Первомайський міськрайонний суд Харківської області
18 м. м. Первомайський Первомайський район Харківська область Україна 64107
Справа № 632/942/16-а
провадження № 2-а/632/14/16
Категорія 83
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 травня 2016 р. м. Первомайський
Первомайський міськрайонний суд Харківської області у складі головуючого судді Библіва С.В., при секретарі Кузьменко М.В., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України у Первомайському районі Харківської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України у Первомайському районі Харківської області, в якому просить: визнати протиправними дії та рішення Управління Пенсійного фонду України у Первомайському районі Харківської області про відмову ОСОБА_1 в проведенні перерахунку пенсії за вислугу років відповідно ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» на підставі довідки про заробітну плату виходячи з 90% від суми місячної (чинної) заробітної плати, без обмеження її граничного розміру, починаючи з 01.12.2015 року.
В обґрунтування позову ОСОБА_1 зазначив, що до виходу на пенсію працював в органах Прокуратури України. З 09.04.2010 року йому була призначена пенсія за вислугу років на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», виходячи з розміру 90 відсотків від середнього заробітку посади старшого слідчого Первомайської міжрайонної прокуратури з врахуванням відповідних підвищень, що надавалися постановами Уряду.
З 01.12.2015 року у ОСОБА_1 виникло право на перерахунок пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» зі змінами, внесеними постанови КМУ від 30.09.2015 №763 та від 09.12.2015 №1013, якою затверджено нові схеми посадових окладів працівників прокуратури. 07.04.2016 року позивач звернувся до управління ПФУ в Первомайському районі Харківської області із заявою про перерахунок пенсії, виходячи з розміру 90 відсотків від середнього заробітку, на підставі вказаної постанови, листом від 12.04.2016 № 30/Т-14 йому відмовлено у перерахунку пенсії.
Позивач вважає вказане рішення управління ПФУ безпідставним та незаконним, оскільки при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом № 3668-УІ зміни до статті 50-1 Закону №1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Крім того, вирішуючи питання про застосування цього Закону в часі, необхідно виходити із того, що згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Дана позиція відповідає викладеній у рішеннях Конституційного Суду України (від 6 липня 1999 року №8-рп/99 у справі щодо права на пільги, від 20 березня 2002 року №5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій), ухвалах Вищого адміністративного суду України (від 20.06.2013 №К/800/11225/13, від 29.04.2015 року №К/800/60251/13).
Позивач у судове засідання не прибув, проте надав судові заяву про розгляд справи у його відсутності, на задоволенні позову наполягає.
Представник Управління Пенсійного фонду України в Первомайському районі Харківської області у судове засідання також не прибув, надавши судові заяву про розгляд справи без його участі та письмові заперечення на позовні вимоги. Зокрема зазначено, що позивач знаходиться на обліку в УПФУ в Первомайському районі Харківської області з 09.04.2010 року та отримує пенсію за вислугу років згідно ЗУ „Про прокуратуру. З 01.06.2015 року у відповідності з п.5 Прикінцевих положень Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення №213-VІІІ від 02.03.2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначена згідно ЗУ „Про державну службу, раніше призначені пенсії не перераховуються. Крім того, ч. 1 ст.50-1 ЗУ „Про прокуратуру» в редакції від 2005 року, на яку посилається ОСОБА_1 в своєму позові, на даний час не є чинною: прокурори та слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежну від віку. Пенсія призначається в розмірі 80% від суми місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. Пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються органами Пенсійного фонду України і виплачуються у частині, що не перевищує розміру пенсії із солідарної системи, що призначається відповідно до ЗУ „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за рахунок коштів Державного Бюджету України. У зв'язку з тим, що відповідний закон прийнято не було, з 01.06.2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначена згідно ЗУ «Про Прокуратуру». Таким чином, позивачу було відмовлено в перерахунку пенсії.
