ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ
"26" квітня 2016 р.Справа № 921/182/16-г/11Іменем України
Постанова
Господарський суд у складі судді Сидорук А.М. розглянув матеріали справи за заявою
Боржника: ОСОБА_1 комунальної власності ОСОБА_2 міської ради, 46001, м. Тернопіль, бульвар Т. Шевченка, 21
про порушення провадження у справі про банкрутство в порядку статті 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом"
За участю представників:
Боржника: ОСОБА_3 голови ліквідаційної комісії.
Суть справи: ОСОБА_1 комунальної власності ОСОБА_2 міської ради, 46001, м.Тернопіль, бульвар Т. Шевченка, 21 звернулось до господарського суду Тернопільської області із заявою про порушення справи про банкрутство в порядку ст. 95 Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом.
Підставою для звернення до суду із заявою про порушення провадження у справі є встановлена під час роботи ліквідатора недостатність вартості майнових активів боржника для задоволення вимог кредиторів.
Згідно п.4.2 Положення про автоматизовану систему з відбору кандидатів на призначення арбітражного керуючого у справах про банкрутство, яке затверджено постановою пленуму Вищого господарського суду України від 16.01.2013 року № 1, суддею вчинено електронний запит на автоматичне визначення кандидатури арбітражного керуючого.
Автоматизованою системою з відбору кандидатів на призначення арбітражного керуючого у справах про банкрутство з числа осіб, внесених до Єдиного реєстру арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів) України визначено арбітражного керуючого ОСОБА_4, свідоцтво арбітражного керуючого № 511 від 15.03.2013р., проживає ІНФОРМАЦІЯ_1.
Ухвалою господарського суду Тернопільської області від 01 квітня 2016 р. прийнято заяву ОСОБА_1 комунальної власності ОСОБА_2 міської ради про порушення провадження у справі про банкрутство до розгляду; підготовче засідання суду призначено на 13 квітня 2016 року .
На адресу господарського суду Тернопільської області від арбітражного керуючого ОСОБА_4 надійшла заява № 01-04/04-2016 від 04 квітня 2016 року про участь у справі про банкрутство. До заяви долучено копію свідоцтва про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого № 511 від 15 березня 2013 року.
Ухвалою господарського суду Тернопільської області від 13 квітня 2016 року порушено провадження у справі про банкрутство ОСОБА_1 комунальної власності ОСОБА_2 міської ради, 46001, м. Тернопіль, бульвар Т. Шевченка, 21; справу призначено до розгляду в судовому засіданні на 26 квітня 2016 року за участю представника боржника; введено мораторій на задоволення вимог кредиторів.
Представник ОСОБА_2 міської ради в судове засідання не прибув, разом з тим звернувся до суду з клопотанням № 1151/01 від 19.04.2016 року про призначення ліквідатором у справі голову ліквідаційної комісії ОСОБА_3.
В судовому засіданні голова ліквідаційної комісії ОСОБА_3 просить суд визнати ОСОБА_1 комунальної власності ОСОБА_2 міської ради банкрутом в зв"язку з неплатоспроможністю, відкрити ліквідаційну процедуру та призначити ліквідатором боржника голову ліквідаційної комісії.
Розглянувши матеріали справи, судом встановлено наступне:
Згідно ч. 2 ст. 4-1 Господарського процесуального кодексу України, провадження у справах про банкрутство здійснюється у порядку, передбаченому цим Кодексом з урахуванням вимог Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Відповідно до ОСОБА_5 з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ОСОБА_1 комунальної власності ОСОБА_2 міської ради, 46001, м. Тернопіль, бульвар Т. Шевченка, 21, ідентифікаційний код 25781553 зареєстроване 23.03.2000р.; 03.11.2015р. державним реєстратором внесено запис про перебування юридичної особи в стані припинення за рішенням засновників.
Згідно зі статтею 105 Цивільного кодексу України учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, зобов'язані протягом трьох робочих днів з дати прийняття рішення письмово повідомити орган, що здійснює державну реєстрацію.
Після внесення запису про прийняття рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу про припинення юридичної особи до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців повідомлення про внесення запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців щодо прийняття рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу про припинення юридичної особи публікується у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації.
Учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, відповідно до цього Кодексу призначають комісію з припинення юридичної особи (комісію з реорганізації, ліквідаційну комісію), голову комісії або ліквідатора та встановлюють порядок і строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється.
Строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється, не може становити менше двох і більше шести місяців з дня опублікування повідомлення про рішення щодо припинення юридичної особи.
Кожна окрема вимога кредитора, зокрема щодо сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування, розглядається, після чого приймається відповідне рішення, яке надсилається кредитору не пізніше тридцяти днів з дня отримання юридичною особою, що припиняється, відповідної вимоги кредитора.
