ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА
права № справа № 753/7765/16-а
провадження № 2-а/753/431/16
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"10" травня 2016 р. суддя Дарницького районного суду м. Києва Комаревцева Л.В. розглянувши в приміщенні Дарницького районного суду м. Києва в порядку скороченого провадження відповідно до ст.183-2 КАС України адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання неправомірними дії та зобов'язання провести перерахунок пенсії, з 21.10.2015,-
В С Т А Н О В И В :
21.04.2016 року позивач звернулась до суду з вищевказаним позовом, мотивуючи свої вимоги тим, що перебуває на обліку в Лівобережному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києвіта отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 80% із заробітної плати державного службовця. Позивач звернувся до відповідача 31.03.2016 з заявою про перерахунок призначеної пенсії з урахуванням зазначених в поданих довідках: індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, з яких були сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що зазначені в розділі «інші виплати», згідно довідки № 31 від 16.07.2012. Разом з тим, 31.03.2016 Відповідач відмовив позивачу у перерахунку пенсії з урахуванням індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, суми яких були зазначені у колонці «інші виплати». Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, просить визнати дії Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови врахувати при призначенні йому пенсії «інших виплат», які зазначені в довідці № 31 від 16.07.2012 року "Про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу», протиправними. Зобов'язати Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві врахувати при призначенні позивачу пенсії за віком відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» в редакції, що діяла до 01.05.2014 року, «інші виплати» (індексацію заробітної плати, матеріальну допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань) та здійснити перерахунок його пенсії у розмірі 80% сум заробітної плати відповідно до довідки № 31 від 16.07.2012 року з урахуванням «інших виплат», з дня призначення пенсії, тобто з 17.07.2012 року.
Ухвалою суду від 27.04.2016 адміністративний позов ОСОБА_2 до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання неправомірними дій та зобов'язання провести перерахунок пенсії, з 17.07.2012 по 20.10.2015 рік - залишено без розгляду, провадження у справі за заявленими позовними вимогами відкрито з, 21.10.2015.
В письмових запереченнях, представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечив, зазначаючи, що Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києвідіяло в межах повноважень, наданих йому законами України та підзаконними нормативно-правовими актами та не порушувало прав позивача. За наведених обставин просить відмовити позивачу у задоволені адміністративного позову.
Відповідно до ч. 4 ст. 183-2 КАС України, суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Враховуючи наведене та дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судом, ОСОБА_2 перебуває на обліку в Лівобережному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києвіта отримує пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» у розмірі 80% із заробітної плати державного службовця.
Відповідно до довідки № 31 від 16.07.2012 року "Про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подавалась для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", виданої згідно з формою, затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України № 5-1 від 14.02.2011 року, до складу заробітної плати позивача, з якої було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, входять такі види виплат: надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премія, премія до державних свят та ювілейних дат та «інші виплати» (індексація заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань).
Дослідивши зазначену довідку, позивач виявила, що розміри заробітної плати, які вона отримувала перед виходом на пенсію, є більшими, ніж ті, з яких ця пенсія обрахована.
31.03.2016 року позивач звернулася до відповідача із заявою, в якій просила врахувати при призначенні їй пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» інші виплати, а саме: індексацію заробітної плати, матеріальну допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань.
Листом № 255/Л-212 від 31.03.2016 року відповідач відмовив позивачу в призначенні пенсії державного службовця із заробітної плати з урахуванням інших виплат, обґрунтовуючи свою відмову тим, що згідно ст. 33 Закону України "Про державну службу" до заробітної плати державних службовців відносяться посадові оклади, премії, надбавки за вислугу років на державній службі та інші надбавки. Крім того, роз'яснено, що обчислення пенсії відповідно до ст. 37 Закону здійснюється з урахуванням вищезазначених складових заробітної плати.
Отже, при призначенні пенсії, як вказує позивач, до складу заробітної плати не були включені індексація заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, з яких були сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що зазначені в розділі "Інші виплати" згідно довідки № 31 від 16.07.2012 року.
За змістом статті 37 Закону України «Про державну службу» (далі Закон № 3723-XII) в редакції, що діяла на час призначення пенсії, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Частиною першою статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, грошова винагорода входили до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Згідно зі статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Отже, аналізуючи зазначені положення, суд дійшов висновку, що суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення, включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії.
Аналогічну правову позицію зі спірного питання висловив Верховний Суд України, зокрема, у постановах від 14 та 28 травня 2013 року (справи №№ 21-125а13, 21-97а13 відповідно).
Оскільки, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення, та інші виплати, з яких утримані внески до Пенсійного фонду мають враховуватись при обчисленні розміру пенсії, суд вважає, що відмова відповідача у перерахунку пенсії позивачу, як державному службовцю з урахуванням вищезазначених виплат є протиправною. Тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
На підставі ст.ст.33, 37 Закону України «Про державну службу», ст.ст.1, 2 Закону України «Про оплату праці», ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», керуючись ст.ст. 9, 11,159, 160, 162 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В :
Позов ОСОБА_2 до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання неправомірними дії та зобов'язання провести перерахунок пенсії, з 21.10.2015 - задовольнити.
Визнати протиправними дії щодо відмови ОСОБА_2врахувати при призначенні їй пенсії «інших виплат», які зазначені в довідці № 31 від 16.07.2012 року "Про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу».
Зобов'язати Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві врахувати при призначенні ОСОБА_2пенсії за віком відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» в редакції, що діяла до 01.05.2014 року, «інші виплати» (індексацію заробітної плати, матеріальну допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань) та здійснити перерахунок її пенсії у розмірі 80% сум заробітної плати відповідно до довідки № 31 від 16.07.2012, з 21.10.2015.
Стягнути з Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києвіна користь ОСОБА_2 судовий збір в сумі 551,21 грн.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Дарницький районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня проголошення постанови. Якщо постанову було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Cуддя: Комаревцева Л.В.