ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"04" травня 2016 р. Справа № 809/321/16
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
Судді Григорука О.Б.
при секретарі Пиріг Х.І.
за участю: представника позивача - ОСОБА_1, представника відповідача - УДАІ УМВС України в Івано-Франківській області - Бурчаковської Т.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_3,
до відповідачів: Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області, Управління Державної автомобільної інспекції УМВСУ в Івано-Франківській області, УМВС України в Івано-Франківській області,
про зобов'язання до вчинення дій, стягнення коштів, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_3 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області, Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області, Управління Державної автомобільної інспекції в Івано-Франківській області про зобов'язання виплатити вихідну допомогу в розмірі 38051,78 грн. та стягнути середній заробіток за весь час затримки фактичного розрахунку.
27.04.2016 позивачем змінено позовні вимоги, зокрема просить стягнути з відповідача в особі Управління державної автомобільної інспекції в Івано-Франківській області 570,78 грн. та середній заробіток за весь час затримки фактичного розрахунку (а.с.41-42).
Позовні вимоги мотивовані тим, що у зв'язку зі звільненням позивача з органів внутрішніх справ у запас Збройних Сил України згідно наказу УМВС України в Івано-Франківській області №580 о/с від 02.11.2015, позивачу було нараховано вихідну допомогу в розмірі 38051,78 грн. Однак, 14.04.2016 переведено на картковий рахунок позивача у сумі меншій на 570,78 грн. та в порушення частини 1 статті 117 Кодексу законів про працю України строків, встановлених законодавством недотримано. Позивач вважає, що Управління державної автомобільної інспекції в Івано-Франківській області повинно виплатити середній заробіток за час затримки по день фактичного розрахунку.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала та просила позов задовольнити повністю.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечила, з підстав, викладених у запереченні (а.с.46-48).
Представник відповідача - Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області у судове засідання не з'явився, подав суду заперечення проти позову, просив розгляд справи проводити без його участі (а.с.22-23).
Представник відповідача - УМВС України в Івано-Франківській області у судове засідання не з'явився.
Про дату, час та місце судового розгляду сторони були повідомлені належним чином.
Розглянувши адміністративний позов, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши докази, судом встановлено наступне.
ОСОБА_3 з 20.12.1992 проходив службу в органах внутрішніх справ України. Наказом УМВС України в Івано-Франківській області по особовому складу №580о/с від 02.11.2015 позивача - лейтенанта міліції звільнено з органів внутрішніх справ з посади старшого інспектора технічного нагляду відділення державної автомобільної інспекції з обслуговування Рогатинського району підпорядкованого управлінню Державної автомобільної інспекції Управління МВС в Івано-Франківській області у запас Збройних Сил згідно з Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ за пунктом 64 «б» (через хворобу) (а.с.5).
Як вбачається з довідки управління Державної автомобільної інспекції в Івано-Франківській області №16/92 від 29.04.2016, позивачу нараховано вихідну допомогу в сумі 38051,78 грн., з яких утримано військовий збір 1,5% від нарахованої суми вихідної допомоги та спрямовано до державного бюджету - 570,78 грн. та виплачено через картку ПАТ КБ «Приватбанк» 37481,00 грн. (а.с.49).
Зокрема, 14.04.2016 Управлінням державної автомобільної інспекції в Івано-Франківській області виплачено позивачу кошти у сумі 37481,00 грн., шляхом поповнення карткового рахунку № 5167987206351013 (а.с.43-44).
Порядок нарахування та виплати одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби регламентовано Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Так, відповідно до частини 1 статті 9 даного Закону (в редакції, яка була чинна на момент виникнення спірних правовідносин), особам рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом та звільняються зі служби за станом здоров'я, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
Частиною 1 статті 116 Кодексу законів про працю України передбачено, що при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення. Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред'явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Про нараховані суми, належні працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган повинен письмово повідомити працівника перед виплатою зазначених сум.
Згідно частини 1 статті 117 Кодексу законів про працю України, в разі невиплати з вини власника або уповноваженого ним органу належних звільненому працівникові сум у строки, зазначені в статті 116 цього Кодексу, при відсутності спору про їх розмір підприємство, установа, організація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку.
Таким чином, відповідач зобов'язаний був в день звільнення виплатити позивачу всі суми, що належали йому до виплати при звільненні. Отже, у зв'язку з невиконанням цього зобов'язання, відповідач повинен виплатити позивачу його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку.
Згідно з довідкою Управління Державної автомобільної інспекції в Івано-Франківській області №16/93 від 29.04.2016 середньомісячне грошове забезпечення позивача складало 3308,85 грн., середньоденне грошове забезпечення - 153,90 грн. (а.с.52).
Таким чином, середній заробіток позивача за весь період затримки повного розрахунку зі вказаним звільненим працівником складає 17698,50 грн., виходячи з такого розрахунку: 115 робочих днів затримки виплати (період з 03.11.2015 по 14.04.2016 включно) помножити на 153,90 грн. (розмір середньоденного грошового забезпечення).
