Справа № 591/1061/16-а
Провадження № 2-а/591/138/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 квітня 2016 року
Зарічний районний суд м. Суми у складі :
головуючого - судді Шелєхової Г.В.
при секретарі - Тищенко К.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Суми справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Сумської міської ради про скасування рішення та зобов'язання вчинити дії -
встановив:
Позивач звернулась до суду з адміністративним позовом і свої вимоги мотивує тим, що на підставі договору купівлі-продажу земельної ділянки від 16.03.2004 року № 471 та державного акту серії НОМЕР_1 від 16.04.2004р. їй належить на праві власності земельна ділянка площею 0,1000 га, розташована в АДРЕСА_1, на якій нею збудований житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами. Між фасадною частиною цієї земельної ділянки та лінією по якій проходять фасадні паркани сусідніх домоволодінь (червона лінія), розташована земельна ділянка орієнтованою площею 0,0213 га, у зв'язку з чим нею до Сумської міської ради 10.01.2014 року була подана заява про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення цієї земельної ділянки, яка згідно Генерального плану міста Суми та Плану зонування території міста Суми відноситься до садибної житлової забудови. На вказану заяву позивачки департамент містобудування та земельних відносин Сумської міської ради листом від 08.02.2014року № 41/02.02.01-01 повідомив, що відповідно до підпункту 2.2 рішення Сумської міської ради від 27.03.2013 року № 2224-МР «Про заходи щодо впорядкування роботи деяких управлінь міської ради в період розробки детальних планів територій житлових районів, мікрорайонів та кварталів нової забудови міста Суми», до моменту затвердження детальних планів території йому заборонено готувати відповідні проекти рішення на розгляд сесії міської ради. Тому позивачка звернулась із адміністративним позовом до Зарічного районного суду м. Суми, який постановою від 22.07.2014 року у справі № 591/2503/14-а задовольнив цей позов та зобов'язав Сумську міську раду на найближчому пленарному засіданні чергової сесії винести на розгляд питання про надання їй дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтованою площею 0,0213 га у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, розташованої в АДРЕСА_1, та прийняти рішення у відповідності до вимог ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України. Але всупереч цій постанові суду Сумською міською радою було прийняте рішення від 24.02.2016 року № 417-МР про відмову в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0213 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд за вказаною адресою за рахунок земель житлової та громадської забудови. Позивач вважає, що дане рішення прийняте з порушенням ст. 19 Конституції України, ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України, ч. 3 ст. 2 КАС України, тому просить його скасувати та зобов'язати Сумську міську раду на найближчому пленарному засіданні чергової сесії розглянути її заяву про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0, 0213 га у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, розташованої в АДРЕСА_1 та прийняти рішення у відповідності до вимог ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України, а також просить покласти на місцевий бюджет судові витрати по справі.
Позивач в судове засідання не з»явився, про день та час слухання справи сповіщений, від його представника надійшла заява про слухання справи у відсутність, підтримання позову.
Відповідач належним чином про день та час розгляду справи повідомлений. Представник відповідача надав суду письмові заперечення проти позову, просить суд в позові відмовити та слухати справу у відсутність представника.
Суд, вивчивши матеріали справи, вважає позов обґрунтований і підлягає задоволенню виходячи з наступного:
На підставі договору купівлі - продажу земельної ділянки від 16.03.2004 року № 471 та державного акту серії НОМЕР_1 від 16.04.2004р. ОСОБА_1 належить на праві власності земельна ділянка площею 0,1000 га, розташована в АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (а.с. 10-11). Право власності на цю земельну ділянку зареєстроване в Державному реєстрі прав на нерухоме майно, що підтверджується витягом з державного реєстру (а.с.12).
На даній земельній ділянці позивачем збудований житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, що підтверджується схемою забудови земельної ділянки (а.с. 14).
Між фасадною частиною цієї земельної ділянки та лінією по якій проходять фасадні паркани сусідніх домоволодінь (червона лінія), розташована земельна ділянка орієнтованою площею 0,0213 га згідно графічної схеми розташування земельної ділянки. ОСОБА_1 до Сумської міської ради 10.01.2014 року була подана заява про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення цієї земельної ділянки, яка відповідно до Генерального плану міста Суми та Плану зонування території міста Суми відноситься до садибної житлової забудови (а.с. 13).
