Постанова № 57536016, 11.04.2016, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.04.2016
Номер справи
808/713/16
Номер документу
57536016
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 квітня 2016 року о/об 14 год. 52 хв.Справа № 808/713/16 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Гудименко Я.А., за участю представника позивача Шкабуро О.В., представника відповідача Мєхтієвої К.А., розглянувши у місті Запоріжжі у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ІНСТРУМЕНТИ ПРОДАКТ ЛАЙФСАЙКЛ МЕНЕДЖМЕНТ»

до Запорізької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ІНСТРУМЕНТИ ПРОДАКТ ЛАЙФСАЙКЛ МЕНЕДЖМЕНТ» (надалі - позивач або ТОВ «ІНСТРУМЕНТИ ПЛМ») до Запорізької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області (надалі - відповідач або Запорізька ОДПІ), в якому позивач просить суд визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення №0000541501 від 09.02.2016, складене відповідачем, яким позивачу збільшено грошове зобов'язання з податку на додану вартість у сумі 141384 грн. 27 коп.

В адміністративному позові (а.с.4-10) зазначено, що 28.01.2016 ТОВ «ІНСТРУМЕНТИ ПЛМ» отримано від ДПІ в Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя Головного управління ДФС у Запорізькій області Акт №14/15-1/38415665 від 26.01.2016 про результати камеральної перевірки щодо несвоєчасної реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних. Відповідно до вказаного Акту перевірки встановлено порушення п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України - порушено граничні терміни реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 цього Кодексу. В Акті перевірки наведено перелік накладних зареєстрованих з порушенням граничних термінів реєстрації, а саме: №5 (дата реєстрації 10.11.2015, дата виписки 01.10.2015), №9 (дата реєстрації 26.11.2015, дата виписки 10.11.2015), №3 (дата реєстрації 10.11.2015, дата виписки 01.10.2015), №2 (дата реєстрації 10.11.2015, дата виписки 01.10.2015), №4 (дата реєстрації 10.11.2015, дата виписки 01.10.2015). Відповідальність за порушення правил реєстрації податкових накладних передбачена п.120-1 ст.120 Податкового кодексу України. 11.02.2016, ТОВ «ІНСТРУМЕНТИ ПЛМ» отримано від відповідача податкове повідомлення-рішення форми «Р» від 09.02.2016 №0000541501, за платежем податок на додану вартість, на загальну суму 141384 грн. 27 коп. Позивач здійснює господарську діяльність на митній території України з постачання послуг отриманих від нерезидента. 10.11.2015 ТОВ «ІНСТРУМЕНТИ ПЛМ» оформлено чотири Акта приймання-передачі послуги від нерезидентів: Товариства з обмеженою відповідальністю «Сіменс Індастрі Софтвер» на суми: 1535628 рублів та 1173559 рублів; Special Tools Programs Siemens LLP на суми: 15192 євро та 63528 євро. Того ж дня, 10.11.2115, відповідно до вимог п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України, ТОВ «ІНСТРУМЕНТИ ПЛМ» складено податкові накладні №2,3,4,5 та зареєстровано їх в Єдиному реєстрі податкових накладних. Проте під час виконання вказаних дій, помилково було вказано дату складання податкових накладних. Замість того, щоб зазначити 10.11.2015 - дату складання податкових накладних, що відповідає даті оформлення документа який засвідчує факт постачання послуг нерезидентом, помилково було вказано дату - 01.10.2015. Оскільки, дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг нерезидентом (Акт приймання-передачі) це 10.11.2015, а дата списання коштів з банківського рахунка платника податку в оплату послуг за Актом на суму 1173559 рублів - 24.11.2015 (Платіжне доручення №18), за Актом на суму 15192 євро - 01.12.2015 (Платіжне доручення №19), за Актом на суму 1535628 рублів - 12.01.2016 (Платіжне доручення №22 на суму 767814 рублів), 27.01.2016 (Платіжне доручення №23 на суму 767814 рублів), за Актом на суму 63528 євро - 18.12.2015 (Платіжне доручення №20 на суму 21528 євро), - 25.12.2015 (Платіжне доручення №21 на суму 15000 євро), то у відповідності з абз.3 п.187.8 ст.187 Податкового кодексу України, датою виникнення податкових зобов'язань є дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг нерезидентом на підставі того, що ця подія відбулася раніше. 25.11.2015 ТОВ «ІНСТРУМЕНТИ ПЛМ» у зв'язку з встановленням помилки в даті складання податкових накладних, складено Розрахунки коригування кількісних і вартісних показників до податкових накладних від 01.10.2015 №2, №3, №4 та №5. 26.11.2015 ТОВ «ІНСТРУМЕНТИ ПЛМ» з метою виправлення допущеної помилки подано Уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за жовтень 2015 року, в якому зменшено податкові зобов'язання у зв'язку з отриманням послуг від нерезидента, місце постачання яких визначено на митній території України на суму 551146 грн. 00 коп. (колонка Б, код рядка 7) та податковий кредит на суму 551146 грн. 00 коп. (колонка Б, код рядка 12.4), що не вплинуло на суму податку яка сплачується до державного бюджету. Крім того, 10.11.2015 ТОВ «ІНСТРУМЕНТИ ПЛМ» складено податкові накладні на суму отриманих послуг від нерезидентів згідно оформлених Актів приймання-передачі на суми: 1535628 рублів, 1173559 рублів, 15192 євро та 63528 євро. Визначена вартість перерахована в національну валюту за валютним (обмінним) курсом Національного банку України на дату виникнення податкових зобов'язань (10.11.2015 відповідно до дати оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг нерезидентом) та згідно повідомлення НБУ щодо офіційного курсу іноземних валют. Податкова накладна №6 на суму без ПДВ 412987 грн. 15 коп. (1173559 рублів), зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 25.11.2015. Податкова накладна №7 на суму без ПДВ 540402 грн. 85 коп. (1535628 рублів), зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 25.11.2015. Податкова накладна №8 на суму без ПДВ 372518 грн. 73 коп. (15192 євро), зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 25.11.2015. Податкова накладна №9 на суму без ПДВ 1557752 грн. 11 коп. (63528 євро), зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 26.11.2015. У листі ДФС України №11999/6/99-99-19-01-01-15 від 09.06.2015 щодо роз'яснення проблемних питань податкового законодавства вказано, що у випадку помилкового складання податкової накладної на операцію з постачання товарів/послуг (складення двох податкових накладних на одну операцію з постачання товарів/послуг) платник податку має право скласти розрахунок коригування до помилкової (другої) податкової накладної. Такий розрахунок коригування підлягає реєстрації в ЄРПН у встановленому порядку. Крім того, при проведенні перевірки та складанні Акту податковий орган не взяв до уваги, що відповідальність у вигляді накладення штрафу, можлива за умови наявності обов'язку у видачі покупцю податкової накладної, яка у свою чергу, зареєстрована з порушенням терміну. Проте, податкові накладні №2,3,4,5,9 які наведено в Акті перевірки від 26.01.2016 №14/15-1/38415665 не надаються покупцю, а залишаються в отримувача послуг і за таких обставин відповідальність згідно вимог п.120-1 ст.120 Податкового кодексу України - взагалі відсутня.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі, просив їх задовольнити.