Згідно частини 5 статті 9 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", в редакції закону на день звільнення позивача зі служби, особам офіцерського складу органів внутрішніх справ виплата одноразової грошової допомоги здійснюється за рахунок коштів органів, у яких вони працювали.
При розгляді справи судом встановлено, що позивачу не були виплачені належні йому від відповідача кошти в день звільнення. Таким чином на підставі статті 117 Кодексу законів про працю України слід стягнути на користь позивача середній заробіток за весь період затримки розрахунку, оскільки відповідачем не доведено відсутності в цьому його вини. Також, слід зазначити, що відсутність коштів у відповідача на час звільнення не звільняє його від відповідальності. Вказані висновки узгоджуються з правовою позицією, відображеною у постанові Верховного Суду України від 27.04.2016 по справі №6-113цс16.
Частиною 2 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що при виборі і застосуванні правової норми до спірних правовідносин суд враховує висновки Верховного Суду України, викладені у постановах, прийнятих за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу.
Отже, суд дійшов висновку, що позов в цій частині підлягає задоволенню та слід стягнути з Управління Державної автомобільної інспекції в Івано-Франківській області на користь позивача 17698,50 грн. середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні.
Щодо вимоги про стягнення з відповідача в особі Управління державної автомобільної інспекції в Івано-Франківській області 570,78 грн., суд зазначає наступне.
Згідно статті 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір.
У відповідності до підпункту 1.2 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України об'єктом оподаткування збором є доходи у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв'язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами; виграшу в державну та недержавну грошову лотерею, виграш гравця (учасника), отриманий від організатора азартної гри.
Ставка збору складає 1,5 відсотка об'єкта оподаткування, визначеного підпунктом 1.2 цього пункту (підпункт 1.3 пункт 16-1 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України).
Згідно підпунктів 1.4, 1.5, 1.6 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому статтею 168 цього Кодексу, за ставкою, визначеною підпунктом 1.3 цього пункту. Відповідальними за утримання (нарахування) та сплату (перерахування) збору до бюджету є особи, визначені у статті 171 цього Кодексу. Платники збору зобов'язані забезпечувати виконання податкових зобов'язань у формі та спосіб, визначені статтею 176 цього Кодексу.
Підпунктом 1.7 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України визначено, що звільняються від оподаткування збором доходи, що згідно з розділом IV цього Кодексу не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою), крім доходів, зазначених у підпунктах165.1.2, 165.1.18, 165.1.25, 165.1.52 пункту 165.1 статті 165 цього Кодексу.
Тимчасово, на період проведення антитерористичної операції, не підлягають оподаткуванню військовим збором доходи у вигляді грошового забезпечення працівників правоохоронних органів, військовослужбовців та працівників Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, осіб рядового, начальницького складу, військовослужбовців, працівників Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та інших осіб на період їх безпосередньої участі в антитерористичній операції.
Порядок підтвердження статусу зазначених осіб з метою застосування пільги з оподаткування військовим збором визначається Кабінетом Міністрів України.
Позивачем не надано суду доказів щодо підтвердження підстав звільнення його від сплати військового збору та не наведено підстав щодо застосування податкової соціальної пільги.
Отже, відповідачем правомірно здійснено утримання військового збору 1,5 відсотка від нарахованої суми 38051,78 грн. вихідної допомоги та спрямовано до державного бюджету - 570,78 грн. (а.с.49).
Таким чином у задоволенні вимоги про стягнення з відповідача в особі Управління державної автомобільної інспекції в Івано-Франківській області 570,78 грн. слід відмовити.
Оскільки, позивач перебував у трудових відносинах з Управлінням державної автомобільної інспекції в Івано-Франківській області та звільнений Наказом УМВС України в Івано-Франківській області по особовому складу №580о/с від 02.11.2015 з посади старшого інспектора технічного нагляду відділення державної автомобільної інспекції з обслуговування Рогатинського району підпорядкованого управлінню Державної автомобільної інспекції Управління МВС в Івано-Франківській області та вимоги, спрямовані до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області, Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області не містять предмету оскарження, тому у задоволенні позову у цій частині слід відмовити.
З огляду на вищевказане, суд дійшов висновку, що позовні вимоги слід задовольнити частково, та стягнути з Управління державної автомобільної інспекції в Івано-Франківській області на користь ОСОБА_3 середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні в розмірі 17698,50 грн. В задоволенні решти позовних вимог слід відмовити.
За відсутності доказів понесення сторонами судових витрат, згідно статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України немає підстав для їх розподілу.
На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити частково.
Стягнути з Управління державної автомобільної інспекції в Івано-Франківській області (код 08807340, місцезнаходження: 76492, Івано-Франківська область, місто Івано-Франківськ, вулиця Юності, 23) на користь ОСОБА_3 (реєстраційний номер НОМЕР_1, місце проживання: АДРЕСА_1) середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні за період з 03.11.2015 року по 14.04.2016 року в розмірі 17698 (сімнадцять тисяч шістсот дев"яносто вісім) гривні 50 копійок.
В задоволенні решти позовних вимог та до інших відповідачів - відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя: Григорук О.Б.
Постанова складена в повному обсязі 10.05.2016.