Постанова № 57561274, 28.04.2016, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.04.2016
Номер справи
819/2485/15
Номер документу
57561274
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 819/2485/15

28 квітня 2016 р.

м.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі головуючої судді Подлісної І.М. розглянувши в порядку письмового провадження в місті Тернополі адміністративну справу за позовом Державної служби геології та надр України до ДП "Санаторій "Збруч" про про анулювання спеціального дозволу, -

ВСТАНОВИВ:

До Тернопільського окружного адміністративного суду звернулась Державна служба геології та надр України з адміністративним позовом до Державного підприємства "Санаторій "Збруч" про анулювання спеціального дозволу на користування надрами.

18 листопада 2015 року ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду зупинено провадження по справі до набрання чинності законної сили судовим рішенням у адміністративній справі № 819/3426/15 за позовом ДП "Санаторій "Збруч" до Державної служби геології та надр України про визнання незаконним та скасування наказу.

30 листопада 2015 року Державною службою геології та надр України подано апеляційну скаргу на вищезазначену ухвалу. 18 лютого 2016 року Львівським апеляційним адміністративним судом винесено ухвалу, якою задоволено апеляційну скаргу Державної служби геології та надр України, а ухвалу Тернопільського окружного адміністративного суду від 18.11.2015 року про зупинення провадження по справі №819/2485/15 - скасовано. Справу направлено для продовження її розгляду до суду першої інстанції.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що відповідачем не сплачено заборгованість за користування надрами, та неодноразово надавався термін ДП "Санаторій "Збруч" для усунення порушень особливих умов спеціального дозволу, відповідачем порушень не усунено. Тому позивач просить припинити право користування надрами № 4090 від 18.10.2006 року з метою видобування мінеральної лікувально-столової води Ново-Збручанського родовища, де розташована свердловина №31-ре.

Представник позивача Державної служби геології та надр України в судове засідання не з'явився, надіславши поштою клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Представник відповідача ДП "Санаторій "Збруч" повторно в судове засідання не з'явився з невідомих на те суду причин, хоча про день, час та місце судового розгляду був повідомлений належним чином, заперечень проти позову суду не надав.

Відповідно до ч.4 ст.122 КАС України особа, яка бере участь у справі має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Згідно із ч.4 ст.128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Тому, суд вважає за можливе розглянути справу без участі представника відповідача на підставі наявних доказів.

Згідно ст.41 та ч.4, 6 ст. 128 КАС України судовий розгляд даної справи здійснено в порядку письмового провадження на підставі наявних у ній доказів, без фіксування адміністративного процесу технічними засобами.

Суд, з'ясувавши усі обставини справи та перевіривши їх доказами приходить до переконання, що адміністративний позов слід задовольнити з наступних підстав.

Державна служба геології та надр України є центральним органом виконавчої влади, який наділений функціями для забезпечення реалізації державної політики у сфері надрокористування та діє відповідно до Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 р. № 391/2011 (далі-Положення).

Згідно з підпунктом 18 пунктом 4 Положення, Держгеонадра України відповідно до покладених завдань здійснює державний контроль за геологічним вивченням надр (державний геологічний контроль) та раціональним і ефективним використанням надр України.

Відповідно до статті 19 Кодексу України про надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр, процедура видачі якого передбачена Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 № 615 (далі - Порядок № 615).

Статтею 28 Кодексу України про надра, користування надрами є платним, крім випадків, передбачених статтею 29 цього Кодексу.

Згідно частини 7 статті 16 Кодексу України про надра, зупинення дії спецільних дозволів або їх анулювання, поновлення їх дії у разі зупинення здійснюються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр у встановленому законодавством порядку.

Державному Підприємству “Санаторій “Збруч” (надалі - Відповідач) надано спеціальний дозвіл на користування надрами № 4090 від 18.10.2006 року з метою видобування мінеральних лікувально-столових вод типу “Нафтуся”, ділянка Ново-Збручанського родовища, де знаходиться свердловина № 31-ре, Тернопільська область, Гусятинський район, північно-західна околиця смт. Гусятин (надалі - спеціальний дозвіл).

З моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами, у користувача надр виникають права та обов'язки, передбачені Кодексом України про надра, Порядком №615 тощо.

Відповідно до статті 24 Кодексу України про надра, користувачі надр зобов'язані використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції, тощо.

Відсутність у підприємств, установ, організацій і громадян спеціального дозволу на користування надрами та належним чином оформлених усіх дозвільних документів не дає права здійснювати видобуток корисних копалин, які є виключною власністю народу України і надаються тільки у користування.

Відповідно до статті 4 Порядку № 1294 органи державного геологічного контролю відповідно до покладених на них завдань здійснюють державний геологічний контроль за своєчасністю і правильністю державної реєстрації робіт з геологічного вивчення та використання надр, наявністю спеціальних дозволів на користування надрами і виконання передбачених ними умов.

Згідно до пп. 263.13.2 пункту 263.13 статті 263 Податкового кодексу України (За фактами, які відбуваються протягом шести місяців, щодо невнесення, несвоєчасного внесення платником сум податкових зобов'язань з плати за користування надрами для видобування корисних копалин або невиконання платником податкових зобов'язань з цієї плати, центральний орган державної податкової служби порушує перед відповідним спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади питання зупинення терміну дії відповідного спеціального дозволу) та підпункту 4 пункту 22 Порядку № 615 (Дія дозволу може бути зупинена органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням органів державної податкової служби у разі наявності заборгованості з плати за користування надрами) Держгеонадра має право зупиняти дію спеціального дозволу у разі невнесення/несвоєчасного внесення протягом шести місяців плати за користування надрами для видобування корисних копалин.

До Державної служби геології та надр України надійшов лист Міністерства доходів і зборів України від 25.03.2014 року № 5414/5/99-99-15-04-01-16 про надання інформації. Так, Міністерством доходів і зборів України було надано інформацію про податковий борг за податковими зобов'язаннями відповідно до зведеного бюджету по підприємствах-боржниках, а саме щодо переліку надрокористувачів, які протягом шести місяців не сплачували або сплачували не в повному обсязі плату за користування надрами. Даним листом пропонується розглянути питання про зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами зазначеним у додатку підприємствам-боржникам.

Державна служба геології та надр України наказом № 119 від 17 квітня 2014 року Відповідачу надала 30 календарних днів для усунення порушень, а саме надати підтверджуючі документи щодо сплати заборгованості за користування надрами, про що повідомлено Відповідача листом від 08.05.2014 року № 6533/02/14-14. Рекомендований листа вручено Відповідачу 20.05.2014 року.

Листом від 23.04.2014 року Відповідач повідомив Держгеонадра України про те, що рахунки арештовані відділом державної виконавчої служби, у зв'язку з чим було подано Гусятинській ОДПІ ГУ Міндоходів у Тернопільській області пакет документів для оформлення розстрочки по податковому боргу за користування надрами.

Державна фіскальна служба України звернулася до Держгеонадр України з листом від 22.09.2014 року № 3560/5/99-15-04-01-16 про зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами та запропоновано розглянути питання про зупинення дії спеціальних дозволів згідно додатку.

Наказом Держгеонадр № 352 від 03 листопада 2014 року встановлено термін для усунення порушень законодавства про надра та надано 30 календарних днів для усунення зазначених порушень, про що повідомлено Відповідача листом від 07.11.2014 року № 15615/02/14-15, який отримано Відповідачем 21.11.2014 року, про що зазначено в звороті рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення.

Відповідач листом від 16.12.2014 р. № 223 просив відтермінувати розгляд питання щодо подальшої дії спеціального дозволу на користування надрами до вирішення фінансових проблем.

Державна фіскальна служба України повторно звернулася до Держгеонадр України з листом від 21.01.2015 року № 1148/5/99-15-04-01-16 про зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами та запропоновано розглянути питання про зупинення дії спеціальних дозволів згідно додатку.

Наказом Держгеонадр № 52 від 19 березня 2015 року встановлено термін для усунення порушень законодавства про надра та надано 15 календарних днів для усунення зазначених порушень, про що повідомлено Відповідача листом від 24.03.2015 року № 3271/13/14-15, який отримано Відповідачем 01.04.2015 року, про що зазначено в звороті рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення.

Відповідач на зазначений лист не відреагував та у встановлений термін не усунув порушення щодо сплати заборгованості за користування надрами.

Таким чином, наказом Держгеонадр України від 19 травня 2015 року № 119 зупинено дію спеціального дозволу та надано Відповідачу 30 календарних днів для усунення порушень особливої умови спеціального дозволу на користування надрами, а саме наявності заборгованості за користування надрами, про що було повідомлено листом від 28.05.2015 року № 5954/13/14-15. Лист отримано Відповідачем 02.06.2015 року.

Листом ДФС України від 11.06.2015 року № 14066/5/99-99-15-04-01-16 про зупинення дії спеціальних дозволів надано інформацію щодо власників спеціальних дозволів, які тривалий час порушують особливу умову спеціального дозволу - обов'язок власника спеціального дозволу своєчасно та в повному обсязі вносити платежі за користування надрами, згідно додатку до даного листа, Відповідач не вчинив дії щодо погашення податкового боргу.

Державна служба геології та надр України листом від 09.07.2015 року № 8529/13/14-15 запропонувала Відповідачу надати у 15 денний строк власну позицію (згоду/незгоду) на припинення права користування надрами Ново-Збручанського родовища, де знаходиться свердловина № 31 -ре згідно спеціального дозволу № 4090 від 18.10.2006 року.

На момент подання адміністративного позову до Держгеонадр України від Відповідача надійшов лист від 21.07.2015 року № 163 про не згоду на припинення права користування надрами Ново-Збручанського родовища, де знаходиться свердловина № 31-ре згідно спеціального дозволу № 4090 від 18.10.2006 року.

Отже, Держгеонадра України неодноразово надавала термін Відповідачу для усунення порушень особливих умов спеціального дозволу, які ним усунуто не було. Не усунення у встановлений строк порушень є виключною виною Відповідача.

Враховуючи, що Відповідачем порушено законодавство в сфері надрокористування, а саме - п. З Особливих умов спеціального дозволу (є своєчасне і в повному обсязі сплата обов'язкових платежів) та не усунуло порушення, наявні підстави для анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 18.10.2006 року № 4090 згідно статті 26 Кодексу України про надра та пункту 23 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 року №615.

Згідно з частиною другою статті 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, а саме: користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення; використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр; якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами;

У разі незгоди користувачів надр, - питання про припинення права на користування надрами вирішується у судовому порядку.

Законодавством України можуть бути передбачені й інші випадки припинення права користування надрами.

Отже, строк позовної давності відраховується з 27.07.2015 року, тобто з моменту отримання листа від 21.07.2015 року № 163 про не згоду щодо припинення права користування надрами.

Ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється шестимісячний строк, який обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення передбачених законом вимог.

Згідно з пунктом 4 Положення Держгеонадра України відповідно до покладених завдань в установленому порядку видає спеціальні дозволи на користування надрами, зупиняє та анулює спеціальні дозволи на користування надрами, поновлює дію таких дозволів.

Виходячи з вищенаведеного, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, належним чином не заперечені відповідачем, а тому підлягають до задоволення в повному обсязі.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

керуючись ст.ст. 94, 158-167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити. Припинити право користування надрами Державному підприємству "Санаторій "Збруч" (48201,вул. Санаторна,10, смт. Гусятин, Гусятинський район, Тернопільська область,код 03562201) шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 4090 від 18.10.2006 року з метою видобування мінеральної лікувально-столової води Ново-Збручанського родовища, де розташована свердловина № 31-ре.

Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя Подлісна І.М.