Постанова № 57581576, 10.05.2016, Сосницький районний суд Чернігівської області

Дата ухвалення
10.05.2016
Номер справи
745/231/16-а
Номер документу
57581576
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 745/231/16-а

Провадження № 2-а/745/30/2016

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10.05.2016 року Сосницький районний суд Чернігівської області в складі: головуючого - судді Стельмаха А.П., розглянувши у скороченому провадженні в смт. Сосниця справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Сосницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

В позовній заяві позивач просить суд визнати неправомірними дії відповідача та зобов'язати здійснити перерахунок пенсії за вислугу років у відповідності до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 70% від суми місячної заробітної плати згідно довідки прокуратури Чернігівської області від 03.02.2016 року №18-124, починаючи з 01.01.2016 року. Позовні вимоги мотивує тим, що 13.08.2014 року їй призначено пенсію за вислугу років на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 70% від суми місячної заробітної плати. Однак відповідач відмовив позивачці у перерахунку пенсії, чим грубо порушив законні права та інтереси.

У письмових запереченнях просив відмовити у задоволенні позову, посилаючись на внесені зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», згідно яких при виході на пенсію працівником прокуратури, пенсія призначається у розмірі 60% від суми місячної зарплати.

З'ясувавши обставини справи та перевіривши їх письмовими доказами, суд доходить наступних висновків.

Позивачка перебуває з 13.08.2014 року на обліку в Сосницькому об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівській області як отримувач пенсії за вислугу років, призначеної на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції 01.05.2014 року, чинній на час призначення пенсії), в розмірі 70 % від суми заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Згідно ч. 13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Відповідач вважає, що при перерахунку позивачу пенсії має бути застосована ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону від 28.12.2014 року, згідно якої пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати.

Проте внесені зміни до Закону України «Про прокуратуру» від 28.12.2014 року повинні застосовуватись до працівників при виході на пенсію після прийняття і вступу в законну силу вищевказаних змін.

Ст. 22, ч. 1 ст. 92 Конституції України визначені права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод визначаються Законами України. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Посилання відповідача на внесені зміни до положень статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», щодо призначення пенсії у розмірі 60% від суми місячної заробітної плати є необґрунтованими тому, що він застосував нові положення до правовідносин, які виникли до набрання ними чинності. Таке застосування норм права суперечить вимогам ч.1 ст. 58 Конституції України, якою передбачено, що закони та нормативні акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність.

Відповідно до ч. 13 ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ держава взяла на себе обов'язок забезпечити не лише нарахування, але й перерахунок пенсії працівникам прокуратури виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за перерахунком.

Не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії те, що Кабінетом Міністрів України не визначено умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, як це передбачено ч. 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».

Згідно ч. 17 ст. 50-1 цього Закону України «Про прокуратуру» (в редакції чинній на час призначення пенсії) призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Позивачка 19.04.2016 року звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, а відповідач повинен був провести перерахунок, відповідно до ч. 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в чинній редакції Закону станом на день виходу позивачем на пенсію).

Згідно довідки прокуратури Чернігівської області від 03.02.2016 року №18-124, виданої позивачці, заробітна плата на посаді начальника відділу прокуратури Чернігівської області встановлена з 01.12.2015 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року становить 21 322,38 грн.

Відповідно до ч. 15 ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ пенсія, в редакції від 01.05.2014 року, призначена відповідно до цієї статті, в період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії у порядку та на умовах, передбачених цим Законом, законами України "Про статус народного депутата України", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про державну службу", виплачується в розмірі, обчисленому відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а після звільнення з таких посад - у розмірі, обчисленому відповідно до цього Закону. Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Зважаючи на вищевикладене, відповідач повинен був перерахувати позивачці пенсію, згідно довідки прокуратури Чернігівської області від 03.02.2016 року №18-124, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції від 01.05.2014 року, з розрахунку 70% від суми місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, з обмеженням розміру такої пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність.

Оскільки звернення позивачки до пенсійного органу із заявою про проведення перерахунку відбулося 19.04.2016 р., то відповідно до ч. 13 та ч. 17 ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ перерахунок пенсії має бути здійснено з 01.05.2016 р. у розмірі 90 % заробітної плати на відповідній посаді. Після чого позивачка має право на отриманння різниці в пенсії за минулий час.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З урахуванням наведеного, суд вважає, що дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивачу є протиправними, а позовні вимоги є обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, ст.ст. 19, 22, 152 Конституції України, ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», керуючись ст. ст. 2, 5, 6, 17, 71, 159-163 КАС України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

Визнати протиправними дії Сосницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії згідно ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 01.05.2014 року.

Зобов'язати Сосницьке об'єднане управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити з 01 травня 2016 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 01.05.2014 року в розмірі 70 відсотків від суми місячної заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, на підставі довідки прокуратури Чернігівської області від 03.02.2016 року №18-124, з обмеженням розміру такої пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність.

В задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Стягнути з Сосницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на користь ОСОБА_1 сплачений нею судовий збір в розмірі 1102 (одну тисячу сто дві) грн. 40 коп.

Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії у порядку, встановленому статтею 186 КАС України.

Суддя А.П. Стельмах