Відповідачем подано до суду письмові заперечення (а.с.93-94, 122), в яких зазначено, що загальні правила реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН, зокрема термін їх реєстрації в ЄРПН, встановлений п.201.10 ст.201 розділу V Податкового кодексу України, залишилися без змін. В той же час пунктом 39 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України продовжено термін реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування, дата складання яких припадає на період з 1 липня 2015 року по 30 вересня 2015 року (включно). Крім того, з пунктом 35 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України, при порушенні термінів реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування, складених до 1 жовтня 2015 року, не застосовуються штрафні санкції, визначені п.120-1.1 ст.120-1 розділу II Податкового кодексу України (10 відсотків, 20 відсотків, 30 відсотків, 40 відсотків). Також пунктом 35 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України визначено, що реєстрація в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування, складених до 1 липня 2015 року, здійснюється без обмеження сумою податку, обчисленою за формулою, визначеною п.200-1.3 ст.200-1 Податкового кодексу України (далі - реєстраційна сума) починаючи з четвертого робочого дня після дати набрання чинності Законом №643 (з 04.08.2015). Таким чином, податкові накладні/розрахунки коригування, складені до 01.07.2015, починаючи з 04.08.2015, реєструються в ЄРПН без обмеження реєстраційною сумою та не беруть участі в обрахунку її показників. При цьому термін їх реєстрації в ЄРПН не повинен перевищувати 180 календарних днів з дати їх складання. Відповідно до п.192.1 ст.192 Податкового кодексу України розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послут до податкової накладної, яка видана їх отримувачу - платнику податку, підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних: постачальником (продавцем) товарів/послуг, якщо передбачається збільшення суми компенсації їх вартості на користь такого постачальника або якщо коригування кількісних та вартісних показників у підсумку не змінює суму компенсації; отримувачем (покупцем) товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, для чого постачальник надсилає складений розрахунок коригування отримувачу. При цьому постачальник товарів/послуг має право зменшити суму податкових зобов'язань за таким розрахунком коригування після його реєстрації в ЄРПН отримувачем. Розрахунок коригування, складений платником податку до податкових накладних, які не видаються отримувачу (покупцю) товарів (послуг), в тому числі і до податкових накладних, складених під час отримання послуг від нерезидента, місцем постачання яких визначено митну територію України, підлягає реєстрації таким платником податку. Таким чином, штрафні санкції, передбачені п.120-1.1 ст.120-1 Податкового кодексу України за несвоєчасну реєстрацію в ЄРПН розрахунків коригування, складених починаючи з 01.10.2015, до податкових накладних застосовуватимуться до платника податку, на якого покладено обов'язок реєстрації відповідного розрахунку коригування в ЄРПН (позиція підтверджена Листами ДФС від 07.08.2015 №29163/7/99-99-19-03-02-17, від 16.09.2015 №19769/6/99-99-19-03-02-15). За результатами камеральної перевірки позивача встановлено порушення п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України - ТОВ «ІНСТРУМЕНТИ ПЛМ» код ЄДРПОУ 38415665 порушено граничні терміни реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 цього Кодексу. Враховуючи вищенаведене, ТОВ «ІНСТРУМЕНТИ ПЛМ» відповідно до вимог п.208.2 ст.208 Податкового кодексу України є отримувачем послуг, що постачаються нерезидентами, місце постачання яких розташоване на митній території України, нараховує податок за основною ставкою податку на базу оподаткування, визначену згідно з п.190.2 ст.190 Податкового кодексу України. При цьому отримувач послуг - платник податку у порядку, визначеному ст.201 Податкового кодексу України, складає податкову накладну із зазначенням суми нарахованого ним податку, яка є підставою для віднесення сум податку до податкового кредиту у встановленому порядку. Така податкова накладна підлягає обов'язковій реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. Таким чином, податкові накладні №5 від 01.10.2015, №9 від 10.11.2015, №3 від 01.10.2015, №2 від 01.10.2015, №4 від 01.10.2015, які наведено в Акті перевірки надаються покупцю-платнику податку ТОВ «ІНСТРУМЕНТИ ПЛМ», який відповідно до вимог п.198.2 ст.198 Податкового кодексу України має право на віднесення податкових накладних до складу податкового кредиту. Перевіркою встановлено порушення ТОВ «ІНСТРУМЕНТИ ПЛМ» граничних термінів реєстрації податкових накладних в єдиному реєстрі податкових накладних. За результатами камеральної перевірки показників уточнюючого розрахунку з ПДВ за жовтень 2015 року встановлено, що ТОВ «ІНСТРУМЕНТИ ПЛМ» в порушення п.187.8 ст.187 та п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України неправомірно зменшено по уточнюючому розрахунку суму послуг, отриманих від нерезидента, місце постачання яких визначено на митній території України. Відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних та/або порушення порядку заповнення обов'язкових реквізитів податкової накладної, передбачених п.201.1 ст.201 Податкового кодексу України, не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період. Враховуючі вищенаведене, підприємством неправомірно зменшено по уточнюючому розрахунку ПДВ за жовтень 2015 року податкові зобов'язання на суму ПДВ 551146 грн. 00 коп. Із розрахунку податкового повідомлення-рішення №0000541501 від 09.02.2016 до ТОВ «ІНСТРУМЕНТИ ПЛМ» вбачається, що: податкова накладна №5 виписана 01.10.2015, а зареєстрована 10.11.2015 - обов'язок платника зареєструвати податкову накладну протягом 15 днів з дати виписки, всього 40 календарних днів не реєстрації, (40 відняти 15 дорівнює 25), тобто в даному випадку нараховані 20% штрафних санкцій; податкова накладна №9 виписана 10.11.2015, а зареєстрована 26.11.2015 - обов'язок платника зареєструвати податкову накладну протягом 15 днів з дати виписки, всього 16 календарних днів не реєстрації (16 відняти 15 дорівнює 1), тобто в даному випадку нараховані 10% штрафних санкцій; податкова накладна №3 виписана 01.10.2015, а зареєстрована 10.11.2015 - обов'язок платника зареєструвати податкову накладну протягом 15 днів з дати виписки, всього 40 календарних днів не реєстрації (40 відняти 15 дорівнює 25), тобто в даному випадку нараховані 20% штрафних санкцій; податкова накладна №2 виписана 01.10.2015, а зареєстрована 10.11.2015 - обов'язок платника зареєструвати податкову накладну протягом 15 днів з дати виписки, всього 40 календарних днів не реєстрації (40 відняти 15 дорівнює 25), тобто в даному випадку нараховані 20% штрафних санкцій; податкова накладна №4 виписана 01.10.2015, а зареєстрована 10.11.2015 - обов'язок платника зареєструвати податкову накладну протягом 15 днів з дати виписки, всього 40 календарних днів не реєстрації, (40 відняти 15 дорівнює 25), тобто в даному випадку нараховані 20% штрафних санкцій.

У судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечував, просив у задоволенні позову відмовити.

Сторони, під час розгляду справи, у судовому засіданні повідомили, що ними надано всі необхідні документи для вирішення спору по суті.

Вислухавши пояснення представника позивача, заперечення представника відповідача, розглянувши матеріали справи, суд з'ясував наступне.

26.01.2016 ДПІ в Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя Головного управління ДФС у Запорізькій області проведено камеральну перевірку своєчасної реєстрації ТОВ «ІНСТРУМЕНТИ ПЛМ» податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, за результатами якої складено Акт №14/15-1/38415665 від 26.01.2016 (а.с.59).

Відповідно до вказаного Акту перевірки №14/15-1/38415665 від 26.01.2016, встановлено порушення п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України - порушено граничні терміни реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених ст.201 Податкового кодексу України.

В Акті перевірки №14/15-1/38415665 від 26.01.2016 наведено перелік накладних зареєстрованих з порушенням граничних термінів реєстрації, а саме: №5 (дата реєстрації 10.11.2015, дата виписки 01.10.2015), №9 (дата реєстрації 26.11.2015, дата виписки 10.11.2015), №3 (дата реєстрації 10.11.2015, дата виписки 01.10.2015), №2 (дата реєстрації 10.11.2015, дата виписки 01.10.2015), №4 (дата реєстрації 10.11.2015, дата виписки 01.10.2015).

За результатами розгляду Акту перевірки №14/15-1/38415665 від 26.01.2016 Запорізькою об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Запорізькій області 09.02.2016 прийнято податкове повідомлення-рішення №0000541501, яким ТОВ «ІНСТРУМЕНТИ ПЛМ» збільшено грошове зобов'язання з податку на додану вартість на суму 141384 грн. 27 коп., яке є штрафною (фінансовою) санкцією, нарахованою відповідно до п.120-1.1 ст.120-1 Податкового кодексу України (а.с.65).

Судом досліджено Розрахунок штрафної санкції до податкового повідомлення-рішення №0000541501 від 09.02.2016 (а.с.66).

Штрафна (фінансова) санкція розраховавувалась виходячи з того, що: податкова накладна №5 виписана 01.10.2015, а зареєстрована 10.11.2015 - обов'язок платника зареєструвати податкову накладну протягом 15 днів з дати виписки, всього 40 календарних днів не реєстрації, (25 днів прострочення) застосовано 20% штрафних санкцій; податкова накладна №9 виписана 10.11.2015, а зареєстрована 26.11.2015 - обов'язок платника зареєструвати податкову накладну протягом 15 днів з дати виписки, всього 16 календарних днів не реєстрації (1 день прострочення) застосовано 10% штрафних санкцій; податкова накладна №3 виписана 01.10.2015, а зареєстрована 10.11.2015 - обов'язок платника зареєструвати податкову накладну протягом 15 днів з дати виписки, всього 40 календарних днів не реєстрації, (25 днів прострочення) застосовано 20% штрафних санкцій; податкова накладна №2 виписана 01.10.2015, а зареєстрована 10.11.2015 - обов'язок платника зареєструвати податкову накладну протягом 15 днів з дати виписки, всього 40 календарних днів не реєстрації, (25 днів прострочення) застосовано 20% штрафних санкцій; податкова накладна №4 виписана 01.10.2015, а зареєстрована 10.11.2015 - обов'язок платника зареєструвати податкову накладну протягом 15 днів з дати виписки, всього 40 календарних днів не реєстрації, (25 днів прострочення) застосовано 20% штрафних санкцій.