Суд, вивчивши позовну заяву, письмові заперечення на позов, дослідивши та проаналізувавши письмові матеріали справи, встановив такі обставини та відповідні до них правовідносини:
Статтею 46 Конституції України закріплено право громадян на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно ч. 2ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише па підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Зокрема встановлено та не оспорюється сторонами, що позивач працював в органах Прокуратури України, знаходиться на обліку в УПФУ в Первомайському районі Харківської області та отримує пенсію за вислугу років згідно ЗУ „Про прокуратуру.
07.04.2016 року ОСОБА_1 звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Первомайському районі Харківської області з заявою про перерахування розміру пенсії відповідно до ст. 50-1 ЗУ „Про прокуратуру в редакції від 2005 року з урахуванням вимог ст.ст.22 ч. 2 та ст.58 Конституції України, виходячи з розміру 90% від середнього заробітку та провести відповідні виплати на підставі довідки.
12.04.2016 року рішенням (листом) Управління Пенсійного фонду України в Первомайському районі Харківської області відмовило ОСОБА_1 в перерахуванні та виплаті пенсії за його заявою з підстав, що з 01.06.2015 року відповідно до п.5 Прикінцевих положень закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213-VII, скасовано норми щодо пенсійного забезпечення деяких осіб у тому числі тим, яким пенсія призначена, відповідно до Закону України «Про прокуратуру».
Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів та слідчих визначено статтею 50-1 Закону №1789-ХІІ.
Згідно ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 23 грудня 2010 р. прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80% суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
З урахуванням ч. 2 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок, класні чини, вислуга років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією за останні 24 або 60 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією, або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від перерв протягом цього періоду на даній роботі.
У відповідності з ч. 3 ст. 50-1 вказаного вище Закону середньомісячна сума зазначених виплат за 24 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 24 або 60 перед зверненням за пенсією.
Корегування зазначених виплат проводиться шляхом застосування коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу, надбавок до нього за класний чин.
Посадовий оклад, надбавки за класний чин та вислугу років при призначенні пенсії враховуються в розмірах, встановлених на день звільнення з роботи, що дає право на даний вид пенсії.
Як вбачається з положень згаданої статті Закону, застосування корегування виплат перед виходом на пенсію з урахуванням коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу, надбавок до нього за класний чин повинно проводитися, але при призначенні пенсії, а не під час її перерахунку, як визначають відповідні положення Закону України «Про прокуратуру».
Відповідно до ч. 13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій поводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням перерахунку.
Таким чином, перерахунок пенсії проводиться на підставі документів пенсійної справи та документів, поданих пенсіонерами.
Згідно ч. 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.
Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більше як за 12 місяців.
Перерахунок пенсії проводиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблеми, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист та неприпустимість обмеження конституційного права громадян та достатній життєвий рівень і сформулював правову позицію, згідно якої звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових Законів, або внесення змін до чинних Законів, статтею 22 Конституції України не допускається.
Крім того, відповідно до статей 22 та 64 Конституції України право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України «Про прокуратуру») є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню. Тому, звуження та обмеження змісту й обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів відповідно до ст. 22 Конституції України не допускається.
Виходячи із загальних засад пріоритету Законів над підзаконними нормативно-правовими актами при розрахунку пенсій застосуванню підлягає розмір виплат, встановлений згідно ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», відповідно до якої розмір пенсії повинен становити 90% від суми місячного заробітку.
Враховуючи викладене, суд вважає, що відповідач неправомірно провів позивачу перерахунок пенсії в розмірі 80% від суми місячного заробітку.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі та в межах повноважень, та у спосіб, що передбачені Конституціє та Законами України.
Пунктом 1 ч. 3 ст. 2 КАС України визначено, що у справах, щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють, чи прийнятті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до положень ст.22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Пунктом 5 Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213 передбачено, що у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовує норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «;Про прокуратуру», «;Про судоустрій і статус суддів», «;Про статус народного депутата України», «;Про Кабінет Міністрів України», «;Про судову експертизу», «;Про національний банк України», «;Про службу в органах місцевого самоврядування», «;Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника - консультанта народного депутата України.
