Ухвала суду № 57536974, 25.04.2016, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.04.2016
Номер справи
808/8912/15
Номер документу
57536974
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

і м е н е м У к р а ї н и

25 квітня 2016 рокусправа № 808/8912/15

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Чумака С. Ю.

суддів: Гімона М.М. Юрко І.В.

при секретарі судового засідання: Федосєєвій Ю.В.,

за участю позивача ОСОБА_1, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Дніпропетровську апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 11 січня 2016 року у справі № 808/8912/15 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління національної поліції в Запорізькій області (відповідач 1), Головного управління Міністерства внутрішніх справи України в Запорізькій області (відповідач 2) про скасування наказу про звільнення, поновлення на посаді та стягнення грошового забезпечення за час вимушеного прогулу,

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернулась до суду з позовом, в якому просила суд:

- визнати протиправним та скасувати наказ начальника Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області № 427о/с від 05.11.2015 про її звільнення з 06.11.2015 у запас Збройних сил: за пунктом 64 "г" (через скорочення штатів) з посади дільничного інспектора міліції сектору дільничних інспекторів міліції Оріхівського районного відділу Головного управління МВС в Запорізькій області.

- зобов'язати відповідача 2 поновити ОСОБА_1 на службу в органах внутрішніх справ України з 06.11.2015. Постанову суду в частині поновлення на службі позивача допустити до негайного виконання.

- стягнути з відповідача 2 на її користь суму середнього заробітку за час вимушеного прогулу з 06.14.2015 до дня фактичного поновлення на роботі за виключенням першого та останнього днів.

Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 11.01.2016 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Не погодившись з таким судовим рішенням, позивач подала апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду скасувати та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.

07.06.2013 позивач прийнята на службу в органи внутрішніх справ України. Працювала на посадах дільничних інспекторів міліції, остання посада - дільничний інспектор міліції сектору дільничних інспекторів міліції Оріхівського районного відділу Головного управління МВС в Запорізькій області у званні лейтенанта міліції. (а.с. 11)

05.11.2015 Наказом головного управління МВС України в Запорізькій області № 427о/с ОСОБА_1 було звільнено з 06.11.2015 у запас Збройних сил: за пунктом 64 "г" (через скорочення штатів). (а.с. 13)

При вирішенні справи колегія суддів виходить з наступного.

2 липня 2015 року Верховною Радою України прийнято Закон України № 580-VIII «Про національну поліцію» (далі - Закон № 580), який офіційно опубліковано в газеті «Голос України» 6 серпня 2015 року.

Відповідно до пункту 1 розділу ХІ «Прикінцеві та Перехідні положення» Закону № 580 цей Закон набирає чинності через три місяці з дня, наступного за днем його опублікування, крім:

1) пунктів 1, 2, 3, 7-13, 15, 17-18 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" цього Закону, які набирають чинності з дня, наступного за днем його опублікування;

2) частини сьомої статті 15 та частини п'ятої статті 21 цього Закону, які набирають чинності з 1 січня 2017 року.

За приписами пункту 5 розділу ХІ «Прикінцеві та Перехідні положення» Закону № 580 Закон України «Про міліцію» визнано таким, що втратив чинність.

Таким чином, Закон № 580, за виключенням певних положень, набрав чинності 7 листопада 2015 року і з цього ж часу втратив чинність Закон України «Про міліцію».

Відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади» від 17.03.2011 № 3166-VI територіальні органи міністерства утворюються як юридичні особи публічного права в межах граничної чисельності державних службовців та працівників міністерства і коштів, передбачених на утримання міністерства, ліквідовуються, реорганізовуються за поданням міністра Кабінетом Міністрів України.

На виконання Закону № 580 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 16.09.2015 № 730 «Про утворення територіальних органів Національної поліції та ліквідацію територіальних органів Міністерства внутрішніх справ», згідно якої утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Національної поліції за переліком згідно з додатком 1 та ліквідовано як юридичні особи публічного права територіальні органи Міністерства внутрішніх справ за переліком згідно з додатком 2, в тому числі Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області та не визначено правонаступників.