Судом досліджено наданий позивачем Акт №356/15-01/38415665 від 01.12.2015 про результати камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість ТОВ «ІНСТРУМЕНТИ ПЛМ» за жовтень 2015 року, за яким прийнято податкове повідомлення-рішення №0012681501 від 14.12.2015, та інші додані до нього документи (а.с.116-121).

З урахуванням Рішення ДФС України про продовження строку розгляду скарги податкове зобов'язання, визначене податковим повідомленням-рішенням №0012681501 від 14.12.2015 є неузгодженим (а.с.121).

Дослідженням обставин виписки та реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних позивачем податкових накладних №5 від 01.10.2015, №9 від 10.11.2015, №3 від 01.10.2015, №2 від 01.10.2015, №4 від 01.10.2015 з'ясовано наступне.

10.11.2015 ТОВ «ІНСТРУМЕНТИ ПЛМ» оформлено Акти про надання послуг та Акти приймання-передачі послуг від нерезидентів: Товариства з обмеженою відповідальністю «Сименс Индастри Софтвер» на 1535628 рублів та 1173559 рублів; Special Programs Tools LLP на 15192 Євро та 63528 Євро (а.с.11-22).

Акти про надання послуг складені до Додаткової угоди №15-41-TOOLSPLM-143 від 24.09.2015 до Договору №60084273 від 19.01.2015, укладеного з «Special Programs Tools LLP» (Великобританія).

Акти приймання-передачі складені до Додаткової угоди №15-41-TOOLSPLM-522 від 23.09.2015 до Договору №60046856 від 12.11.2012, укладеного з Товариством з обмеженою відповідальністю «Сименс Индастри Софтвер» (РФ м.Москва).

10.11.2015 ТОВ «ІНСТРУМЕНТИ ПЛМ» складено Податкові накладні №2,3,4,5 та зареєстровано їх в Єдиному реєстрі податкових накладних, зазначивши, що продавцями послуг є «Special Programs Tools LLP» та ТОВ «Сименс Индастри Софтвер» (а.с.19-22; 47-50).

Як пояснив представник позивача у судовому засіданні, під час виписки податкових накладних ТОВ «ІНСТРУМЕНТИ ПЛМ» замість того, щоб зазначити 10.11.2015 - дату складання податкових накладних, що відповідає даті оформлення Актів про надання послуг та Актів приймання-передачі послуг (які засвідчують факт постачання послуг нерезидентом), помилково було вказано дату - 01.10.2015.

Сторонами не надано жодних зауважень щодо змісту вказаних Податкових накладних №2,3,4,5 Формі і Порядку їх заповнення, затверджених 22.09.2014 наказом Міністерства фінансів України №957 (у редакції наказу Міністерства фінансів України №1129 від 14.11.2014), зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 13.10.2014 за №1235/26012. У вказаних вище Податкових накладних позивачем зазначено: «Не видається покупцю (тип причини) - 14».

Оскільки, датами оформлення документів, що засвідчують факт постачання послуг нерезидентами (Акти про надання послуг та Акти приймання-передачі), є - 10.11.2015, а датами списання коштів з банківського рахунка платника податку в оплату послуг: за актом на суму 1173559 рублів є - 24.11.2015 (Платіжне доручення №18); за актом на суму 15192 Євро є - 01.12.2015 (Платіжне доручення №19); за актом на суму 1535628 рублів є - 12.01.2016 (Платіжне доручення №22 на суму 767814 рублів), 27.01.2016 (Платіжне доручення №23 на суму 767814 рублів); за актом на суму 63528 Євро є - 18.12.2015 (Платіжне доручення №20 на суму 21528 Євро), 25.12.2015 (Платіжне доручення №21 на суму 15000 Євро), то згідно з абз.3 п.187.8 ст.187 Податкового кодексу України датою виникнення податкових зобов'язань є дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг нерезидентом на підставі того, що ця подія відбулася раніше (а.с.78-90). Це ж підтверджується і платіжними дорученнями у гривневому еквіваленті, наданими позивачем (а.с.23-28).

