Постанова № 57560565, 26.04.2016, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.04.2016
Номер справи
806/406/16
Номер документу
57560565
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 квітня 2016 року м. Житомир справа № 806/406/16

категорія 6.3

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Семенюк М.М.,

з участю секретаря судового засідання Лисайчука А.О.,

представника позивача Тарнавського В.Я., представника відповідача Попіль В.В., представників третьої особи - Черниша О.М., Маніхровського В.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Укр-Ленд" до Андрушівського районного управління юстиції Житомирської області, третя особа - Фермерське господарство "Агро-Сад", про скасування рішень,

встановив:

Позивач звернувся до суду з позовом, у якому просить:

- скасувати рішення державного реєстратора Реєстраційної служби Андрушівського районного управління юстиції Житомирської області Сокол Альони Володимирівни про державну реєстрацію прав та їх обтяжень за індексним номером 25630736 від 28.10.2015 року, про державну реєстрацію договору оренди землі б/н від 26.10.2015 року, укладеного між ОСОБА_6, ОСОБА_7 та Фермерським господарством "Агро-Сад" (номер запису про інше речове майно 11783291 від 27.10.2015 року);

- скасувати рішення державного реєстратора Реєстраційної служби Андрушівського районного управління юстиції Житомирської області Сокол Альони Володимирівни про державну реєстрацію прав та їх обтяжень за індексним номером 25617386 від 27.10.2015 року, про державну реєстрацію договору оренди землі б/н від 26.10.2015 року, укладеного між ОСОБА_6, ОСОБА_7 та Фермерським господарством "Агро-Сад" (номер запису про інше речове майно 11776408 від 27.10.2015 року);

- скасувати рішення державного реєстратора Реєстраційної служби Андрушівського районного управління юстиції Житомирської області Сокол Альони Володимирівни про державну реєстрацію прав та їх обтяжень за індексним номером 25641094 від 28.10.2015 року, про державну реєстрацію договору оренди землі б/н від 23.10.2015 року, укладеного між ОСОБА_8 та Фермерським господарством "Агро-Сад" (номер запису про інше речове майно 11788069 від 27.10.2015 року);

- скасувати рішення державного реєстратора Реєстраційної служби Андрушівського районного управління юстиції Житомирської області Сокол Альони Володимирівни про державну реєстрацію прав та їх обтяжень за індексним номером 25638013 від 28.10.2015 року, про державну реєстрацію договору оренди землі б/н від 23.10.2015 року, укладеного між ОСОБА_9 та Фермерським господарством "Агро-Сад" (номер запису про інше речове майно 11787087 від 27.10.2015 року).

В обґрунтування позову зазначає, що Андрушівським районним управлінням юстиції Житомирської області проведено незаконну державну реєстрацію договорів оренди землі укладених між ФГ "Агро-Сад" та новими власниками земель, оскільки Договіри оренди даних земельних ділянок між ТОВ "Укр-Ленд" та Андрушівською районною державною адміністрацією були укладені та зареєстровані у встановленому законом порядку раніше і термін їх дії не завершився, а отже дії відповідача порушують права ТОВ "Укр-Ленд".

Представник позивача в судовому засіданні просив позов задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача просив відмовити в задоволенні позовних вимог, пояснивши, що Фермерське господарство "Агро-Сад" подало реєстратору повні та належним чином оформлені пакети документів на спірні земельні ділянки, в зв'язку з чим у державного реєстратора не було правових підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень.

Представники Фермерського господарства "Агро-Сад" проти позову заперечували з підстав, викладених в письмових запереченнях на позов (а.с.86-89) при цьому зазначили, що реєстрація в грудні 2010 року договорів оренди землі між позивачем та Андрушівською районною державною адміністрацією здійснені за відсутності законних повноважень, тобто не пройшли державну реєстрацію у порядку встановленому законом, також додав, що позивач на момент звернення до суду не мав повноважень звертатися із відповідними вимогами, так як право оренди, на захист якого він звернувся до суду, припинило своє існування до моменту прийняття відповідачем оскаржуваних рішень про реєстрацію Договорів оренди землі.

Проаналізувавши досліджені по справі докази, суд дійшов до висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи (а.с.15-16, 20-21, 25-26, 30-31), Андрушівським районним відділом Житомирської регіональної філії "Центру державного земельного кадастру" 27.12.2010 року були зареєстровані від 30.11.2010 року за № 041020200052 (кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_1), № 041020200050 (кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_2), № 041020200021 (кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_4), № 041020200008 (кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_3) договори оренди земляної ділянки (невитребуваної земельної частки (паю)) строком на 15 років або до запиту громадянина, що набуде право власності на дану земельну ділянку між позивачем та Андрушівською районною державною адміністрацією в особі голови адміністрації ОСОБА_10

Головою Андрушівської районної державної адміністрації були видані розпорядження, якими передано дані земельні ділянки у власність, а саме:

- розпорядженням від 07.09.2015 року № 255 (а.с.109) земельна ділянка за кадастровим номером НОМЕР_3 була передана у власність ОСОБА_9, право на яку остання оформила 13.10.2015 року (а.с.111);

- розпорядженням від 27.08.2015 року № 223 (а.с.122) земельна ділянка за кадастровим номером НОМЕР_4 була передана у власність ОСОБА_8, право на яку остання оформила 13.10.2015 року (а.с.124);

- розпорядженням від 10.09.2015 року № 266 (а.с.135) по 1/2 кожній земельних ділянок за кадастровими номерами НОМЕР_1 та НОМЕР_2 були передані у власність ОСОБА_6 та ОСОБА_7, право на які останні оформили 23.10.2015 року (а.с.137, 139, 153, 155).

23.10.2015 року Фермерське господарство "Агро-Сад" уклало договір оренди земельної ділянки (кадастровий номер НОМЕР_3) з ОСОБА_9 (а.с. 113-114) та договір оренди земельної ділянки (кадастровий номер НОМЕР_4) з ОСОБА_8 (а.с. 126-127), а 26.10.2015 року уклало договори оренди земельних ділянок (кадастрові номера НОМЕР_1 та НОМЕР_2) з ОСОБА_6 та ОСОБА_7 (а.с. 141-142, 157-158)

Державним реєстратором Реєстраційної служби Андрушівського районного управління юстиції Житомирської області прийняті рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень № 25617386 від 27.10.2015 року (а.с. 147) та № 25638012, № 25641094, № 25630736 від 28.10.2015 року (а.с.118, 131, 163) - щодо реєстрації права оренди на вказані земельні ділянки за Фермерським господарством "Агро-Сад".

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме та їх обтяжень" (далі - Закон) передбачено, що інформація про права на нерухоме майно та їх обтяження підлягає внесенню до Державного реєстру прав. Держава гарантує достовірність зареєстрованих прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Відповідно до ч.4 ст.3 Закону, права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до набрання чинності цим Законом, визнаються дійсними у разі їх державної реєстрації, передбаченої цим Законом, за таких умов: якщо реєстрація прав та їх обтяжень була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, або якщо на момент виникнення прав та їх обтяжень діяло законодавство, що не передбачало обов'язкової реєстрації таких прав та їх обтяжень.

Згідно п.1 ч.2 ст.9 Закону, державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема, щодо: обов'язкового дотримання письмової форми правочину та нотаріального посвідчення (у встановлених законом випадках); повноважень заявника; відомостей про нерухоме майно, речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, наявних у Державному реєстрі прав та поданих документах; наявності обтяжень прав на нерухоме майно, зареєстрованих відповідно до закону; наявності факту виконання умов правочину, за якими закон та/або договір пов'язує можливість проведення державної реєстрації виникнення, припинення прав на нерухоме майно або обтяження таких прав.

Відповідно до пункту 8-1 частини 2 статті 9 зазначеного Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на майно та їх обтяжень" під час проведення державної реєстрації прав, які виникли та зареєстровані в установленому порядку до 1 січня 2013 року, державний реєстратор запитує від органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, які відповідно до чинного на момент реєстрації законодавства проводили таку реєстрацію, інформацію (довідки, копії документів тощо), необхідну для реєстрації прав та їх обтяжень, якщо такі документи не були подані заявником або якщо документи, подані заявником, не містять передбачених цим Законом відомостей про правонабувача або про нерухоме майно. Органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації, до яких надійшов запит, зобов'язані безоплатно в установленому законодавством порядку протягом трьох робочих днів надати державному реєстратору відповідну інформацію, зокрема щодо зареєстрованих речових прав на нерухоме майно, у тому числі земельні ділянки.

Як вбачається з матеріалів справи свідоцтво про право власності на спірні земельні ділянкі були видані 13.10.2015 року (а.с. 111, 124) та 23.10.2015 року (а.с. 137, 139, 153, 155), а 27.10.2015 року та 28.10.2015 року було проведено державну реєстрацію договорів оренди земельних ділянок (а.с. 118, 131, 147, 163), отже реєстрація права власності за ФГ "Агро-Сад" на земельні ділянки (кадастрові номери НОМЕР_1, НОМЕР_2, НОМЕР_4, НОМЕР_3) відбулась після 01.01.2013 року, а тому суд приходить до висновку, що відповідач, реєструючи оскаржуваний договіри оренди, не зобов'язаний був робити запити щодо наявності зареєстрованих прав відносно даних земельних ділянок за іншими особами.

Також, варто зазначити, що згідно з ст. 125 Земельного кодексу України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Пункт 3.2 Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі, затвердженої наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 04.05.1999 року №43, який передбачав, що державна реєстрація державних актів на право власності на земельну ділянку, на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі здійснюється структурними підрозділами Центру державного земельного кадастру при Держкомземі України, постановою Вищого адміністративного суду України від 20.04.2010 року № К-8025/09 вказано протиправним та скасовано. На виконання зазначеної постанови Вищого адміністративного суду України було прийнято наказ Державного комітету України із земельних ресурсів від 3 червня 2010 року №433, яким виключено вказаний пункт Інструкції.

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що реєстрація Андрушівським районним відділом Житомирської регіональної філії "Центру державного земельного кадастру" в грудні 2010 року договорів оренди землі від 30.11.2010 року між позивачем та Андрушівською районною державною адміністрацією здійснена за відсутності законних повноважень, тобто вказаний договіри оренди землі не пройшли державну реєстрацію у порядку, встановленому законом.

У відповідності до підпункту 2 пункту "б" ч.1 ст.33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до делегованих повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить реєстрація суб'єктів права власності на землю; реєстрація права користування землею і договорів на оренду землі; видача документів, що посвідчують право власності і право користування землею. Законом України №402-УІІ від 04.07.2013 року підпункт 2 пункту "б" ч.1 ст.33 виключено.

Позивач посилається на те, що орган реєстраційної служби не запросив відомості про правонабувача або про нерухоме майно при реєстрації, як це визначено п.8-1 ч.2 ст.9 ЗУ "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Це спростовується матеріалами справи - державний реєстратор перевіряв державну реєстрацію прав та їх обтяжень на спірні земельні ділянки у базі даних про реєстрацію заяв та запитів (а.с.116, 129, 144, 160) та у виконкомі Іванківської сільської ради (а.с.115, 128, 143, 159).

При зверненні до суду позивач посилався на лист Державної реєстраційної служби України №2952/05-15-13 від 06.08.2013 року "Щодо запобігання випадків подвійної реєстрації прав оренди на земельну ділянку за різними набувачами". У листі йдеться про те, що з метою недопущення одночасного існування державної реєстрації права оренди на одну земельну ділянку, у випадку проведення державної реєстрації права оренди на земельну ділянку, сформовану у результаті виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних ділянок (паїв), державному реєстратору слід запитувати інформацію про наявність або відсутність зареєстрованих договорів у органів, що здійснювали таку реєстрацію до 01 січня 2013 року, зокрема виконавчих комітетів сільської, селищної, міської ради за місцем розташування земельної частки (паю).

Як встановлено в ході розгляду справи реєстрація договорів оренди земельної ділянки від 30.11.2010 року (а.с. 15, 20, 25, 30) належним чином не була проведена у сільській, селищній чи міській раді відповідно до законодавства, що діяло на момент укладення договору, а тому реєстраційна служба у травні-червні 2015 року була позбавлена можливості з'ясувати питання наявності інших договорів оренди.

Враховуючи наведене, суд вважає позов необґрунтованим, а спірні рішення правомірним.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 158-163 КАС України, суд,

постановив:

В задоволенні позову відмовити.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строків апеляційного оскарження, якщо апеляційної скарги не було подано.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя М.М. Семенюк

Повний текст постанови виготовлено: 05 травня 2016 р.