Дата документу 05.05.2016 Справа № 554/2413/16-а
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 травня 2016 року
Октябрський районний суд м. Полтави у складі головуючого судді Микитенка В.М., розглянувши у скороченому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 обєднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання дій протиправними та зобовязання здійснити перерахунок пенсії,
ВСТАНОВИВ:
01.04.2016 року позивач ОСОБА_1 звернулась до суду із адміністративним позовом до Управління пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві (правонаступник - Полтавське обєднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області) у якому просив:
- визнати незаконними дії Управління пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві щодо нарахування пенсії з 01.12.2015 року;
- визнати незаконними дії Управління пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві щодо невнесення відомостей до системи персоніфікованого обліку про отримані доходи за період участі в бойових діях з 28.08.2014 року по 02.11.2015 року;
- зобовязати Управління пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві виплатити йому пенсію за період з 27.07.2015 року по 01.12.2015 року;
- зобовязати Управління пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві внести до системи персоніфікованого обліку відомості про отримані доходи за період участі у бойових діях за період з 28.08.2014 року по 02.11.2015 року;
- зобовязати Управління пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві здійснити перерахунок пенсії з урахуванням доходів, отриманих в період участі в бойових діях з 28.08.2014 року по 02.11.2015 року.
В обґрунтування позовних вимог послався на те, що з 28.08.2014 року по 02.11.2015 року він брав участь у бойових діях в зоні АТО. 27.07.2015 року йому виповнилось 60 років, він має стаж роботи більше 25 років, тому набув право на пенсію за віком. Одразу після повернення із зони бойових дій він звернувся до УПФУ Октябрського району в м. Полтаві із заявою про призначення пенсії, оскільки раніше обєктивно не мав такої можливості, у звязку з чим пропустив визначений законом тримісячний строк із поважних причин, однак пенсію йому було протиправно призначено лише з 01.12.2015 року. Крім того, відповідачем для обчислення пенсії не була врахована довідка №804 від 30.09.2015 року про його грошове забезпечення.
Представник відповідача ОСОБА_2 обєднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області письмово заперечила проти позову за безпідставністю.
Суд, дослідивши матеріали справи та оцінюючи зібрані у справі докази, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню частково, з огляду на таке.
Згідно з ч. 3ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства Україниу справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 2ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владнихповноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, діїчибездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Як убачається із матеріалів справи, позивач ОСОБА_1 народився 27.07.1955 року та постійно проживає ІНФОРМАЦІЯ_1 (Октябрський район м. Полтави), тому 27.07.2015 року йому виповнилось 60 років та вирішенням питань його пенсійного забезпечення мало займатись УПФУ Октябрського району в м. Полтаві (а.с. 11-12).
За даними військового квитка серії АА №018252 від 31.07.2014 року мається відмітка про те, що позивач ОСОБА_1 з 28.08.2014 року по 29.10.2015 року приймав участь в проведенні АТО в зоні бойових дій (а.с.14-15).
Відповідно довідки ВЧ В2596 від 30.09.2015 року №804 ОСОБА_1 проходив службу у вказаній військовій частині на посаді командира роти та за період з 01.08.2014 року по 30.09.2015 року отримав загальний дохід в сумі 137009,99 грн. (а.с. 9).
Суд зазначає, що за загальним правилом, пенсія призначається з дня звернення особи за призначенням пенсії (абз.1 ч.1 ст. 45 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року). Водночас, пенсія за віком (в т.ч. на пільгових умовах) призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, за умови звернення за пенсією не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку. При цьому слід зауважити, що органи Пенсійного фонду відповідно до вимог пункту 11 ч.2 ст. 64 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року зобовязані письмово інформувати майбутніх пенсіонерів про виникнення у них права на призначення пенсії і порядок її призначення. Цей обовязок стосується як працюючих так і непрацюючих майбутніх пенсіонерів.
