Постанова № 57536406, 26.04.2016, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.04.2016
Номер справи
820/3254/15
Номер документу
57536406
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, код 34390710 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 квітня 2016 р. № 820/3254/15

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Мельникова Р.В.,

за участю секретаря судового засідання - Кульчій А.М.,

позивача - ОСОБА_1,

третіх осіб - ОСОБА_2, ОСОБА_3,

представника третьої особи ОСОБА_3 - ОСОБА_4,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Державного реєстратора Реєстраційної служби Полтавського міського управління юстиції Полтавської області, Октябрського відділу Державної виконавчої служби Полтавського міського управління юстиції, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_2, ОСОБА_3, про визнання протиправним та скасування рішення, визнання протиправною бездіяльності, -

В С Т А Н О В И В:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому, з урахуванням уточнень, просив суд:

- визнати протиправним рішення державного реєстратора Даценко Л.В. Реєстраційної служби Полтавського міського управління юстиції Полтавської області про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу) від 19.03.2015 № 20121193 і його скасувати;

- визнати протиправною бездіяльність Октябрського відділу Державної виконавчої служби Полтавського міського управління юстиції по неналежному внесенню у Реєстр речових прав та їх обтяжень відомостей про арешт нерухомого майна за адресою: АДРЕСА_1.

В обґрунтування позову зазначив, що на квартиру, що знаходиться за адресою АДРЕСА_1 та належить на праві власності ОСОБА_2 Октябрським відділом Державної виконавчої служби Полтавського міського управління юстиції накладено арешт. Проте, в порушення діючого законодавства, державним реєстратором прийнято рішення про державну реєстрацію права власності за ОСОБА_3 на одну другу частину зазначеної квартири, тим самим порушуючи права позивача на належне виконання виконавчого напису нотаріуса.

У судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив суд позов задовольнити.

Представник відповідача, Державного реєстратора Реєстраційної служби Полтавського міського управління юстиції Полтавської області, у судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином. Надав до суду письмові заперечення, відповідно до яких зазначив, що станом на 15.04.2013 у Державних та Єдиних реєстрах відсутня інформація щодо накладення арешту на майно ОСОБА_2, а саме квартиру, що знаходиться за адресою АДРЕСА_1, а тому рішення від 19.03.2015 № 20121193 правомірним та законним. У зв'язку із чим, просив у задоволенні позову відмовити.

Представник відповідача, Октябрського відділу Державної виконавчої служби Полтавського міського управління юстиції, у судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, надав до суду заяву про розгляд справи за відсутності уповноваженого представника.

Третя особа, ОСОБА_2, підтримав позов у повному обсязі та просив суд його задовольнити.

Третя особа, ОСОБА_3, та її представник проти задоволення позову заперечили, зазначивши, що реєстратор, при прийнятті оскаржуваного рішення діяв у межах чинного законодавства. Рішенням Октябрського районного суду м.Полтави від 05.10.2011 по справі №2-5535/11 визнано право власності на 1/2 частину квартири АДРЕСА_2 за ОСОБА_3, у зв'язку із чим, вона і звернулась до державного реєстратора із заявою про реєстрацію права власності на вказану частку квартири.

Відповідно до ч. 4 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні в матеріалах справи докази, що ґрунтуються на повному, всебічному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Із матеріалів справи вбачається, що 18.03.2015 ОСОБА_3 звернулась до Реєстраційної служби Полтавського міського управління юстиції Полтавської області із заявою про державну реєстрацію права власності на квартиру, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 (т. 1 а.с. 66).

Умови та порядок здійснення реєстрації прав на нерухоме майно встановлені Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на майно та їх обмежень" від 01.07.2004 №IV та Постановою Кабінету міністрів України від 22.06.2011 № 703 "Про затвердження Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень і Порядку надання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно" чинного на час виникнення спірних правовідносин (надалі по тексту Порядок).

