Постанова № 57542010, 29.03.2016, Лугинський районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
29.03.2016
Номер справи
281/105/16-а
Номер документу
57542010
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Лугинський районний суд Житомирської області

Справа № 281/105/16-а

Провадження по справі № 2-а/281/21/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 березня 2016 року смт Лугини

Суддя Лугинського районного суду Житомирської області Денисюк І.І.,

розглянувши в скороченому провадженні адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирської області про визнання дій протиправними та зобов'язання провести перерахунок пенсії,

В С Т А Н О В И В:

10.03.2016 ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, в якому просить визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирської області, щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати пенсії державного службовця з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації доходів громадян на які були нараховані та фактично сплачені страхові внески.

Зобов'язати відповідача провести перерахунок і виплату пенсії у розмірі 89% від заробітної плати, з урахуванням всіх складових (отриманих виплат) за період, який був врахований при призначенні пенсії, у тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації доходів громадян, на які було нараховано та фактично сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, починаючи з 01.02.2016.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що вона перебуває на пенсійному обліку у відповідача, отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу» з 30.09.2011.

15.02.2016 вона звернулася до відповідача із заявою про перерахунок її пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації доходів громадян, так як при призначенні пенсії дані виплати не були враховані. Але відповідач відмовив їй в перерахунку пенсії, мотивуючи свою відмову тим, що допомога для вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення, індексація заробітної плати не включаються до заробітної плати державного службовця при обчисленні пенсії згідно ст. 33 Закону України «Про державну службу».

Вважає дану відмову протиправною, так як допомога для вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення, індексація заробітної плати включаються до заробітної плати державного службовця при обчисленні пенсії, що підтверджується постановами Верховного Суду України №21-430а11 від 20.02.2012 року та № 21-97а13 від 28.05.2013 року.

У відповідності з вимогами ст. 183-2 КАС України, дана справа розглядається судом в порядку скорочено провадження.

Позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Лугинському районі та з 30.09.2011 отримує пенсію за нормами Закону України "Про державну службу".

З листа Управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі за №753/04 від 17.02.2016 вбачається, що позивачеві відмовлено у здійсненні включенні до заробітку, що враховується при обчисленні пенсії державного службовця отримувана нею матеріальна допомога на оздоровлення, індексація заробітної плати, матеріальна допомога на вирішення соціально побутових питань, оскільки вказані виплати не зазначені в переліку складових заробітної плати, передбачених ст. 33 Закону України «Про державну службу».

Із довідки виданої УПФУ в м. Коростені та Коростенському районі Житомирської області від 03.02.2016 № 8/05, вбачається складові заробітної плати позивача, в тому числі матеріальна допомога на оздоровлення, індексація заробітної плати та матеріальна допомога на вирішення соціально побутових питань.

Відповідно до ст. 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Тобто право на звернення до суду за захистом своїх прав та інтересів є невід'ємним правом фізичних і юридичних осіб, гарантованим Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

За змістом ст. 37 Закону України від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ «Про Державну службу» (далі Закон №3723-ХІІ в редакції чинній на момент призначення пенсії ОСОБА_1) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від суми їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Частиною 1 ст. 1 Закону України "Про оплату праці" передбачено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 Закону України "Про оплату праці" визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною 2 ст. 33 Закону України "Про державну службу" встановлено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень законодавства України дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входить до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу) на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Згідно зі ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм законодавства України отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

У своїй постанові від 04.03. 2014 по справі №21-350а13 Верховний Суд України зазначив: «…Таким чином колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України, аналізуючи положення ст. 37 Закону N 3723-XII, ст. 41 Закону N 1058-IV та ст. 66 Закону N 1788-XII, дійшла висновку, що суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема матеріальна допомога, включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії…».

Аналогічну правову позицію зі спірного питання Верховний Суд України висловив, зокрема, у постановах від 14 та 28 травня 2013 року (справи NN 21-125а13, 21-97а13 відповідно).

Суд зазначає, що наведена правова позиція є обов'язковою як для суду, так і для Управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі, про що зазначено у ч. 1 ст. 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України: рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Таким чином, враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню.

Відповідно до ст. 256 КАС України негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.

Негайно також виконуються постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження у адміністративних справах, передбачених п. п. 1, 3, 4, 5, 6 ч. 1 ст. 183-2 цього Кодексу.

Відповідно до вимог ст. 94 КАС України відповідач має сплатити позивачу судові витрати за розгляд справи судом.

Керуючись ст.ст. 8-11, 18, 71, 122, 160, 161, 162, 183-2 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирської області про визнання дій відповідача протиправними та зобов'язання провести перерахунок пенсії державного службовця - задовольнити.

Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирської області щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку та виплаті пенсії державного службовця з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації доходів громадян, на які були нараховані та фактично сплачені страхові внески - протиправними.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії державного службовця у розмірі 89 % від заробітної плати, з урахуванням всіх складових (отриманих виплат) за період, який був врахований при призначені пенсії, в тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації доходів громадян, на які були нараховані та фактично сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, починаючи з 01 лютого 2016 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирської області на користь ОСОБА_2 судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) гривня 20 коп.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Лугинськлому районі Житомирської області виконати постанову негайно у межах суми платежу за один місяць.

Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Лугинський районний суд Житомирської області шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Житомирського апеляційного адміністративного суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя І.І. Денисюк