Постанова № 57535655, 05.05.2016, Деснянський районний суд м. Чернігова

Дата ухвалення
05.05.2016
Номер справи
750/3916/16-а
Номер документу
57535655
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 750/3916/16-а

Провадження № 2-а/750/255/16

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 травня 2016 року м. Чернігів

Деснянський районний суд м. Чернігова у складі судді Карапута Л.В., розглянувши у порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в :

19.04.2016 року позивач звернувся до суду з позовом до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання неправомірними дій, зобов'язання вчинити певні дії, та просить визнати неправомірними дій відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу», статті 37-1, у зв'язку з підвищенням заробітної плати за посадою, з якої була призначена пенсія і зобов'язати Чернігівське об'єднане управління Пенсійного фонду України провести перерахунок пенсії ОСОБА_1, призначеної відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу», у зв'язку з підвищенням заробітної плати за посадою, з якої була призначена пенсія, відповідно до довідки № 02-43/630 від 24.03.2016 року виданою управлінням Державної казначейської служби України в м. Чернігові в розмірі 90% від суми заробітної плати з урахуванням надбавки за інтенсивність праці та індексації та виплатити різницю в розмірі пенсії за минулий час.

В обґрунтування позову ОСОБА_1 зазначила, що відповідач безпідставно відмовив у проведенні перерахунку пенсії, а також виключив із видів заробітку, які зараховуються при нарахуванні та перерахунку пенсії надбавку за інтенсивність праці в розмірі 70 %, що призвело до зменшення розміру пенсії та як наслідок цього - до порушення її пенсійних прав.

Ухвалою судді від 20.04.2016 року відкрито скорочене провадження у даній справі.

29.04.2016 року на адресу суду надійшли заперечення відповідача, в яких він просить відмовити в позові, оскільки пенсія обчислена відповідно до вимог законодавства і для задоволення позову відсутні підстави.

Судом встановлено такі факти і відповідні їм правовідносини.

Позивач перебуває на обліку відповідача і з 25.09.2001 року отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 90 % суми заробітної плати, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Під час обчислення пенсії позивачу не враховано суми надбавка за інтенсивність праці, а також індексація заробітної плати.

06.04.2016 року позивач звернувся до відповідача з письмовою заявою про перерахунок пенсії як державному службовцю на підставі Постанови КМУ від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативних актів», при цьому надала довідку про заробітну плату від 24.03.2016 року №02-43/630 видану Управлінням державної казначейської служби України в м. Чернігові. Втім, у задоволенні цих вимог позивача було відмовлено, про що відповідач повідомив листом від 12.04.2016 року №821/05. Причиною відмови є те, що, на думку відповідача, що з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.

Статтею 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80%, за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі забільшується на 1% заробітку, але не більше 90% від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхуванн, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить основна і додаткова заробітна плата, а також інші заохочувальні та компенсаційні виплати.

Згідно з пп. 2.3.3 п. 2.3 ст. 2 Інструкції зі статистики заробітної плати, розробленої відповідно до вказаного Закону, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 № 5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.01.2004 за № 114/8713, матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення) віднесена до інших компенсаційних виплат.

Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» встановлено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавку за вислугу років на державній службі та інших видів надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що вказані виплати входять до системи оплати праці державного службовця.

Аналогічна правова позиція викладена і в постанові Верховного Суду України від 20.02.2012 року, яка згідно положень частини першої статті 244-2 КАС України є обов'язковою для застосування усіма судами України та усіма суб'єктами владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, в тому числі й для відповідача.

Відповідно до частини першої зазначеної статті до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України від 26 червня 1997 року «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Згідно зі статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробі тну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Із наведеного вбачається, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того чи входять до структури заробітної плати.

З цього слідує, що в заробітну плату для обчислення пенсії має включатися індексація заробітної плати та надбавка за інтенсивність праці, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Таким чином, у відповідача не було правових підстав для відмови позивачеві у включенні до заробітку для обчислення його пенсії індексації заробітної плати та надбавки за інтенсивність праці починаючи з дня звернення з відповідною заявою, тобто з 06.04.2016 року.

Зазначене є підставою для визнання дій відповідача неправомірними та зобов'язання його провести перерахунок пенсії ОСОБА_1, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу», статті 37-1, відповідно до довідки № 02-43/630 від 24.03.2016 року виданою управлінням Державної казначейської служби України в м. Чернігові в розмірі 90% від суми заробітної плати з урахуванням надбавки за інтенсивність праці та індексації, і здійснити в зв'язку з цим донарахування до її пенсії починаючи з 06.04.2016 року, а також суд вважає за можливе, на підставі ч. 2 ст. 11 КАС України, зобов'язати виплатити заборгованість, що виникне внаслідок цього донарахування.

За таких обставин, заявлений позов підлягає частковому задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 19, 22 Конституції України, ст. ст. 1-4, 6-9, 18, 41 ч. 2, 71, 72, 94, 158-163, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

п о с т а н о в и в :

адміністративний позов ОСОБА_1 до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1, призначеної відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу».

Зобов'язати Чернігівське об'єднане управління Пенсійного фонду України здійснити перерахунок ОСОБА_1, пенсії призначеної відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу», відповідно до довідки № 02-43/630 від 24.03.2016 року виданою управлінням Державної казначейської служби України в м. Чернігові в розмірі 90% від суми заробітної плати з урахуванням надбавки за інтенсивність праці та індексації, які враховуються при обчисленні пенсії і з яких сплачені страхові внески, починаючи з 06.04.2016 року та виплатити заборгованість, що виникне внаслідок цього донарахування.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 551 грн. 20 коп.

Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів, які обчислюються з моменту отримання копії постанови.

Суддя Л.В.Карапута