ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 819/413/16
04 травня 2016 р.м.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі:
головуючої судді Подлісної І.М.
при секретарі судового засідання Павловському Ю.Б.
за участю:
представника позивача Алексенка С.Л.
представника відповідача Медвідь Р.Т.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовом Приватного агропромислового підприємства "Агропродсервіс" до Головного інспектора будівельного нагляду управління державної архітектурно-будівельної контролю інспекції у Тернопільській області Гальтюк Світлани Зіновіївни Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Тернопільській області про визнання незаконними та скасування Постанови та Припису, -
ВСТАНОВИВ:
До Тернопільського окружного адміністративного суду звернулося Приватне агропромислове підприємство "Агропродсервіс" з адміністративним позовом до Головного інспектора будівельного нагляду управління державної архітектурно-будівельної контролю інспекції у Тернопільській області Гальтюк Світлани Зіновіївни, Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Тернопільській області про визнання незаконними та скасування Постанови та Припису.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що 10 березня 2016 року головними інспекторами будівельного нагляду управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Тернопільській області Лучкою Надією Данилівною та Гальтюк Світланою Зіновіївною складено акт про недопущення посадових осіб інспекції державного архітектурно - будівельного контролю на об'єкт будівництва, а саме свинокомплекс ПАП «Агропродсервіс» в с. Старе Місто, Підгаєцького району, Тернопільської області. В акті зазначено, що уповноваженою особою ПАП «Агропродсервіс» Алексенко Сергієм Леонтійовичем не було допущено посадових осіб інспекції ІДБК на територію свинокомплексу ПАП «Агропродсервіс» в с. Старе Місто, Підгаєцького району, Тернопільської області для проведення позапланової перевірки. Уповноваженою особою ПАП «Агропродсервіс» Алексенком Сергієм Леонтійовичем не забезпечено можливості проведення з 10.03.2016 poку позапланової перевірки на свинокомплексі ПАП "Агропродсервіс" в с.Старе Місто, Підгаєцькогоо району, Тернопільської області.
Представник позивача Приватного агропромислового підприємства "Агропродсервіс" Алексенко С.Л. у судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю з мотивів, викладених у позовній заяві та просив їх задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача - управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Тернопільській області - Медвідь Р.Т. в судовому засіданні проти позову заперечив та просив в задоволенні позову відмовити.
Відповідач Гальтюк С.З. повторно в судове засідання не з'явилася, хоча про день, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, причини неявки суду невідомі.
Суд, заслухавши у судовому засіданні представника позивача, представника відповідача, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, вважає, що позов до задоволення не підлягає, виходячи з наступних підстав.
10 березня 2016 року головними інспекторами будівельного нагляду управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Тернопільській області Лучкою Надією Данилівною та Гальтюк Світланою Зіновіївною винесено Припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності будівельних норм, державних стандартів і правил, про виконання якого повідомити у термін до 24 березня 2016 року та усунути порушення відповідно до чинного законодавства шляхом забезпечення можливості проведення з 23 березня 2016 року позапланової перевірки на свинокомплексі ПАП «Агропродсервіс» в с. Старе Місто, Підгаєцького району, Тернопільської області.
10 березня 2016 року головним інспектором будівельного нагляду управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Тернопільській області Лучкою Надією Данилівною складено Протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності ПАП «Агропродсервіс» в с. Старе Місто, Підгаєцького району, Тернопільської області, а саме щодо недопущення уповноваженою особою до проведення позапланової перевірки 10.03.2016 року на свинокомплексі ПАП «Агропродсервіс», в с. Старе Місто, Підгаєцького району, Тернопільської області, чим порушив вимоги п. 1 частини четвертої ст. 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та підпункту 1 пункту 11 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю затвердженого Постановою КМ України від 23.05.2011 року № 553.
