Справа № 484/1294/16-а
Провадження № 2-а/484/62/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 травня 2016 року Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області у складі:
головуючого - судді Маржиної Т.В.
при секретарі - Мирошниченко Р.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Первомайська адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Первомайського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання рішення протиправним та зобов'язання повернути незаконно утриману пенсію, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з наданим позовом, мотивуючи тим, що з 26.11.1986 по 26.12.1986 року приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС відповідно до наказу № 47 від 24.11.1986 року, що підтверджується відповідними довідками підприємства про відрядження, посаду, тарифну ставку, кількість відпрацьованого часу та нараховану заробітну плату. З 06.03.2006 року він отримував пенсію за віком як ліквідатор наслідків аварії на ЧАЕС другої категорії. З 29.12.2014 року отримує пенсію по інвалідності Ш групи по захворюванню, пов'язаному з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. 23.09.2015 року він звернувся до УПФ із заявою про перерахунок пенсії по інвалідності, виходячи із зарплати за роботу з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС на підставі довідки від 01.02.1993 року за вих. № 06/51 та інших первинних документів, однак у перерахунку йому було відмовлено 07.10.2015 року. Вважає таку відмову протиправною, оскільки вона суперечить нормам Конституції, Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Постанові КМУ № 1210 від 23.11.2011 року. Посилається на те, що перебував на роботах по ліквідації наслідків повний місяць, є розрахунок його зарплати, а тому пенсія має бути перерахована відповідно до довідки № 06/51 від 01.02.1993 року, оскільки інші періоди його перебування на ЧАЕС неповні.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_3 повністю підтримали позов, просили його задовольнити, визнати неправомірною відмову відповідача у перерахунку пенсії відповідно до діючого законодавства і зобов'язати його здійснити перерахунок середньомісячної заробітної плати за роботу з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС відповідно до Постанови КМУ № 1210 від 23.11.2011 року, виходячи з його зарплати в листопаді-грудні 1986 року в розмірі 343 руб. 38 коп. на основі довідки № 06/51 від 02.1993 року та інших первинних документів, які наявні у пенсійній справі, а також зобов'язати відповідача провести йому як інваліду Ш групи, постраждалому внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії, перерахунок середньомісячної заробітної плати за роботу з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС і провести перерахунок державної пенсії, виходячи з вищенаведеного перерахунку середньомісячної заробітної плати.
Представник відповідача Пугач В.Ю. в судовому засіданні проти задоволення позову заперечував, мотивуючи тим, що пенсія позивачу нарахована і виплачується відповідно до вимог статей 49, 51, 54, 57, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а тому просив відмовити в задоволенні позову. Також вважає, що позивач пропустив визначений ст. 99 КАС України строк звернення до суду.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши надані суду письмові докази, суд приходить до висновку про те, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що позивач отримав обґрунтовану відповідь щодо розміру своєї пенсії та підстав її нарахування 08.10.2015 року за вих. № 52-Ш-08, а до суду звернувся 08.04.2016 року, тобто в межах визначеного ст. 99 КАС України шестимісячного строку.
З пенсійної справи вбачається, що позивач з 06.03.2006 року почав отримувати пенсію за віком як ліквідатор аварії на Чорнобильській АЕС другої категорії.
29 грудня 2014 року ОСОБА_1 звернувся із заявою про перерахунок пенсії в розмірі фактичних збитків у зв'язку з отриманням інвалідності Ш групи, пов'язаної з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
З 29.12.2014 року позивач відповідно до цієї заяви отримує пенсію по інвалідності Ш групи від захворювання, пов'язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в розмірі фактичних збитків відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». 30 січня 2015 року позивач отримав статус учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС першої категорії.
23.09.2015 року ОСОБА_1 подав до УПФ заяву про перерахунок пенсії по інвалідності з розрахунку заробітної плати за час роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС на підставі довідки № 06/51 від 01.02.1993 року та первинних документів, раніше наданих ним до пенсійної справи, однак листом № 52-Ш-08 від 07.10.2015 року йому в такому перерахунку було відмовлено з посиланням на те, що всупереч вимогам Постанови КМУ № 1210 від 23.11.2011 року, якою затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, не підтверджені первинними документами нарахування та отримання заробітної плати за роботу по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, зокрема у наявних в пенсійній справі довідках підприємства № 06/51 від 01.02.1993 року та № 06/89 від 01.04.1993 року та в інших довідках про роботу не зазначений порядок розрахунку сум заробітку за час роботи по ліквідації наслідків аварії; наявні розбіжності в сумах та не підтверджено інформацію про заробітну плату первинними документами.