Вказані фактичні обставини визнаються сторонами у справі, заперечення щодо складання вищевказаних документів - відсутні.

Для самостійного виправлення помилки ТОВ «ІНСТРУМЕНТИ ПЛМ» 25.11.2015 зареєстровано Розрахунки коригування кількісних і вартісних показників до податкових накладних №2,3,4,5 зазначивши, що продавцями послуг є «Special Programs Tools LLP» та ТОВ «Сименс Индастри Софтвер» (а.с.29-32, 51-54).

26.11.2015 ТОВ «ІНСТРУМЕНТИ ПЛМ» з метою виправлення допущеної помилки подано Уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за жовтень 2015 року, в якому зменшено податкові зобов'язання у зв'язку з отриманням послуг від нерезидента, місце постачання яких визначено на митній території України на суму 551146 грн. 00 коп. (колонка Б, код рядка 7) та податковий кредит на суму 551146 грн. 00 коп. (колонка Б, код рядка 12.4), що підтверджується квитанцією №2 (а.с.36-38, 46).

Судом досліджено Податкову декларацію з податку на додану вартість (звітну) за жовтень 2015 року, а також вплив на її числові показники Уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за жовтень 2015 року (а.с.33-35, 45).

Крім того, 10.11.2015 ТОВ «ІНСТРУМЕНТИ ПЛМ» складено податкові накладні на суму отриманих послуг від нерезидентів згідно оформлених Актів про надання послуг та Актів приймання-передачі на суми: 1535628 рублів, 1173559 рублів, 15192 Євро та 63528 Євро.

Податкова накладна №6 на суму без ПДВ 412987 грн. 15 коп. (1173559 рублів), зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 25.11.2015. Податкова накладна №7 на суму без ПДВ 540402 грн. 85 коп. (1535628 рублів), зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 25.11.2015. Податкова накладна №8 на суму без ПДВ 372518 грн. 73 коп. (15192 Євро), зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 25.11.2015. Податкова накладна №9 на суму без ПДВ 1557752 грн. 11 коп. (63528 Євро), зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 26.11.2015 (а.с.40-43, 55-58).

Відповідно до п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня. З метою отримання податкової накладної/розрахунку коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, покупець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та податкову накладну/розрахунок коригування в електронному вигляді. Такі податкова накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими покупцем. Покупцю товарів/послуг податкова накладна/розрахунок коригування можуть бути надані продавцем таких товарів/послуг в електронній формі з дотриманням вимог законодавства щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису. З метою отримання продавцем зареєстрованого в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунку коригування, що підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних покупцем, такий продавець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та розрахунок коригування в електронному вигляді. Такий розрахунок коригування вважається зареєстрованим в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими продавцем. Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції. Якщо надіслані податкові накладні та/або розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених відповідно пунктом 201.1 статті 201 та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин. Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних. Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов'язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом. Платник податку має право зареєструвати податкову накладну та/або розрахунок коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, в якій загальна сума податку не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу. Якщо сума, визначена відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу, є меншою, ніж сума податку в податковій накладній та/або розрахунок коригування, які платник повинен зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, то платник зобов'язаний перерахувати потрібну суму коштів із свого поточного рахунку на свій рахунок в системі електронного адміністрування податку на додану вартість. Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних. Відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період. Виявлення розбіжностей даних податкової декларації та даних Єдиного реєстру податкових накладних є підставою для проведення контролюючими органами документальної позапланової виїзної перевірки продавця та у відповідних випадках покупця товарів/послуг. У разі допущення продавцем товарів/послуг помилок при зазначенні обов'язкових реквізитів податкової накладної, передбачених пунктом 201.1 статті 201 цього Кодексу, та/або порушення продавцем/покупцем граничних термінів реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної та/або розрахунку коригування покупець/продавець таких товарів/послуг має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву із скаргою на такого продавця/покупця. Таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів, що настають за граничним терміном подання податкової декларації за звітний (податковий) період, у якому не надано податкову накладну або допущено помилки при зазначенні обов'язкових реквізитів податкової накладної та/або порушено граничні терміни реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. До заяви додаються копії товарних чеків або інших розрахункових документів, що засвідчують факт сплати податку у зв'язку з придбанням таких товарів/послуг, або копії первинних документів, складених відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», що підтверджують факт отримання таких товарів/послуг. Протягом 15 календарних днів з дня надходження такої заяви із скаргою контролюючий орган зобов'язаний провести документальну позапланову перевірку зазначеного продавця для з'ясування достовірності та повноти нарахування ним зобов'язань з податку за такою операцією. Податкова накладна, що містить помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов'язань, є підставою для віднесення покупцем сум податку до податкового кредиту.

