7455, яка містила відомості щодо заробітної плати для призначення пенсії, визначеної форми.

Дана довідка містила відомості про «Інші виплати», зокрема нараховану позивачу допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, що він отримував на час роботи.

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку про те, що відмова відповідача в проведенні перерахунку пенсії з урахуванням нарахованих та виплачених сум допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань є протиправною.

З огляду на те, що саме на органи Управління Пенсійного фонду покладений обов'язок виплати пенсії державного службовця, як належний спосіб захисту порушеного права позивача, слід визначити зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії державного службовця, з урахуванням сум допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, зазначених у довідці №11-256/7455 від 28.04.2014 року.

Таким чином, позовні вимоги в частині визнання дій відповідача протиправними підлягають задоволенню.

Вимоги позивача зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії з урахуванням виплаченої допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань довічно - в майбутньому не підлягають задоволенню виходячи з наступного.

Згідно ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства.

Тобто, судом здійснюється захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод та інтересів, що виключає їх захист на майбутнє, оскільки жодних підстав вважати, що вони будуть порушені відповідачем - на даний час судом не встановлено.

Також, згідно п. 4 ст. 105 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративний позов може містити вимоги про: 1) скасування або визнання не чинним рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень повністю чи окремих його положень; 2) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії; 3) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень утриматися від вчинення певних дій; 4) стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, завданої його незаконним рішенням, дією або бездіяльністю; 5) виконання зупиненої чи не вчиненої дії; 6) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 7) примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності.

На підставі наведеного, ст.ст. 33, 37 Закону України «Про державну службу», ст.ст. 1, 2 Закону України "Про оплату праці",ст. 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст. 66,Закону України «Про пенсійне забезпечення», керуючись ст.ст. 2, 105, 158, 160, 161, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П о с т а н о в и в :

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва, про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва щодо відмови в перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 із врахуванням допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з розрахунку 80 % суми заробітної плати, включивши до складу заробітної плати для призначення пенсії суму допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, з 29 вересня 2015 року відповідно до довідки № 11-256/7455 від 28.04.2014 року з урахуванням проведених раніше виплат.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня отримання її копії до Київського апеляційного адміністративного суду через Деснянський районний суд м. Києва.

Суддя Н.Г. Таран