Справа№751/4162/16-а
Провадження №2-а/751/134/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 травня 2016 року м. Чернігів
Новозаводський районний суд міста Чернігова
у складі: головуючого-судді Філатової Л.Б.,
при секретарі Грищенко Н.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративний позов ОСОБА_1 до Чернігівського об»єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій неправомірними, зобов»язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
26.04.2016 року ОСОБА_1 звернулась з адміністративним позовом до Чернігівського об»єднаного Управління Пенсійного фонду України про визнання неправомірними дій щодо відмови здійснити перерахунок пенсії, зобов»язання здійснити перерахунок та виплату пенсії у зв»язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям (постанова КМУ від 09.12.2015 року № 1013) відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» у редакції на дату призначення пенсії у розмірі 80 % від місячного (чинного) заробітку, починаючи з 01.12.2015 року на підставі довідки УПСЗН від 15.04.2016 року № 04-11/8334 та виплатити заборгованість, що виникне на день такого перерахунку, з урахуванням раніше проведених виплат, стягнення судових витрат. Заявлені вимоги ОСОБА_1 обгрунтовує тим, що з 12.12.2013 року отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» у розмірі 80 % суми заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов»язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 року - страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування, після призначення пенсії не працює і перебуває на обліку у відповідача. Вказує, що з 01.12.2015 року заробітна плата державного соціального інспектора УПСЗН становить 4050 гривень, посадовий оклад - 1723 гривні, про що надала довідку відповідачу, який листом від 22.04.2016 року відмовив у перерахунку пенсії. Вважає, що посилання у відмові на Закон України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 року є неправомірним, оскільки право на пенсію набула і реалізувала до 01.01.2015 року, внесені до законодавства зміни стосується призначення, а не перерахунку пенсії, станом на час призначення пенсії - 12.12.2013 року мала право на перерахунок згідно ст.37-1 Закону України «Про державну службу».
В судове засідання учасники не з»явились, про час і місце розгляду справи повідомлені належним чином, з клопотанням про відкладення розгляду справи до суду не звертались, позивач надала заяву про розгляд справи у її відсутності і підтримання вимог адміністративного позову, відповідач надав письмові заперечення проти заявлених вимог, суть яких зводиться до того, що чинним законодавством не передбачено перерахунок пенсії у зв»язку з підвищенням заробітної плати державних службовців відповідної посади. Суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності учасників, без фіксування судового засідання технічними засобами.
Дослідивши матеріали справи: ксерокопію паспорту, довідки про присвоєння ідентифікаційного номеру і пенсійного посвідчення ОСОБА_1 (а.с.7-10), відповідь Чернігівського об»єданого УПФУ від 22.04.2016 року (а.с.11), довідку про складові заробітної плати УПСЗН Деснянської районної у місті Чернігові ради від 15.04.2016 року (а.с.12), копію трудової книжки ОСОБА_1 (а.с.13-17), суд приходить до наступних висновків:
ОСОБА_1 з 12.12.2013 року перебуває на обліку в Чернігівському об»єднаному Управлінні Пенсійного фонду України, який є правонаступником УПФУ в місті Чернігові і отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» в розмірі 80 % суми заробітної плати (а.с.10-11).
Відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу», в редакції до 01.01.2015 року передбачалося, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв»язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2015 року текст ст.37-1 Закону України «Про державну службу» викладено в наступній редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України", Закон набрав чинності з 01.01.2016 року.
Пунктом 4 постанови Кабінету міністрів України № 865 від 31.05.2000 року, який був чинним до 01.12.2015 року був передбачений порядок перерахунку пенсії у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від
16 січня 2003 р. N 432-IV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу", яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", зокрема, на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. Зазначений пункт виключено згідно постанови Кабінету міністрів України № 1013 від від 09.12.2015 року. Пунктом 5 зазначеної постанови форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року передбачено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та митного кодексів України, Положення про помічника консультанта народного депутата України.
Зазначений вище Закон стосується призначення пенсій, а не перерахунку пенсій осіб, яким пенсії були вже призначені, а отже посилання відповідача на ці норми не приймаються судом до уваги. Положеннями постанови Кабінету міністрів України № 865 на час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії - 15.04.2016 року, не передбачено порядку перерахунку пенсії державного службовця. Всупереч ст.37-1 Закону України «Про державну службу» Кабінетом міністрів України на даний час не визначено порядку перерахунку пенсій державним службовцям.
Постановами Кабінету міністрів України № 1013 від 09.12.2015 року і № 77 від 11.02.2016 року посадові оклади (тарифні ставки, ставки заробітної плати) працівників підвищено з 01.12.2015 року (01.01.2016 року).
Статтею 22 Конституції України встановлено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у п. 23 рішення «Кечко проти України» від 08.11.2005 якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними.
Частиною першою статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
За правовою позицією Європейського Суду з прав людини, викладеної у рішенні по справі «Суханов та Ільченко проти України» (Sukhanov and Ilchenko v. Ukraine) від 26.09.2014 року, за певних обставин «законне сподівання» на отримання «активу» також може захищатися статтею 1 Першого протоколу. Так, якщо суть вимоги особи пов'язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має «законне сподівання», якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя - наприклад, коли є усталена практика національних Судів, якою підтверджується його існування.
Тобто, бездіяльність держави щодо прийняття нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах, тримання громадян у невизначеності є невиправданим втручанням у права, передбачені статтею 1 Першого протоколу.
Аналізуючи представлені сторонами докази в їх сукупності з правовими нормами, суд приходить до висновку, що право позивача на перерахунок пенсії є безперечним і забезпечення цього права становить суть взятих на себе державою зобов'язань, а отже ОСОБА_1 має право на перерахунок пенсії в зв»язку з підвищенням розміру заробітної плати державним службовцям (в даному випадку посадовим особам органів місцевого самоврядування).
Відповідно до частини четвертої ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. Оскільки ОСОБА_1 звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії 15.04.2016 року, то вимоги про перерахунок підлягають задоволенню з 01.04.2016 року, в задоволенні вимоги про перерахунок пенсії за період з 01.12.2015 року по 01.04.2016 року слід відмовити.
Позивачем при зверненні до суду було сплачено судовий збір у сумі 551 гривня 20 копійок, а отже відповідно до ст.94 КАС України судові витрати підлягають стягненню з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст.69-72, 94, 158-163, 185, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Чернігівського об»єднаного управління Пенсійного фонду України щодо відмови здійснити перерахунок пенсії з 01.04.2016 року.
Зобов»язати Чернігівське об»єднане управління Пенсійного фонду України здійснити ОСОБА_1 з 01 квітня 2016 року перерахунок пенсії у зв»язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям згідно постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 на підставі довідки Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у місті Чернігові ради від 15.04.2016 року № 04-11/8334 та здійснити її виплату з урахуванням раніше проведених виплат.
В задоволенні решти заявлених вимог ОСОБА_1 - відмовити.
Стягнути з Чернігівського об»єднаного управління Пенсійного фонду України за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 551 гривню 20 копійок судового збору.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Новозаводський районний суд м.Чернігова шляхом подачі апеляційної скарги на протязі 10 днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Л.Б. Філатова