У п.9 «Порядку заповнення податкової накладної», затвердженого 22.09.2014 наказом Міністерства фінансів України №957 (у редакції наказу Міністерства фінансів України №1129 від 14.11.2014), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.10.2014 за №1235/26012 (надалі - «Порядок заповнення податкової накладної») (який був чинним на день виникнення спірних правовідносин), зазначено, що податкові накладні, особливості заповнення яких викладені в пунктах 12, 13, 20 цього Порядку, реєструються в Єдиному реєстрі податкових накладних та не видаються отримувачу (покупцю) товарів/послуг. У верхній лівій частині такої податкової накладної робиться відповідна помітка «Х» та зазначається тип причини: […] 14 - Складена отримувачем (покупцем) послуг від нерезидента; […].

Як зазначено у п.12 «Порядку заповнення податкової накладної», у разі складання податкової накладної отримувачем (покупцем) послуг від нерезидента, місце постачання яких розташоване на митній території України, у рядку «Індивідуальний податковий номер продавця» такої накладної відображається умовний ІПН «500000000000», а у разі, якщо такі послуги не призначаються для використання у господарській діяльності або придбані з метою їх використання для постачання послуг за межами митної території України або послуг, місце постачання яких визначається відповідно до пункту 186.3 статті 186 розділу V Податкового кодексу України, - умовний ІПН «200000000000». При цьому в таких випадках у рядку «Особа (платник податку) - продавець» зазначається найменування (П.І.Б.) нерезидента, а у рядку «Місцезнаходження (податкова адреса) продавця» зазначається країна, в якій зареєстрований продавець (нерезидент). У рядках, відведених для заповнення даних покупця, отримувач (покупець) зазначає власні дані.

Подання податкової накладної та/або розрахунку коригування ДФС в електронній формі здійснюється відповідно до Порядку підготовки і подання податкових документів в електронній формі засобами телекомунікаційного зв'язку, затвердженого в установленому порядку (абз.2 п.1 «Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних», затвердженого 29.12.2010 постановою Кабінету Міністрів України №1246 (надалі - «Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних»)).

Після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі до ДФС здійснюється їх розшифрування, перевіряється електронний цифровий підпис, визначається відповідність електронного документа формату (стандарту), затвердженому в установленому порядку, та у разі відсутності причин для відмови проводиться їх реєстрація (п.7 «Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних»).

Оскільки відповідачем не надано доказів перевірки Податкових накладних та Розрахунків коригування, зареєстрованих позивачем, відповідності електронного документа формату (стандарту), затвердженому «Порядком заповнення податкової накладної», то вказані документи суд вважає складеними вірно.

Відповідно до п.120-1.1 ст.120-1 Податкового кодексу України порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 цього Кодексу, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 30 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 40 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації на 61 і більше календарних днів.

Як з'ясовано судом і не заперечується сторонами, продавцями послуг були нерезиденти «Special Programs Tools LLP» та ТОВ «Сименс Индастри Софтвер», які не зобов'язані заповнювати податкові накладні.

В абз.1-4 п.198.2. ст.198 Податкового кодексу України зазначено, що датою віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг. Для операцій із ввезення на митну територію України товарів датою віднесення сум податку до податкового кредиту є дата сплати податку за податковими зобов'язаннями згідно з пунктом 187.8 статті 187 цього Кодексу, а для операцій з постачання послуг нерезидентом на митній території України - дата складення платником податкової накладної за такими операціями, за умови реєстрації такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Згідно з п.50.1 ст.50 Податкового кодексу України у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.

У разі подання платником податку уточнюючого розрахунку до податкової декларації контролюючий орган має право визначити суму податкових зобов'язань за такою податковою декларацією протягом 1095 днів з дня подання уточнюючого розрахунку (абз.2 п.102.1 ст.102 Податкового кодексу України).