За приписами ч. 1,8 ст. 111 ЦК України з дати внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запису про рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу щодо ліквідації юридичної особи ліквідаційна комісія (ліквідатор) зобов'язана вжити всіх необхідних заходів щодо стягнення дебіторської заборгованості юридичної особи, що ліквідується, та письмово повідомити кожного з боржників про припинення юридичної особи в установлені цим Кодексом строки.
Ліквідаційна комісія (ліквідатор) після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, що включає відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог та результат їх розгляду.
Проміжний ліквідаційний баланс затверджується учасниками юридичної особи, судом або органом, що прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи.
За змістом частини 5 статті 60 ГК України, яка регулює загальний порядок ліквідації суб'єкта господарювання, вбачається, що ліквідаційна комісія оцінює наявне майно суб'єкта господарювання, який ліквідується, і розраховується з кредиторами, складає ліквідаційний баланс та подає його власнику або органу, який призначив ліквідаційну комісію. Достовірність та повнота ліквідаційного балансу повинні бути перевірені у встановленому законодавством порядку з обов'язковою перевіркою органом державної податкової служби, у якому перебуває на обліку суб'єкт господарювання.
Отже, враховуючи вищезазначені вимоги закону, необхідними передумовами для звернення із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство боржника у порядку статті 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" є: оцінка вартості наявного майна боржника, публікація оголошення згідно з вимогами статті 105 ЦК України з метою виявлення кредиторів та встановлення повного обсягу кредиторської заборгованості, повідомлення органу державної податкової служби про ліквідацію підприємства та складання проміжного ліквідаційного балансу.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до рішення ОСОБА_2 міської ради № 6/47/216 від 25 квітня 2014 року вирішено ліквідувати ОСОБА_1 комунальної власності ОСОБА_2 міської ради, створити ліквідаційну комісію з припинення управління.
Відповідно до поданих боржником документів ОСОБА_1 комунальної власності ОСОБА_2 міської ради має заборгованість перед ОСОБА_2 об'єднаною Державною податковою інспекцією ГУ ДФС в Тернопільській області в сумі 7 520 026 грн.
Відповідно до вимог ст.22 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців" інформація про прийняття засновниками (учасниками) або уповноваженим ними органом ОСОБА_1 комунальної власності ОСОБА_2 міської ради рішення щодо припинення юридичної особи була опубліковано в спеціалізованому друкованому засобі масової інформації Бюлетені державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців № 335(30) 2015 рік.
Згідно частини першої статті 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", якщо вартості майна боржника - юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом. У разі виявлення зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов'язаний звернутися до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи.
Обов'язковою умовою звернення до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство є дотримання боржником порядку ліквідації юридичної особи відповідно до законодавства України.
У відповідності до ст. 11 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" боржник зобовязаний звернутися до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство у разі виникнення таких обставин: задоволення вимог одного або кількох кредиторів призведе до неможливості виконання грошових зобовязань боржника в повному обсязі перед іншими кредиторами (загроза неплатоспроможності); під час ліквідації боржника не у звязку з процедурою банкрутства встановлено неможливість боржника задовольнити вимоги кредиторів у повному обсязі; в інших випадках, передбачених цим Законом.
10.02.2016 р. рішенням виконавчого комітету ОСОБА_2 міської ради затверджено проміжний ліквідаційний баланс ОСОБА_1 комунальної власності ОСОБА_2 міської ради, складений станом на 01.01.2016 року.
Відповідно до поданих боржником доказів, за ОСОБА_1 комунальної власності ОСОБА_2 міської ради, 46001, м. Тернопіль, бульвар Т. Шевченка, 21 відсутнє майно, грошові кошти.
Як зазначає боржник у заяві, провівши інвентаризацію майна та оцінивши фінансовий стан управління, складено акт інвентаризації майна та баланс, відповідно до яких управління неспроможне погасити кредиторську заборгованість, у зв"язку з відсутністю майнових активів.
Так, дебіторська заборгованість у ОСОБА_1 комунальної власності ОСОБА_2 міської ради, 46001, м. Тернопіль, бульвар Т. Шевченка, 21 складає 0 грн., а кредиторська складає 7 520 026 грн. 59 коп.
Стаття 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" визначає, що банкрутство - визнана господарським судом неспроможність боржника відновити свою платоспроможність за допомогою процедур санації та мирової угоди і погасити встановлені у порядку, визначеному цим Законом, грошові вимоги кредиторів не інакше як через застосування ліквідаційної процедури.
З огляду на фінансове становище боржника, розмір його грошових зобов'язань, господарський суд прийшов до висновку, що ОСОБА_1 комунальної власності ОСОБА_2 міської ради, 46001, м. Тернопіль, бульвар Т. Шевченка, 21 неспроможне відновити свою платоспроможність та задовольнити вимоги кредиторів не інакше як через застосування ліквідаційної процедури і ліквідаційна процедура має проходити в межах провадження в справі про банкрутство в господарському суді.
