ПОСТАНОВА
Іменем України
справа № 610/1325/16-а
2-а/610/23/2016
м. Балаклія 06.05.2016 року
Балаклійський районний суд Харківської області -
головуючий: Стригуненко В.М.,
за участі:
позивача: представник за довіреністю ОСОБА_1,
відповідача: представники Матвієнко Ю.М. - за посадою, Мельник В.М., Тімонова Т.В. - за довіреністю,
секретаря: Паточка А.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_5 до Савинської селищної ради Балаклійського району Харківської області про визнання незаконним рішення сесії, його скасування, зобов'язання вчинити дії, -
в с т а н о в и в:
Позивач просить:
визнати незаконним та скасувати рішення VIII сесії VII скликання Савинської селищної ради Балаклійського району Харківської області від 18 лютого 2016 № 130-VII «Про відмову в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за рахунок земель комунальної форми власності гр. ОСОБА_5 для ведення фермерського господарства, яка розташована в межах с. Довгалівка»,
зобов'язати Савинську селищну раду Балаклійського району Харківської області вирішити по суті згідно закону її заяву від 12 лютого 2016 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за рахунок земель комунальної форми власності їй для ведення фермерського господарства, яка розташована в межах с. Довгалівка та надання цієї земельної ділянки їй в оренду.
Вважає, що у відповідача не було законних підстав для відмови у затвердженні проекту землеустрою.
В суді представник позивача позов підтримав з наведених у ньому підстав. Пояснив, що відповідач володів усіма необхідними документами для прийняття позитивного рішення. У власності позивача перебуває земельні ділянка для ведення особистого селянського господарства, обробкою якої займається позивач, не передаючи її в оренду. За відсутності іншої можливості підтвердити досвід роботи позивача у сільському господарстві це є підтвердженням наявності у неї відповідного досвіду.
Відповідач позов не визнав, надавши письмові заперечення (а.с. 15-16). Вважав оскаржуване рішення правомірним, оскільки позивач не підтвердила наявності у неї досвіду роботи у сільському господарстві передбаченими законодавством документами.
Також вказує на те, що позивачу не надавали дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, хоча не заперечує, що це не було підставою для прийняття оскаржуваного рішення і у його тексті не відображено.
Також посилається на те, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки не був погоджений органом містобудування та архітектури, хоча голова селищної ради в суді визнав, що на цій земельній ділянці не розташовано об'єкт будівництва і не володіє даними про планування розташування такого об'єкта.
Судом встановлені такі обставини і визначені відповідні до них правовідносини.
Оскаржуваним рішення VIII сесії VII скликання Савинської селищної ради Балаклійського району Харківської області від 18 лютого 2016 № 130-VII «Про відмову в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за рахунок земель комунальної форми власності гр. ОСОБА_5 для ведення фермерського господарства, яка розташована в межах с. Довгалівка» позивачу ОСОБА_5 було відмовлено в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення фермерського господарства.
Рішення, зокрема, мотивоване нормою ч. 1 ч. 7 Закону України «Про фермерське господарство»:
Для отримання (придбання) у власність або в оренду земельної ділянки державної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до відповідної районної державної адміністрації. Для отримання у власність або в оренду земельної ділянки із земель комунальної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до місцевої ради.
У заяві зазначаються: бажаний розмір і місце розташування ділянки, кількість членів фермерського господарства та наявність у них права на безоплатне одержання земельних ділянок у власність, обґрунтування розмірів земельної ділянки з урахуванням перспектив діяльності фермерського господарства. До заяви додаються документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі.
Перелік документів, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві, затверджується Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної аграрної політики. { Частину першу статті 7 доповнено абзацом третім згідно із Законом N 3523-VI (3523-17) від 16.06.2011; із змінами, внесеними згідно із Законом N 5462-VI (5462-17) від 16.10.2012}
{Частина перша статті 7 із змінами, внесеними згідно із Законом
N 3523-VI (3523-17) від 16.06.2011}.
Безпосередньою підставою для прийняття оскаржуваного рішення стало недотримання позивачем вимог ч. 1 ч. 7 Закону України «Про фермерське господарство», що виразилось у не наданні документів, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі.
Їх наявність або відсутність в розпорядженні відповідача на час прийняття оскаржуваного рішення і є юридично значимою обставиною для вирішення даного спору.
Згідно до Переліку документів, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 2015 р. № 584 такими у відповідності до ч. 1 ч. 7 Закону України «Про фермерське господарство» є:
1. Виписка з трудової книжки громадянина із записами, які підтверджують стаж роботи в сільському господарстві.