Відтак, ТОВ «ІНСТРУМЕНТИ ПЛМ» не маючи реальних правових підстав для включення сум податку на додану вартість за Податковими накладними №2,3,4,5 до складу податкового кредиту до Податкової декларації з податку на додану вартість за жовтень 2015 року - здійснило вказане включення, однак, самостійно (впродовж строку давності, визначеного ст.102 Податкового кодексу України) виправило вказану помилку.

Згідно з абз.5,6 п.192.1 ст.192 Податкового кодексу України розрахунки коригування, складені платником податку до податкових накладних, що не видаються отримувачу, що складені до 1 лютого 2015 року, а також складених під час отримання послуг від нерезидента, місцем постачання яких визначено митну територію України, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних таким платником податку. Розрахунок коригування до податкової накладної складається також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, у тому числі не пов'язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг.

Звідси, позивачем правомірно здійснено коригування Податкових накладних №2,3,4,5 шляхом подачі Розрахунків коригування кількісних і вартісних показників до податкових накладних №2,3,4,5.

Державна фіскальна служба України 25.02.2016 своїм Листом «Про розгляд звернення» №4168/6/99-99-19-03-02-15 у порядку ст.52 Податкового кодексу України, роз'яснила правову позицію щодо необхідності застосування штрафів за несвоєчасну реєстрацію або не реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) податкових накладних та розрахунків коригування до них, які не надаються отримувачу (покупцю) товарів/послуг. Зокрема, у даному Листі зазначено: «… Пунктом 201.10 статті 201 ПКУ визначено, що податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в ЄРПН. Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПН має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов'язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. Статтею - 120-1 ПКУ визначено розміри штрафів, які застосовуються у разі порушення термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам ПДВ, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в ЄРПН, а також допущення помилок при зазначенні обов'язкових реквізитів податкової накладної. Тобто штрафи за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування до них в ЄРПН не застосовуються у разі, якщо такі податкові накладні/розрахунки коригування до них не надаються отримувачам (покупцям) товарів/послуг …» (а.с.112).

Аналогічна правова позиція викладена Державною фіскальною службою України 16.03.2016 у відповіді «Про розгляд листа» №5733/6/99-99-19-03-02-15 (а.с.113).

Податкові накладні №2,3,4,5,9, які наведені в Акті перевірки №14/15-1/38415665 від 26.01.2016, не надаються покупцю, а залишаються в отримувача послуг - ТОВ «ІНСТРУМЕНТИ ПЛМ».

За таких обставин позивач не може бути притягнутий до відповідальності згідно з п.120-1.1 ст.120-1 Податкового кодексу України.

З урахування викладеного вище та обставин справи суд приходить до висновку про необґрунтоване застосування Запорізькою об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Запорізькій області штрафної (фінансової) санкції у сумі 141384 грн. 27 коп. з податку на додану вартість податковим повідомленням-рішенням №0000541501 від 09.02.2016.

У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як зазначено у ч.1 ст.11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З урахуванням приписів ч.3 ст.2 КАС України суд оцінивши докази, які є у справі, в їх сукупності приходить до висновку, що податкове повідомлення-рішення №0000541501, прийнято 09.02.2016 відповідачем не обґрунтовано, без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, не розсудливо, а отже є не правомірним і підлягає скасуванню.

Звідси, позовні вимоги позивача підлягають задоволенню. Доводи відповідача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.

Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки суб'єктом владних повноважень у справі є Запорізька об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Запорізькій області, то саме з бюджетних асигнувань цього органу повинні бути присуджені позивачу судові витрати, документально підтверджені, у сумі 1378 грн. 00 коп.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.11, 17, 71, 94, 158-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0000541501, прийняте 09.02.2016 Запорізькою об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Запорізькій області, яким Товариству з обмеженою відповідальністю «ІНСТРУМЕНТИ ПРОДАКТ ЛАЙФСАЙКЛ МЕНЕДЖМЕНТ» збільшено грошове зобов'язання з податку на додану вартість у сумі 141384 грн. 27 коп.

Присудити на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ІНСТРУМЕНТИ ПРОДАКТ ЛАЙФСАЙКЛ МЕНЕДЖМЕНТ» з бюджетних асигнувань Запорізької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області судові витрати у сумі 2120 грн. 79 коп.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.ст.167, 186, 254 КАС України.

Постанова суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.167, 186 КАС України.

Постанова виготовлена у повному обсязі 15.04.2016.

Суддя О.О. Прасов