Відповідно до приписів п. 1 ст. 37 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" у випадках, передбачених цим Законом, господарський суд у судовому засіданні за участю сторін приймає постанову про визнання боржника банкрутом і відкриває ліквідаційну процедуру строком на дванадцять місяців.
Частиною 2 статті 95 Закону передбачено, що за результатами розгляду заяви про порушення справи про банкрутство юридичної особи, майна якої недостатньо для задоволення вимог кредиторів, господарський суд визнає боржника, який ліквідується, банкрутом, відкриває ліквідаційну процедуру, призначає ліквідатора в порядку, встановленому цим Законом для призначення розпорядника майна. Обов'язки ліквідатора можуть бути покладені на голову ліквідаційної комісії (ліквідатора) незалежно від наявності у нього статусу арбітражного керуючого.
Згідно ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" вирішення питання щодо визнання боржника банкрутом здійснюється в судовому засіданні, що проводиться не пізніше чотирнадцяти днів після порушення провадження у справі в загальному порядку, визначеному цим Законом.
Враховуючи викладене, господарський суд прийшов до висновку про необхідність визнання боржника банкрутом, відкриття ліквідаційної процедури строком на 12 місяців.
Вирішуючи питання щодо призначення ліквідатора банкрута, судом встановлено наступне:
Відповідно до ст. 40 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" у постанові про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури господарський суд призначає ліквідатора банкрута з урахуванням вимог, установлених цим Законом, з числа арбітражних керуючих, якщо інше не передбачено цим Законом
Згідно п.4.2 Положення про автоматизовану систему з відбору кандидатів на призначення арбітражного керуючого у справах про банкрутство, яке затверджено постановою пленуму Вищого господарського суду України від 16.01.2013 року № 1, суддею вчинено електронний запит на автоматичне визначення кандидатури арбітражного керуючого.
Автоматизованою системою з відбору кандидатів на призначення арбітражного керуючого у справах про банкрутство з числа осіб, внесених до Єдиного реєстру арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів) України визначено арбітражного керуючого ОСОБА_4, свідоцтво арбітражного керуючого № 511 від 15.03.2013р., проживає ІНФОРМАЦІЯ_1.
07.04.2016р. на адресу господарського суду Тернопільської області від арбітражного керуючого ОСОБА_4 надійшла заява № 01-04/04-2016 від 04 квітня 2016 року про участь у справі про банкрутство. До заяви долучено копію свідоцтва про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого № 511 від 15 березня 2013 року.
Разом з тим, представник ОСОБА_2 міської ради просить суд призначити ліквідатором ОСОБА_1 комунальної власності ОСОБА_2 міської ради голову ліквідаційної комісії ОСОБА_3 , вул. Ген. Мирона Тарнавського 8/62 м.Тернопіль, мотивує клопотання відсутністю у боржника майнових активів, неспроможністю оплатити працю арбітражного керуючого.
Господарський суд, проаналізувавши усі обставини справи, дійшов висновку про обгрунтованість клопотання боржника з наступних підстав:
Так, частиною 1 ст. 115 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" встановлено, що арбітражний керуючий (розпорядник майна, керуючий санацією, ліквідатор) виконує повноваження за грошову винагороду.
Частиною 3 тієї ж правової норми визначено, що грошова винагорода арбітражного керуючого за виконання повноважень ліквідатора складається з основної та додаткової грошових винагород. Основна грошова винагорода арбітражного керуючого за виконання повноважень ліквідатора визначається в розмірі двох середньомісячних заробітних плат керівника боржника за останні дванадцять місяців його роботи до відкриття процедури ліквідації банкрута за кожний місяць виконання арбітражним керуючим повноважень ліквідатора. Розмір основної грошової винагороди арбітражного керуючого за виконання повноважень ліквідатора не може перевищувати десяти мінімальних заробітних плат за кожний місяць виконання ним повноважень.
В даному випадку дотримання приведених приписів Закону виявиться неможливим, оскільки, як підтверджується матеріалами справи, у боржника відсутні грошові кошти, активи (майно, немайнові права).
Встановлення джерела оплати послуг ліквідатора за рахунок кредитора в даному випадку буде несправедливим та необґрунтованим, оскільки справу про банкрутство було порушено не за його ініціативою, а за заявою боржника, поданої на виконання встановленого Законом обов'язку, оскільки ч.5 ст.11 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" встановлено, що боржник зобов'язаний звернутися до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство у разі якщо під час ліквідації боржника не у зв'язку з процедурою банкрутства встановлено неможливість задовольнити вимоги кредиторів у повному обсязі.
Факт відсутності у боржника майна усуває необхідність у спеціальних знаннях в області банкрутства, зокрема стосовно виконання функцій з управління та розпорядженням майном банкрута, продажу майна у встановленому порядку тощо.