Пунктом 2 Порядку передбачено, що Державну реєстрацію прав шляхом внесення записів до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (далі - Державний реєстр прав) проводять орган державної реєстрації прав та нотаріус як спеціальний суб'єкт, на якого покладаються функції державного реєстратора прав на нерухоме майно (далі - нотаріус).

Орган державної реєстрації прав проводить: державну реєстрацію права власності та інших речових прав на нерухоме майно за місцем розташування такого майна; державну реєстрацію обтяжень речових прав на нерухоме майно незалежно від місця розташування такого майна; облік безхазяйного нерухомого майна.

У відповідності до ст. 4 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень", обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування.

Підставою для проведення державної реєстрації прав, згідно із ст. 19 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень", є Державна реєстрація прав проводиться на підставі, зокрема, рішень судів, що набрали законної сили.

Державна реєстрація обтяжень здійснюється на підставі: 1) встановленої законом заборони користування та/або розпорядження нерухомим майном; 2) рішень судів, що набрали законної сили; 3) постанови органів досудового слідства, державного виконавця про накладення арешту на нерухоме майно; 4) накладення заборони на відчуження нерухомого майна нотаріусом; 5) рішення органу місцевого самоврядування про віднесення об'єктів нерухомого майна до застарілого житлового фонду; 6) інших актів відповідних державних органів та посадових осіб згідно із законом; 7) договорів, укладених у порядку, встановленому законом.

Відповідно до вимог пункту 7 Порядку, для проведення державної реєстрації прав заявник подає органові державної реєстрації прав, нотаріусові заяву про державну реєстрацію, форму та вимоги до заповнення якої встановлює Мін'юст.

Згідно п. 10 Порядку, заявник разом із заявою про державну реєстрацію подає органові державної реєстрації прав, нотаріусові необхідні для такої реєстрації документи, визначені цим Порядком, їх копії, документ, що підтверджує внесення плати за надання витягу з Державного реєстру прав, та документ про сплату державного мита.

Згідно п. 16 Порядку, за результатами розгляду заяви про державну реєстрацію та документів, необхідних для її проведення, державний реєстратор приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень або рішення про відмову в такій реєстрації.

Відповідно до п. 23 Порядку, Державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав та їх обтяжень виключно за наявності підстав для відмови в державній реєстрації прав, що визначені у Законі України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Відповідно до статті 3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державна реєстрація прав є обов'язковою. Інформація про права на нерухоме майно та їх обтяження підлягає внесенню до Державного реєстру прав.

Держава гарантує достовірність зареєстрованих прав на нерухоме майно та їх обтяжень. Права на нерухоме майно та їх обтяження, які підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.

Статтею 8 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" визначені повноваження органу державної реєстрації прав, а саме: 1) проводить державну реєстрацію прав та їх обтяжень або відмовляє у їх реєстрації; 2) забезпечує ведення Державного реєстру прав; 3) надає інформацію про зареєстровані права та їх обтяження в порядку, встановленому цим Законом; 4) забезпечує облік безхазяйного нерухомого майна; 5) здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом та іншими законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку: 1) прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви; 2) встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень; 3) прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації; 4) внесення записів до Державного реєстру прав; 5) видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону; 6) надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.

Відповідно до вимог частини 3 статті 16 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" разом із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень у паперовій формі подаються оригінали документів, необхідних для державної реєстрації прав та їх обтяжень, їх копії, засвідчені в установленому порядку.

При цьому, документи щодо реєстрації прав на нерухоме майно подаються разом із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень до реєстраційної служби районного, районного у містах, міського (міст обласного значення), міськрайонного, міжрайонного управління юстиції (пункт 12.18 Положення про районні, районні у містах, міські (міст обласного значення), міськрайонні, міжрайонні управління юстиції, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 23.06.2011 № 1707/5). Останніми видаються також документи, пов'язані з проведенням державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Згідно з Порядком взаємодії органів державної реєстрації прав та їх посадових осіб, затвердженим наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2013 № 607/5, державна реєстрація речових прав на нерухоме майно у випадках, передбачених у пункті 1 наказу, проводиться державними реєстраторами прав на нерухоме майно Укрдержреєстру відповідно до Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2013 року №868.