Аналізуючи вказані норми закону та виходячи з принципу незворотності дії законів у часі, зазначені положення п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», на думку суду стосуються порядку призначення пенсії прокурорам у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Тому, скасування порядку нарахування пенсій за спеціальними законами з 1 червня 2015 року та подальше призначення таких пенсій на загальних підставах, не впливає на можливість проведення перерахунку пенсії, призначеної раніше, у відповідності до діючих на час її призначення норм Закону України "Про прокуратуру".
Враховуючи, що позивач звернувся 07.04.2016 року до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, а не із заявою про призначення пенсії, Управління Пенсійного фонду України у Первомайському районі Харківської області, на думку суду, повинно було керуватися ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру» в редакції, чинній на момент призначення пенсії, а тому відмова відповідача у проведенні перерахунку пенсії є неправомірною.
Відповідно до ч. 3 ст. 162 КАС України, суд може прийняти постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, у сфері публічно-правових відносин з боку суб'єктів владних повноважень.
При виборі правової норми, що підлягає застосуванню до спірних правовідносин, суд враховує висновки Верховного Суду України, зокрема висловлені у постановах Верховного Суду України від 17 грудня 2013 року (справа №21-445а13) та від 10 грудня 2013 року (справа №21-348а13).
Відповідно до постанови Верховного Суду України від 10 грудня 2013 року у справі про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, вказано, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Внесені Законом України від 8 липня 2011 року № 3668-VI "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" зміни до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини тринадцята та вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІ.
Також, згідно з викладеного у рішеннях Конституційного Суду України (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій) розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства, а правовідносини щодо їхнього пенсійного забезпечення виникають на момент звернення за призначенням пенсії.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно зі ст. 244-2 КАС України висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.
Відповідач не надав суду достатніх беззаперечних доказів на обґрунтування правомірності своїх дій щодо відмови позивачу у перерахунку пенсії в контексті практики Верховного Суду України щодо недопущення звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Посилання відповідача на положення Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року за №213 є неспроможними, оскільки вони врегульовують питання призначення пенсій, а не їх перерахунку.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що відповідачем порушено право позивача на пенсійне забезпечення, тому позовні вимоги останнього підлягають задоволенню як такі, що підтверджені матеріалами справи, ґрунтуються на вимогах чинного законодавства та не спростовані належними та допустимими доказами відповідачем.
Враховуючи прохання позивача, суд не стягує на його користь судовий збір, проте вважає за необхідне в порядку ст. 7 ЗУ «Про судовий збір» повернути позивачу судовий збір в сумі 551,20 грн., оскільки на цю суму він був сплачений в більшому розмірі, ніж встановлено законом.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 19, 22, 58, 64 Конституції України, ст.ст. 69, 71, 76, 86, 99, 102, 158-163, 167, 186 КАС України, ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», ЗУ «Про судовий збір» суд, -.
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України у Первомайському районі Харківської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати дії Пенсійного Фонду України у Первомайському районі Харківської області щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» неправомірними.
Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України у Первомайському районі Харківської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі виданої 05.04.2016 року довідки № 18-348 прокуратурою Харківської області, виходячи з 90% від суми місячної (чинної) заробітної плати, без обмеження її граничного розміру, починаючи з 01.12.2015 року.
Повернути ОСОБА_1 надмірно сплачену ним суму судового збору в розмірі 551,20 грн. згідно квитанції Ощадбанку № 63 від 24.04.2016 року на р/р 31215206700019, код банку 851011, банк одержувача ГУ ДКСУ у Харківській області в м. Харків, код 37327442, призначення платежу *;101;2426717078; Первомайський міськрайонний суд Харківської обл.
Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Первомайський міськрайонний суд Харківської області шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання копії постанови.
Суддя С. В. Библів