Відповідач не надав суду відомостей щодо належного повідомлення ОСОБА_1 про виникнення у нього права на пенсію. Крім того, з огляду на перебування позивача в зоні бойових дій під час проведення АТО, суд вважає поважними причини порушення ним тримісячного строку звернення за пенсією. Тому пенсія йому має бути призначена з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, тобто із 28.07.2015 року.
Статтею 1 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року визначено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески.
За змістом цієїстатті Законузаконодавцем визначено три підстави для зарахування періоду (строку.) до страхового стажу, зокрема: коли особа в цей період підлягала державному соціальному страхуванню; за цей період нею або за неї сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, а також коли особа підлягаєзагальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески.
Виходячи з довідки ВЧ В2596 від 30.09.2015 року №804 позивач ОСОБА_1 проходив службу у вказаній військовій частині і в обов'язковому порядку підлягав загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, що також підтверджується відомостями ДПІ у м. Полтаві від 29.03.2016 року (а.с.10).
Таким чином, за період перебування позивача на службі в ЗСУ із 01.08.2014 року по 30.09.2015 року за нього були сплачені страхові внески до Пенсійного фонду, а тому вказані періоди на підставі звітів страхувальника, мали бути занесені до індивідуальних даних персоніфікованого обліку позивача як стаж роботи та при призначенні пенсії як страховий стаж.
Відповідно до ч.1 ст.24 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Згідно зі ст.24 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цьогоЗаконуза даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Страховий стаж обчислюється в місяцях.
Відповідно до п. 1.1. Порядку надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженогопостановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1відомості про застраховану особу, одержані від страхувальника, використовуються в системі персоніфікованого обліку Пенсійного фонду.
Згідно підпункту 1. п.1.3. Порядку - страхувальник (роботодавець) один раз на рік подає первинну звітність за попередній рік.
У відповідності до статті 62 Закону України „Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Чинною частиною першоїстатті 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, пов'язаній із захистом Вітчизни. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Відповідно до Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженогоПостановою Кабінету міністрів України № 283 від 03.05.1994 року, документом для визначення стажу державної служби є трудова книжка та інші документи, які відповідно до чинного законодавства підтверджують стаж роботи.
Таким чином, до звітів, які подавалисястрахувальником позивача до органу Пенсійного фонду України мали бути подані відомості про стаж роботи позивача у днях і місяцях і цей стаж визначається страхувальником за всі періоди трудових відносин (служби) позивача на підставі трудової книжки та інших документів що підтверджують стаж роботи.
Одночасно необхідно зазначити, що функції з нарахування та виплати пенсії позивачу здійснює Пенсійний фонд України в особі управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві (наразі Полтавське обєднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області).
Вст.7 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування "зазначено, що єдиний внесок нараховується на суму нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно доЗакону України "Про оплату праці"
Частина другаст.7 цього ж Законупередбачає, що єдиний внесок нараховується на суму, що визначається шляхом ділення заробітної плати (доходу), виплаченої за результатами роботи, на кількість місяців, за які вона нарахована.
Вст.2 Закону України "Про оплату праці"зазначено, що основна заробітна плата - це винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці. Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців. Додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.
Відповідно до п.8.3 Порядку формування та подання органам Пенсійного фонду України відомостей про застраховану особу, що використовуються в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, затвердженимпостановою Правління Пенсійного фонду України від 10.06.2004 року № 7-6та зареєстрованим в Міністерстві юстиції 10.08.2004 року № 1000/9599, що діяла на час виникнення спору, суми заробітної плати (доходу) мають бути враховані у місяці, за який вони нараховані.
У відповідності доп.1.6 цього ж Порядку, застрахована особа має право вимагати від страхувальника достовірного та своєчасного подання до територіального органу Пенсійного фонду первинних та коригуючи відомостей про себе стосовно персоніфікованого обліку.
Пункт 5 Порядку формування та подання органам Пенсійного фонду України відомостей про застраховану особу, що використовуються в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, затвердженимпостановою Правління Пенсійного фонду України від 10.06.2004 року № 7-6та зареєстрованим в Міністерстві юстиції 10.08.2004 року № 1000/9599, визначає, що у разі виявлення недостовірних відомостей, які подані та/або накопичені в базах даних персоніфікованого обліку, страхувальник подає до органу Пенсійного фонду необхідні корегуючі або скасовуючі документи щодо виявлених недостовірних звітів про застраховану особу.