Так, на підставі вказаного Порядку заява позивача про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, прийнята 18.03.2015 за реєстраційним номером №02.01-04-01/600647453101.

Згідно з пунктом 5 Порядку взаємодії органів державної реєстрації прав державний реєстратор прав на нерухоме майно Укрдержреєстру з дотриманням процедури, визначеної Порядком державної реєстрації прав, розглядає заяву, подані до неї копії документів, поданих для державної реєстрації прав, та приймає відповідне рішення.

Як вбачається із матеріалів справи, разом із заявою про державну реєстрацію права власності ОСОБА_3 подані документи, необхідні для державної реєстрації прав та їх обтяжень, а саме: рішення Ленінського районного суду м.Полтави від 05.08.2013 по справі №642/1377/13-ц, рішення Октябрського районного суду м.Полтави від 05.10.2011 по справі №2-5535/11, ухвалу Октябрського районного суду м.Полтави від 29.02.2012 по справі №2-5535/1, технічний паспорт на квартиру АДРЕСА_1, довідку КП "Полтавське МБТІ" Полтавської міської ради №364 від 18.03.2015, паспорт громадянина України та квитанції про сплату державного мита (т.1 а.с. 67-93).

Статтею 9 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" передбачено, що державний реєстратор: встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема: відповідність повноважень особи, яка подає документи на державну реєстрацію прав та їх обтяжень; відповідність відомостей про нерухоме майно, наявних у Державному реєстрі прав та поданих документах.

Згідно з пунктом 95 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2013 № 868, державний реєстратор встановлює наявність (відсутність) записів, зокрема, про державну реєстрацію права власності або іншого речового права на нерухоме майно у Реєстрі прав власності на нерухоме майно - під час проведення вперше державної реєстрації права власності на нерухоме майно у Державному реєстрі прав.

Так, на виконання вказаної вимоги, державним реєстратором сформовано інформаційну довідку з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Реєстру речових прав на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна. Відомості щодо державної реєстрації права власності за ОСОБА_3 були відсутні. Обтяження на квартиру АДРЕСА_1 у державних та Єдиних реєстрах інформаційної системи Міністерства юстиції України відсутні.

Враховуючи, що заявником надані усі документи, необхідні для проведення державної реєстрації, враховуючи відсутність записів про обтяження на нерухоме майно, державний реєстратор прийняв рішення від 19.03.2015 № 20121193 про державну реєстрацію прав та їх обтяжень на 1/2 частину квартири АДРЕСА_2 за ОСОБА_3

Частиною 1 статті 24 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (в редакції чинній на момент проведення державної реєстрації) передбачено, що у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо: 1) заявлене право, обтяження не підлягає державній реєстрації відповідно до цього Закону; 2) об'єкт нерухомого майна розміщений на території іншого органу державної реєстрації прав; 3) із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень звернулася неналежна особа; 4) подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують; 5) заяву про державну реєстрацію прав, пов'язаних з відчуженням нерухомого майна, подано після державної реєстрації обтяжень, встановлених щодо цього майна, крім випадків, встановлених частиною дев'ятою статті 15 цього Закону; 5-1) заяву про державну реєстрацію обтяжень речових прав на нерухоме майно щодо попереднього правонабувача подано після державної реєстрації права власності на таке майно за новим правонабувачем; 5-2) заяву про державну реєстрацію речових прав, похідних від права власності, подано за відсутності державної реєстрації права власності, крім випадків, установлених статтею 4-2 та частиною дев'ятою статті 15 цього Закону; 5-3) під час подання заяви про державну реєстрацію права власності на підприємство як єдиний майновий комплекс, житловий будинок, будівлю, споруду (їх окремі частини), що виникло на підставі документа, за яким правонабувач набуває також право власності на земельну ділянку, не подано заяву про державну реєстрацію права власності на земельну ділянку; 5-4) після завершення п'ятиденного строку з дня отримання заявником письмового повідомлення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав не усунено обставин, що були підставою для прийняття такого рішення; 5-5) заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень під час вчинення нотаріальної дії з нерухомим майном, об'єктом незавершеного будівництва подано не до нотаріуса, який вчинив таку дію; 5-6) заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень в електронній формі подано особою, яка не є державним кадастровим реєстратором або державним виконавцем; 6) заявником подано ті самі документи, на підставі яких заявлене право та обтяження такого права вже зареєстровано у Державному реєстрі прав.