Відповідно вимог постанови Кабінету Міністрів України "Про утворення територіальних органів Національної поліції та ліквідацію територіальних органів Міністерства внутрішніх справ" від 16.09.2015 № 730 Головне управління МВС України в Запорізькій області з 04.11.2015 згідно Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців - перебуває в стані припинення.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України "Про затвердження голів ліквідаційних комісій територіальних органів МВС по Запорізькій області" від 30.10.2015 № 1313 (зі змінами внесеними наказом МВС України від 24.11.2015 № 1497) Головою ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Запорізькій області затверджений тимчасово виконуючий обов'язки начальника Головного управління Національної поліції в Запорізькій області генерала поліції третього рангу Ольховського В.І.

Згідно з п. 8 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 580 з дня опублікування цього Закону всі працівники міліції (особи рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ), а також інші працівники Міністерства внутрішніх справ України, його територіальних органів, закладів та установ вважаються такими, що попереджені у визначеному порядку про можливе майбутнє звільнення через скорочення штатів.

Вказаний Закон опубліковано за 3 місяці до дня вивільнення працівників, що відповідає вимогам ст. 49 КЗпП України, щодо необхідності попередження працівників про наступне вивільнення не пізніше ніж за два місяці (газета «Голос України», 2015, 08, 06.08.2015 № 141-142).

Таким чином, законодавцем у зв'язку з повною ліквідацією територіальних органів МВС України способом попередження працівників міліції (осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ) про майбутнє звільнення через скорочення штатів обрано попередження у формі норми Закону, що, як вірно зазначив суд першої інстанції, носить загальнодоступний характер та встановлює достатній термін для того щоб дізнатися про можливі наслідки такого попередження.

Таким чином позивач був належним чином попереджений про звільнення через скорочення штатів в силу Закону України "Про Національну поліцію" з дотриманням вимог щодо мінімальних термінів такого попередження.

З огляду на вказане судом першої інстанції правильно не прийнято до уваги доводи позивача, що вона не була попереджена про наступне звільнення за скороченням штатів у зв'язку з ліквідацією територіальних органів МВС України.

Згідно з п. 9 розділу ХІ «Прикінцеві та Перехідні положення» Закону № 580 працівники міліції, які виявили бажання проходити службу в поліції, за умови відповідності вимогам до поліцейських, визначеним цим Законом, упродовж трьох місяців з дня опублікування цього Закону можуть бути прийняті на службу до поліції шляхом видання наказів про призначення за їх згодою чи проходження конкурсу на посади, що заміщуються поліцейськими, у будь-якому органі (закладі, установі) поліції. Посади, що пропонуються особам, зазначеним у цьому пункті, можуть бути рівнозначними, вищими або нижчими щодо посад, які ці особи обіймали під час проходження служби в міліції.

Вказане положення кореспондується з приписами абз. 2 п. 10 розділу ХІ «Прикінцеві та Перехідні положення» Закону № 580, за якими працівники міліції, що відмовилися від проходження служби в поліції та/або не прийняті на службу до поліції в тримісячний термін з моменту попередження про наступне вивільнення, звільняються зі служби в органах внутрішніх справ через скорочення штатів.

Аналізуючи вказані положення діючого законодавства, колегія суддів вважає, що в даному випадку законодавцем ототожнено поняття невиявлення бажання проходити службу в поліції та відмова від проходження служби в поліції. Тобто, якщо працівник міліції не виявив бажання працювати в поліції, то він вважається таким, що відмовився від служби в поліції.

При цьому єдиним способом виявлення такого бажання в органах МВС України є подання відповідної заяви (рапорту), оскільки іншого діючим законодавством не передбачено.

Приписами абз. 5 п. 8 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29.07.1991 № 114, дострокове звільнення зі служби осіб середнього, старшого і вищого начальницького складу, які не досягли граничного віку перебування на службі в органах внутрішніх справ, провадиться: у зв'язку із скороченням штатів - у разі відсутності можливості використання на службі.