Рішення Сумської міської ради від 27.03.2013 року № 2224-МР «Про заходи щодо впорядкування роботи деяких управлінь міської ради в період розробки детальних планів територій житлових районів, мікрорайонів та кварталів нової забудови міста Суми» управлінню земельних ресурсів Сумської міської ради до моменту затвердження детальних планів територій основних житлових районів, мікрорайонів та кварталів нової забудови міста Суми призупинено підготовку проектів рішень про надання дозволу на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передачі (надання) у власність (оренду) вільних від забудови земельних ділянок комунальної власності для будівництва і обслуговування жилих будинків, господарських будівель і споруд (підпункт 2.2 пункту 2). Суб'єктам нормотворчої ініціативи призупинити внесення на розгляд Сумської міської ради проектів рішень, зазначених у підпункті 2.2 пункті 2 даного рішення, до затвердження детальних планів територій основних житлових районів, мікрорайонів, кварталів нової забудови міста Суми. Тому, департамент містобудування та земельних відносин Сумської міської ради листом від 08.02.2014 року № 41/02.02.01-01 повідомив позивача, що відповідно до підпункту 2.2 вказаного рішення, до моменту затвердження детальних планів території йому заборонено готувати відповідні проекти рішення на розгляд сесії міської ради.
У зв'язку з цим ОСОБА_1 звернулась із адміністративним позовом до Зарічного районного суду м. Суми, який постановою від 22.07.2014 року у справі № 591/2503/14-а задовольнив цей позов та зобов'язав Сумську міську раду на найближчому пленарному засіданні чергової сесії винести на розгляд питання про надання позивачу дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтованою площею 0,0213 га у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, розташованої в АДРЕСА_1, та прийняти рішення у відповідності до вимог ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України.
Дана постанова набрала законної сили і на її виконання Сумською міською радою було прийняте рішення від 24.02.2015 року № 417-МР про відмову в наданні позивачу дозволу на розроблення проекту землеустрою.
Згідно частини шостої статті 118 Земельного кодексу України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, зокрема, для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
В частині сьомій статті 118 Земельного кодексу України встановлено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою для відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Отже, вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою, наведений в ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України.
Згідно ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до містобудівної документації - Генеральний план міста Суми, затвердженого рішенням Сумської міської ради від 16.10.2002 року № 139-МР зі змінами, внесеними рішенням Сумської міської ради від 19.12.2012 року № 1943-МР, та містобудівної документації - План зонування території міста Суми, затвердженого рішенням Сумської міської ради від 06.03.2013 року № 2180-МР, земельна ділянка, яку ОСОБА_1 просить надати у власність, відноситься до земель садибної житлової забудови, тобто земель які використовуються для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд.
З оскаржуваного рішення Сумської міської ради від 24.02.2016 № 417-МР також слідує, що земельна ділянка, відносно якої позивачка просить надати дозвіл на розробку проекту землеустрою, відноситься до земель житлової та громадської забудови Сумської міської ради.
Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач у відповідності до вимог даної норми не довів правомірності свого рішення. Крім того, із вказаного рішення не вбачається, з яких підстав Сумська міська рада відмовляє у наданні позивачу дозволу на розробку проекту землеустрою.
В ч. 3 ст. 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілям, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням прав особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Таким чином, оскаржуване рішення прийняте з порушенням вимоги ст. 19 Конституції України, ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України, ч. 3 ст. 2 КАС України та з порушенням рішень Сумської міської ради від 16.10.2002 року № 139-МР зі змінами, внесеними рішенням від 19.12.2012 року № 1943-МР та від 06.03.2013 року № 2180-МР про затвердження Генерального плану міста Суми і План зонування території міста Суми, тому є протиправним та підлягає скасуванню із зобов'язанням відповідача розглянути питання про надання позивачці дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення вказаної земельної ділянки та прийняти рішення згідно вимог чинного законодавства України.
Згідно зі ст. 94 КАС України, з місцевого бюджету на користь позивача належить стягнути сплачений при подачі позову судовий збір в сумі 1102, 40 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 7 - 9, 11, 69 - 71, 87, 89, 90, 94, 159 - 163 КАС України, суд -
постановив:
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Сумської міської ради від 24.02.2016 року № 417-МР про відмову в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0213 га ОСОБА_1 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд за адресою: м. Суми пров. Дачний,13.
Зобов'язати Сумську міську раду на найближчому пленарному засіданні чергової сесії повторно розглянути заяву гродянки ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0213 га у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд за адресою : м. Суми пров. Дачний,13 та прийняти рішення у відповідності до вимог ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України.
Стягнути з місцевого бюджету міста Суми на користь ОСОБА_1 1102, 40 грн.
Постанова може бути оскаржена відповідно до ст. 186 КАС України до Харківського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Зарічний районний суд м. Суми протягом 10-ти днів з дня проголошення постанови, а у разі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України - протягом 10-ти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Г.В. Шелєхова