Цим же листом позивачу відмовлено у перерахунку пенсії за п. 19 Постанови КМУ № 439 від 26.06.2015 року, якою внесені зміни до Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, з посиланням на те, що перерахунок заробітної плати для обчислення пенсії по інвалідності в розмірі фактичних збитків відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не передбачений вказаним Порядком, оскільки він визначає механізм обчислення середньої заробітної плати лише для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням на випадок безробіття, від нещасного випадку на виробництві, професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності (страхові виплати), у разі настання страхового випадку, а також доплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів підприємства, установи, організації або фізичної особи, яка використовує працю найманих працівників. Також відповідно до цього порядку обчислюється середня заробітна плата у разі, коли застрахованим особам згідно із законодавством встановлюються додаткові виплати понад розміри та тривалість виплат за страхування на випадок безробіття.
Статтею 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1,2,3 4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Статтею 50 вказаного Закону передбачено, що особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
Статтею 54 Закону встановлено, що пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.
Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.
Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи був затверджений Постановою Кабінету Міністрів України № 1210 від 23.11.2011 року «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі Порядок).
Пунктом 1 Порядку визначено, що він визначає механізм обчислення пенсій відповідно до статей 54 і 57 Закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», тобто поширюється на випадок позивача.
Пунктом 2 цього Порядку зобов'язано Пенсійний фонд України забезпечити здійснення перерахунку пенсій, призначених до набрання чинності цією постановою, за матеріалами пенсійних справ.
У пенсійній справі позивача наявна довідка № 06/51 від 01.02.1993 року, в якій зазначено, що він перебував на роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 26.11.1986 по 26.122.1986 року, тобто повний місяць і його заробітна плата становила 343 руб. 38 коп. У цій довідці зазначено посаду, тарифну ставку, загальну кількість відпрацьованого часу (дні, години).
Також у пенсійній справі наявна довідка № 06/89 від 01.04.1993 року, в якій зазначена така сама інформація з доповненнями про відпрацьовані години у зоні 1, а також довідка від 18.08.2015 року, яка містить таку саму інформацію і додаткові відомості про роботу в зоні 2.
На думку суду, висновок Управління ПФУ про наявні розбіжності в сумах, що зазначені в цих довідках, є необґрунтованим, адже в усіх довідках визначено однакову суму нарахування понад середньомісячної зарплати, яка зберігалася за місцем постійної роботи, з врахуванням виробництва робіт по зонам у трикратному розмірі - в сумі 343 руб. 38 коп.
Крім того, в пенсійній справі наявна інформація (відомості) про заробітну плату за грудень 1986 року в розмірі 418,86 руб., яка складається із середньомісячної зарплати, що зберігалася за основним місцем роботи та сум нарахування понад середньомісячну зарплату по зонам.
Такі розміри передбачені Постановою Кабінету Міністрів СРСР та ВЦРПС «Про умови оплати праці та матеріального забезпечення працівників підприємств, організацій і установ, зайнятих на роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і запобігання забрудненню навколишнього середовища» від 05.06.1986 року № 665-195 та Постановою Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 10.06.1986 року № 207-7, які були чинні на той час.
Відповідно до абзацу другого частини другої ст. 162 КАС України суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, тож суд вважає за необхідне прийняти постанову в межах заявлених позовних вимог, але з формулюванням, яке відповідає вимогам закону.
Керуючись ст. ст. 6, 8-11, 70, 71, 72, 86, 87, 98, 158-163, 167 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Первомайського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням заробітної плати за період виконання робіт в зоні відчуження відповідно до довідки № 06/51 від 01.02.1993 року та інших документів його пенсійної справи.
Зобов'язати Первомайське об'єднане Управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області здійснити перерахунок державної пенсії ОСОБА_1 - інваліда Ш групи, постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 1, - з дня подання ним відповідної заяви про перерахунок пенсії, з урахуванням довідки № 06/51 від 01.02.1993 року, яка наявна в пенсійній справі, та інших документів пенсійної справи позивача.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подачі апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано, а якщо було подано, то після перегляду справи судом апеляційної інстанції, в разі якщо рішення не буде скасовано.
Апеляційну скаргу може бути подано протягом 10 днів з дня отримання повного тексту постанови всіма учасниками процесу до Одеського апеляційного адміністративного суду через Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області.
СУДДЯ: