2-а- 2212/0514/2009
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 вересня 2009 року. м.Добропілля.
Добропільський міськрайонний суд Донецької області в складі:
головуючого - судді Діденко С.О.
при секретарі Сухіна О.Ю.
за участю: позивача ОСОБА_1
представника відповідача Носач Т.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в місті Добропілля адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в місті Добропілля про неправомірну бездіяльність державного органу і відшкодування шкоди, заподіяної бездіяльністю,
В С Т А Н О В И В:
31 серпня 2009 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в місті Добропілля (далі УПФУ м.Добропілля) про неправомірну бездіяльність державного органу і відшкодування шкоди, заподіяної бездіяльністю та виплати соціальної допомоги по підвищенню пенсії відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" за 2008-2009 роки.
В обґрунтування своїх вимог, у судовому засіданні позивач ОСОБА_1 зазначив, що за ним визнано статус "Дитини війни". Він перебуває на обліку в УПФУ м.Добропілля і згідно Закону України "Про соціальний захист дітей війни", має право на отримання щомісячної соціальної допомоги в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком , яка фактично йому не нараховувалась. Його звернення до УПФУ про перерахунок пенсії залишилось без задоволення.
У судовому засіданні представник відповідача, діюча на підставі довіреності - Носач Т.О., позовні вимоги ОСОБА_1 не визнала, обґрунтовуючи свої заперечення тим, що після прийняття Конституційним Судом України рішень щодо конституційності зупинення норми закону та зміни редакції, Закону України №2195-1V питання фінансування підвищення пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком в законодавчому порядку не було врегульоване, тоді як фінансове забезпечення соціальних гарантій здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету. Відповідно до постанови КМУ від 28 травня 2008 року № 530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" п.8 дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, проводиться виплата підвищення у визначених твердих розмірах.
Крім того, представник УПФУ вважає, що позивачем порушені вимоги ст..99 КАС України щодо річного строку зверненням з адміністративним позовом до суду і просить суд з цих підстав в задоволенні позову відмовити.
Вислухавши в судовому засідання пояснення позивача, заперечення представника відповідача, дослідивши матеріали адміністративної справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню виходячи з наступного.
В судовому засіданні встановлено, що позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянин України - є пенсіонером, і згідно пенсійного посвідчення НОМЕР_1 від 21.06.1988 року має статус " Дитина війни» (а.с.5).
У відповідності до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни» № 2195-ІV від 18.11.2004, який набрав чинності з 01.01.2006 р., встановлено правовий статус дітей війни і визначено основи їх соціального захисту та гарантовано їх соціальну захищеність шляхом надання пільг і державної соціальної підтримки, в тому числі отримання пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, та підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" № 107-VI від 28.12.2008 р), дія ст..6 Закону України №2195-1V була зупинена.
Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп\2008 від 22 травня 2008 року визнані такими, що не відповідають Конституції України зміни визначені в Законі України "Про Державний бюджет на 2008р.". Таким чином дія ст.6 названого Закону визнано чинною у редакції №2195-1V, що діяла до внесення змін, починаючи з 22 травня 2008 року.
З урахуванням наведеного позовні вимоги ОСОБА_1 щодо визнання неправомірними дій відповідача УПФУ в частині відмови виплатити доплату до пенсії є обґрунтованими.
Статтею 99 КАС України передбачено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлено річний строк, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатись про порушення своїх прав, свобод та інтересів.
Позивач звернувся до суду з позовом до УПФУ в м.Добропілля 31 серпня 2009 року (а.с.2).
Таким чином, в межах річного строку звернення з адміністративним позовом до суду, позивачу слід нараховувати недоплачену соціальну допомогу, починаючи з 31серпня 2008 р. по 31 грудня 2008 р.
Враховуючи розмір підвищення пенсії, яку позивач отримував з 1 січня 2008 року у розмірі 10 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, за період з 31 серпня 2008 року по 31 грудня 2008 року щомісячно доплата складає:
Мінімальна пенсія Щомісячна держ.соціальна Фактично сплачена Недоплата
за віком на 2008р. допомога в розмірі 30% від сума ( 10%)
мін.пенсії згідно ст..6 Закону
серпень 482.00 4.66 ( 1 день серпня 2008р) 4.66
вересень 482.00 144.60 48.20 96.40
жовтень 498.00 149.40 49.80 99,60
листопад 498,00 149.40 49.80 99,60
грудень 498.00 149.40 49.80 99.60
Всього недоплата щомісячної державної допомоги з 31 серпня по 31 грудня 2008 року складає 399 грн.86 коп.
Статтею 99 КАС України встановлено, що адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Наслідки пропущення строків звернення до адміністративного суду визначені ст.100 КАС України, є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.