Коригування або скасування відомостей облікової картки застрахованої особи здійснюється за будь-які роки функціонування системи персоніфікованого обліку тільки на підставі наданих у встановленому порядку документів страхувальника.
Підпунктом 5.4.1 п.5.4 Інструкції про порядок обчислення і сплати підприємствами, установами, організаціями та громадянами збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, інших платежів, а також обліку їх надходження до Пенсійного фонду України", затвердженої постановою правління пенсійного фонду України від 19.10.2001 року № 16-6, визначено, що обчислення збору до Пенсійного фонду із зазначеної категорії платників здійснюється щомісячно.
Згідно з пунктом 5.4.3 Інструкції,збір нараховується та утримується з усіх видів виплат, що відповідно до законодавства належать до сукупного оподаткованого доходу.
Нарахування та утримання збору на обов'язкове державне пенсійне страхування на суми виплат, що включаються до сукупного оподаткованого доходу, період яких більше одного місяця (допомога у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю, оплата щорічної відпустки, тощо) здійснюється окремо за кожний місяць.
Аналогічний принцип щомісячного нарахування страхувальниками страхових внесків, закріплений в Інструкції про порядок та обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до пенсійного фонду України, яка затвердженапостановою правління Пенсійного фонду України № 21-1 від 19.12.2003 року.
За змістомст.2 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування"дія цьогозаконупоширюється на відносини, що виникають під час провадження діяльності, пов'язаної зі збором та веденням обліку єдиного внеску. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на зазначені відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються: принципи збору та ведення обліку єдиного внеску, платники єдиного внеску, порядок нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску, розмір єдиного внеску, орган, що здійснює збір та веде облік єдиного внеску, його повноваження та відповідальність, склад, порядок ведення та використання даних державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, порядок здійснення державного нагляду за збором та веденням обліку єдиного внеску.
У п.п.1.6.2. п.1.6 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої Державним комітетом статистики України від 13.01.2004 року № 5, зазначено, що під час заповнення форм державних статистичних спостережень слід мати на увазі такі особливості обліку та відображення суми фонду оплати праці:… якщо нарахування фонду оплати праці здійснюється за попередній період, зокрема у зв'язку з уточненням кількості відпрацьованого часу, виявленням помилок, вони відображаються у фонді оплати праці того місяця, у якому були здійсненні нарахування.
Враховуючи вищевикладене, суд рахує за необхідне зобов'язати відповідача внести зміни до персональної облікової картки реєстру застрахованих осібстосовно ОСОБА_1 за період з 01.08.2014 року по 30.09.2015 року щодо проходження ним служби в ВЧ В2596 Міністерства оборони України та його грошового забезпечення і винагороди (а.с.9).
Керуючись ст. 6-14, 71, 159-163, 167, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві щодо нарахування ОСОБА_1 пенсії з 01.12.2015 року, а також невнесенні відомостей до системи персоніфікованого обліку про отримані ним доходи за період участі в бойових діях з 28.08.2014 року по 30.09.2015 року;
Зобовязати Полтавське обєднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області (правонаступника Управління пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві) внести до системи персоніфікованого обліку відомості про отримані ОСОБА_1 доходи за період участі у бойових діях за період з 28.08.2014 року по 30.09.2015 року в ВЧ В2596 Міністерства оборони України;
Зобовязати Полтавське обєднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області (правонаступника Управління пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві) здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії за віком із 28.07.2015 року з урахуванням доходів, отриманих в період участі в бойових діях з 28.08.2014 року по 30.09.2015 року.
У іншій частині позовних вимог відмовити за безпідставністю.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Октябрський районний суд м. Полтави протягом 10 днів із дня її отримання.
Суддя В.М.Микитенко