З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що у державного реєстратора Реєстраційної служби Полтавського міського управління юстиції Полтавської області були відсутні підстави передбачені ст. 24 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" для прийняття рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень.

Таким чином, рішення державного реєстратора Реєстраційної служби Полтавського міського управління юстиції Полтавської області про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу) від 19.03.2015 № 20121193 є законним, а тому позовні вимоги в частині визнання протиправним та скасування вказаного рішення задоволенню не підлягають.

Щодо позовних вимог в частині визнання протиправною бездіяльність Октябрського відділу Державної виконавчої служби Полтавського міського управління юстиції по неналежному внесенню у Реєстр речових прав та їх обтяжень відомостей про арешт нерухомого майна за адресою: АДРЕСА_1 суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 4 Порядку ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 року №1141 (надалі - Порядок), ведення Державного реєстру прав передбачає: 1) реєстрацію заяв (запитів) у базі даних про реєстрацію заяв і запитів Державного реєстру прав (далі - база даних про реєстрацію заяв і запитів); 2) пошук відомостей у Державному реєстрі прав; 3) оформлення рішень, свідоцтв про право власності на нерухоме майно; 4) відкриття розділів Державного реєстру прав та/або внесення записів до нього; 5) внесення змін до записів Державного реєстру прав, внесення записів про скасування державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав), скасування записів Державного реєстру прав; 6) надання інформації з Державного реєстру прав; 7) закриття розділів Державного реєстру прав.

Пунктами 15 та 16 Порядку передбачено, що після здійснення пошуку у Державному реєстрі прав відомостей державний реєстратор розглядає заяву (запит) та оформляє відповідне рішення, якому присвоюється індексний номер, фіксується дата та час його формування. На підставі прийнятого рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень державний реєстратор відкриває розділ Державного реєстру прав та вносить записи до Державного реєстру прав.

Як вбачається із п. 24 Порядку, у разі проведення державної реєстрації виникнення обтяжень речових прав на нерухоме майно державний реєстратор вносить до запису про обтяження прав на нерухоме майно та суб'єкта цих прав зокрема відомості щодо виду обтяження речового права (податкова застава, арешт, заборона, інші обтяження, визначені законом).

Таким чином, аналізуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що дії по внесенню у Реєстр речових прав та їх обтяжень відомостей про арешт належать до компетенції державного реєстратора, а тому позовні вимоги в частині визнання протиправною бездіяльність Октябрського відділу Державної виконавчої служби Полтавського міського управління юстиції по неналежному внесенню у Реєстр речових прав та їх обтяжень відомостей про арешт нерухомого майна за адресою: АДРЕСА_1 є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Суд зазначає, що згідно з ч.1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Таким чином, позовні вимоги фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 задоволенню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 159-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В :

В задоволенні адміністративного позову фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Державного реєстратора Реєстраційної служби Полтавського міського управління юстиції Полтавської області, Октябрського відділу Державної виконавчої служби Полтавського міського управління юстиції, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_2, ОСОБА_3, про визнання протиправним та скасування рішення, визнання протиправною бездіяльності - відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови виготовлено 05 травня 2016 року.

Суддя Р.В. Мельников