У позовній заяві ОСОБА_1. не навів доказів поважності пропуску ним строку для звернення з адміністративним позовом до суду за захистом порушених прав.
Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп\2008 від 22 травня 2008 року що до невідповідності Конституції України зміни в Законі України "Про Державний бюджет на 2008р." було офіційно оприлюднено 6 червня 2008 р. в Офіційному віснику України.2008 р. № 38.
Таким чином, позивач ОСОБА_1 повинен був своєчасно дізнатися, що його право на отримання щомісячної державної соціальної допомоги за 2008р. порушено з моменту ухвалення зазначеного рішення Конституційного Суду України починаючи з 22 травня 2008 року.
У запереченнях на адміністративний позов відповідач УПФУ м.Добропілля наполягає на застосуванні наслідків пропуску строків звернення до адміністративного суду.
Встановивши, що відповідач УПФУ м.Добропілля порушив норми права які регулюють правовідносини у сфері соціального захисту відповідної категорії громадян , суд визнає такі дії протиправними і відповідно до вимог ст.. 162 КАС України покладає на відповідача обов'язок здійснити нарахування та виплату на користь позивачці як дитині війни доплату до пенсії.
Суд не може погодитись з запереченнями відповідача щодо необґрунтованості позовних вимог з таких підстав.
28 травня 2008року Кабінетом Міністрів України була прийнята Постанова №530 "Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", де пунктом 8 постанови визначено, що дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення проводиться у твердих розмірах: з 22 травня -48,10 гривні, з 1 липня - 48,20 та з 1 жовтня - 49,80 гривні.
Таким чином, підвищення дітям війни виплачуються органами Пенсійного фонду відповідно до зазначеної постанови, а не до Закону, внаслідок чого є наявні правові підстави для визнання протиправними дій, бездіяльності управлінь ПФУ в порушенні права на отримання підвищеного розміру пенсії починаючи з 22 травня 2008 ріку відповідно до статті 6 Закону України " Про соціальний захист дітей війни".
На час виникнення спірних правовідносин, розмір мінімальної пенсії за віком визначений лише ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове соціальне страхування" і згідно цієї норми мінімальна пенсія за віком дорівнює прожитковому мінімуму встановленого для осіб, що втратили працездатність.
Відповідно до ч.1 ст. 2 Закону України "Про прожитковий мінімум" від 15 липня 1999 року № 966-14, прожитковий мінімум застосовується для встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком.
Статтею 58 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів" затверджений на 2008 рік прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі з 1 січня - 470 гривень, з 1 квітня - 481 гривні, з 1 липня - 482 гривень, з 1 жовтня - 498 гривень.
Таким чином, розмір щомісячної державної соціальної допомоги яку мав отримувати позивач як особа, що відноситься до категорії "Діти війни" , починаючи з 31 серпня 2008 р. по 31 грудня 2008 р., з урахуванням наведеного вище розрахунку буде складами в загальному розмірі 399 грн.86 коп.
Щодо нарахування та виплати доплати до пенсії, дитині війни за період з 01.01.2009 р., суд вважає, що за цей період у задоволенні позову слід відмовити, оскільки виплати на які посилається позивач не передбачені Законом України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» ,та дані положення Закону не були визнані неконституційними.
Керуючись ст. ст.9,69, 99,100 104,159,160,163 КАС України, ст..З , ч. 2 ст. 19 , ч. З ст. 51 Конституції України, Закону України "Про соціальний захист дітей війни", Закон України "Про державний бюджет України на 2008 р", суд,
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Добропілля, - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м.Добропілля, щодо відмови в нарахуванні, призначенні та здійсненні виплат ОСОБА_1 щомісячної соціальної допомоги, як особі, який має статус "Діти війни" починаючи з 31 серпня 2008 року по 31 грудня 2008 року.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м.Добропілля, ЄДРПОУ 23126353 р/р 256013122017 МФО 335106 в ДОУ ВАТ "Державний ощадний банк " здійснити перерахунок та виплату за рахунок державного бюджету на користь ОСОБА_1 недоплачену соціальну допомогу, починаючи з 31 серпня 2008 року по 31 грудня 2008 року, в передбаченому ст..6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" розмірі 30% від мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообовязкове державне страхування», з урахуванням фактично виплачених сум.
В решті позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Добропілля щодо визнання дій відповідача протиправними, та зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити дії з нарахування та виплати недоплачуваної щомісячної державної соціальної допомоги за статус "Діти війни" - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через Добропільський міськрайонний суд заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Складено одноособово в нарадчій кімнаті в одному примірнику .
Головуючий: суддя С.О. Діденко