Коростенський міськрайонний суд Житомирської області
Справа №279/1997/16-а
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 травня 2016 року Коростенський міськрайонний суд Житомирської області
в складі: головуючого судді Остапенко Н. М.
з участю секретаря Райвахівської Л. В.
розглянувши справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Коростенського об,єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання неправомірними та зобов,язання здійснити перерахунок та виплату пенсії
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом, посилаючись на те, що він перебуває на пенсійному обліку у відповідача та отримує пенсію за віком згідно Закону України Про державну службу у розмірі 89 % від заробітної плати. Загальний стаж роботи становить 31 рік 11 місяців 22 дні, в тому числі стаж державної служби складає 19 років 1 місяць 29 днів.
14.03.2016 року він звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, оскільки при її нарахуванні не були враховані такі виплати, як допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на поліпшення соціально побутових умов та індексація доходів громадян за період роботи, за який були враховані виплати при первинному призначенні пенсії тобто з 01.09.2008 року по 31.08.2010 року.
22.03.2016 року він отримав лист - відповідь на свою заяву за № 3971/02 від 15.03.2016 року, в якому відповідач відмовив йому у здійсненні перерахунку пенсії та включення до складу заробітної плати для перерахунку пенсії вищевказаних виплат.
Вважає, що відповідач протиправно і безпідставно відмовив йому у перерахунку пенсії, оскільки приймаючи рішення про відмову у вказаному перерахунку пенсії, діяв не на підставі, не в межах повноважень та не у спосіб, що передбачені чинним законодавством України.
Просив визнати дії відповідача протиправними та зобовязати здійснити перерахунок та виплату пенсії у розмірі 89 % від суми заробітної плати з врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на поліпшення соціально - побутових питань, індексації.
В судове засідання сторони не зявились, надали заяви про розгляд справи у їх відсутності, що є підставою не фіксувати судове засідання технічними засобами.
Дослідивши письмові матеріали справи в їх сукупності і давши їм оцінку, суд приходить до висновку про необхідність задоволення позову виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 в даний час перебуває на пенсійному обліку в Коростенському обєднаному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області і отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу» у розмірі 89 % від заробітної плати. Стаж роботи державного службовця складає 19 років 1 місяць 29 днів.
15.03.2016 року відповідач відмовив ОСОБА_1 в проведенні перерахунку пенсії.
Частиною 1 статті 1 Закону України № 108/95- ВР від 24.03.1995 року Про оплату праці визначено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною 2 статті 33 Закону України № 3723-Х11 від 16.12.1993 року Про державну службу передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, індексація доходів громадян та допомога на вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України №1788Х11 від 05.11.1991 року Про пенсійне забезпечення врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої зазначеної статті до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які, відповідно до Закону України від 26. 06.1997 року № 400/97 ВР Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподаткованого доходу (прибутку), сукупного оподаткованого доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку ( виплат, доходу).
Згідно зі ст. 41 Закону України № 1058-1V від 09.07.2003 року Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування до виплат ( доходів), що враховуються в заробітну плату ( дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані ( обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувались внески на державне соціальне страхування або збір на обовязкове державне пенсійне страхування.
Отже, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. Таким чином, матеріальна допомога на оздоровлення , матеріальна допомога на вирішення соціально побутових питань, сума індексації заробітної плати, на які нараховувався збір на обовязкове державне пенсійне страхування, включається до складу заробітної плати державного службовця та враховується при обчисленні розміру його пенсії.
Така ж правова позиція міститься у постанові Верховного Суду України від 06.11.2013 року по справі № 21-350а 13 , яка, відповідно до вимог ст. 244-2 КАС України є обовязковим для всіх судів України. При призначенні пенсії ОСОБА_1 відповідач не врахував, що для обчислення розміру пенсії має бути включена допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація доходів громадян.
Відповідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач будь яких доказів на спростування вимог позивача не надав, правомірність своїх дій не довів, а тому суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.
Враховуючи, що права позивача на перерахунок пенсії були порушені, то вони мають бути захищені та відновлені в судовому порядку.
Керуючись ст.ст.10, 11, 158-163 КАС України, Законом України №1788Х11 від 05.11.1991 року Про пенсійне забезпечення,Законом України № 108/95- ВР від 24.03.1995 року Про оплату праці, Законом України № 1058-1V від 09.07.2003 року Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування, Законом України «Про державну службу», від 16.12.1993 року за №3723-ХII, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати дії Коростенського об,єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови в задоволенні заяви про перерахунок пенсії ОСОБА_1 протиправними.
Зобовязати Коростенське об,єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії у розмірі 89% від заробітної плати, з урахуванням всіх складових ( отриманих виплат) за період, який був врахований при призначенні пенсії, у тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на поліпшення соціально побутових умов та індексації доходів громадян, на які нараховується збір на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування та єдиний внесок на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування, починаючи з 14.03.2016 року.
Постанова може бути оскаржена в Житомирський апеляційний адміністративний суд через Коростенський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя :