Ухвала суду № 57560550, 04.05.2016, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.05.2016
Номер справи
805/1207/16-а
Номер документу
57560550
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

У Х В А Л А

про залишення позовної заяви без руху

04 травня 2016 року Справа № 805/1207/16-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Волгіна Н.П., розглянувши матеріали адміністративного позову Товариства з додатковою відповідальністю «Шахта «Білозерська» до Обласного центру медико-соціальної експертизи м. Донецьк, Міжрайонної медико-соціальної експертної комісії, третя особа - ОСОБА_1, про визнання недійсними довідок, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Товариство з додатковою відповідальністю «Шахта «Білозерська», звернулось до Донецького окружного адміністративного суду із позовною заявою до Обласного центру медико-соціальної експертизи м. Донецьк, Міжрайонної медико-соціальної експертної комісії, третя особа - ОСОБА_1, про визнання недійсними довідки про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках, потреби у додаткових видах допомоги серії 10 ААА № 124503 та довідки до акту огляду серії 10 ААВ № 441829 встановлення третьої групи інвалідності первинно, а також 60 % втрати працездатності, виданих ОСОБА_1 Міжрайонною медико-соціальною експертною комісією Обласного центру медико-соціальної експертизи м. Донецьк.

Дослідивши позовну заяву, а також долучені до неї документи, суд дійшов висновку про необхідність залишення позовної заяви без руху, керуючись наступним.

Відповідно до ч. 3 ст. 107 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає вона вимогам, встановленим ст. 106 КАС України.

Згідно з ч. 3 ст. 106 КАС України до позовної заяви додається, зокрема, документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.

Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначаються Законом України "Про судовий збір".

Згідно з ч. 1 ст. 4 Законом України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Відповідно до Закону України "Про державний бюджет України на 2016 рік" від 25 грудня 2015 року № 928-VIII з 1 січня 2016 року мінімальна заробітна плата встановлена у місячному розмірі 1 378,00 грн.

Згідно з пп. 1 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" за подання юридичною особою до адміністративного суду адміністративного позову: майнового характеру - встановлюється ставка судового збору в розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру мінімальної заробітної плати; немайнового характеру - 1 розміру мінімальної заробітної плати.

Відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 6 Закону України "Про судовий збір" у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

Як вбачається з матеріалів позову, позивачем заявлено позовні вимоги про скасування двох довідок, виданих ОСОБА_1: довідки серії 10 ААА № 124503 та довідки до акту огляду серії 10 ААВ № 441829, копії яких додано до позову. Тобто, у позові об'єднано дві позовні вимоги немайнового характеру, за подання яких має бути сплачено 2 756,00 грн.

В порушення вказаних норм позивачем сплачено судовий збір у сумі 1 378,00 грн за подання лише однієї позовної вимоги немайнового характеру.

Судовий збір у сумі 1 378,00 грн (2 756,00 грн - 1 378,00 грн) за подачу адміністративного позову підлягає сплаті за наступними реквізитами: Отримувач: Слов'янське УК/м. Слов'янськ/22030101, Р/р 31214206784075, Банк отримувача: Головне управління Державної казначейської служби України у Донецькій області, МФО банку: 834016, Код ЄДРПОУ отримувача: 37803368, Призначення платежу - судовий збір за позовом (реквізити позивача), Донецький окружний адміністративний суд, код ЄДРПОУ 35099148.

Також суд зазначає, що згідно ч. 2 ст. 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності, що передбачено п. 1 ч. 2 ст. 17 КАС України.

Отже, до адміністративних судів можуть бути оскаржені рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, які породжують, змінюють або припиняють права та обов'язки у сфері публічно-правових відносин, вчинені ними при здійсненні владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень, якщо позивач вважає, що цими рішеннями, діями чи бездіяльністю його права чи свободи порушені або порушуються, створено або створюються перешкоди для їх реалізації або мають місце інші ущемлення прав чи свобод.

У розумінні ст. 1 Закону України від 6 жовтня 2005 року № 2961-IV "Про реабілітацію інвалідів в Україні" (далі - Закон № 2961-IV) медико-соціальна експертиза - це визначення на основі комплексного обстеження усіх систем організму конкретної особи міри втрати здоров'я, ступеня обмеження її життєдіяльності, викликаного стійким розладом функцій організму, групи інвалідності, причини і часу її настання, а також рекомендацій щодо можливих для особи за станом здоров'я видів трудової діяльності та умов праці, потреби у сторонньому догляді, відповідних видів санаторно-курортного лікування і соціального захисту для найповнішого відновлення усіх функцій життєдіяльності особи.

Статтею 3 Закону України від 21 березня 1991 року № 875-XII "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" інвалідність як міра втрати здоров'я визначається шляхом експертного обстеження в органах медико-соціальної експертизи центрального органу виконавчої влади, який забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я.

Відповідно до підпункту 6.13 п. 6 та абз. 23 підпункту 8.8 п. 8 Положення про Міністерство охорони здоров'я України, затвердженого Указом Президента України від 13 квітня 2011 року № 467, Міністерство охорони здоров'я відповідно до покладених на нього завдань проводить медико-соціальну експертизу з метою виявлення ступеня обмеження життєдіяльності особи та затверджує порядок її проведення.

Згідно до абз. 1 п. 4 Положення про медико-соціальну експертизу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2009 року № 1317 (Положення № 1317), медико-соціальну експертизу проводять медико-соціальні експертні комісії, з яких утворюються в установленому порядку центри (бюро), що належать до закладів охорони здоров'я при Міністерстві охорони здоров'я Автономної Республіки Крим, управліннях охорони здоров'я обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій.

Відповідно до ч. 3 ст. 8 Закон № 2961-IV рішення медико-соціальних експертних комісій є обов'язковими для виконання органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями, реабілітаційними установами незалежно від типу і форми власності.

Згідно п. 19 Положення № 1317 комісія проводить засідання у повному складі і колегіально приймає рішення. Відомості щодо результатів експертного огляду і прийнятих рішень вносяться до акта огляду та протоколу засідання комісії, що підписуються головою комісії та її членами і засвідчуються печаткою.

Відповідно до п. 25 Положення № 1317 Голова або члени комісії, винні у прийнятті неправильного рішення і незаконній видачі документів про інвалідність, несуть відповідальність згідно із законодавством.

Таким чином, саме рішення медико-соціальної експертної комісії, яке приймається з метою забезпечення реалізації державної політики у сфері реабілітації інвалідів, створення правових, економічних, політичних, соціально-побутових і соціально-психологічних умов для задоволення їхніх потреб у відновленні здоров'я, матеріальному забезпеченні, має публічний характер та підлягають оскарженню в порядку адміністративного судочинства, тобто, є рішенням у розумінні ч. 2 ст. 2 КАС України.

Враховуючи наведене позовні вимоги позивача не відповідають ч. 2 ст. 2, п. 1 ч. 2 ст. 1, п. 1 ч. 4 ст. 105 та п. 4 ч. 1 ст. 106 КАС України, так як предметом їх оскарження є довідки про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності, які не можуть вважатись рішеннями у розумінні КАС України

Крім цього, за змістом ч. 1 ст. 106 КАС України у позовній заяві мають бути зазначені перелік відповідачів та зміст позовних вимог щодо кожного з них.

З вступної частини позову вбачається, що позивні вимоги звернені позивачем до двох відповідачів - Обласного центру медико-соціальної експертизи м. Донецьк та Міжрайонної медико-соціальної експертної комісії, у той час як в прохальній частині позову позовні вимоги звернуті лише до Міжрайонної медико-соціальної експертної комісії Обласного центру медико-соціальної експертизи м. Донецьк.

Таким чином, позивач має уточнити коло відповідачів та зазначити позовні вимоги до кожного з них (або виключити відповідача, до якого не заявляються позовні вимоги, з переліку відповідачів.)

Згідно з ч. 3 ст. 106 КАС України до позовної заяви додаються її копії та копії всіх документів, що приєднуються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб.

Як вбачається з матеріалів справи до поданого до суду адміністративного позову з додатками позивачем додано дві його копії з комплектами додатків до позову, але при цьому у позові зазначено два відповідача та одна третя особа.

Таким чином, у разі визначення позивачем у якості відповідачів двох осіб, позивач має надати суду ще одну копію позову з додатками.

Крім цього, згідно з ч. 2 ст. 53 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача у будь-який час до закінчення судового розгляду, якщо рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки.

Позивачем у якості третьої особи визначено ОСОБА_1, але не зазначено - на боці якої сторони має вступити у справу ця особа.

Пунктами 2, 3 ч. 1 ст. 106 КАС України передбачено, що у позовній заяві зазначаються, крім іншого, ім'я (найменування) позивача та відповідача, їх поштові адреси, а також номери засобу зв'язку, адреси електронної пошти, якщо такі є.

Суддя наголошує, що відповідно до ч. 1 ст. 122 КАС України адміністративна справа має бути розглянута і вирішена протягом розумного строку, але не більше місяця з дня відкриття провадження у справі, якщо інше не встановлено цим Кодексом.

Статтею 38 КАС України передбачено надіслання тексту повісток особам, що беруть участь у справі, електронною поштою (факсом) у разі відсутності їх заперечень щодо цього, а також виклик осіб до суду шляхом надіслання телефонограми.

Вищевказане у значній мірі впливає на дотримання судом строків розгляду справи, передбачених ст. 122 цього Кодексу, значно полегшує вчасне отримання особами викликів до суду.

Позивачем серед реквізитів осіб, що беруть участь у справі, не зазначено адреси електронної пошти, не зазначено номерів телефонного/факсимільного зв'язку відповідачів (відповідача) та не зазначені причини неповідомлення таких реквізитів.

Крім цього, не в повній мірі зазначена адреса третьої особи - вулицею, на якій проживає ОСОБА_1, зазначена «50 років…», тобто - назва вулиці вказана не повністю.

Також суддя вважає за необхідне зазначити, що відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Як вбачається з матеріалів адміністративного позову, спірні довідки серії 10 ААА № 124503 та серії 10 ААВ № 441829, видані Міжрайонною медико-соціальною експертною комісією Обласного центру медико-соціальної експертизи м. Донецьк ОСОБА_1 9 липня 2015 року.

Враховуючи вимоги ч. 2 ст. 99 КАС України граничним строком для подання даного позову до суду було 11 січня 2016 року. Згідно з поштовим штемпелем на конверті, у якому надійшов до суду позов, позивач звернувся до суду із даної позовною заявою 26 квітня 2016 року, тобто, із пропуском строку, встановлено КАС України для звернення до адміністративного суду із таким позовом.

Позивачем не надано суду доказів поважності пропуску строку звернення до суду із даним позовом.

Згідно зі ст. 100 КАС адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала. Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.

Враховуючи наведене, позивачу необхідно надати суду докази поважності пропуску строку звернення до суду із даним позовом.

Відповідно до ст. 108 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст. 106 КАС України, постановляє ухвалу по залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.

Зважаючи на вищевикладене під час усунення недоліків позовної заяви позивачу необхідно: надати суду належний документ про сплату судового збору за подання позовної вимоги немайнового характеру у визначеному законодавством розмірі (оригінал квитанції); уточнити коло відповідачів, до яких (якого) звернені позовні вимоги з урахуванням ст.ст. 3, 33, 48 КАС України; уточнити позовні вимоги - щодо предмету оскарження та щодо кількості заявлених позовних вимог з урахуванням кількості відповідачів; у разі визначення у якості відповідачів двох осіб - надати суду копію позову з додатками для другого відповідача; визначити статус третьої особи без самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_1 як третьої особи, що виступає на стороні позивача або відповідача; зазначити повну адресу проживання третьої особи; повідомити суду адреси електронної пошти осіб, що беруть участь у справі, номери телефонного/факсимільного зв'язку відповідача/відповідачів (у разі їх наявності) або повідомити причини ненадання таких реквізитів; надати суду докази на підтвердження поважності причин пропуску строку звернення до суду із даним позовом.

Тобто, позивачу необхідно привести позовну заяву у відповідність до вимог ст. 106 КАС України.

На підставі викладеного вище, керуючись ст.ст. 2, 17, 53, 99, 100, 105-106, 108, 122, 160, 165, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -

У Х В АЛ И В:

Позовну заяву Товариства з додатковою відповідальністю «Шахта «Білозерська» до Обласного центру медико-соціальної експертизи м. Донецьк, Міжрайонної медико-соціальної експертної комісії, третя особа - ОСОБА_1, про визнання недійсними довідок - залишити без руху.

Надати позивачу термін протягом десяти днів, починаючи з наступного дня після отримання цієї ухвали, впродовж якого позивач повинен: надати суду належний документ про сплату судового збору за подання позовної вимоги немайнового характеру у визначеному законодавством розмірі (оригінал квитанції); уточнити коло відповідачів, до яких (якого) звернені позовні вимоги з урахуванням ст.ст. 3, 33, 48 КАС України; уточнити позовні вимоги - щодо предмету оскарження та щодо кількості заявлених позовних вимог з урахуванням кількості відповідачів; у разі визначення у якості відповідачів двох осіб - надати суду копію позову з додатками для другого відповідача; визначити статус третьої особи без самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_1 як третьої особи, що виступає на стороні позивача або відповідача; зазначити повну адресу проживання третьої особи; повідомити суду адреси електронної пошти осіб, що беруть участь у справі, номери телефонного/факсимільного зв'язку відповідача/відповідачів (у разі їх наявності) або повідомити причини ненадання таких реквізитів; надати суду докази на підтвердження поважності причин пропуску строку звернення до суду із даним позовом.

Роз'яснити позивачу, що при усуненні недоліків в наданий судом строк позовна заява буде вважатись поданою у день первинного її подання до адміністративного суду.

В разі невиконання вимог ст. 106 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно до цієї ухвали, позовна заява буде визнана неподаною та повернута позивачеві.

Копію цієї ухвали невідкладно надіслати особі, що звернулася із позовною заявою.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадження або без виклику особу яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Волгіна Н.П.