Відповідно до пп. «г» п. 64 Положення особи рядового і молодшого начальницького складу звільняються зі служби в запас (з постановкою на військовий облік) через скорочення штатів - за відсутності можливості подальшого використання на службі.

Оскільки позивач не подавала заяви про бажання проходити службу в поліції, тобто за приписами п. 10 розділу ХІ «Прикінцеві та Перехідні положення» Закону № 580 фактично відмовилась працювати в поліції, відповідачем правомірно було прийнято оскаржуваний наказ про її звільнення у запас Збройних сил за п. 64 "г" (через скорочення штатів) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29.07.1991 № 114, з посади дільничного інспектора міліції сектору дільничних інспекторів міліції Оріхівського районного відділу ГУМВС України в Запорізькій області, з 06.11.2015.

Доводи апелянта, що вона виявила бажання працювати в поліції шляхом усного повідомлення про це свого безпосереднього керівника в Оріхівському районному відділі ГУМВС України в Запорізькій області, є безпідставними, оскільки не підтверджені жодними доказами. Крім того, позивачем підтверджено в судовому засіданні, що письмової заяви або рапорту в будь-якому виді про бажання працювати в поліції вона не подавала.

Доводи позивача, що вона була позбавлена можливості подати таку заяву у зв'язку з перебуванням на лікарняному спростовуються матеріалами справи, з яких вбачається, що на стаціонарному лікуванні вона перебувала з 3 по 13 листопада 2015 року. (а.с. 14) Проте, як зазначалось вище, Закон № 580 був оприлюднений 6 серпня 2015 року, що не перешкоджало позивачу подати відповідну заяву протягом 3 місяців до дати набрання ним чинності.

Крім того, відповідно до пункту 11 розділу ХІ «Прикінцеві та Перехідні положення» Закону № 580 перебування працівників міліції на лікарняному чи у відпустці не є перешкодою для їх звільнення зі служби в органах внутрішніх справ відповідно до "Прикінцевих та перехідних положень" цього Закону.

Щодо обов'язкового працевлаштування вагітних жінок і жінок, які мають дітей віком до трьох років, одиноких матерів при наявності дитини віком до чотирнадцяти років або дитини-інваліда згідно ч. 3 ст. 184 КЗпП України колегія суддів зазначає наступне.

Вжиття роботодавцем заходів для працевлаштування працівника в новоутвореній установі відповідно до вказаного Закону України "Про Національну поліцію" не передбачено.

Відповідно до ст. 49 КЗпП України, встановлено, що у разі якщо вивільнення є масовим відповідно до ст. 48 Закону України "Про зайнятість населення", власник або уповноважений ним орган доводить до відома державної служби зайнятості про заплановане вивільнення працівників.

Оскільки ГУМВС та Оріхівський РВ ГУМВС ліквідуються шляхом повної ліквідації без переходу прав та обов'язків іншим юридичним особам (правонаступництво), листом ГУМВС подало звітність до Державної служби зайнятості про заплановане масове вивільнення працівників у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці.

Таким чином відповідач 2 виконав усі передбачені законодавством вимоги щодо здійснення дій по працевлаштуванню ОСОБА_1

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції стосовно правомірності прийнятого начальником Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області наказу № 427о/с від 05.11.2015 про звільнення з 06.11.2015 ОСОБА_1 у запас Збройних сил за пунктом 64 "г" (через скорочення штатів) з посади дільничного інспектора міліції сектору дільничних інспекторів міліції Оріхівського районного відділу Головного управління МВС в Запорізькій області.

За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, та вважає, що постанова суду першої інстанції винесена законно та обґрунтовано, апеляційна скарга відповідача, не ґрунтується на законі та не підлягає задоволенню, а постанова суду першої інстанції має бути залишена без змін.

Повний текст виготовлено 29 квітня 2016 року.

На підставі викладеного, керуючись статтями 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 КАС України, суд

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 11 січня 2016 року у справі № 808/8912/15залишити без змін.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі шляхом подання касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий: С.Ю. Чумак

Суддя: М.М.Гімон

Суддя: І.В. Юрко