16 березня 2016 року головним інспектором будівельного нагляду управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Тернопільській області Гальтюк Світланою Зіновіївною, розглянувши матеріали про правопорушення у сфері містобудівної діяльності, зокрема акт про недопущення посадових осіб інспекції державного архітектурно - будівельного контролю на об'єкти будівництва, підприємства будівельної галузі для виконання покладених на них функцій від 10 березня 2016 року, протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 10 березня 2016 року, припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 10 березня 2016 року, винесено Постанову № 14/40-1019-1.12/488-16 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, якою визнано ПАП «Агропродсервіс» винним у вчиненні правопорушення, передбаченого пунктом 2, частини 6, статті 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності», та накладено штраф у розмірі 13780 (тринадцять тисяч сімсот вісімдесят) грн., 00 коп. ПАП «Агропродсервіс» не погоджується з результатами перевірки, вважаючи Протокол та Припис від 10 березня 2016 року та Постанову № 14/40-1019-1.12/488-16 від 16 березня 2016 року.
Листом за №40-1019-112/346-16 від 24.02.201б року Відповідач повідомив про те, що на підставі скарги МБО «Екологія-Право-Людина» 01.03.201б року буде проводитися перевірка законності будівництва свинокомплексу ПАП «Агропродсервіс» за адресою: вул. Шкільна, 50, с. Старе Місто, Підгаєцького району, Тернопільської області. У відповідь на вказаний лист Позивачем було повідомлено, листом №337 від 29.02.201б року, про перебування керівника підприємства в період з 01.03.2016 року по 05.03.2016 року у відрядженні за межами області.
Відносини, які виникають у сфері містобудівної діяльності врегульовано Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності" від 17.02.2011 р. № 3038-VI (далі п Закон № 3038), Постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 р. № 553 "Про затвердження Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю" (далі Порядок № 553).
У відповідності до пп.1,2,3 ч.2 Порядку № 553 Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється за дотриманням: вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, проектної документації, будівельних норм, державних стандартів і правил, положень містобудівної документації всіх рівнів, вихідних даних для проектування об'єктів містобудування, технічних умов, інших нормативних документів під час виконання підготовчих і будівельних робіт, архітектурних, інженерно - технічних і конструктивних рішень, застосування будівельної продукції; порядку здійснення авторського і технічного нагляду, ведення загального та (або) спеціальних журналів обліку виконання робіт (далі - загальні та (або) спеціальні журнали), виконавчої документації, складення актів на виконані будівельно-монтажні та пусконалагоджувальні роботи; інших вимог, установлених законодавством, будівельними нормами, правилами та проектною документацією, щодо створення об'єкта будівництва.
Згідно п.5 вищевказаного Порядку державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у порядку проведення планових та позапланових перевірок за територіальним принципом.
Управління Державної архітектурно - будівельної інспекції у Тернопільській області є територіальним органом Державної архітектурно - будівельної інспекції України, яка є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства і який реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.
Основними завданнями Держархбудінспекції України є реалізація державної політики з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, а саме: внесення на розгляд Віце-прем'єр-міністра України - Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово - комунального господарства пропозицій щодо забезпечення формування державної політики з питань, що належать до сфери діяльності Держархбудінспекції; здійснення державного контролю та нагляду за дотриманням вимог законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил; виконання дозвільних та реєстраційних функцій у будівництві, ліцензування у визначених законодавством випадках.
У відповідності до абз.1 п.1 ч.6 ст.2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" суб'єкти містобудування несуть відповідальність у вигляді штрафу за невиконання приписів центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю, щодо усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил у розмірі десяти мінімальних заробітних плат.
Відповідно до ст.41 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" державний архітектурно-будівельний контроль - сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт. Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час перевірки мають право безперешкодного доступу до місць будівництва об'єктів та до об'єктів, що підлягають обов'язковому обстеженню; складати протоколи про вчинення правопорушень, акти перевірок та накладати штрафи відповідно до закону; видавати обов'язкові для виконання приписи, зокрема щодо усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил.
Дані повноваження посадових осіб органів державного архітектурно-будівельного контролю кореспондуються з повноваженнями передбаченими п.11 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 року № 553.