2. Архівна довідка, що містить інформацію про стаж роботи громадянина в сільському господарстві, видана на підставі архівних документів із зазначенням їх пошукових даних.
3. Копія трудового договору (угоди) між працівником і власником підприємства, організації, уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за яким (якою) працівник виконував роботи (надавав послуги) у сільському господарстві.
4. Виписка з погосподарської книги про ведення особистого селянського господарства або участь у веденні особистого селянського господарства.
5. Відомості з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців про види економічної діяльності у галузі сільського господарства, що здійснюються фізичною особою - підприємцем.
Передбачену пунктом 4 вказаного Переліку виписка з погосподарської книга про 1)ведення особистого селянського господарства або 2) участь у веденні особистого селянського господарства позивач з об'єктивних і не залежних від її волі причин не могла надати відповідачу до прийняття оскаржуваного рішення.
Так, Балаклійська міська рада Харківської області на запит суду 04.05.2016 року повідомила про те, що ними не ведеться погосподарський облік у формі погосподарської книги на території, де розташована вказана земельна ділянка.
Тому з цієї причини не можуть надати виписку з неї про передбачені пунктом 4 вказаного Переліку обставини (а.с. 146).
Натомість в наданому позивачем на затвердження проекті землеустрою містилися фотокопії Свідоцтва про право власності від 26.04.2013 року і Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 26.04.2013 року, з яких убачається про перебування у власності позивача ОСОБА_5 з 17.04.2013 року земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 1,9 га в м. Балаклія Харківської області (а.с. 118-119).
Відповідач не заперечував наявності у нього цих документів, надавши їх копії до заперечень проти позову (а.с. 26-27).
Станом на 26.04.2016р. ця земельна ділянка перебувала у власності позивача.
На переконання суду ці обставини свідчать про ведення позивачем особистого селянського господарства або участь у його веденні на власній земельній ділянці, наданій їй саме для цих цілей.
Ці обставини належними доказами відповідачем не були спростовані, а на припущеннях доказування ґрунтуватися не може.
Інший довід заперечень позивача щодо відсутності у позивача дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не впливає на висновки суду, т.я. за змістом оскаржуваного рішення не був підставою для його прийняття.
Необґрунтованим є і довід відповідача щодо непогодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки органом містобудування та архітектури.
Згідно до ч. 2 ст. 186-1 Земельного кодексу України проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у межах населеного пункту або земельної ділянки за межами населеного пункту, на якій розташовано об'єкт будівництва або планується розташування такого об'єкта, подається також на погодження до структурних підрозділів районних державних адміністрацій у сфері містобудування та архітектури.
Підставами для необхідності такого погодження є:
1)розташування на земельній ділянці об'єкт будівництва,
2)планується розташування такого об'єкта.
Однак наявності передбачених ч. 2 ст. 186-1 Земельного кодексу України підстав для погодження позивачем проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із структурним підрозділом районної державної адміністрації у сфері містобудування та архітектури в суді не встановлено і відповідачем не доведено. Навпаки відповідачем в суді визнано їх відсутність.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Однак, приймаючи оскаржуване рішення відповідач діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачені законами України, тому воно є незаконним.
Згідно до ч. 10 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Внаслідок цього їх скасування не потребується і законом не передбачено, тому позовна вимога в цій частині є необґрунтованою.
Внаслідок задоволення позову судовий збір покладається на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10-11, 18, 71, 158-170 КАС України, -
п о с т а н о в и в:
1.Позов задовольнити частково.
2.Визнати незаконним рішення VIII сесії VII скликання Савинської селищної ради Балаклійського району Харківської області від 18 лютого 2016 № 130-VII «Про відмову в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за рахунок земель комунальної форми власності гр. ОСОБА_5 для ведення фермерського господарства, яка розташована в межах с. Довгалівка».
3.Зобов'язати Савинську селищну раду Балаклійського району Харківської області переглянути заяву ОСОБА_5 від 12 лютого 2016 року (вх. № 38) про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у користування.
4.В іншій частині позову відмовити.
5.Стягнути з Савинської селищної ради Балаклійського району Харківської області (код ЄДРПОУ 04397106) на користь ОСОБА_5 (рнокпп НОМЕР_1) 551,20 гривень.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Балаклійський районний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання її копії апеляційної скарги.
Головуючий В.М. Стригуненко
Постанова у повному обсязі складена 06.05.2016р.