Крім того, як вбачається з матеріалів справи, голова ліквідаційної комісії не заінтересованою особою стосовно боржника та кредиторів відповідно до статті 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", а також не є особою, яка має конфлікт інтересів.
Разом з тим, суд зазначає, що голова ліквідаційної комісії ОСОБА_3, який виконував повноваження ліквідатора у позасудовій процедурі банкрутства, володіє достатньою інформацієює щодо діяльності, матеріально-фінансового становища боржника, що сприяє ефективності та раціональності у діях і під час проведення процедури ліквідації у судовій процедурі банкрутства.
Крім того, в підготовчому засіданні представник власника боржника ОСОБА_2 міської ради подав на розгляд господарського суду клопотання про призначення ліквідатором у справі ОСОБА_3
Отже, враховуючи, що у боржника ОСОБА_1 комунальної власності ОСОБА_2 міської ради відсутні майнові активи на оплату послуг арбітражного керуючого та беручи до уваги територіальну віддаленість арбітражного керуючого ОСОБА_4 (м. Львів) від місцезнаходження боржника (м.Тернопіль), господарський суд знаходить за доцільне застосувати передбачені ч.2 ст.95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" положення щодо можливості покладення обов'язків ліквідатора у спрощеній процедурі банкрутства боржника, що ліквідується власником, на голову ліквідаційної комісії - ОСОБА_3, вул. ген. Мирона Тарнавського 8/62, м.Тернопіль.
Згідно ст.95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" кредитори мають право заявити свої вимоги до боржника, який ліквідується, у місячний строк з дня офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника, який ліквідується, банкрутом, на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України в мережі Інтернет. Зазначений строк є граничним і поновленню не підлягає.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 37-48, 95 Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", господарський суд
ПОСТАНОВИВ:
1. ОСОБА_1 комунальної власності ОСОБА_2 міської ради, бульвар Т. Шевченка, 21, м. Тернопіль, ідентифікаційний код 25781553, - визнати банкрутом.
2. Відкрити ліквідаційну процедуру ОСОБА_1 комунальної власності ОСОБА_2 міської ради, бульвар Т. Шевченка, 21, м. Тернопіль, ідентифікаційний код 25781553 строком на 12 місяців з дня винесення постанови та ліквідатором банкрута призначити ОСОБА_3, вул. ген.Мирона Тарнавського, 8/62, м.Тернопіль.
3. Скасувати арешти, накладені на майно боржника, визнаного банкрутом, чи інші обмеження щодо розпорядження майном боржника ОСОБА_6 нових арештів або інших обмежень щодо розпорядження майном банкрута не допускається.
4. Відповідно до вимог ст.38 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" з метою виявлення кредиторів з вимогами за зобовязаннями боржника, визнаного банкрутом, що виникли під час проведення процедур банкрутства, здійснити офіційне оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури н офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України в мережі Інтернет.
5. Згідно ст.95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" кредитори мають право заявити свої вимоги до боржника, який ліквідується, у місячний строк з дня офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника, який ліквідується, банкрутом, на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України в мережі Інтернет. Зазначений строк є граничним і поновленню не підлягає.
Граничний строк на заявлення грошових вимог кредиторів до боржника 26 травня 2016 року.
6. Ліквідатору банкрута ОСОБА_3 після завершення всіх розрахунків з кредиторами та здійснення ліквідаційної процедури скласти звіт про свою діяльність та ліквідаційний баланс підприємства-банкрута, подати їх до господарського суду для подальшого розгляду і затвердження.
7. Постанову надіслати банкруту: ОСОБА_1 комунальної власності ОСОБА_2 міської ради, 46001, м.Тернопіль, бульвар Т. Шевченка, 21; ОСОБА_2 міській раді, вул. Листопадова, буд.5, м.Тернопіль; Реєстраційній службі ОСОБА_2 міського управління юстиції Тернопільської області, вул. Київська, 3-А, м. Тернопіль; Першому відділу державної виконавчої служби ОСОБА_2 міського управління юстиції, м. Тернопіль, вул. Лисенка, 1; Другому відділу державної виконавчої служби ОСОБА_2 міського управління юстиції м. Тернопіль, вул. Лисенка, 1; Сектору з питань банкрутства Головного управління юстиції у Тернопільській області, м. Тернопіль, вул. Грушевського, 8; ОСОБА_2 об'єднаній Державній податковій інспекції ГУ ДФС в Тернопільській області м.Тернопіль; арбітражному керуючому ОСОБА_4, вул. Тракт Глинянський, 161-б, м.Львів, 79067 та ліквідатору ОСОБА_3 м.Тернопіль, вул. ген.Мирона Тарнавського, 8/62, м.Тернопіль.
СуддяА.М. Сидорук