Відповідно до п.14 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 року № 553, суб'єкт містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, зобов'язаний допускати посадових осіб інспекції до проведення перевірки за умови дотримання порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, виконувати вимоги органу державного архітектурно-будівельного контролю щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності.
Згідно п.17 цього Порядку у разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, крім акта перевірки, складається протокол разом з приписом усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил або приписом про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт (далі - припис).
Протокол протягом трьох днів після його складення та всі матеріали перевірки подаються керівникові відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю або його заступникові для винесення постанови про накладення штрафу, передбаченої законодавством України (п.20 Порядку).
Як встановлено у судовому засіданні, що 10 березня 2016 року уповноваженою особою ПАП «Агропродсервіс» Алексенко Сергієм Леонтійовичем не допущено до проведення позапланової перевірки гголовними інспекторами будівельного нагляду управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Тернопільській області Лучкою Надію Данилівну та Гальтюк Світлану Зіновіївну на свинокомплексі ПАП "Агропродсервіс" по вул. Шкільна, 50, с. Старе Місто, Підгаєцького району, Тернопільської області. При цьому підставами цього не допуску зазначено, що згідно розпорядження головного державного інспектора ветеринарної медицини Тернопільської області від 07.05.2015 року з метою недопущення занесення збудника африканської чуми на територію Тернопільської області керівник ПАП "Агропродсервіс" зобов'язаний забезпечити функціонування підприємства у закритому режимі.
Однак, із системного аналізу норм законодавства, що регулює містобудівну діяльність, вбачається, що посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час перевірки мають право безперешкодного доступу до місць будівництва об'єктів, при цьому законодавством не передбачено не допуску, відтермінування проведення перевірок.
Крім того слід зазначити, що працівниками управління при прибутті для проведення перевірки пред'явлено належним чином оформлене направлення для проведення позапланової перевірки № 89 від 23 лютого 2016 року, тобто відповідачем дотримано порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, а тому у ПАП "Arpoпродсервіс" не було законних підстав для недопущення працівників управління до перевірки.
Таким чином, оскільки судом встановлено, що позивач ПАП "Агропродсервіс" не допустив працівників управління до проведення позапланової перевірки на свинокомплексі ПАП "Агропродсервіс" та уповноважена особа ПАП "Агропродсервіс" не виконала вимог припису управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Тернопільській області від 10.03.2016 року про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, а саме не забезпечив можливості проведення позапланової перевірки з 10.03.2016 року на свинокомплексі ПАП "Агропродсервіс" , суд дійшов до переконання, що позивач порушив вимоги п.3 ч.4 ст. 41 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та абз.2 п.14 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 року № 553, а тому управлінням правомірно накладений штраф у сумі 13780 грн. у відповідності до абз.1 п.1 ч.6 ст.2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності".
Крім того, суд вважає правомірним винесення припису про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 10.03.2016 року - забезпечити можливість проведення з 23 березня 2016 року позапланової перевірки на свинокомплексі ПАП "Агропродсервіс".
Таким чином, виходячи з вищенаведеного, враховуючи, що управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Тернопільській області при винесенні постанови про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності № 14/40-1019-1.12/488-16 від 16.03.2016 року та припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 10.03.2016 року діяло на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України, з використанням повноважень з метою, з якою ці повноваження надано, а тому суд дійшов до переконання, що позовні вимоги до задоволення не підлягають.
Керуючись ст.ст. 158-167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позову Приватного агропромислового підприємства "Агропродсервіс" (47734, с. Настасів, Тернопільського району, Тернопільської області, код 30356854) до Головного інспектора будівельного нагляду управління державної архітектурно-будівельної контролю інспекції у Тернопільській області Гальтюк Світлани Зіновіївни, Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Тернопільській області про визнання незаконними та скасування Постанови № 14/40-1019-1.12/488-16 від 16.03.2016 року про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності та Припису від 10.03.2016 року про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Подлісна І.М.